:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,426
Активни 535
Страници 11,329
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Пролетта и есента ще изчезнат

Целият модел на министерството на бедствията е сбъркан, казва професорът от Нов български университет проф.Рангел Гюров
Снимка: Николай Дончев
Проф. Рангел Гюров
Проф.Рангел Гюров е роден на 1 март 1949 г. в София. Завършил е Минно-геоложкия университет. От 10 години оглавява департамент "Науки за земята и околната среда". Автор е на "теорията за тирбушона", от която произтича хипотеза за климатичните промени.



- Проф.Гюров, според вас предстои два от сезоните да изчезнат - есента и пролетта, а лятото и зимата ще продължават по два месеца. Можете ли да кажете кога да чакаме началото на зимата у нас?

- Наистина смятам, че пролетта и есента ще изчезнат. Ще стават все по-къси и размити и на практика няма да ги забелязваме. Но по отношение на лятото и зимата по-скоро съм склонен да кажа, че ще се разширят. Въпросът е, че температурните особености в тези два сезона ще бъдат по-различни, както и атмосферните влияния. Така че през лятото ще бъдем свидетели на много горещи, но и на много студени дни - с температури до 15, дори 10 градуса. Необичайно е, но вероятно след няколко години ще бъде факт. Същото се отнася и за зимата. Необичайно високите температури сега показват, че ще имаме дълга и топла зима. Не се занимавам с къси прогнози, това е работа на метеоролозите, но около 20 февруари очаквам, че ще има студове и вероятно по-бурно време. Но така или иначе тази зима е мека.

- Не е ли парадокс да имаме такава слънчева зима? България преживявала ли е друг път подобни аномалии на времето?

- България е имала такива аномалии и има много сериозни доказателства за това. Много рекорди са счупени тази година, но и преди това е имало много топли, както и много студени зими. Аз съм привърженик на хипотезата, че причините за глобалната промяна на климата са естествени, а не е замърсяването. Замърсяването влияе на локалния климат. Има сериозни исторически данни, които показват затопляне от този род още по времето, описано в Библията, когато евреите напускат Египет заради едно дълго засушаване от 7-10 години, което на практика е ликвидирало селското стопанство и животновъдството. Сериозно затопляне е имало от 800 година до 1300 година в района на Европа. Затова пък от 1300 до 1308 година в Англия е имало такива бурни атмосферни промени, че 8 години непрекъснато вали дъжд и става истински потоп. След това започва много сериозно застудяване, което продължава почти 400 години. Това променя селското стопанство, архитектурата, предизвиква миграция от Северна Европа към южните й части, дори към края на периода отиват към Нова Зеландия, Австралия и Америка. Към 1850 година започва много явно затопляне в Европа, което според много учени продължава до наши дни. В този период обаче пак има много сериозно застудяване. За района на България има сериозно застудяване 1939-1945 година - времето на Втората световна война. Стари софиянци твърдят, че са минавали от врата на врата и са използвали т.нар. мангали - да си топлят ръцете по улиците, защото щели да измръзнат. Искам да кажа, че този процес по-скоро е естествен.

- Все пак каква е причината при тази слънчева зима изведнъж да дойдат страшни студове?

- От научна гледна точка това е напълно обяснимо. Когато има висока амплитуда, т.е. аномалия между относително висока и ниска температура, се предизвикват въздушни течения, които бързо сменят посоката си и това води до бърза промяна на времето от топло към студено и обратно, с бурни валежи и силни ветрове. Това се наблюдава не само в България, но и в цяла Европа. Но и не само там. Увеличи се броят на бурите и ураганите торнадо. В България също се появи торнадо. Преди няколко години в Южното Черноморие имаше истинско торнадо, което засмука солена вода и валя солен дъжд в Странджа. Нямаше да се изненадам, ако в такъв момент от небето падаха и риби. Така че феномени, които са типични за други географски ширини, станаха възможни и в България.

- Какво е обяснението?

- Обяснението е, че наистина има глобална промяна в климата и ние се движим по-скоро към понятието тропически климат, а не умерен. Явленията, които стават в тропиците, ще стават и в България - много дъждове, суша и бури.

- Кога трябва да се чака дъждовният период?

- Дъждовният период трябва да е към това, което сме свикнали да наричаме пролет - някъде към март, април. Това е на границата между двата сезона, така както е в тропиците. Дъждове ще има ранното лято и късното лято. През другата част ще имаме по-скоро суша.

- В момента като че ли учените се колебаят между това дали се задава ново бедствие под формата на суша или на наводнение. Може ли да се прогнозира какво трябва да очакваме това лято?

- Мисля, че и двете ще ги очакваме. Ще има засушаване от няколко години, а няколко години ще има наводнения. До по-рано това се редуваше на по-дълги периоди. Сега по-бързо ще се сменят. Въпросът е какво да се прави в селското стопанство. Защото, ако една година само е сушава или дъждовна, това няма да повлияе на цялото общество. Но когато 5-6 години продължи суша или дъждовен период, започва да става бедствие.

- Наистина ли е възможно такова дългосрочно прогнозиране, защото българските учени твърдят, че е несериозно да се прогнозира за повече от седмица?

- Българските учени би трябвало да се запознаят с тези модели на японците и на американците. Американците имат модели и планове за реакция, ако климатът се промени драстично в следващите 5 години. Възможно е да се направи такава прогноза - добре се знаят причините, които предизвикват тази глобална промяна на климата.

- Искате да кажете, че японците могат да предвидят какво ще е времето на 3 март 2010 година следобед в София?

- Точно така, могат да го предвидят - и на 3 март, и на 8 март в рамките на 2 часа, и то много точно. Идеята на тези прогнози е как да насочат икономиката и стопанството на страната в един такъв период - кой отрасъл от икономиката да финансират. Защото, ако знаят със сигурност, че ще има суша, те ще стимулират развитието на технологиите, а няма да стимулират засаждането на посеви.

- Имате ли представа дали това е прекалено скъпа инвестиция и дали България може да си я позволи?

- Инвестицията не е толкова скъпа. В Япония работят четири системи, които са на различни собственици - на министерството на транспорта, на държавата и още две частни системи. С последната от тази година стават пет. В България една система, която може да работи добре и да се върже със световните мрежи за прогнози, не би струвала повече от 1 млн. лв. Това е една смешна сума, но тя може да дава много добри отговори за бъдещето на България.

- Министър Емел Етем вече беше в Япония. Смятате ли, че е почерпила най-добрия опит и в момента у нас се прави подобна система за прогнози?

- Определено смятам, че това, което в момента се прави от министерството на държавната политика при бедствия, не е в правилната посока. В момента се финансира изграждането на един приемен космически център, който след това да извършва прогнози. Наливат се пари за нещо, а след това ще се мисли какво да правим вътре в него. В самото министерство няма добри експерти на щат, които знаят какво трябва да се направи. Според съобщенията в медиите ще се правят прогнози, но те няма да са за превенция. Прогнозите, за които те говорят, са колко хора биха умрели при едно земетресение и какви средства трябва да се отделят за последствията. Или при наводнения. Прогнозата е за след бедствието, а не за превенция кога ще стане това и какво да направим. Целият модел на това министерство е сбъркан. Абсолютно неправилна политика - така харчим десет пъти повече средства.

- Истината е, че за превенция тази година ще се отделят около 7 млн. лв. от бюджета на постоянната комисия за бедствия, а в същото време бяха дадени около 9 млн. лв. за закупуване на 80 джипа за министерството, които след бедствие да могат да стигнат до разрушенията...

- Това е потвърждение на това, което казвам - че се трошат пари в абсолютно неправилна посока. Но това може да е някакво друго изискване, което да е политически или икономически изгодно. От гледна точка на науката това е погрешно.

- Вашият департамент разработи система за ранно предупреждение при бедствия. Какво стана с този проект?

- Преди две години и половина я разработихме, но нищо не стана, защото министерството не се заинтересува. Този проект така или иначе ще види бял свят, защото с него се ангажира Нов български университет, ще търсим и външни спонсори. Скоро смятам да посетя и столичния кмет Бойко Борисов и да му предложа партньорство.

- Ако вашата система заработи, колко по-рано би могла да предупреди хората?

- При земетресенията ще гарантираме физическото оцеляване на хората. Те ще бъдат предупредени достатъчно рано, поне да са избягали. Това е най-лошата прогноза. Имаме амбицията да даваме достатъчно добри прогнози около коя дата се очаква да има земетресения.

- От министерството на бедствията обаче твърдят, че така може да се създаде паника и затова не трябва да се посочват конкретни дати?

- Това са просто наивни изказвания, които по-скоро са насочени да не се прави това нещо. В Япония действа такава система и хората не са в паника.

- Предстои ли голямо земетресение в София?

- Предстои. В София вече "мърда" сериозно и не трябва да се прави никаква шега с тази история. "Мърда" и във Вранча, която не в България, но земетересението не познава граници. Цинизъм е да не казваш на хората, че такова нещо няма да стане.
31
6986
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
12 Февруари 2007 05:19
Отдавна не бях чел толкова голям миш-маш от научна и ненаучна фантастика. Бойко, не случайно те питах дали имате научен редактор във вестника - такава статия можехте да си позволите, единствено ако сте жълтия Труд да речем. Японците може и да предскажат времето в София на 3 март 2010 година следобед, обаче друг път. Т.е. не по-рано от 3 март 2010 година по обед. Иначе, напълно съм съгласен с последното изречение в статията.

Редактирано от - Темелко сенегалеца на 12/2/2007 г/ 06:43:55

12 Февруари 2007 06:22
Е, не! Те тия професори от Новия български направо почват да разбиват вече...
Кофти му е на човека, че "японците" могат ... Това за японците ме хвърли в оркестъра. Върна ме в детството ми, дето като изтърси някой нещо невероятно и веднага намесва японците... Смешно е да предвиждаш времето за повече от 5 дни.
12 Февруари 2007 06:24
Или, още по-кратко казано: Въх!
12 Февруари 2007 06:31
Професора поназнайва!!Но това че българските университети са бедни е голяма пречка, почти непреодолима, въпреки интернет и всичко останало!!
А най-голямата изчислителна машина се намира в Япония и се казва Симулатор на Земята!!!За тези които не знаят!!
12 Февруари 2007 06:47
Знаем, Ангеле знаем. И "професора" явно също знае, обаче малко й надценява възможностите. Това да му беше единствения кусур...
12 Февруари 2007 07:05
Всички знаят, че най-голямата изчислителна машина е на Бате Бойко - той не ползва компътър, а използва няколко милона китайчета и индийчета, които помнят и събират/изваждат цифри...
Него питайте - ТОЙ знае...
12 Февруари 2007 08:22
Ама никой от екипа на Симулатора не претендира, че знае какво ще бъде времето на 3-ти, 8-ми и прочее мартове...
12 Февруари 2007 08:42
Прочетох само до момента където ставаше въпрос, че пролетта и есента ще изчезнат а лятото и зимата ще са по два месеца.
Когато успея да спра да се смея ще дочета останалото.
12 Февруари 2007 09:15
Да, лятото два месеца, пюс зима два месеца, станаха 4 месеца, пролетта и есента"отпадат" и осем месеца ще живеем в гюровщини рангелови...Ха Ха.
12 Февруари 2007 09:25
Heat,
смей си се, но това, че първият признак на глобално затопляне и опустиняване е, че се размиват пролетта и есента си е факт, известен на всички малко по-грамотни. Тук само искам пак да обърна внимание на НП посланик Байърли, че въпреки рекордно високите температури за януари в България, получих сметка от ЧЕЗ за 211! лева само за ток! А жилището ми си е малко.
Г-н Байърли, информирайте моля Ви държавния департамент да спре да финансира програми на USAID, и да обърне внимание на IMF & WB, да не изчисляват горна граница на социална поносимост на цени на електроенергия за България! Не мога г-н Байърли да ги понасям изчислените от Ваши съграждани "поносими" цени.
12 Февруари 2007 09:46
Най-впечатляващо е последното умотворение на прУфесУра, че София вече мърда, т.е.предсои земетресение.Професор ли си, врачка ли си, или хибрид някакъв?
12 Февруари 2007 09:46
Има два практически подхода за индивидуален избор на време:
Първият е без да те мързи, да седнеш в собствения си джет и кеф ти Аспен, кеф ти Карибите.
Вторият е за мързеливци като нас - да устискаш колкото можеш капризите на времето и да се преселиш в един по-добър свят.
12 Февруари 2007 10:17
Числен модел меже да ти сметне стойностите на метеоелементите и след хиляда години стига да има луд който да даде пари за компютърно време. Тъжното е че вероятността стойностите да са верни е толкова колкото и да посочите някоя случайно.
Интервюто е още едно доказателство че всички разбират от всичко или просто пример за още един журналист скаран с природните науки
12 Февруари 2007 10:26
J J, това за глобалното затопляне е пропаганда. Пропаганда.
12 Февруари 2007 10:42
А от какво е станало глобалното застудяване, та са измрели динозаврите?
12 Февруари 2007 10:43
Пролетта и есента ще изчезнат - заедно с тях и Топлофикация
12 Февруари 2007 10:45
"Един научен поглед върху „ПРЕДСКАЗАНИЯТА“ на някои псевдоучени за апокалиптични промени на климата
Акад. проф. дфн Стойчо ПанчевЦентрална лаборатория по слънчево-земни въздействия 1113 София, ул. „Акад. Георги Бончев“, бл. 3

.....Горните разсъждения ще конкретизираме с проблема
за „предсказания“ в областта на метеорология-та. Той винаги е бил актуален, а тази година стана болезнено актуален във връзка с честите урагани по света, поройни валежи и наводнения, включително и в България, земетресения и вълни цунами. Затова към времето „посягат“ всякакъв вид предсказатели, в това число и такива от третата група. Електронни и печатни медии охотно разгласяват тези „прогнози“, гарнирайки ги със сензационни елементи (напр. в. „Труд“ – 3 септември; в. „Стандарт“ – 20 септември т. г.). Авторите на такива прогнози очевидно не знаят някои фундаментални неща за времето и климата. А кои са те – основен автор на тези страховити предсказания е проф. Рангел Гюров от Нов Български Университет, София, който е неизвестен както на българската научна метеорологична и геофизична общност, така, разбира се, и на международната. Хидрогеолог по образование, той се опитва да се прояви като метеоролог-климатолог, след това като геофизик-сеизмолог. Приглася му д-р Бойко Рангелов, който поне е геофизик. Тези лица отказаха поканата ми да докладват на специализиран научен семинар така наречената
си „теория-тирбушон“, която никой още не е видял „черно на бяло“. Мотивът им беше, че не са още готови за научно представяне. Но ние, учените, правим обратното – първо се подготвяме научно, а след това участваме в медийни прояви. Поради специфични свойства на атмосферата времето
по принцип е предсказуемо с желаните детайли само за ограничен срок напред, който теоретично е оценен на 2 седмици. Постигнатият на практика срок е два пъти по-къс. По тази причина в медиите се публикуват предимно дневни и с известна доза несигурност седмични прогнози. Зад тази граница, наричана още хоризонт, времето е непредсказуемо. Всяка по-дългосрочна прогноза за конкретни метеорологични явления е в голяма степен несигурна и носи елемент на случайност. Следователно, невъзможно е през юни отговорна институция като Националният институт за метеорология и хидрология при БАН (НИМХ–БАН) да предскаже поройните валежи и наводнения през август. В реалния срок НИМХ прави това успешно през последните седмици, така че упреците към него са безпочвени.Климатът е физико-статистическо понятие. Най-малко 30-годишно осредняване на елементите на времето определят неговия вид (сух, влажен, топъл, студен и т.н.). Следователно, от една или няколко години, дори поредни, с необичайни метеорологични явления не може да се прави заключение за глобални промени на климата, а само за негови колебания. Обратно, от хипотеза или теория за климата не следва „прогноза“ за колебанията му през конкретна година. Автори, които объркват тези понятия, предизвикват, меко казано, недоверие. Още едно важно нещо трябва да научат опитващите се да прогнозират времето и климата. Това, че времето през даден месец и година много прилича на това през същия месец от някоя минала година не означава, че следващият месец тази година непременно
ще прилича на своя аналог от избраната за сравнение година. Теорията на прогнозирането установява, че от близките начални състояния най-вероятно е процесите в атмосферата да се развият по различен начин и да провалят дългосрочната прогноза. Със съответни промени това тълкуване важи и за климата.Още един факт кара специалистите геофизици и физици-метеоролози да реагират срещу повърхностното отношение към сериозните, предизвикателни научни и практически проблеми на геофизиката (земетресенията) и метеорологията (времето и климата). Утвърдена практика в научните среди е, когато се претендира за авторство на важно откритие, хипотеза или теория, те да се представят първо на вниманието на учените за отношение и оценка, а не обратно – да се започва със самореклама, както правят авторите на цитираната статия във в. „Труд“. Има изключително реномирани списания за такава цел (напр. NATURE) или по Интернет, където може да се направи това. В противен случай те попадат в компанията на подобни автори, например „откривателите“ на „студения ядрен
синтез“, за който преди няколко години се вдигна толкова голям шум за нищо. Както тези автори и повярвалите им „наблюдаваха“ ненаблюдаемото, така и нашите автори „предсказаха“ много рано непредсказуемото.
12 Февруари 2007 10:46
Heat
Това за изчезналите сезони и годината от 4 месеца влезна начаса в
златния ми архив от журналистически бисери!
Иначе професорът си е в основни линии прав - доколкото зная теорията му е придобила и международна известност. Почти съм сигурен обаче, че не е имал възможност да я представи на току що завършилия форум на ООН за глобалните промени на климата. Рестрикции в бюджета значи и да живеят банките. Тях не ги касаят климатичните промени, поне не и на българските им клонове.
12 Февруари 2007 10:48
И да добавя - Р. Гюр. "професор", преди две години откри диаманти в Родопите, после предричаше земетресения в София и страната, а сега говори за климатичните промени. Изобщо Ломоносов ряпа да яде. Но обърнете внимание - човекът се бута навсякъде и вестниците с охото му дават възможност да развива простотиите си.
12 Февруари 2007 11:34
Възхищавам се на Братя Стругацки, че има нервите да обяснява всичко това. . Но журналистите се кефят на такива шматковци. Иначе науката - скучна работа - 2-3- години за да напишеш една страница....
12 Февруари 2007 12:28
От научна гледна точка това е напълно обяснимо. Когато има висока амплитуда, т.е. аномалия между относително висока и ниска температура, се предизвикват въздушни течения, които бързо сменят посоката си и това води до бърза промяна на времето от топло към студено и обратно, с бурни валежи и силни ветрове


Не сьм метеоролог ама ми се струва голяма глупост това обяснение
12 Февруари 2007 13:26
Постановката, че човешката дейност действа само локално, а не глобално и че климатичните изменения не се дължат на дейноста на човека е правилнана, но за тази му теза евреите (еколозите) ще му видят сметката. Екофашизмът не търпи такива еретически постановки. Глобалното затопляне, предведливо променено от евреите на "климатични изменения", е свещената крава на екофашизма и евреите няма да позволят на някакво професорче от световно неизвестен университет да се гаври с тях и тяхната човеконенавистна екофашистка идеология , развявана като грижа за човечеството.
В същност евреите са умни хора, те винаги са се грижили за човечеството, първо са му дали юдеизма, после християнството, след това са му натресли исляма и след като не са им стигнали кървавите потоци са му пробутали фашизма и комунизма. Наред сега е екофашизмът.
12 Февруари 2007 14:21
Аз пък стигнах до "ураганите торнадо" и не можах да продължа по-нататък. Как е възможно професор да не знае разликата между ураган и торнадо?
12 Февруари 2007 14:53
Тоя Бай Иван как ги разбира нещата самооо...
Баю, я да те питам, ми за Атлантида и пирамидите и връзката им с евреите нещо да споменеш?
И кръговете в нивите. Тях също!
Любопитно ми е, пък те гледам такъв един, начетен.
12 Февруари 2007 17:23
Бай Иван Те не знаят да дават, знаят само да вземат, поради което дават разни -изми и -янства
12 Февруари 2007 18:01
Мой приятел – метеоролог, сега в Пенсилванския университет, ми се обади днес по Scype и ме пита дали съм чувал нещо за „теорията на тирбушона”. Явно беше попаднал на някоя от медийните изяви на Гюров. Няма да пресъздавам целия ни разговор, но ми каза че се е смял от сърце и с присъщото си чувство за хумор сподели, че веднага се замислил дали и той да не „драсне” някоя теория – например „теория на капачката”.... много щяла да върви заедно с тази на тирбушона...
12 Февруари 2007 19:05
Министерството на бедствията
е квинтесенция
на сегашното
правителство.
То изразява
самата му същност.
12 Февруари 2007 20:25
"Искате да кажете, че японците могат да предвидят какво ще е времето на 3 март 2010 година следобед в София?
- Точно така, могат да го предвидят - и на 3 март, и на 8 март в рамките на 2 часа, и то много точно. "

Абсолютна глупост! Този професор идея си няма какво говори. Никой на света няма технология, която да може да моделира времето с точност за повече от няколко дни напред. Затова няма образование в България. Кой знае кой и как му е дал професорска титла на тоя неграмотник.
12 Февруари 2007 20:46
"Професора" се е объркал, лошо няма. Трябва отвреме-навреме някой нефелен да се изкаже че да провокира форумците.
За глобалното затопляне - не е пропаганда или по-скоро е такава която е математически доказана. В доклада на лорд Н.Стърн имаше достатъчно доказателства, сега в четвъртия доклад на ІРСС ще има още. Факт е че най-вероятно няма да случи катастрофичния сценарий, ама и умерения не е стока: - 1, 5-3% намаляване на световния БВП и пак най-голямата хурка я отнасят черните ненужни хора в Африка и Южна Азия. Така че трябва да се действа, особено от дИбелите американци, щото иначе Сибир ще стане със леко хладен умерен климат, руснаците ще спрат да харчат 40% от всеки литър гориво за отопление и ще се засилят още повече и ФЛ и останалите ботове ще плачат.....
12 Февруари 2007 21:01
Все пак с "теорията на тирбушона" доста по-добре върви една "теория на тапата", не на капачката
12 Февруари 2007 23:30
за сезоните е верно, отдавна е, затоплянето от слънчевото греене пък зависи от наклона на земната ос, а сняг и студ нямаше щото парното и тока дерат яко и Господ ни съжали, запонататък сняг ще има само за богатите страни
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД