:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,233
Активни 539
Страници 11,136
За един ден 1,302,066
РАЗНОГЛЕДИЩА

Земьо, що си ме кърмила, тлъста пачка ми снеси

Митко Новков
Българинът, ще речеш, се надигна да брани земята си. Посегнаха на най-свидното му с "Натура 2000" - правото му да се разпорежда с наследството си от деди и прадеди. И като тях потомъкът се наточи на протест - те с копрали, коси и вили, той с плакати, лозунги и митинги. Само че с една огромна при мотивацията разлика: ако старите българи са бранели земята си, за да я имат за себе си, днешните си искат земята, за да я продадат. Да се издигнат връз нея курорти, писти, хотели, басейни и голф игрища, да се примамят богаташи и други по-баш люде, че покрай тях и те да позакътат някоя парица, работейки я бармани, я сервитьори, я управители, я пикола, я друг обслужващ персонал... Тоест вече няма да се потят на браздата, а ще тичат с таблата.



Ще са келнери и камериерки, не орачи и копачи



Всъщност протестите срещу "Натура 2000" демонстрираха нещо много тъжно, което - ако го бяха видели нашите деди и прадеди, да не говорим за душоведите и народоведите на българския характер, щяха да им се пукнат сърцата. Прозряхме, че онова, което е минавало за българска най-важна черта - любовта към земята, е изфирясало някъде из историческия етер. Константин Петканов например пише в статията си "Нравственият образ на българина": "Първичното чувство на българина е неговото отношение към земята. Тя е източникът на земните блага и тя е, която трябва да се обработва." Да не споменаваме Вазовото: "Българийо, майко мила, / земьо пълна с добрини, / земьо, що си ме кърмила / моя поклон приеми". Днес е друго: "Земьо, що си ме кърмила, тлъста пачка ми снеси". Всички онези, насъбралите се и продължаващи да се събират на митинги срещу "Натура 2000", протестират не че някой иска да им вземе земята; протестират срещу това, че няма да могат да я отдадат, продадат, шитнат. Те не щат да са u собственици, а търговци. Да завъртят с нея алъш-вериш.

Българинът е изгубил "първичното си чувство" - това е мрачният извод. Към земята той повече няма грижовното отношение на стопанин, а мисли за нея единствено като изгодна за продажба собственост. Иска да се отърве от нея, да не му стои на главата, защото му е в тежест. Не желае, през ум не му минава, че може да зареже панелката си в града, за да отиде да се грижи за ниви, лехи, овошки, кокошки и други домашни животни. Върнаха му в реални граници земята, той веднага взе да мисли



как може да я превърне в реални пари



Пред очите ми е майка ми: когато тръгваше да копае, все едно не стъпваше на земята - криле й изникваха. И за тъста си се сещам: всяка свободна минута, ако и да беше жител на град, на две крачки от морето, отдаваше се на селскостопански труд - там се чувстваше в свои води (земи), там беше най-доволен от живота. Другото беше тегоба, трудът на лозето - свобода. Май днес такива хора няма, с такова любовно усещане към земята и с искряща радост, когато тя попива потта им: всеки търчи към града, там да намери препитание, щастие, охолство. Разбира се, аз включително. Защото на село има единствено тежък труд, който никога не свършва. И е неблагодарен - не се знае кога коя стихия ще връхлети и ще го унищожи. Спомняте ли си Яворовото: "А то градушка ни удари, / а то порой ни мътен влече, / слана попари, засух беше - / в земята зърно се опече..."

Само че това не пречеше земята да се обработва, да се гали черноземът и да се целува пръстта... Ако има наистина нещо, с което социализмът повреди и разврати българина - това е, че разказа играта на привързаността му към земята. Днес повече спрямо нея няма, както ни обяснява Иван Шишманов: "фанатична любов"; днес тя е само нещо за продаване.



Той създаде хора-кентаври,



някакви раздвоени, шизофренични същества - нито със селяните селяни, нито пък с гражданите граждани. "Дърво без корен", както написа Николай Хайтов. В момента тия "дървета без корен" окончателно искат да изтръгнат от себе си селската си същност, да се превърнат в обслужници и да зарежат статута си на стопани. Та дори еколозите: всичките им акции все от София се надигат да спасяват природата. И забележете - природата като цяло, не тази нива, не онази ливада. Човекът в днешното ни време е загубил личния си контакт със земята, тя за него или е стока, или е екопроект, но никога не е ей онова ручейче, това дърво, този синор. Само че, деперсонализирайки земята си, деперсонализираме сами себе си, сме вече единствено социални единици, не име и род. Функции, не личности...
14
3355
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
12 Февруари 2007 06:04
А къде е тука другарю, работническата класа , така да се каже?!!
Не всички българи са селяни, за съжаление или за радост!!
А групата ПОЛИС отново са заедно!!
12 Февруари 2007 09:43
социализмът повреди и разврати българина - създаде хора-кентаври,
някакви раздвоени, шизофренични същества - нито със селяните селяни, нито пък с гражданите граждани. "Дърво без корен", както написа Николай Хайтов.


На такива им се вика "маргинали", те не са нито едните, нито другите, а като захвърлени на улицата бивши домашни любимци. България е пълна с такива социални маргинали и те се държат спрямо всичко извън периметъра на личния им джоб като към вражеска територия. От тоя контингент се пръкват всички тия дето се държат като номади в собствената си държава, мискинят я, хвърлят си боклука на главата на съседа, пет пари не дават за поддръжка на каквото и да било извън прага на партамента им в поредния бетонвил или гето (кой знае защо наричано "жилищен квартал".
Тия нямат ничо чувство за професионална чест, нито за чест изобщо.
Ей тоя контингент и определя лицето на България, за съжаление, и за това в сравнение с цивилизованите по-северни страни на Европа България е с фасон на помиярска държава и много дълго ще бъде такава, уви.
12 Февруари 2007 10:43

Хайтов, който беше по убеждения комунист, в същото време смело критикуваше предишния режим за налагането на ТКЗС особено в планинските райони, което ги обезлюди. Но борбата на БКП срещу селото започна още през 1946-1947 г., когато унищожи главния си враг - БЗНС Никола Петков и милиони хора мигрираха в градовете, за да станат "пролетарии".

-------

http://blog.360.yahoo.com/pavel_st_georgi ev [последните две букви са слети с останалите]
12 Февруари 2007 10:44
Мите, Митенце, а къде е твоята любов към земята? Оти си на браздата като колонкаджия в газетата, а не на къра?
12 Февруари 2007 10:58
Голяма глупост е тая статия. Не се разбира за какво реве автора- хем не му се ще да копа, хем е сърдит, че другите не копат. Има и селско стопанство , има и туризъм. Една държава може да печели и от двете. Какво напечелиха предните 2-3 поколения като гледаха тонове домати за СССР? Нищо. Сега седят пред парламента и бият полицаите, че им са ниски пенсиите.
Обществото се развива, драги ми авторе, приеми го! И в Англия не копат, ама имат всичко, а земята им е голф-игрища. Значи, спирайки да копат им е останало време да помислят как да го направят по-хитро.Може и българите да го измислят.
Не се дръж за старото и не реви, а помогни да се направи по-добре новото / ако можеш/.
12 Февруари 2007 11:31
Разходил се автора по патриархалната писателска нива, копнал тука, копнал там, като "боклуджа гарга" и турил диагнозата: "социализма разказа играта на българина"и сигурно е така, ама "свободните" хора не искат "натура", а пари и пак пари, като кир Михалаки, но нейсе, *****...Ха Ха.

Редактирано от - bot на 12/2/2007 г/ 12:18:15

12 Февруари 2007 11:41

Е, това за желанието да направят пачката го направи демокрацията през последните 17 година, т.е. капитализЪма, но кой ти гледа.
Желанието да обработваш земата - ами как да го имаш, когато през тези 17 години си си научил добре урока, ако не те оберат циганите, то ще дойдат мутрите и ще ти изкупят продукцията за жълти стотинки. Всичко това благодарение на капитализЪма. Това е, селяните станаха двойствени същества - хем им се иска да работят, хем знаят, че е безмислено. Горе-долу така е и с всики - хем искаш да работиш, но като знаеш какво ще получиш като заплата и ти се отщява.
12 Февруари 2007 11:51
много точна статия.
сичкото пейзан стана интелектуалец и трака по интернет форуми.
примери колко искаш
12 Февруари 2007 12:31
Идете да видите как не излизат от кръчмите и какви коли карат пейзаните от Банско и ще разберете защо и онези от Разлог искат същото. А за ония по морето направо да не говорим. Лапаница, братче, и след нас потоп! Това е положението, с две думи. Тази тактика се налага от управляващата класа и постепенно се разгръща надолу. За стратегия никой не мисли, защото вече се изяснява, че планетатат при този темп на експлоатация ще изкара още съвсем малко. Да му мислят следващите поколения, ние сме лесни.
12 Февруари 2007 12:41
Автора, като толкова обича природата, що не ми даде своя апартамент в центъра на София срещу моята къща и земя в Разлог и да се запише в натурата не че съм от този край казвам примерно Любовта към природата иска жертви -нека даде светъл примерАко бе на мястото на тези хора, без да си част от фондациите свързани с натурата , как щеше да ревеш бедна ми е фантазията
12 Февруари 2007 14:27
Новков е вложил в статията само емоции и нищо повече. Няма проблем, няма изложение, няма поне опит за анализ, да се посочат основните елементи и накрая да се даде решение на проблема. И както винаги (явно такава е модата) накрая социализмът е виновен. То, че всеки иска бърза печалба е вярно и никой не може да му отнеме правото да си го реализира щом иска. Щом има пазар на земята ще си я продава. Като види че му е в тежест и няма сметка да я обработва. А как да я запази тази любов към земята, като икономическите приоритети са вече други, кажете г-н Новков? Били сме селскостопанска държава, после се ориентирахме към индустриализация, сега сме в дивия капитализъм и клоним към масово развитие само на услуги. Е, какво да си правиш земята? Преди мен XYZ го е казал, че ако се занимаваш със селско стопанско производство или мутрите ще те "ценообразуват", или мургавите събратя ще ти "приватизират" плодовете на труда; да не говорим за кредити, бюрокрация и т.н. Така че, тази любов към земята отдавна се е изпарила.
Освен това навремето тази земя е хранила не едно - две семейства, от по 4 души, а цели родове. Това също е фактор. А сега, вследствие на "демокрацията", много хора измряха, прираст отрицателен, още повече са зад граница, електоратът едвам свързва двата края .... какво да говорим повече.
12 Февруари 2007 16:46
Глуповата статия Обичайното за автора
12 Февруари 2007 18:52
Митко
12 Февруари 2007 22:13
Ако има наистина нещо, с което социализмът повреди и разврати българина - това е, че разказа играта на привързаността му към земята.

Поздравления за автора. Силно и точно!
След гениалните идеи на марксизма-лененизма, творчески доразвити от местните простаци комуняци, земята беше национализирана след болшевишкия преврат през 1944, селяните бяха изтикани от селата към градовете, създадени бяха пълчища от лумпен-пролетариат, който остави след себе си тумби от гладни пенсионери и народни бисери от сорта: яз по-тежко нещо от лъжица не вдигам....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД