:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,424
Активни 535
Страници 11,327
За един ден 1,302,066
Анализ

Икономика на задръстванията

По-доброто решение е да приближим периферията към столицата, отколкото да забраняваме да се влиза в центъра
снимка: Борислав Николов
Всички мерки за намаляване на задръстванията в столицата засега са неефективни.
Не особено ранна сутрин и автобусът бавно пълзи по някой от софийските булеварди. Закъсняш за работа, още по-лошо - и за детската градина, където едва си намерил места.

А беше време, когато половин час бе достатъчен да се добереш до почти всяко работно място. Да, с градския транспорт, защото липсата на места за паркиране в центъра елиминира удобството и бързината на колата. Опитваш се да мислиш за нещо друго, но се сещаш за репортажа от снощните новини - още една малка община обещава по 1000 лв. на всяко новородено, а жителите на друга събират пари, за да могат да платят допълнителна сума на някой лекар, който се е съгласил да заживее в периферията на страната. В центъра й столичният кмет Бойко Борисов между другото е казал, че нищо не може да се направи, за да се облекчи животът в София, след като населението й е около 1.8 млн. души и продължава да расте.

И да може да се направи нещо, няма да има време, защото се задават избори - кметски, а преди това европейски. Но греши кметът, тъй като нещата са така свързани, че решението на проблема с трафика на София е



част от генералната цел за икономически растеж



и европейска интеграция. Ето защо е така: За 4-5 години (приблизително толкова продължава кредитно-строителният бум, който изглежда усили проблема със свръхзаселването на столицата) времето за придвижване до и от работа нарасна почти два пъти, примерно от трийсетина минути на близо час. Умножено по две, това прави 60 минути всеки ден, загубени по пътищата. Тъй като животът не е само работа (дори животът на частника), приемаме, че половината от тези изнервящи минути са за сметка на свободното време. Ще го оставим настрана, макар свободното време и чистата околна среда да са част от благосъстоянието, равностойно на материалните блага.

Другият половин час се равнява на 1.17 млрд. пропилени лева, което ще рече 2.35% от БВП на страната (Използвани са данните за БВП на един зает, прогноза за БВП за 2006 г., коефициент на заетост в столицата, неофициални данни за живеещите в София и броят на работните дни в годината; за изненаданите ще припомня, че София дава около една трета от брутната добавена стойност, произведена в страната.). Може дълго да се спори за минутите и за загубените проценти, но дори 0.8% сто от БВП, което са десетина минути дневно, са достатъчно сериозно число, за да си струва приказките.



И това не е пълната цена на преселението към София



Всеки може да пресметне колко повече бензин харчи, докато търси обиколните улички, или колко още вредни газове се изхвърлят от колите, които чакат реда си в задръстванията. Умножете по един милион, колкото казват, че са колите в столицата. А колко ще струва проблемът с боклука, който противопостави остро хората от провинцията на софиянци?

Трябва да се отнесем с разбиране към тяхното недоволство. То ни подсеща, че медалът има обратна страна и трябва да включим в сметката и пропилените разходи във вид на изоставени сгради и рушаща се инфраструктура в изоставените райони, които биха могли да носят пари. Няма оценка за мащабите на този процес, но има програма за регионално развитие (тоест за усвояване на еврофондовете по това перо). От нея разбираме само, че изоставените земи са 8% и че пътищата са в окаяно състояние, и то по данни от 2003 г.

Контрастите се виждат и с просто око - напук на навалицата в столицата в някои краища са проблем дори ежедневните доставки на хляб, да не говорим за училища, здравни услуги и т.н. Така че нека не забравяме, че истеричното ежедневие в столицата е само върхът на айсберга.

Ето, скоро ще потекат евромилиардите, ще се оправи инфраструктурата и когато метрото най-после бъде завършено, трафикът в столицата ще намалее с 12% и всеки жител на крайните квартали ще стига до центъра за 12 минути. Трябва само да минат още пет-шест години, а дотогава ще се надяваме, че кметството ще регулира движението чрез таксата за преминаване през центъра, новата трафик полиция и дори ще построи тунели, мостове и подземни паркинги. Междувременно ще се оправят магистралите и околовръстното шосе, така че да не се налага на хората и камионите да се струпват в центъра на столицата.

Дори нови детски градини може да се построят, макар да изглежда, че авторите на програмата за регионално развитие не са чували за този проблем, както и за много други. Впрочем драматичната липса на места в яслите е проблем за повечето големи градове, чиито кметства изглежда са проспали ясните сигнали на демографската статистика. Но въпреки ръста на раждаемостта през последните пет години броят на децата в предучилищна възраст общо за страната е по-малък, отколкото през 90-те, така че и за тази криза главният виновник е вътрешната миграция. Специално в София дефицитът се дължи и на закриването на детски градини, но броят на затворените заведения (18) е по-малък от броя на тези, които сега трябва да се построят. Подобни проблеми възникват каскадно. Затова можем да се обзаложим, че докато се построят обещаните 11 нови детски градини в София (макар сметките да показват, че са нужни над 20) и 6 за Варна, ще се появят тесни места и в училищата. Вероятно и другаде.

Тези примери са важни, защото показват, че свръхзаселването на София вече не е проблем на урбанистиката, нито на организацията на движението, а на икономиката. И щом е така, той трудно ще се преодолее само с нова архитектурна концепция или с нови забрани.



Как да се спре миграцията към София



и обезлюдяването на провинцията? Очевидно не е достатъчно само да се обещават данъчни преференции за откриване на нови работни места в бедните райони. Мотивите на тези, които прииждат в столицата, са очевидни - не само безработицата е нищожна, но и заплатите в София са почти два пъти по-високи (840 лв. средна заплата според последното проучване на "Индъстри Уоч" и "Витоша рисърч"), което оправдава плащането на наеми и по-високата издръжка на живота. Но защо никоя мултинационална компания - от тези, които аутсорсват стотици работни места в България, не иска да разположи центъра си във Видин или в Добрич? Защо те предпочитат да прекарват часове в задръствания, да плащат по-високи заплати и хиляди евро наеми по десетгодишни договори, вместо да вдигнат нов бизнес център в провинцията? Отчасти защото подобна инвестиция е по-несигурна, но най-вече защото сама птичка пролет не прави.

В основата на голямото преселение стои процес, който е сходен на това, което икономистите наричат мрежов ефект - ситуацията, когато привлекателността на някоя услуга расте, колкото повече хора я ползват. Типичният пример са телефоните или онлайн общностите, чието разширяване увеличава стойността на услугата. Тъкмо заради този процес стремежът към центъра е характерен за икономиките, основани на услугите. Санитарен фаянс може да се произвежда и в малък град, стига да има обучени работници, но театър или телефонна компания на такова място нямат смисъл. Дори крадците знаят, че колкото по-голяма е навалицата, толкова по върви "бизнесът". Превърнато в прогноза, това означава, че колкото повече се развива икономиката, толкова повече центърът ще изтиква периферията, ако събитията бъдат оставени на естествения им ход. Така че общинарите донейде са прави да гледат на



свръхзаселването на столицата като на стихийно бедствие



Не са прави обаче да се опитват да го решат чрез административни мерки, защото те ще бъдат заобикаляни. Както показа опитът на страдащата от същия ужасен трафик Атина, гражданите винаги надхитрят властите и крайният резултат може да е по-лош от първоначалния.

Също толкова неуместни са твърдите мерки от типа на входната такса за идващите от провинцията или софийското жителство. Но нека не се заблуждаваме, че може хем да се отпушат улиците на София, хем всички да са доволни. Например, ако общината реши, че картите с намаление няма да важат за час пик, това би предизвикало недоволството на пенсионерите, които и без това са достатъчно ощетени. По-добрият вариант е да се стимулира по-ранното отиване на работа, но истината е, че общината няма какво да предложи насреща - особено на тези, които ползват собствените си коли. И тъй като кметът рядко си говори с правителството, не би могъл и да се споразумее за промяна на работното време на чиновниците. Накратко - административната изобретателност няма да помогне.

Подобряването на организацията на движението и на пътната инфраструктура са задължително условие, но опитът ни е научил да сме скептични, когато става дума за много пари. Достатъчно е да се подсетим за Околовръстното шосе, което стои като паметник на неслучайното безсилие на властите.

След като проблемът не е само в трафика и е икономически, то и



решенията трябва да са икономически



Нямам предвид обаче заканата на Борисов да направи София скъп град, за да стане неизгодно преселването. Опитът ни е научил също да не възлагаме големи надежди и на данъчните преференции за откриване на нови работни места в провинцията. Те осигуряват частични решения, а цялостното е да се приближи периферията към центъра. Това се постига с комуникации, ето защо, когато се правят планове за усвояване на милиардите евро, приоритет трябва да бъдат инфраструктурата и развитието на информационните технологии, а не сиромашките помощи, които се дават на калпак.
29
4170
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
12 Февруари 2007 08:26
На времето Иванина, като работех към Столичния съвет ми разказаха следния случай:
Жак Ширак се прочу с това, че като кмет на Париж се справи със задръстванията. И затова после му повярваха, че става за президент.
След това при едно от посещенията си в Рим, журналистите все за това как се оправил с Париж го питали. И какво е нужно за да се оправи и Рим. И той знаете ли какво им отговорил?
Ще цитирам по памет: "Правилна организация и никаква корупция".
А в София Иванина, каква организация очакваш от даскал по физкултура? Как и корупция да не очакваш от янчулевци, софиянски кисьовчетата и герджици? А бат' Бойко нали още в нощта на изборите каза, че му чакал оставката на Герджиков? Той и за Гайтански обещаваше и за Стърлинг, ама нещо само повече пари да им налива в последно време иска от правителството. Сиреч от нас за вълците.
12 Февруари 2007 08:38
Самоорганизиращият се хаос(това "модерно" "демократично" управление в България) сам ще намери решение - след още няколко години яки задръствания, изведнъж всички ще се юрнат извън столицата. Всичко обаче ще е стихийно.
12 Февруари 2007 09:04
Решението на проблема се нарича - ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ и гъвкава данъчна политика с преференции за регионите с голяма миграция! Ако това не се случи, след десет години всеки трети българин ще живее в София!
12 Февруари 2007 09:17
И все пак, когато държавата се чуди как да накара частния сектор да се поизмести в провинцията, защо не даде пример? Имам само два коментара по случея:

1. Има ли смисъл всички държавни учреждения да са в София? Нямам предвид министерствата, но пътни служби, здравни каси, пощи, защо не и данъчни. Какво пречи да функционират нормално някъде в провинцията? Един екстра плюс би било точно физическото им раздалечаване едни от други - вкл. и заради корупция.

2. Ако висиш 40 мин или час в задръствания, аз лично бих проверил колко далече може да те откара влака за толкова време. Мизерията на БДЖ на фона на практичността на жп транспорта винаги ме е тормозила като въпрос без логично обясненине. За 30 мин си поне на 40 км извън София - защо деба една панелка в набедения Младост да струва колкото къща някаде там? И изобщо има ли някаде голям град без добри връзки за т.нар. commuters?
12 Февруари 2007 09:28
Бла-бла. Не удариш ли в джоба българина, за който карането на автомобил е символ на престиж, няма нищо да стане.
12 Февруари 2007 10:17
pistons
Само 'дето в Бг-то това няма да стане.
А иначе, то Перник и Своге на практика са си предградия на София.
12 Февруари 2007 10:22
Всички проблеми идват от към главата.
Онзи ден си говорих с един американец и той ми вика:
Абе не ви разбирам в Източна Европа. При нас всеки гледа да избяха на тишина и спокойствие, по далече от центъра, пък при вас всички се бутат на камара в най-шумното, мръсно и претъпкано място?
Като се замислих и аз не можах да си дам обяснение, освен това, че явно манталитета ни е ткъв, колкото по близо сме до големците и толкова и ние по велики се чустваме ... знам ли....
12 Февруари 2007 10:23
Някой може ли да ми каже как са направени следните изчисления:
1, 8 млн. е населението на София и в столицата има около 1 млн. автомобила?

Логиката подсказва, че ако населението е по-трудно за пресмятане, то колите подлежат на задължителна регистрация. А доколкото си спомням, при смяната на номерата бяха отчетени около 2 млн. коли в страната. Малко преувеличено ми се струва половината да са в столицата.
Не че отричам проблемите с движението, но ми се струва, че те са резултат главно от лошата му организация и липсата на нормален градски транспорт, а не на големия брой коли.
12 Февруари 2007 10:31
А да не говорим, че софия не е толкова голяма. аз трамбовам пеша и стигам от Стрелбище до дружба за около два часа.
Минимум час ми е в периода на задръстванията с градски транспорт.
Ами предпочитам си пеш.
12 Февруари 2007 10:32
007 1/2, това е така, понеже в столицата през деня се изсипват хора от Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Пловдив и от знайни и незнайни села. Вечерта обратно.
12 Февруари 2007 10:56
Статията нещо е много разхвърляна и неподредена. Това всъщност не дава възможност да се разбере добре какво цели статията, какво предлага, че даже и какво е състоянието в София сега.
Првилно статията е напипала един голям проблем - пренаселеността на София и последиците от нея, но проблема не е развит добре. Ще се опитам много накратко да напиша какво мисля. Какво стана - премахна се жителството, но без да се помисли как да не се допусне пренаселеност. Можеше едновременно с това, да се спре или поне ограничи строителството на голяма част от застроената територия на София. Вместо това - всеки започна да строи, където му падне, без да има изградена инфраструктура за това ново строителство и без възможност да се изгради. Градският транспорт беше силно разреден, което напълни маршрутките, такситата, но и много коли с по един човек вътре. Строежът на метрото закъсня много, а и маршрута му е неудачен в ж.к.Люлин, а сега и в ж.к.Младост. Това за 12-те минути с метро е илюзия.


12 Февруари 2007 11:06

Какво може сега да се направи за трафика в София?
Основното е, че това което трябва да се направи няма да стане, защото както с всеки друг проблем реши ли се, няма да има постоянния приток на пари за решаването му и съответно няма да има комисионни, рушвети, търгове подаряващи огромни суми на избрани фирми и т.н.
Иначе първото нещо е да се освободят улиците и тротоарите от паркираните коли, вкл. и такситата и колите на МВР. Грижа на собственика на МПС трябва да бъде къде ще си паркира МПС-то, а не на общината. Когато си купува жилище или офис да е мислил и да мисли за това, а не да задръства улицата. Това ще реши проблема почти наполовина. Метрото - ако то мине през населените квартали, а не между тях, както е сега, метрото ще реши много повече проблеми. Ако приемем, че ж.к. Младост има 150 хиляди жители, което не е далеч от истината, то според сега предвидения маршрут примерно на 10% е близо/пеша/, на 45% е близо с автобус, а на останалите е далеч даже и с автобус.
12 Февруари 2007 11:34
Малко факти:
През 1985 година сутрин в часа пик автобус 306 беше на 2 минути, а автобус 305 на 2.5 минути. За съжаление в сайта на СКГТ няма разписание, но горе-долу 305 и 306 са на около десетина минути, най-много на 7-8 минути. Това прави 3-4 пъти по-нарядко. Като му прибавиш и задръстванията причинени в 90% от случаите на човешки недомислици или съзнателно влошаване на ситуяцията, например лошо настроен светофар, и е то ти как времето за придвижаване наистина се удвои, а някъде и утрои. Ето защо зам-кмета Велизар Стоилов предлага таксуване по време.
Метрото - както е в Люлин и както го предвиждат в Младост средно ще имаш около 10-15 минути, а защо не и 30 минути, с едно превозно средство до него, след това чакане, пътуване и евентуално друго превозно средство до там, където отиваш, т.е в доста случаи от едно превозно средство стават три или две, а времето може би намалява, а може би не. Причината за Младост - да се обслужва магазина Хит и бизнеспарка, където всеки ходи с кола, а не 150 хиляди жители на Младост.
12 Февруари 2007 11:50
ЛАКОМИЯТА УБИВА ЖЕРТВИТЕ СИ
Проблема с пренаселването на София бе ясен от около 25-20 години, но лакомията на българина и в частност на българина управник, не му даде възможност да намери решение на този проблем. София е един забутан град разполжен на нестратегическо място и сврян в една малка подбалканска коловина на 500 км. остояния от моретата и с път затруднен от постоянно преминаване през много макар и невисоки планински вериги. С неудобно мъгливо летище и малък потенциал за териториално разрастване. Ограничен от север към Стара планина от действащ металургичен комбинат. Обаче лакомията набута в него и продължава да набутва цялата все по растяща държавна администрация. Всички магистрали който се строят в България трябава да минават през София, не защото е нужно, а защото така искат управниците. Живял съм в София 6 години и колкото пъти и да се върна там установявам че нещата стават все по-зле. Този проблем вече не може да намери нормално за живущите в София решение. Единствената стъпка която може да се направи е да се изнесе цялата държавна администрация от този град, та да видим тогава дали корупционно податливия бизнес дали няма да я последва. Това разбира се няма да стане, защото управниците както истински българи мислят само за себе си, а не и за другите. Който не вярва да се запознае с книгите на Иван Хаджийски.
12 Февруари 2007 12:59
Затова предлагам да преместим столицата в Кърджали! Съвсем сериозно.
12 Февруари 2007 13:28
Айде чукчата пак го хвана логореята...
12 Февруари 2007 13:43
Да помогнем на колегата с едно разписание да знае как са рейсовете до централна гара.
Автобус номер 305 - делник - от спирка КУЛИНАРЕН К-Т ПЕЙФИЛ до ПЛ. ЦЕНТРАЛНА ГАРА
4:40 5:00 5:13 5:26 5:39 5:52 5:58 6:05 6:11 6:18 6:25 6:32 6:39 6:46 6:53 7:00 7:07 7:14 7:21 7:28 7:35 7:42 7:49 7:56 8:03 8:10 8:18 8:27 8:36 8:45 8:55
9:04 9:13 9:22 9:31 9:40 9:49 9:58 10:06 10:15 10:24 10:33 10:42 10:51 11:00 11:09 11:18 11:27 11:36 11:44 11:53 12:02 12:11 12:20 12:29 12:38 12:47 12:56 13:05 13:14 13:22 13:31 13:40 13:49 13:58 14:07 14:16 14:25 14:34 14:43 14:51 14:58 15:05 15:12 15:19 15:26 15:33 15:40 15:47 15:54 16:01 16:08 16:15 16:22 16:29 16:36 16:43 16:50 16:57 17:04 17:11 17:18 17:25 17:32 17:39 17:46 17:53 18:00 18:07 18:14 18:21 18:28 18:35 18:42 18:50 18:58 19:06 19:14 19:23 19:32 19:40 19:50 19:59 20:09 20:27 20:45 21:03 21:21 21:39 21:57 22:15 22:33 22:50
12 Февруари 2007 14:13

Heat,
този начин за гледане на някакво разписание го видях, но обикновено разписание се дава по друг начин.
12 Февруари 2007 14:18

Пренаселеността не са само задръстванията. Статията опитва да покаже и някои други страни на преселението в София, но не много успешно.
12 Февруари 2007 14:59
Тъй , тъй! Всичкото в центъра. Цялата провинция ходи да подпише някое документче , да получи ценни указания-защото няма телефони, факсове и прочее.
Всичкото власт в центъра. И морските администрации и пристанищните и какво ли не- в центъра. После тясно било! Ами добре си е да е тясно-на някой пък им е широко!
12 Февруари 2007 16:13
От сайта на НСИ - наблюдение на потребителите януари 2007.
Въпрос:
Колко е вероятно през следващите 2 години да си купите кола?
Отговори:
0.7% - много е вероятно
2.6% - вероятно е
14.6% - малко е вероятно
76.3% - съвсем е невероятно
5.8% - не мога да преценя
---
Ето така ще борим задръстванията - всеки българин без кола.


12 Февруари 2007 16:51
Както виждате, при димукрациътъ може да стане доста по-лошо, отколкото е било при комунизЪма
12 Февруари 2007 17:13
Като за начало е наложително да се аутсорснат административните служби от София в останалата част на страната. Някой правил ли е сметка колко на брой са държавните чиновници в столицата ? И без това заплатите са им ниски и няма как да оцелеят в най-скъпия град в България ако не взимат подкупи и не правят разни шашми. След десетина година ще се пенсионира и последното поколение софийски соц. чиновници със съответното образование и манталитет, които не биха могли да си намерят друга работа. По-младите да се оправят сами или да се изнасят в Перник и други хубави кътчета на родината.
Втора добра мярка би била да се забрани достъпа в най-натоварените зони на автомобили само с един човек. И без т'ва куките нямат работа през деня и висят като паяци по будките само - ще броят пътниците.
Стриктен контрол и свирепи глоби за мизерниците каращи в лентите отделени за градския транспорт. Направо да им взимат книжките ! Никакви изключения за бакшиши, маршрутки и прочие паразити.
Да се ликвидира изцяло възможността да се паркира безплатно в центъра. Без никакви изключения, няма инвалиди, няма служебни паркинги и к'ви ли не там карти, листчета, декларацийки и не знам си какво.
На всяка улица новопостроена или ремонтирана улица да се прави велосипедна алея. В началото няма да има много ентусуасти, но постепенно ще се появят.
12 Февруари 2007 19:09
Абе София е все още цвете в сравнение с Будапеща.
Ако разбира се ако не се навираш по Солунска и съседните улици с колата.
Днес тук в Будапеща по магистралата за работа съм лазел с 10 км/ч. - по магистралата, а не ми се говори какво е в Пеща, аз поне работя в покрайнините на Буда.
Най-ноовия мост са го построили без тротоари, можеш по него да минеш само с кола.
Но, че в София за 17 години един голям паркинг не построиха също е показателно за работата на Софийското кмество. И Бат бойко нищо не свърши.
12 Февруари 2007 19:49
Добре де. Като пак ще давам акъл без пари на оня даскал по физкултура, аз човекът с опит в администрацията на столицата (доста повече опит от герберите!) му предлагам:
1. Вместо към Р. Овч. заради далаверата, бат' Бойко да пренасочи огъня и малко към Николай Василев! За да си размърда най-накрая задника онова "юпи" и да задвижи вместо далавераджийски сделки с лицензи на Майкрософт да направи най-накрая нещо практически за т.нар. електронно правителство. Защото много, СТРАШНО МНОГО! документи, разрешителни и т.н. могат и ТРЯБВА да се подават не лично, а през Интернет. Съгласете се с колко ще намалее трафикът на фирмени коли до НОИ, НАП, ТДА, районни администрации, митнически бюра и т.н.
2. Пламен Вачков (ДАИТС) вместо да се чуди какво да прави, след като никитовасилев му иззе всичко, да си прокара права да контролира кое ведомство не реагира на граждани през електронна поща. И да може да търси отговорност на всеки администратор на държавен сайт, който не подава данни за това кой и как не е отговорил в срок на граждани.
3. Пламен Орешарски да разпореди на подопечния му ИО АД да не печели от електронни подписи, а да ги направи безплатни както е в повечето страни, които си ценят времето и гражданите. И да доразвие още малко системата на данъчните. Все пак Велчев поне по този показател направи много.
(с) 2007 Йордан.
12 Февруари 2007 19:53
Аз знам и други простички решения, но като спрат от ДА да ми дрънкат, че нямали свободно място за моята квалификация, може и да поработя пак като държавен служител.
12 Февруари 2007 22:25
Стига бе тъпи комуняги!
Центровете на големите градове по цял свят се задръстват през работно време!
12 Февруари 2007 22:53
И какво ни съветват от отвъд океана? Да седим и да мрем ли? Защото и там били мърши?
12 Февруари 2007 23:00
Преди преврата на американофилите, агитпроповете на служба на братския СССР поне ни дрънкаха, че там, в СССР всичко е наред. Докато не отидох и не видях със собствените си очи, че сме по-добре.
И сега ли трябва да се мъкна до САЩ за да разбера, че сме по-свободни в България? Аз си го знам бе FL. Aз за разлика от тебе съм в България и за България. И не ме интересува, ама хич, какво ми казват от отвъд океана и дали там търпят тоталитаризъм, генномодифицирани бози, макдоналдски боклуци или щамове на вируси.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД