:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,735
Активни 550
Страници 11,638
За един ден 1,302,066
Трета възраст

Много хора подритват пенсионния модел

Ако нямаше реформа, щяхме да плащаме пенсиите първо на 2-3 месеца, а после в натура
Снимка: Велислав Николов
Пенсионерските протести пред Министерски съвет и парламента станаха традиционни.
Хубавото време като че ли по странен начин помогна пенсионната реформа отново да застане в центъра на вниманието. Тъжно е обаче, че до ден днешен, вече 8 г. от старта на реформата, няма сериозен анализ на нейния ход. Никой не иска да направи преценка на модела и на неговите параметри, които бяха приети през 1999 г., включително и от парламента, както и къде сме отишли днес спрямо тези параметри. Чисто експертните анализи показват, че има процес на много сериозна ерозия на пенсионния модел. Никой директно не иска да каже: "Да върнем стария модел" просто защото той беше убийствен. Но много хора с дребни стъпчици всъщност постепенно подриват пенсионния модел и обезсмислят усилията на обществото, които то полага вече осма година в хода на тази реформа.

Какво успяхме да забравим за тези няколко години? Много успешно успяхме да забравим, че



самата реформа се забави повече от 20 г.



Умишлено, съзнателно. Нежелаейки да се видят нещата такива, каквито са, много правителства от средата на 80-те години пренебрегваха сигналите на експертите. В резултат на това огромно забавяне бяхме изправени пред ситуацията да направим възможно най-радикалната и болезнена пенсионна реформа. Истината е, че без нея някъде около 2001-2002 г. пенсионният фонд щеше да банкрутира окончателно. Пред очите ми са разчетите, които показваха, че ако незабавно не пристъпим към промяната, ще започнем да плащаме пенсиите отначало на 2-3 месеца, след това 2-3 пъти в годината и следващата стъпка - да ги плащаме в натура.

Хиперинфлацията беше тежък воденичен камък върху пенсионната реформа. Днес много от протестиращите пенсионери заявяват: "Нейков ни ограби пенсиите, защото през 1995-1996 г. получавахме 250 лв., а сега взимаме 150 лв.". Те забравят, искат да забравят или някой им внушава да забравят, че през 1996-1997 г. управлението на БСП и Жан Виденов доведе България до национална катастрофа. Няма друго определение на този катастрофален ураган, наречен хиперинфлация. Нейното влияние се усеща до ден-днешен. Това е причината сега независимо от стъпките за нарастване на доходите



българите да не усещат промяна в стандарта



Хиперинфлацията свали в мазето доходите на хората.

Словения например успя да избегне хиперинфлацията и това й дава възможност днес да е с по-добри доходи от Гърция и Португалия. Част от истината за пенсионната реформа е огромният грях, който БСП има за това, че допусна хиперинфлацията. Аз самият съм изненадан колко тежко обществото ни се справя с нея, вероятно ще ни трябват още минимум 6-7 г. да заличим последиците.

Вторият воденичен камък е в това, че още тогава разчетите показваха, че трябва да бъде направен по-радикален ход. Най-вече трябваше да се постигне изравняване на пенсионната възраст за мъжете и жените. За съжаление тогава не стигна политическа воля да бъдат подкрепени експертните разчети, в резултат на което се стигна до един компромисен вариант - възраст за пенсиониране 60 г. за жените и 63 г. за мъжете. Днешните разчети, които калкулират в себе си и последиците от хиперинфлацията, показват, че колкото и да е болезнено, на масата отново трябва да се сложи



въпросът за пенсионната възраст



Можем да продължим със сегашната, но цената ще бъде още много години ниски пенсии. Трябва много бързо - в рамките на 2-3 г. - да изравним пенсионната възраст на 65 г. за мъжете и за жените и да мислим в следващите 7-8 години за още една подобна стъпка.

От днешна гледна точка данните сочат, че финансова стабилност плюс значително увеличаване на пенсиите може да има, когато пенсионната възраст е 67-68 г. Разбирам, че това звучи ужасно. Но това са разчети и на Световната банка, и на Балканския институт по труда и социалната политика, има ги и в Министерството на труда и социалната политика, и в НОИ. Друг е въпросът, че всички искаме да сме добрите лелички и да не казваме такива тревожни неща. Вместо това да кажем, че от 8.5% увеличаваме пенсиите на 10% и "Спете спокойно, пенсионери". Увеличаването с 2 лв. не е пенсионна реформа.

Това са тъжните реалности на забавянето на пенсионната реформа. Ако тя беше направена в края на 80-те и началото на 90-те години, днес нещата щяха да изглеждат по друг начин. Именно защото тя се забави 20 г., днес трябва да се каже "Мили майки и бащи, когато имаме такова фатално изоставане на пенсионната реформа, цената е това, че ще има жертвено поколение по отношение на размера на пенсиите".

Не е логично да се иска от пенсионната система да решава проблеми, които не са нейни. Голяма част от исканията на днешните пенсионери са "Увеличете ми пенсията, защото ми е скъпо парното", или "Не ми стигат пари за лекарства".



Те са логични, но не са основателни



Между едното и другото няма връзка. Пенсионната система не е система за подпомагане и награждаване. Тя е най-студеният циничен финансов инструмент. Тя създава механизми да бъдат събрани някакви пари и те да бъдат разпределени по някакви други механизми. Това е нейната роля. Когато не стигат парите на една или друга група хора, на тях трябва да им се помага. Но това не се прави с пенсионната система, а със системите за социално подпомагане или здравеопазване. В противен случай тя загубва смисъла си и се превръща в инструмент, в който ти реагираш на това, че БДЖ вдига цените на билетите или че житото или петролът са поскъпнали на международния пазар. Няма и не бива да има такава връзка. Това е лошото, което се прави в момента.

Решението за повишаване на пенсиите с 10% от 1 юли ще има три ефекта. Първо, БСП ще може да каже на своя електорат: "Вижте ни колко сме добри и мислим за вас". Второ, на пенсионерите ще им остане една горчивина в устата, защото става дума за лев и нещо увеличение. За сметка на това партийните активисти сред пенсионерите все пак ще имат някакъв аргумент, когато се съберат в партийните клубове, да могат да кажат: "Толкова са възможностите. От нямането намерихме още малко и дадохме. Ами ако и това не бяха дали?". Третият ефект ще бъде, че



ще нарасне недоверието на социалните партньори



Когато се готвеше бюджет за 2007-а, включително и бюджетът на НОИ, правителството донесе вода от 10 дерета да каже, че това е положението, повече от това не може. Всички социални партньори, работодатели и синдикати искаха по-високи параметри на пенсиите. И се оказва, че това беше невъзможно през декември. След 30-40 дни обаче вече може. Как да вярват социалните партньори на аргументите, които им се даваха през декември. Утре, когато отново социалните партньори започнат да поставят някакви искания и правителството отново каже "Не може", те ще им кажат - "А как можеше преди? Или искахте да ни излъжете през декември, или после си го направихте на своя глава". Съществува и въпросът какво ще стане в коалицията. Макар че това, че всеки в тази коалиция играе номера и се опитва да спъне другия, си е техен проблем.

БСП винаги е била податлива на натиск. При всяко тяхно управление в последните години,



когато много силно викаш, те отстъпват



Това също е опасно и тревожно. Особено когато не е приключила стабилизацията на икономиката, когато още има много сериозни проблеми на пазара на труда. Отстъплението сега е сигнал. Утре ще завалят исканията за ранно пенсиониране и тогава пак ще кажат "Дайте да дадем нещо". Това показва движение на зиг-заг, че няма социален модел или не се следва съществуващият. Всъщност се действа на принципа на тъпана - удари някой и ние отговаряме. Сигурно с увеличаването на тока или други енергоносители след време ще се говори за компенсации. А този филм сме го гледали през 1995-1996 г.

Компромисите през последните години се отразиха по един тревожен начин, който искам да илюстрирам колкото може по-хумористично, за да не изглежда трагично. В момента бюджетът на НОИ изпада в мечешка прегръдка и в ролята на мечката е републиканският бюджет. Свидетели сме на трайна политика на одържавяване на осигурителния институт. Има непрекъснато нарастване на субсидиите от републиканския бюджет към НОИ. Освен хумора има и огромна доза цинизъм. Това, което БСП прави, заявявайки на своя електорат и на всички пенсионери "Искаме да ви помогнем, затова даваме пари от бюджета", е лъжа.



БСП не дава свои пари,



а пари от републиканския бюджет. Основният източник на приходи в него е ДДС. Най-добрите платци на ДДС са пенсионерите като крайни купувачи на мляко, хляб, парно. Много ми е интересно как се чувстват коалиционните партньори, когато научиха от медиите на какви пачи яйца ги насади БСП. Това, което БСП предлага като израз на дълбока обич към пенсионерите, всъщност са пари, които е взела от техния джоб. Това е много опасна тенденция, защото обезсмисля автономията, независимостта на НОИ. Това означава, че даже не правителството, а една политическа сила може да прави каквото си иска с една автономна институция в България. Оти ги ручахме жабетата тогава?

Никога никъде по света няма и не може да има бързи решения в сферата на пенсионното осигуряване. Това е изключително тежка, бавно реформираща се система. Ако беше следвана пенсионната реформа, каквато я създадохме, сега, 2008-2009 г., НОИ вече трябваше да има толкова приходи, колкото разходи. И оттук нататък да трупа резерви и да увеличава пенсиите. Става дума за 10-годишен период, в който се появява ефектът от пенсионната реформа. В такъв случай сега нямаше да е необходимо републиканският бюджет да дава 1.5 млрд. лв. на година. Той щеше да остане в работниците и работодателите като данъци. Можеше да се говори за друга данъчна система. Или да бъдат инвестирани в здравеопазване, училища, образование.



------

* Иван Нейков е бил социален министър в служебното правителство на Стефан Софиянски и в кабинета на Иван Костов. В момента е общински съветник от СДС. Председател е на управителния съвет на Балканския институт по труда и социалната политика.
 Иван Нейков
47
2987
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
12 Февруари 2007 03:25
Даааа, според Данчо Ментата не е възможно да се трансформира натрупания бюджетен излишък в пенсионен фонд, защото така щяла да се влоши текущата сметка! - Сега стана КРИСТАЛНО ясно, КОЙ влошава текущата сметка! Не банките с тяхната кредитна експанзия, НЕ вноса на бяла и черна техника и коли втора употреба - НЕЕЕЕ! Това са изедниците с 50 евро пенсии които с евентуалното увеличение веднага ще увеличат ПОТРЕБЛЕНИЕТО в драстични размери! Това се казва НАГЛОСТ! Боже какви хора ни управляват.....
12 Февруари 2007 03:41
Господин Нейков, позоваването на СБ не е най-добрият аргумент и Вие го знаете!!!! Този "модел" за който пледирате е една ПИРАМИДА - който оцелее и може да налива в каца без дъно, да го прави - който НЕ - да си ходи от този свят на 65 - 67 години СРЕДНО!!!! Това не са аргументи!!!!!Едва ли икономически е подплатено с аргументи, че всичките ви "стълбове" в продължение на 30-40 години трудов стаж осигуряват сегашните САМО 4-5 години пенсия! По добре е тези "анализи" да не се правят АНГРО, а по категории заети и за всяка категория да се формира ПОЛИТИКА!!!! Иначе ще смаем света по брой на военни пенсионери на по 45 години и неувяхващи партийни функционери на преклонна възраст!
12 Февруари 2007 07:12
"Те забравят, искат да забравят или някой им внушава да забравят, че през 1996-1997 г. управлението на БСП и Жан Виденов доведе България до национална катастрофа. Няма друго определение на този катастрофален ураган, наречен хиперинфлация. Нейното влияние се усеща до ден-днешен. Това е причината сега независимо от стъпките за нарастване на доходите българите да не усещат промяна в стандарта ."
'
Затова пък промяната на стандарта при държавните служители скочи 3-10 пъти. Платена статия.
12 Февруари 2007 07:19
Благата демагогия в статията няма да коментирам. Много е плоска. При разходопокривна система инфлацията, пък била тя и хипер не играе. Това е единственото й предимство. Играят размера на събраните вноски и броя на пенсионерите, както и "шума" в системата пилеещ пари.
*
Иван Нейков явно не осъзнава (или не иска да признае), че "реформата", която направи всъщност не е реформа, още по-малко радикална.
*
1.Разходопокривния принцип бе запазен;
*
2."Осигуровките" си останаха по съществото си задължителни данъци. (Събирането им от НАП е само малко потвърждение на това);
*
3.Вдигането на пенсионната възраст не е никаква реформа, а само оптимизиране на разчетите на приходи и разходи. Едно нерешение на проблемите, което само обезсмисля системата и и вреди.
**
Какво направи всъщност Нейков ?
1.Извади парите за пенсии от пряк държавен контрол и създаде топли местенца за "социалните партньори" в бордовете на НОИ и НЗОК.
*
2.Пусна част от данъчните по съществото си пари на няколко частни фонда;
*
3.Вдигна пенсионната възраст.
***
Решението, което и сега предлага - вдигане на пенсионната възраст, отново е същото палиетивно нерешение на проблема - застаряване на населението и емиграция.
*
*
Казвал съм го и друг път - решението е незабавна смяна на пенсионната система от задължителна и разходопокривна, на напълно доброволна и фондонатрупваща. Така поне след 20-30 години ще имаме нормални пенсии. Дотогава - бюджета да плаща пенсиите на сегашните пенсионери.

Редактирано от - ole-le на 12/2/2007 г/ 07:22:37

12 Февруари 2007 09:18
Абе тоя човек е готов да каже в очитете ти че бялото е черно!
Преуважаемий Нейков!,
Хиперинфлацията не беше тежък воденичен камък върху пенсионната реформа, скъпи ми, скъпи ми!
Хиперинфлацията беше КОНФИСКАЦИЯ на пенсиите и спестяванията, драги!
Затова хиперинфлациоята беше не камък, а ракетата на пенсионната реформа, чиновнико скъпи!
Много добре те разбирам, че колкото повече пенсии плащаш по-малко остава за тебе.
Но ти не си толкова глупав за да не се досетиш, че колкото повече пенсионери има, толкова с повече пари ще ти бъде позволено да си играеш, умний. Ти не си като чешкия си колега, който да е радостен от измирането на пенсионерите си, нали?
12 Февруари 2007 09:33
Спомняте ли си филма Баш майстора?
Е, след като ни е сложил шапката в комина, баш майстора Нейков ни обяснява със свои думи, защо осигурителната ни камина пуши, но не топли...
Прави са англичаните да твърдят, че гърбавия само гробът го изправя.
Морално гърбавия средностатистически български държавен чиновник.
12 Февруари 2007 09:48
Статия пълна с глупости на един от хората дето са главните виновници за това състояние.
Трябва много бързо - в рамките на 2-3 г. - да изравним пенсионната възраст на 65 г. за мъжете и за жените и да мислим в следващите 7-8 години за още една подобна стъпка.
Да бе, тъй като средната възраст на мъжете в България е докъм 69 години, значи да не се плащат въобще пенсии. Кога забравихте, че при социализма пенсионната възраст за мъже беше 60 години, а за жени 55 години, а продължителността на живота беше над 73 г. (това е за младите запъртъчета във Форума дето черпят информация само от Интернет). И пенсионерите не само живееха сносно с пенсиите си, ами и помагаха на децата си щото пенсията им беше 80% от заплатата. .
А как ще се борите с безработицата, когато вдигнете пенсионната възраст, като и сега не достигат работни места и то най-вече за младите.
Те забравят, искат да забравят или някой им внушава да забравят, че през 1996-1997 г. управлението на БСП и Жан Виденов доведе България до национална катастрофа.
Айде стига сте се извинявали с управлението на Виденов. Имаще няколко инфлационни скока, първия беше когато Иван Костов отпусна цените, след злопулучното управление на Луканов. А и банките бяха разграбени далече преди Виденов да стане премиер. Той, обаче опра пешкира на предишните правителства. Цялата вина за това състояние носят тези, които следваха линията на Луканов, а това са Костов и хората около него. мено защото Виденов не поиска да следва тази линия затова беше свален с икономически средства.
Това е причината сега независимо от стъпките за нарастване на доходите
българите да не усещат промяна в стандарта

Причината не е там, ами в капитализмът, който има само такава реализация в страни като България.
В събота слушах широка дискусия по ВВС за Индия. Индия има страшно голям процент на нарастване на вътрешния продукт - над 9% за миналата година, обаче мнозинството от хората там тънат в мизерия. Това е защото в Индия има кастово разделение и 90% от богаствата са в ръцете на една малка част от населението. Обратно в Китай където има ръководство на комунистическата партия, въпреки, че и там има богати хора, няма такава беднотия. Тук ще направя едно отклонение за младите запъртъчета във Форума, те сигурно не знаят, че и по времето на Мао Тце Дун в Китай имаше една капиталистическа върхушка, той беше запазил собствениците на фабрики, но изискването беше да работят за обществото.
У нас има една каста на мутри и реститутки.
Основната причина за това състояние на нешщата в България е капиталистически модел избран от Луканов и неговите последователи между които са и Ивановците Костов и Нейков.
Първо България не произвежда достатъчно и второ каквото се произведе отива в бездънните джобове на хората от тази каста. Ето защо не остава за пенсии.
12 Февруари 2007 09:50
Истината е, че в държава с 2, 5 милиона пенсионери на 7 милиона население, няма как да има високи пенсии. Повишаването на пенсионната възраст е неизбежно. Като се отчете и, че българинът доброволно няма да отделя пари за частни фондове, т.е. ще си разчита основно на държавата, възрастта за пенсиониране може да иде в небесата.
12 Февруари 2007 10:10
Нейков, що пък да не ги пенсионирате на 75г.примерно.Оцелелите след тази възраст ще живеят 100 години, дай боже! Наглостта и изродщината на некои отговорни дрУгари нямат край.
12 Февруари 2007 10:24

Много неистини и нагли лъжи има в статията. Няма намерение да ги изброявам и опровергавам - много са.
Пенсионната и здравната реформи, които направиха правителството на Иван Костов/СДС, ОДС/, вкл. и Нейков са едни от най-голямите недомислици през последните 17 години. Тази статия ми изглежда като опит да се прехвърли тяхната вина, вкл. и на Нейков, като пряко отговорен за пенсионната реформа, от болната глава/СДС, ОДС, Иван Костов, Нейков/ на чуждата, не бих казал здравата, защото и тя не е такава.
12 Февруари 2007 10:28

За процентите на увеличение на пенсиите - може да се заложи постепенно реално намаляване на пенсиите, както е сега, може и рязко намаляване, в най-добрия случай може да има задържане на реалното ниво на пенсиите. При официална инфлация от 6.5% за 2006-та, 8.5% номинално повишение от юли е доста рязко намаление на пенсиите. 10% номинално повишение е пак намаление, но по-постепенно. За да имаше задържане на реалното покупателно ниво на пенсиите, трябваше да има поне 7% от януари и още 6-7% от юли.
12 Февруари 2007 10:38

Много нагло се иска повишение на възрастта за пенсиониране. Защо? Причините са поне две:
1/ За да има по-малко пенсионери - докато стигнат пенсионна взъзраст половината мъже ще са измряли, а те обикновено взимат по-високи пенсии, както ще са измряли и голяма част от жените. Сега средна продължителност на живота за мъжете е 69 години, а за жените 76.3 години /към 31.12.2005/. Ако жените започнат да работят до 65, вместо до 55 години, както беше доскоро, колко ще спадне и тяхната продължителност на живота?
2/ Липсата на работна ръка - тази липса е заради мизерното заплащане и над 1 милион избягали от България заради това. Сега искат да изстискат още малко от пенсионерите, които едва ли ще избягат и те извън България, вместо да започнат най-накрая да плащат нормални заплати. Затова и безработицата е ниска - просто хората бягат от България.
12 Февруари 2007 10:48
Много правилно си го казал do1 това за небесата - то наистина там ще отидем преди да се пенсионираме ако вървят така нещата.
12 Февруари 2007 10:48
За съжаление поради натрупани богатства управляващите въобще не се интересуват от размера на бъдещата си пенсия
12 Февруари 2007 10:55
Защо лицато М.Велчев, Крадлив дЬдо, Крадецът на всички времена, Гущеров, Гергов, Гаражната, Доган, Арсенова, Шулева, Муравей Радев и пр. картуни не се интересуват от пенсия?
12 Февруари 2007 11:05
Немам нерви да дочета таз шъшкания........
12 Февруари 2007 11:46
Kай напред ще кажа, че Нейков , най нагла лъже в анализа си. Единственото вярно нещо в него е, че пенсионната система се разрушава. Виновници за това са всички управляващи в новото време. Всеки, който е на власт, променя в една или друга степен пенсионните закони. Може ли някой да отговори, каде са парите от приватизацията внесени в пенсионните фондове. Естественор мълчание, защото ги няма. Ами т-н Костов беше най големия приватизатор, какво е внесено по негово време - нищо. Предните управляващи пък намалиха усигорителната вноска, пък искат пенсионния фонд да нарасне.Напразни надежди, защото НАП не събира всички вноски, не е ясно, колко събира и колко предава на НОИ, ясно е само , че пенсионен фонд почти няма и трябва да доплащат от Държавния бюджет. Ами кажете ясно ли е защо и колко плаща НОИ и държавата за Здравното осигуряване на пенсионерите и дали съответства на законните уж проценти от доходите.
Новите , правляващи и те не са по добре. Промениха закона за да кажат, че увеличението на пенсиите е голямо, но ще го плащат едва през второто полугодие. От това, то става автоматично по малко дори в проценти.В началото беше само 4.25% годишно, а пък стовата идея на БСП става 5%.
Що се отнася, до гениалната идея на Нейков за постоянното увеличение на възрастта за пенсиониране, доста вече се изказаха "положително". Тя ми прилича, малко на една Сталинска максима "Няма човек, няма проблеми"л Приложена към пенсиоерите от Нейков тя изглежда все пак по меко "Малко пенсионери, малки проблеми.
12 Февруари 2007 12:58
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)


Редактирано от - bot на 12/2/2007 г/ 13:03:26

12 Февруари 2007 13:49
ТИНТИРИ-МИНТИРИТА Нейковски!
Пенсионните фондове трябва да ПЕЧЕЛЯТ, а НЕ просто да съхраняват и разпределят чуждите пари! Пенсионните фондове трябва да ИНВЕСТИРАТ набраните от пенсионни вноски пари и да реализират Печалба от инвестициите, като Печалбата отива за изплащане на пенсии! Ако ръководствата/мениджърите/ на пенсионните фондове НЕ могат да осигурят Печалба- да си отиват и да идват мениджъри, които го могат!
Другият вариант е: вноските за пенсии НЕзадължителни и хората да се "спасяват сами"/например, чрез пенсионни взаимоспомагателни Кооперации, пенсионниПЪЛЕН и постоянен КОНТРОЛ на вносителите и ползвателите на пенсиионни вноски и пенсии над управлението на пенсионните фондове! КАЗАХ!
12 Февруари 2007 14:08
При средна възраст 69 години... за какви пенсии говорим?
Ако осигуровките за 35 години труд са по 1/3. А после се живее средно не повече от 10 години.... Значи поне пенсията трябва да е равна на заплатата...
Къде отиват тези пари тогава, че все не стигат?
12 Февруари 2007 14:24

Ако вдигнат пенсионната възраст на над 65 години и за мъжете и за жените както пише в статията, работодателите ще плащат ли нещо при смърт на работното място, което ще стане ежеднвено явление?
12 Февруари 2007 14:27
Пенсионна възраст - 80 години! Точка.
12 Февруари 2007 14:38
do1 е прав, че при тази демографска структура високи държавни пенсии са невъзможни. Винаги (и то не само в България) внасялите по-дълго и по-големи вноски са ощетени. На практика в България държавната пенсия отчита не принос, а жизнен минимум. Затова и хитреците в момента си спестяват осигуровки, понеже знаят, че колкото и да платят уравниловката ще се задейства с пълна сила когато дойде време да получават пенсии.
Всяко предложение за увеличаване на пенсионната възраст се посреща на нож и то не само в България. В нашия случай това е неизбежно. В развитите страни се мисли да не се въвежда въобще възраст за пенсиониране (т.е. човек да може да работи до когато може и иска), а само възраст над която да получава пенсия. Достатъчно е да се покриват изискванията за трудов стаж. Така всеки ще може да прецени за себе си дали да продължи да работи или не след като е получил право на пенсия. Оставянето на възрастни работници на работа обаче може да създаде и проблеми. В частните фирми едва ли ще държат някой, който не върши работа, но е напълно възможно държавните учреждения да се напълнят със сенилни старци. Затова вероятно ще се наложи и годността за извършване на определена работа да се удостоверява с периодични медицински прегледи. Също и за определени професии да се въведат изискване за горна граница на възрастта. За други групи работещи ще се наложи преместване на друга длъжност с по-ниска заплата поради намалената трудоспособност.
Моето лично виждане е, че задължителните вноски за държавна пенсия трябва да са ниски. Срещу това държавата да осигурява някакъв минимум. Вноските за лични пенсии трябва да са напълно доброволни, а т.нар. трети стълб е напълно излишен. Защо хората трябва да се осигуряват на две места за лична пенсия?
12 Февруари 2007 14:59
Средна продължителност на живота в България през 2006 г.
Средно : 72.3 години
Мъже: 68.68 години
Жени: 76.13 години

Cruella de Vil,
Вдигането на пенсионната възраст обезсмисля внасянето на пенсионни вноски, още повече, когато ги губиш.
*
Идеята да няма пенсионна възраст, леко трансформирана е добра при наличие на фондонатрупваща пенсионна система при която дори и при смърт да не губиш неизразходвания остатък от натрупаната от теб сума, а ако го изхабиш изцяло да можеш да продължиш да получаваш пожизнено пенсия.
*
Просто момента от който ще започнеш да получаваш пенсия да си го избираш изцяло ти в зависимост от здравословния ти статус, умора или други обстоятелства, но месечната пенсия да е равномерно разпределената по месеци натрупана сума до навършване на 80 годишна възраст.
Работиш по-дълго-натрупваш повече, периода до 80-тата ти годишнина е по-кратък и получаваш по голяма пенсия. Просто.
12 Февруари 2007 15:02
Нещата наистина са сериозни и с популизъм не могат да се решат. Четете сайта на в. "Застраховател прес" http://www.zastrahovatel.com
Има много материали на тази тема, а през другата седмица ще бъде поместен анализ за демографските проблеми на България за периода до 2050 г. от главния актюер на НОИ Христина Митрева.
Там нещата са показани в числа.

12 Февруари 2007 15:10
Това е днешната данъчна скала.


Месечна данъчна основа Данък
До 200 лв. Необлагаеми
От 200 лв. до 250 лв. 20% за горницата над 200 лв.
От 250 лв. до 600 лв. 10 лв. + 22% за горницата над 250 лв.
Над 600 лв. 87 лв. + 24% за горницата над 600 лв.

Има едновременни тенденции.Както виждате данъците рязко са намалели , в сравнение с миналото-почти двойно.Заплатите който са ниски , изключително ниски за 90 % от наемният труд , така се повишават , като се намаляват данъците.Днешната средна заплата осигурява бъдеща пенсия от 135 лв.
С 1 500 000 е намаляло населението , още 1 000 000 има в чужбина . Активно работещите в България от 4 000 000 са стопени на около 2 000 000.БВП е измислицаот надути и инфлационни цени на стоките и услугите
Какво друго остава при това положение освен да се граби от пенсионерите , да се удължава времето за пенсиониране , а ако може -дори да се взимат осигуровки и изобщо да не се плащат пенсии.Друго освен криминални хитрости не остават и те се прилагат.Тези които взимат високи заплати се осигуряват като сиромаси , и , фактически и практически плащат някакви минимални суми.Вижте я данъчната скала и ще видите , нищо вярно няма в това как работещите заработват пенсиите на пенсионерите.Нищо вярно в това твърдение. Освен това няма.пенсионен осигурителен фонд и няма начин да има , а днешното НОИ е само разплащателна система , чрез дребни пари отделени от бюджета за оцеляването на пенсионерите.До такава национална катастрофа е доведена страната.
12 Февруари 2007 15:35

Масово се забравя, че имаме заварено положение при пенсионерите и нямаме идея дали да го сменим и изобщо какво да правим.
Най-тъпи са идеите как било в някоя от белите държави.
12 Февруари 2007 16:08
Оле-ле,
При държавната пенсия за фондонатрупване не може да се говори. Такива опции (размер на пенсията, възможност за наследяване, получаване на част от сумата при пенсиониране) се предлагат от допълнителни пенсионни фондове само за личната пенсия.
Нещо повече - ако имаш достатъчна сума в личната партида можеш да се пенсионираш и преди пенсионната възраст, определена от държавата, примерно на 60 вместо на 65 години. Но през това време не получаваш държавна пенсия, само лична.
За съжаление в този си вид при държавната пенсия личният принос се размива и не може реално да се отчете. Затова и такава реформа би засегнала бъдещите пенсионери като целта е намаляването на задължителното държавно осигуряване за сметка на доброволното, където връзката осигуряване-получаване е по-пряка.
12 Февруари 2007 16:43
Статията гъмжи от лицемерие, лъжи и прозрачни хитринки. Отблъскващо
12 Февруари 2007 17:12
Cruella de Vil,
Сегашната разходопокривна система е обречена, не защото НОИ е държавно, а поради принципа си и застаряващото и емигриращо население.
*
Това, което имам предвид е разсичането на пенсионния възел, чрез коренна пенсионна реформа. "Третият стълб" става първи и единствен за сегашните работещи при пенсионирането им след 20-30 години, а изплащането на пенсиите на сегашните и бъдещи пенсионери дотогава се поема изцяло от държавния бюджет.
*
Съответно задължителните осигуровки отпадат и се заменят от намаляващ през годините косвен данък, а сегашните работещи решават сами и свободно дали, къде и колко да се осигуряват (застраховат) за пенсия и кога да се пенсионират.

Редактирано от - ole-le на 12/2/2007 г/ 17:14:45

12 Февруари 2007 17:29
Противно е да се чете. В последно време трудно може да се намери изказване на политик (или обслужващи политици - директно визирам - примерно Андрей Райчев ) което да не е пълно с демагогия и отвратителни откровени лъжи, но това тук горе - надминава всичко, всякакви граници както с демагогията си, така и с изкривеното поднасяне на партийни, лични (и удобни, много удобни) тези и неистини.
Противно и отвратително. И като се помисли, че този човек е защитавал пенсионерите и социално слабите! Мръсотия!
А освен всичко друго - има много, много хора, на които им се ПЛАЩА, за да решават тези въпроси, ане за да обясняват защо не могат да ги решат. единственото обяснение защо не могат да го направят, е защото не са способни за това. Тогава - да бъдат така добри - да си ходят доброволно. Но... никой не си е отишъл доброволно. Защо ли? Ами защото може, затова.
А едно време си говорехме за ТЖ ".. да не го наказват, само да му дадат една гарсониера...и да живее с една пенсия". Горчива ирония.
12 Февруари 2007 17:39
Аз предлагам пенсионната реформа, да влезе в учебниците по история. И Иван Нейков де...
12 Февруари 2007 17:40
Оле-ле,
Това, което предлагаш е изцяло либерален модел, който да замени сегашния. Не че е лош, но в българският му вариант много от бъдещите пенсионери биха си спестили разходите за вноски, а когато достигнат възраст за пенсия биха очаквали държавата да им даде социална. Смесеният вариант с ниски задължителни осигуровки все пак осигурява работещите (щат или не щат!) и им гарантира някакъв минимум при пенсиониране.
12 Февруари 2007 17:49
Безсмислено и непродуктивно е да се спори кои точно правителства са виновни за състоянието на пенсионните фондове. В написаното има поне една истина "...ще има жертвено поколение по отношение на размера на пенсиите".
За да не стане броят на поколенията две и повече, трябва да се избягват нови грешки. Предвид скорошната размяна на мнения по подобна тема, позволявам си две малки препоръки към (канидат) пенсионерите:
Никога не продавайте жилището си, освен ако сами не искате това.
Ако имате пари, никога не ги влагайте си в сметки, обещаващи много висока "безрискова" възвращаемост (напр. - 10%)
Тези, които ви въвличат в подобни схеми в най-добрия случай са самите наивници. По-често, обаче, са чиста проба мошеници. По-лоши от мародерите.
12 Февруари 2007 17:50
Cruella de Vil,
нека не мислим българина за безотговорен олигофрен. Той просто не си хвърля малкото пари, които има в бездънни ями, но е спестовен доколкото може, даже и повече от нужното.
*
Ако все пак се окажеш права, то нищо не пречи осигурителният данък да продължи да се събира и след тези 20-30 години. Все пак косвената форма на такъв данък гарантира много по-голяма леснота и събираемост, отколкото преки данъци наречени "задължителни осигуровки".
12 Февруари 2007 17:51
Всичко разбирам, ама защо е тази дискриминация на полова основа .Жените живеят средно 76 г, а мъжете 68г, пък ние работим по-дълго няма логика искам да си спретнем синдикат и да отстояваме правата си
12 Февруари 2007 18:13
Искам да подкрепя оле-ле с цифри от бюджета на НОИ за 2007 г.:
- всичко разходи за пенсии - 4 422 милиона лева, от тях 208 милиона лева са за сметка на републиканският бюджет.
- приходи от осигурителни вноски за пенсия - 2 573 милиона лева.
- дофинансиране от републиканският бюджет - 1 447 милиона лева
- остатъка се дофинансира от постъпленията за фонд безработица и преквалификация (там има излишък от 221 милиона лева)
След като имаме излишък от 1 800 милиона лева по бюджета за 2006 г. и за 2007 тенденцията ще е същата, защо не се премине към една радикална реформа с отпадане на задължителното осигуряване за пенсия?
12 Февруари 2007 19:46
Оле-ле,
Съдя от това, че парите "спестени" от задължителните осигуровки не се насочват към личните партиди. После, в държави в които няма задължителни осигуровки известна част от населението въобще не се осигурява за пенсия, което по-късно натоварва държавния бюджет. То и сега осигуровката е уж данък но тези, които не плащат ДОД върху целия си доход, не плащат и осигуровки в пълен размер.
Вратаря е прав. Пенсионната възраст на двата пола трябва да се изравни.
Рки,
Не може да се разчита на излишъка от държавния бюджет, защото догодина може да се яви дефицит.
12 Февруари 2007 21:05
Круела - така е, но ти да виждаш друг изход от положението, при демографската ситуация в България?
Поне според мен има две решения:
първото е на оле-ле;
второто го каза Нейков - пенсионната възраст ще се вдига, за да се ограничи достъпа на хората до пенсии.
Всички работещи са демотивирани да внасят осигуровки и данъци - как да се мотивират, след като колкото и да плащат, нямат гаранция като се пенсионират, че ще получат нещо (ако въобще доживеят до пенсия).
Средният път (сега действащата система), поне до момента е неефективен.
12 Февруари 2007 22:24
Истината е, че в държава с 2, 5 милиона пенсионери на 7 милиона население, няма как да има високи пенсии.


Да, ама не ....

Първо, пенсионерите са около 1, 750, 000 (2 300 000 са пенсиите, което е различно, защото много хора вземат по две пенсии). Второ, средната пенсия е 150 лв, което е само 35% от средната заплата. При 4 млн работещи (или поне хора в трудосппособна възраст), това не е проблем. 4 млн по 400 лв по 23% правят 368 млн лв месечно. Делено на 1, 750 000 пенсионери, се получава средно по 210 лв на човек.

Излиза, че всичко се покрива от вноските в НОИ (НАП) Добре, а за какво са тогава милиардите, които бюджетът налива в пенсионните фондове ?
КОЙ КРАДЕ МИЛИАРДИТЕ ?????
12 Февруари 2007 22:31
Аз по принцип подкрепям предложението на Оле-ле с единственото опасение, че ако няма задължителна минимална осигуровка (респективно минимална държавна пенсия) много хора няма да се осигуряват, а ще разчитат на държавата.
12 Февруари 2007 22:38
Калки, работещите са около 2, 5 милиона, със самоосигуряващите да са 3.
Те ще стават все по-малко, а пенсионерите все повече - за какви окрадени милиарди бълнуваш?
12 Февруари 2007 22:48
Круела, какъв е проблема да има 10% вноска за пенсия, която се дели между работника и работодателя?
Ако трябва да има гаранции, че тази вноска ще се внася - нека работниците получават всеки месец извлечение от своя пенсионен фонд, и ако вноските не са преведени, то да имат правото да заведат дела, които ще се гледат по ускорена процедура от специализиран трудов съд.
Мога да те уверя, че ако един работник знае, че всеки месец, трябва да му се внасят примерно 20 лв. от работодателя и още толкова удържани от неговата заплата, по негова лична сметка, то той ще си ги търси до последно.
Това ще изкара много доходи на светло.
12 Февруари 2007 23:05
Този е много забавен.Първо да не се плаща.След това10 % да се плаща.Пък те да се делят между работодател и работник.
Или от дори от бръснарска аритметика не отбира-защото 22 % над 250 лева при средна заплата 450 лева е точно толкова 10 % върху цялата заплата –като данъци.Отгоре на това и така се дели , горе долу по равно.това са някъде около 20 лв.

При такава вноска , една година формира пари за една пенсия.При 40 години осигуряване-40 пенсии , т.е за 3, 5 години пенсии.Пак измамна и криминална величина.
В България не само не са високи данъците , но паради това че заплатите са ниски , практически данъци не се плащат и осигуряване няма.Това осигуряване ли е при което бъдещата пенсия ще е 135 лева.135 лева след 20-30 години , през 2227-2237 год.
А за тези които се возят че нещо плащат , за някакво нищожно малцинство осигуряването е заковано на 1 100 лева и най високата пенсия ще 200 евро.
Пълна измама е пенсионната система драги , пълна измама..Собствеността създадена от пенсионерите е продадена за около шест месечни пенсии.Да беше разрушена тотално , на скрап да беше превърната , за вторични суровини да беше продадена , пак ситуацията щеше да е друга и нямаше да е толкова криминална..
12 Февруари 2007 23:39
Хунвейбин - първо чети, после пиши.
Моето мнение е да се премахне разходо-покривната система изцяло и пенсиите на досега работилите за този период да се поемат от държавният бюджет, като за работещите остане да се внасят 10% осигуровки за пенсия в частни пенсионни фондове.
Айде сега си преизчисли сметките наново, а за по лесно иди в някой от сайтовете на пенсионните дружества и виж ако се внасят по 40 лв. месечно (при сегашен среден осигурителен доход около 400 лв.), в продължение на 30 години (един нормален трудов стаж) - каква пенсия ще имаш и колко време ще я получаваш!
Пък ти, като искаш, си внасяй и по 1000 лв. месечно за пенсия.
13 Февруари 2007 00:13
Ма това захарче било още по захаросано.Какво предлага.Да се извадат и тези няколко дребни милиарди –около 3 , която днешната прогресивна капиталистическа многомилионна армия формира за бог да прости.Те да отидат в частни потури.Държавата да бере грижата на пенсионерите , естествено като им секвестира с още 50 % пенсиите.А на захарчето в частните фондове да му обещаят , как с дребни 20-3- лева вноски ще получава пенсия , при която парите падат от небето , като мана небесна.Ма той направо сладък като захарно памуче , този фантазьор с фантазьорски мераци.Явно му падат кинти от частни фондове и ни прави на малоумни.
13 Февруари 2007 00:39
'ма ти наистина имаш интелект на хунвейбин.
Е чакай на сегашният модел да вземеш въобще пенсия някога (ако доживееш).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД