:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,693
Активни 536
Страници 11,596
За един ден 1,302,066
Аргументи и факти

Буш гласи война с Велика Персия

Уроците на историята показват, че трябва да се преговаря, а не да се воюва
СНИМКА: РОЙТЕРС
Гробове на загинали в Ирак американски войници в Лафайет, щата Калифорния. Президентът Буш трябва сериозно да се замисли за Иран, ако не иска кръстовете да се умножат.
За да удари Иран, Америка започва трескаво да търси casus belli (причина за война). Почвата обаче трябва да се подготви. Трябва да се успокои Конгресът, който току-що е започнал работа и все още е настроен да се заяжда с правителството. В необходимостта от войната трябва да бъде убеден американският народ, който задава все повече неудобни въпроси на властите. За да бъде оправдана новата война, ни плашат или с иранската ядрена бомба, или с "неопровержими" доказателства за иранската вина относно всички нещастия на Америка в Ирак.

Преди обаче американците да бъдат хвърлени в третата война срещу мюсюлманска държава, нека си припомним на какво ни е научил миналият век. Тогава нито една страна, започнала голяма война, не я е завършила като победителка. Нещо повече, през последните 50 години няма война, спечелена от чуждестранен окупатор.

Този урок усвоих от личен опит. През 1986 г. служих в Пакистан и отговарях за операция на ЦРУ, която трябваше да подпомогне афганистанската съпротива, воюваща срещу съветските войски.

Ще се постарая да обоснова позицията чрез факти от цели три войни - Корейската, Виетнамската и Афганистанската. Тях големите противници от Студената война водеха с чужди ръце.

За първи път САЩ се оказаха една от воюващите страни през юни 1950 г., когато Северна Корея нападна Южна Корея. От самото начало на бойните действия Северът получаваше помощ от Китай и ползваше услугите на съветски военни съветници. Всички "външни участници" в този конфликт - САЩ, Съветският съюз и Китай - еднакво добре разбираха, че трябва на всяка цена да избегнат пряк сблъсък помежду си.

През 1951 г. командващият американската армия в Корея ген. Дъглас Маккартър реши да "тръгне срещу правилата" и предложи да се нанесат серии от въздушни удари срещу Китай. Президентът Труман обаче отказа, защото смяташе, че Съветският съюз ще влезе във войната. А когато Маккартър публично разкритикува президентското решение, Труман го уволни. В онази война със Съветския съюз и Китай, която Америка "сякаш не водеше", ние загубихме 40 000 убити.



По същите правила се водеше и войната в Югоизточна Азия



Властите на Северен Виетнам и партизаните от Виетконг получаваха максимална помощ от Съветския съюз и Китай. И макар че ръката на Москва и Пекин явно убиваше американски войници, Вашингтон нито за миг не е разглеждал сериозно възможността за удар срещу едната или другата страна. Във Виетнам Америка продължи "задкулисната си война" с Китай и Съветския съюз, която ни струваше още 50 000 човешки живота.

През декември 1979 г. в същата ситуация попадна Съветският съюз, който хвърли войски в Афганистан. Бойците от афганистанската съпротива нямаше с какво да се противопоставят освен със стари пушки. Президентът Джими Картър постави пред ЦРУ задачата да организира помощ за тях. В операцията участваше цяла коалиция - Великобритания, Саудитска Арабия, Египет и Китай. Да, да, този път китайците с готовност доставяха оръжия, които обаче убиваха съветски, а не американски войници. През ръцете на ЦРУ минаваше буквално всеки патрон, всяка мина, всеки гранатомет и всяка зенитна ракета, с които муджахидините обстрелваха съветските войски. И пак Съветите нямаха никакви сериозни намерения да нанесат удар срещу държавите, подкрепящи афганистанската съпротива - освен няколко иронични закани от офицери на тяхното разузнаване. През 1989 г. Съветите разбраха, че няма да успеят, и се махнаха от Афганистан - там те оставиха 15 000 загинали войници. След още две години империята издъхна.



"Войната с чужди ръце" е урок,



който Америка трябва да усвои в условията на ожесточена конфронтация с Ирак. Ако има война, по-добре да я започне другата страна. Администрацията на Джордж Буш може колкото си иска да тръби, че няма да преговаря с буйния самохвалко Махмуд Ахмадинеджад, защото Иран имал ядрени амбиции и защото обвинява Техеран, че води "скрити войни" в Ирак, Сирия, Ливан и палестинските територии. Вашингтон обаче трябва винаги да помни, че историческите корени на държавата, която ние познаваме като Иран, стигат до древна Персия, че в душата на всеки иранец живее персиец, който мисли за страната си единствено като за "Великия Иран". Много преди западния свят да бъде завоюван от Римската империя, няколко персийски династии са владеели територия от Кавказ до река Инд. Доскоро в това културно и до голяма степен политически обединено пространство влизаха и Ирак, и Афганистан, и какви ли не още територии.

Ето защо е чиста проба самозалъгване да се мисли, че Иран би бил страничен наблюдател, когато чужда армия нахлува в територията на "Великия Иран". Това, което Иран прави в региона, е само персийска шарка в познатата на всички ни доктрина "Монро". Когато навремето я прие, Америка едностранно обяви на света, че няма да търпи външна намеса в работите на американското полукълбо.

Ако Америка започне война с Иран, тя трябва да бъде оправдана със сериозни факти, а не с политическа ловкост. Иначе такава война, независимо как ще започне, вероятно ще свърши, както е на път да свърши иракската авантюра - тоест много лошо.

Било на Буш, било на президента след него ще се наложи да започне преговори с Иран. Но ако това е неизбежно, защо да се протака.

-------------

*От 1986 г. до изтеглянето на съветския контингент от Афганистан през 1989 г. Милт Бирден е ръководил действията на ЦРУ в Пакистан.
Снимка: архив на "Сега"
Последните американци и някои техни близки помощници избягаха от Виетнам с вертолет от покрива на американското посолство в Сайгон на 29 април 1975 г.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад държи реч в парламента. САЩ ще трябва да го приемат за политически партньор, ако са усвоили уроците на историята.
Снимка: Ройтерс
Съветски спомен в Афганистан - деца играят върху ръждясали останки от съветски танк.
56
4106
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
12 Февруари 2007 03:22
Буш като Александър Македонски!....Тои и за Буцефал не става....
12 Февруари 2007 03:34
По разбираеми причини тази препечатка е плаха и повърхностна. Има вече тонове от далеч по-аналитична и обоснована аргументация по въпроса. Но самата поява е показателна (някой, ако не го мързи да сравни с течението на IHT/NYT от примерно есента на 2002). Има само една действително груба неточност : ... такава война, независимо как ще започне, вероятно ще свърши, както е на път да свърши иракската авантюра - тоест много по-лошо.
12 Февруари 2007 04:44
one evil empire down one more to go...
GO BUSH, GO!
12 Февруари 2007 07:30
Каквото и да им говориш на янките, все е тая.Те не могат да се поучават от своите и чуждите грешки!
Тук има доктори, нека те да кажат за какво става дума!
12 Февруари 2007 08:00
"Уроците на историята показват, че трябва да се преговаря, а не да се воюва"
Обратното е вярно!
Уроците от историята показват че фашисти, комунисти, терористи само от бой разбират!....Време е Америка да срита иранските фанатици!

12 Февруари 2007 08:00
Аз като доктор мисля , че първо трябва да си закърпиш чорапите , когато ходиш на гости... После идват и поуките.
12 Февруари 2007 09:58
Сигурен съм , че някои участници във Форума ще променят възгледите си ако някой техен роднина пристигне в ковчег от един такъв военен сблъсък /да не дава господ/.
А иначе да се говори отстрани празни приказки някои го могат. Те имат все още остатъчна комсомолско-партийна закалка.
12 Февруари 2007 10:26
Иран щял да има ядрено оръжие. И защо САЩ толко се нервят. Или некой друг се нерви, и понеже има "известно" влияние над САЩ...
12 Февруари 2007 10:48
casus belli
Дрън-дрън! Цялата статия е една голяма измишльотина!
І.-во на снимката очевидно не са гробове, а само кръстове, които вероятно символизират загиналите. Няма начин да са погребани толкова на гъсто (освен ако не са кремирани). Ако поне малко познавате американците знаете, че те няма да си заровят героите на някакъв хълм без всички необходими атрибути.
Повечето от загиналите във Войните се погребват на Арлингтънското гробище (Washington DC) - едно уникално спретнато и същевременно подтискащо местенце. Вервайте ми.
ІІ-ро По същество. Защо САЩ няма да нападнат Иран поне в бизките 10-на години.
1. Дори много да искат не могат да си позволят. Както знаете американците са практични хора и вършат всичко по план.
Стратегията на САЩ в момента е разработена за водене на военни действия в най-много 2 "горещи точки". По настоящем лимита е изчерпан - Ирак и Афканистан.
Макар и най-богатата страна в момента САЩ не могат да си позволят да отделят военни и човешки ресурси за още една война.
Това може да стане най-рано, когато приключат с ангажиментите в Ирак.
Да не говорим, че Иран не е Ирак и ако там започне война се очерава пълномащабна касапница, която със сигурност американското обществено мнение няма да понесе.
2. Ако поне малко сте запознати с политическата обстановка в САЩ би трябвало да знаете, че в момента Конгреса се доминира от демократите, които са против войната.
Задаващия се Президент, също с голяма вероятност ще бъде от тази партия.
3. Макар и най-маловажен, но все пак съществен фактор е Русия.(дано ФЛ не прочете това, че после няма да се отърва от него).
Имайки предвид ангажиментите й към Иран - ако иранците не сгафят яко ( да пуснат атомна бомба на Израел, да кажем), руснаците няма да позволят нова война на южната им граница.
Тук може да се добави и последното изказване на Путин.

Така, че не се връзвайте на всяка глупост, която прочетете, това че подобно аторитетно издание публикува подобни анализи си е за негова сметка.

Редактирано от - air_patrol на 12/2/2007 г/ 10:57:22

12 Февруари 2007 11:01
Те САЩ-ците ако се учеха от грешките си, ехе..ама при такъв президент как да стане тая работа, пък и най-после нали иначе дрийм живота на мега корпорациите ще секне и Буш автоматично ще бъде аут, ако не и отстрелян буквално, както и това се е случвало неведнъж в хамериканската история..Така че за пореден път се завърта колелото на мега парите, само че вече с доста по-бързи обороти!! И там ще загинат нахалост хора в името на РАХ Американа..нищо ново под слънцето!!
12 Февруари 2007 11:03
Глупаво е да смятаме , че щатите се готвят за такава война , а Иран - не.Вчера в Ирак свалиха шестия по ред хеликоптер за десетина дни , значи репетират.Нали не мислите , че това става случайно и без помощта на Иран.Работата е в това , че ако лишиш американската пехота от мобилност , ако затрудниш тактическата авиация , пехотата изпада в положение да води война с противник , който , макар и по-зле въоръжен е почти равностоен , а в морално отношение и превъзхождащ атакуващия.
12 Февруари 2007 11:27
И аз не вярвам да започнат сухопътна операция, но е възможно да бомбандират определени обекти Интереснотое , че и в Ирак и в Афганистан не обявиха официално война на тези държави, моля р39 да ми обясни юредическата страна на въпроса-защо се страхуват да връчат нота на посолството на съответната държава Дори да нямат дипломатически отношения могат да го направят чрез държава посредник, така изглежда като бандитски акт Не, че , ако обявят война на по-слаба в пъти държава не е същото
12 Февруари 2007 11:30
Ако пък просто хвърлят бомби по ирански обекти, то за иранците всеки американски обект ще бъде легитимна цел, както за иракчаните лондонското метро
12 Февруари 2007 11:39
Споко, няма място за притеснение!
Разузнаването на Иран яко прекара янките и поради дълбокото им загазване никакви войни няма да има в района... скоро.
Буш и армията им потвърждават значението на думата импотентен - иска ма не може...
12 Февруари 2007 11:57
всички тия арабухи-мюсулмани са цигани и за трепане. изобщо мюсулманите
са за трепане, в 99% от случаите има защо.
12 Февруари 2007 12:33
Що ги мразиш, щото са готови да загинат за това, което наричат род и родова памет, а не като нас да продадат родовата памет за зелено, не че и аз съм по-малко циничен, ама това е истината
12 Февруари 2007 12:38
Вратаря,
Поводът за агресията срещу Афганистан бе, че правителството на талибаните укривало Осамчо. Сега Афганистан е окупиран, кой укрива Осамчо вече шеста година?
Поводът за агресията срещу Ирак бе, че Садамчо и негови подчинени с екзотични имена като Химическия Али произвеждали оръжия за масово унищожение. Сега Ирак е окупиран, въпросните оръжия не бяха намерени. Кой излъга?
И в двата случая законно основание за война нямаше.
Международното право бе завряно на кучето под опашката.
12 Февруари 2007 13:44
Вратаря, спомнете си Виетнам. При официално обявяване на война, рано или късно следва да се подпише мирен договор. Загубилата страна изплаща репарации или възстонавява увредената структура на спечелилата страна.
Колкото до уроците, те могат и да звучат и така: "Уроците от историята показват че фашисти, комунисти, терористи само от бой разбират!....Време е Америка да се поучи от нанесения й бой! Или поне да си плати дълговете!"
12 Февруари 2007 14:17
ВРАТАРЯ,
/:/ "...Интереснотое , че и в Ирак и в Афганистан не обявиха официално война на тези държави, моля р39 да ми обясни юредическата страна на въпроса-защо се страхуват да връчат нота на посолството на съответната държава..."
......................................... ......................................... .....................................
ОБЯСНЯВАМ/правя опит/: започването и воденето на ВОЙНА е РЛЕГЛАМЕНТИРАНО в международни документи/устав на ООН, конвенции, и др./ "мероприятие"! Ако САЩ трябва да спазят Регламентите за започване и водене на война срещу Ирак и Афганистан, то те НЯМА да могат да започнат и водят война срещу Ирак и Афганистан! Ето, например, при ЗАКОННА /по регламентите/ война, пленниците в Гуантанамо биха били със статут и с ПРАВА на "военнопленници" и задължение на САЩ да спазват тези им права! Също, ако "войните" на САЩ в Ирак и Афганистан бяха "законни"/ по регламентите/ Главнокомандващият войските на САЩ- президентът Буш Младши и висшите генерали на армията на САЩ щяха да бъдат "военноПРЕСТЪПНИЦИ" и да бъдат съдени и осъдени от Международния Наказателен Съд!
Затова, както и през 1999 г. срещу бивша Югославия, така и след това срещу Афганистан и Ирак, САЩ говорят НЕ за война/НЕобявена/, а за "възмездни удари" или за "изпреварващи удари"/което НЕ се предвижда в международните регламенти за започване и водене на война/ БЕЗ одобрение и решение на ООН!
Всъщност, това е и "червената нишка" в речта на Путин в Мюнхен преди дни- резонно ОБВИНЕНИЕ срещу САЩ, че НЕ спазват и НАРУШАВАТ международните договорености!!! Което си е точно така!
12 Февруари 2007 14:38
ВРАТАРЯ,
И още един СЕРИОЗЕН аргумент:
Според чл. 5 от Договора за НАТО, всички държави-членки на НАТО са ДЛЪЖНИ да окажат военна ПОМОЩ на държава-членка на НАТО, която е станала обект на Агресия/ Агресията, всъщност, е повод за Война срещу Агресора/!
Но защо тогава много държави-членки на НАТО, изобщо НЕ се включиха, на основание чл.5, във "войната" на САЩ срещу Ирак/ а и срещу Афганистан/?! Най-вероятно, защото са счели, че САЩ НЕ са били обект на Агресия от страна на Ирак/Афганистан/ и НЯМА причини НАТО да води война със САЩ срещу "агресорита" Ирак/Афганистан/?! Другият вариант е: в НАТО на много държави-членки да НЕ им пука за чл.5-ти?! Ами, тогава, защо България да е членка на НАТО, щом НЯМА гаранции, че ще бъде подпомогната от НАТО при евентуална агресия срещу България?!
12 Февруари 2007 15:14
air_patrol, да не забравяме обаче, че в един момент и САЩ, и Русия могат да почувстват "спонтанно" желание да вдигнат цените на петрола. В тоя случай бързичко ще постигнат съгласие...
12 Февруари 2007 15:18
До патрула.
Ти си голям стратег, само дето не си оценил, че Ирак и Афганистан + Турция и другите арабски съюзници на САЩ (Пакистан, Кувейт, С.А. и ОАЕ) са обградили Иран от всички страни. Според мен, допълнителните войски в Ирак и пролетната офанзива на НАТО в Афганистан са с цел да осигурят тила на САЩ за евентуални военни действия срещу Иран. Така военните от пентагона нямат нужда от прехвърлянето на военни части и организирането на големи логистични операции. Всичко е ясно ще има
12 Февруари 2007 15:19
Извинете в Пакистан не са араби!
12 Февруари 2007 15:19
Съмнява ме силно американците да рискуват с нова война в Иран.
Още повече, че аятоласите са много по-опасни и по-добре подготвени от Саддам, който беше колос на глинени крака. За разлика от Ирак Иран е доста по централизиран и хомогенен етнически, а населението е много по-фанатизирано. Американците отлично знаят, че за режима в Техеран няма да е никакъв проблем да подготви /и вероятно вече го е направил:/ хиляди камикадзета, които при нужда да започнат да се взривяват тук и там.
Единственият реалистичен сценарий е целенасоченото взривяване на определени обекти, но това е малко вероятно в светлината на приближаващите президентски избори и неспособността на САЩ да установи стабилно статукво в Ирак.
Впрочем когато САЩ се изтеглят от ИРак сунитите ще бъдат изтрепани от шиитите, възможно е и бързото разпадане на тази държава.

12 Февруари 2007 16:25
Младенов
[Новак][3]
12.2.2007 г. 15:18:01 До патрула.
Ти си голям стратег, само дето не си оценил, че Ирак и Афганистан + Турция и другите арабски съюзници на САЩ (Пакистан, Кувейт, С.А. и ОАЕ) са обградили Иран от всички страни. Според мен, допълнителните войски в Ирак и пролетната офанзива на НАТО в Афганистан са с цел да осигурят тила на САЩ за евентуални военни действия срещу Иран. Така военните от пентагона нямат нужда от прехвърлянето на военни части и организирането на големи логистични операции. Всичко е ясно ще има

Малко уточнения, стратег Младенов:
- Турция хич не е ентусиазирана - първо ги пр.§аха с иракския нефт и вода, второ между Турция и Иран има сериозна буферна зона, населена с кюрди;
- Пакистан също не е ентусиазиран - пр.§аха ги в Афганистан, не им разрешават да строят газопровод с Иран, помагат на Индия в ядрената й програма (тя уж срещу Китай, ама знае ли се...);
- Кувейт, С.А. и ОАЕ са неописуема военна сила. Мотивирани са за бой отсекъде. Пред очите ми е как прецапват Шат-ел-Араб и Ормузкия пролив и се евакуират в Англия и Тексас.
Кво остана? Мераците на неоконсерваторите, самолетоносачните групи и десантчиците от 82-ра и 101-ва, наскоро изпроводени с духова музика къмто Ирак? И увереността, че Русия ще преглътне гибелта на няколкостотин свои граждани, щото наште ора са на власт в Русия?
А ни ху-ху ни ха-ха?
12 Февруари 2007 16:44
Разпутин би ли се хвърлил пред един танк заради родината си?
12 Февруари 2007 17:14
Възможна е война срещу Иран в близко бъдеще, но само с употреба на ядрено оръжие. За съжаление, не е за изключване и тази вероятност, ако Вашингтон продължава да върви, дърпан от Израел като бик на заколение. Лесно е да се сметне, ако се изхожда от реалистичните варианти за изход от батака в Ирак. В статията ясно се подчертава ролята на ЦРУ при интервенцията на СССР в Афганистан. Е, досега Русия и Китай бяха лоялни към САЩ, с нищо не помогнаха на съпротивата срещу тях. Но това не означава, че няма да го направят в подходящ момент, Вашингтон постоянно ги дразни и предизвиква, особено Русия. Все по-ясно се очертава пълното идеологическо и политическо поражение на Буш, остана саво ОМП. До тази черта ги доведе ционисткия кагал. Но доведе до ръба и себе си. Другата перспектива е в САЩ рязко да се обърне отношението към ционистите, след което и в Антарктида няма да се свъртят. Ха дано!
12 Февруари 2007 17:41
Няма да има никаква война между САЩ и Иран, още по-малко ядрена. Това би изложило на перкомерен риск американските войски в Ирак. Икономическият натиск срещу Иран ще продължи докато режима на брадатковците започне да се задъхва. Едновременно с това НАТО ще си засилва позициите в Европа срещу Русия и ще продължава да дразни новио Петър Първи с алтернативни енергийни източници. Най-силно зависими от цената на петрола са икономиките на Китай и Индия. Русия и Иран ще трябва да се оправят с тия двете световни работилници, a не с Запада. Тогава да видим кой е кум кой е сват.
12 Февруари 2007 18:05
Зевзек това за алтернативните източници то слушам отдавн-а кажи, кога те ще могат да изместят поне на 30 процента петрола, въглищата и природния газ Вярно доходите на Русия и държавите от ОПЕК зависят от петрола точно това , обаче прави непредсказуема цената на петрола Колкото повече една невъзобновяема суровина се изчерпва, толкова цената и ще стане по-скъпа Вярваш ли, че ако САЩ завладеят целият персийски залив и диктуват цената на петрола тя ще се понижи-смешко
12 Февруари 2007 18:44
Аз мисля, че САЩ ще започнат война с Иран Не, че е разумно, а защото те няма какво да правят. В Ирак нещата съвсем не вървят. Те трябва да направят нещо. Тогава ще пламне целия Близък изток, а американците ще затънат още повече.
Ще намерят някой повод. Обикновено си служат с лъжи, както във войната срещу Испания в края на 19-ти век, както за бомбардивоките над Ханой и Хайфон през Виетнамската война, както излъгаха за войната в Ирак. Твърде съмнителни са и случаите с Пърл Харбър и с кулите близнаци.
12 Февруари 2007 18:58
Марксчо, много книги за световната конспирация и неоконсерваторите си чел.
Може би след тая война в Близкия изток се очаква да започне и световната революция, изобретена от Владимир Илич? Как ли не!?
Ако САЩ нападне Иран, ще се прекръстя на Маркс++++ . Това, че няма какво да правят са пълни глупости. Това да не е Путин, плюнчещ се по международните форуми...
12 Февруари 2007 18:58
Вратарче,
Работата е по-сложна от схемата, която ти си представяш. За какво им е на САЩ да завладяват Персийския залив? Само беля на главата. Това което те искат, а същото го искаме и ние от ЕС, е стабилна доставка на суров петрол и газ на международни цени, определени от пазарна икономика. Това го искат и Индия и Китай. Но държавата в Русия, Иран и Венецуела е монополизирала нефта и природния газ и се опитва да налага политически шантаж чрез манипулиране на доставките и цените на тези суровини. Тази игра може да се играе само за известно време. Западът разбира, че няма надеждни търговски партньори в лицето на тези страни и предприема мерки - изолация, военен натиск, икономически натиск и т.н. И, съответно, откъсване на зависимостта си от тези суровини с развитие на алтернативни източници - етанол, слънчеви батерии, ядрени централи, геотермални източници и пр. Автомобилните компании вече масово произвеждат хибридни коли на бензин и електричество или водороден двигател. Колкото по-скъп става бензина, толкова повече ще се увеличават инвестициите в алтернативни източници. Стигне ли се до пълно премахване на зависимостта от нефт и газ мизерията на страните-доставчици на тези суровини ще се увеличи рязко. Западът не иска и това, защото мизерията в тези страни ще породи нови вълни от тероризм. За щастие обаче икономиките на Китай и Индия растат много бързо и техния апетит за газ и нефт ще расте. И тогава майна им жална на страните-бензиностанции, които им се опъват и нарушват равномерността на доставките към тези две гигантски работилници.
12 Февруари 2007 19:10
Зевзекът се напъна и написа над 10 реда собствени мисли /невчесани/ . Похвално ! Безпрецедентно !!
12 Февруари 2007 19:51
Зевзек , аз все пак не разбрах имат ли право страните притежаващи стратегически суровини да ги продадат на цената , която пожелаят.Какво е това пазарна цена -цената която куповача е готов да плати-що някоя щатска совалка не ме изпрати в космоса срещу триста евро-месечния ми доход, а защо ти не замениш къщата си в Манхатан за мойта в Криводол
12 Февруари 2007 20:07
Зевзека

Мале-ей, колко сладко лъже!
Русия, Иран и Венецуела в ОПЕК ли са? Колко процента от световния пазар държат? И САЩ развиват алтернативни източници за четири и половина тонна кочина с товароносимост 750 кг и кабина за трима души с двигател от 385 к.с., максимална скорост 130 км/час и разход 35л/100км? Модел 2005? Доларче за галон?
А големото шубе идва от възможността Русия да почне да си продава нефта за евро. Или даже за рубли.
Квиченето за правата на човека в Дарфур странно затихна, когато се изясни, че Китай е купил сичкото нефт за дълги години занапред.
А идеята да прикарманим иранския нефт и газ дразнят и Индия, и Китай, и Пакистан.
Рекламата на Shell, говоришь?
12 Февруари 2007 20:09
До air_patrol: де, приятелю стратег, видя южна граница на Русия с Иран? Погледнах картата на Азия и установих следното: на юг Русия граничи с Грузия, Азърбейджан, Казахстан, Китай, Монголия, пак Китай, КНДР. Не можах, обаче, да открия обща руска граница с Иран.
12 Февруари 2007 20:18
Много анализ, много нещо. Не мога така издълбоко, само обръщам внимание на един фак - много вертолети взеха да падат, както отбеляза форума. Духовете обърнаха воината в Афганистан, когато бяха въоръжени със Стингер. Рускиа вариант - Стрела- го има от време оно. И маи от Ирак идва в Иран.
Ако не мат, поне пат.
12 Февруари 2007 20:20
Хубава статия, ама има нужда от някои доуточнения:
1. СССР в Афганистан и САЩ във Виетнам "напипаха" верния път към воденето на такава война но много късно. Руснаците си бяха харесали покойния шеф на Северния съюз - Ахмед Шах Масуд (май така се казваше). ГРУ е било в много напреднала фаза на преговори с него, дори като са си тръгвали в знак на симпатия братята "забравиха" да си приберат около 200-250 танка Т-62 и БМП-2 и неизвестно количество стрелково оръжие и боеприпаси. За това в територията под контрола на този бей талибан можеше да се види само окачен на въже да съхне. Неслучайно после го изиграха същото упражнение в Чечня - местен бей послушен на централната власт. По същия начин се опитаха да действат и американците във Виетнам, мобилизирайки разни етнически групи и племена в джунглата и определено имаха успех.
Естествено обаче поради присъщата им инертност великите сили се усетиха късно за този подход.
2. Иран определено израсна във военно отношение от времето на ирано-иракската война когато пращаше тълпи от зле обучени човешки вълни, разпенени от фанатизъм под огъня на иракските ГРАД (БМ-21), стрелящи със зарин (американска доставка) и VХ (руска). Самия факт че произвежда собствени танкове и артилерийски системи трябва да говори достатъчно. Много е вероятно при зле разчетена инвазия американските хм, "войски" не само да бъдат спряни ами и много лошо контраатакувани, като подоопечните на Дамаджан-ефенди ще ги гонят чак до границита че и отсам нея. Камикадзетата нямат особена бойна стойност във класическата война ама виж 3500 танка имат. За да са сигурни в успеха си американците трябва да имат подавящо превъзходство във високо-технологичните родове войски (авиация, ракетно), което все е пак доста трудно логистично и скъпо начинание.
Така че се присъединявам към мнението на групата която твърди че война няма да има - Ура, да живее международното положение!
12 Февруари 2007 20:22
Лапсус - от Иран идва в Ирак. Пардон.
12 Февруари 2007 20:40
Уважаеми Кириак Стефчоолу, нефтът в Судан май е в южната му част, а Дарфур е в източната (поне Гугеля така казва). Та на братята китайци им е все тая какво става в Дарфур. Но въпросът за правата на човека си стои и съвсем не е затихнал.
12 Февруари 2007 20:41
аз все пак не разбрах имат ли право страните притежаващи стратегически суровини да ги продадат на цената , която пожелаят.

Вратаря,
Отговорът е: Не, нямат право, ако са монополистични цени. Монополът не е пазарна икономика. На Запад има закони срещу монополизма. Държавата в този случай е единствения доставчик на суровини без конкуренция и цените се вдигат не според изискванията на пазара, а според политическите игри. Ако в Иран, Русия и Венецуела суровините се търгуваха от множество частни компании, принципите на свободния пазар щяха да са налице и никой нямаше да протестира. За съжаление това не е така и оттам идва напрежението.
12 Февруари 2007 20:48
товарищМаузер
И тоя много сладко лъже. Ахмад шах Масуд, дето изгори два руски батальона в тунела, приятелче на руснаците? А кой го уби малко преди сиптембър дъ илевънтх? Бей-талибан, говоришь? Завършил ислямска гимназия в Пешавар? И като какво се случи с американското приятелче Гулбудин Хекматияр? И като как е пейзажчето на север?
Руски VX за американската кукла Саддамчо? А термоядрени бомбички по 150 мегатона не му ли дадоха? Интересно как американците се напънали да снабдяват садамчо с германски газ, па руснаците се напънали да го снабдяват с американски?
Или подготвяме общественото мнение?
Ненаглядный...
12 Февруари 2007 20:57
Искаш да кажеш, Зевзи, че Русия, Иран, Венецуела... продават на международните пазари суровините, които произвеждат, на непазарни цени?
Как ли е допуснато това в един добре регулиран пазар?

Или пък ако искаш да кажеш, че Русия, Иран, Венецуела, предпочитат да продават суровините за своя сметка, а не парите да отиват по сметките на Шел и "Тотал" - това е нормално. Предполагам и ти няма да си доволен, ако някой дойде във фабричката ти за лютеничка и ти каже, ще отсега нататък той ще отглежда доматите, ще продава лютеницата ти и ще ти дава някой лев, щото така било демократично - няма да си много ентусиазиран, нали?
12 Февруари 2007 20:59
Зевзека
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 3306
аз все пак не разбрах имат ли право страните притежаващи стратегически суровини да ги продадат на цената , която пожелаят.


Вратаря,
Отговорът е: Не, нямат право, ако са монополистични цени. Монополът не е пазарна икономика. На Запад има закони срещу монополизма. Държавата в този случай е единствения доставчик на суровини без конкуренция и цените се вдигат не според изискванията на пазара, а според политическите игри. Ако в Иран, Русия и Венецуела суровините се търгуваха от множество частни компании, принципите на свободния пазар щяха да са налице и никой нямаше да протестира. За съжаление това не е така и оттам идва напрежението.

Тоя е на път да изплюе камъчето, без да се усеща.
Уважаеми Зевзека, имат ли право хипотетичните множество частни компании в Иран, Русия и Венецуела да поискат заплащане в злато?
12 Февруари 2007 20:59
Маркс++ по принцип е прав, логично е подредил нещата. Пъченето, дразненето на Русия по границите й, заплашването наляво и надясно издават високия градус на объркването, на усещането за безизходица при липса на време. Очевидно агресивните действия са най-логичния път, по който ще тръгната уязвените в имперското си самолюбие днешни управници във Вашингтон.
Вратаря, тези и нямат задръжки да "обяснят" и оправдаят всяко действие на Белия дом.
12 Февруари 2007 21:08
Nevezha3,
Като си рекъл... Ма дали не би могло да има нещо общо с концесиите, дето демократичните нефтени компании получиха в Либия? Май са г§з до г§з, да ме прощава бот?
12 Февруари 2007 21:30
След като си поел задължение да доставяш дадена стока на определена цена и в определен срок, трябва да го правиш стриктно. Така повелява Негово величетво Пазарът. Ако, след като си сключил търговски договори, не го правиш и изведнъж решиш да вдигнеш цените или да прекъснеш доставките, ти нанасяш вреда на другите участници. След кратка паника останалите играчи ще те изхвърлят като парцал и няма да има връщане назад. Ако с курвенските номера, които играеш, навредиш сериозно на техните интереси може и да ти ударят един бой преди да те изхвърлят. Така Пазарът регулира цените и доставките на принципа на търсенето и предлагането. Иран и Венецуела не смеят още да погаждат подобни номера и кротуват, макар че се заканват, но Русия вече го направи тоя номер на ЕС. Резултатът е, че ЕС започна трескаво търси алтернативни решения да замени Русия като доставчик. И, ще ги намери! Вервайте ми!
12 Февруари 2007 22:08
Въоръжаване на иракските терористи от Иран е Casus Belli!
T.e. официална декларация за война!
Амеерика има право (международно) да залови и ИЗБЕСИ аятоласите!
12 Февруари 2007 22:34
Кириак Стефчоолу не смятам че лъжа. А пък ти недей слага квалификации преди да помислиш малко. 1. Откъдя му паднаха тогава на Северния съюз танковете и БМП-тата а?? И територията на Северния съюз си беше талибан-фрий, отречи това ако можеш. Тая история за изгарянето на два руски батальона не съм я чувал, може би ще изясниш? Рамзан Кадиров нястоящия велик бей на Чечня също не е с чисти ръце, ама стана бей нали? Това решение с назначаването на бей е ерзац-вариант, ама все пак работи нали?
2. "Табун" е германския газ, зарин-а доколкото знам е американска разработка. На практика става въпрос за почти едни и същи вещества с един активен център съдържащ органичен фосфор и различаващи се само по алкиловите остатъци. (може и да бъркам, не е биохимията пред мен) Може би аз не се изразих правилно - американците (Доу Кемикълс) доставят в Ирак завод за фосфорни торове, който може да произвежда и зарин. Виж VХ е друга манджа - това е газ от ново поколение, открит е от американците, руснаците го открадват през 60-те. През 87 година вече и VХ е остарял - на мода са бинарните смеси, ама така или иначе и руснаци и американци правят VХ, дори в БНА имаше снаряди за гаубици снарядени с VХ. Всичко това влиза в употреба по време на офанзивата на Ирак срещу гр. Басра - около 50 000 иранци измират в окопите, това си е факт.
3. Най-голямата бомба на всички времена и народи е 50 мегатона и е взривена от СССР през 1963 на полигона Нова земя. Устройството тежи над 25 тона и специално пригодения за целта Ту-95 с голяма мъка се отлепя от пистата (защо не са използвали по-пригодния за целта М-4 не ме питай - не знам) Взривната вълна обикаля земното кълбо 14 пъти! Предстоял е опит със 100 мегатонна бомба ама кукурузника се разкандърдисва след протестите на всички посланици на света (без Варшавския договор и Китай), особено след като военните му прошепват че за да излети със подобна бомба на бомбардировача ще му трябва стартови ускорители и цялото начинание е доста рисковано. Затова не са му дали на Саддам 150 мегатона бомба - щото няма още измислена в света - панимаешь "ненаглядный"??
П.П. И за какво подготвям общественото мнение, казваш???
12 Февруари 2007 22:43
ЕС търси трескаво начини да договори отношенията си с Русия на дългосрочна основа Както се знае , в следващите 20 и кусур години , зависимостта на Европа от руски газ и нефт не само няма да намаля , а ще нарасне с около 5% . Това предопределя между ЕС и Москва да има ако не брак по любов , то със сигурност - брак по сметка . С Реднекландия Брюксел отдавна не си ляга На , както често става в реалността , и двете страни се въздържат от официален развод. Дефакто спят в различни стаи... Това за ЕС и Русията... Иначе за войната - ще има ли , няма ли да има, знаят тия , които трябва. Ние тука във Форума можем само да си чешем езиците.Това , което със сигурност е ясно в противовес на едни по-горни емоционални коментари е , че наземна война е изключена. САЩ нямат абсолютно никакъв ресурс за наземна инвазия срещу Иран. Такава би била самоубийствена мисия за тях , още повече , че намиращите се в Ирак изтормозени части веднага стават заложници на Муктада Садр. Ако Израел - САЩ започнат инвазия , тя ще бъде терористични въздушни нападения , съчетани с традиционните бомбардировки над цивилни обекти и икономически цели. Интригата ще се състои в това , доколко е напреднала Иранската ПВО ./Иранската авиация е сравнително слаба и малочислена/ Доколко са интегрирани новите зенитни комплекси "КУБ" в защитната иранска система. Ще се приближат ли американските самолетоносачи на рисковано близко разстояние до иранските брегове /под 500 км/ където чакат "Москито" ,"Яхонт" и "Екзосет" ? ...И тъй като това са общо-взето риторични въпроси , и е ясно че по досегашните /югославско-иракски/ сценарии Техеран няма да бъде накаран да клекне ; и тъй като Иран има внушителен брой балистични ракети със среден обсег , на които освен конвеционални , могат да бъдат сложени /поне / и "мръсни" заряди , и всичко това ще литне към Израел , Диего Гарсия , Катар , Дубай , Рияд , и разбира се Зелената Зона на Багдад; се стига до съвсем реалната исторически опция - за пръв път в съвременни бойни действия да се използват тактически ядрени оръжия. Ей това е интригата , и същевременно - най-голямата опасност Библейското зло - бушовата хунта - има пълната способност да стигне до там. Ако до тогава другите глобални фактори /Москма и Пекин/ не и свият сърмите.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД