Шефът на НАТО Яп де Хоп Схефер (вляво) обсъжда руските претенции с върховния представител по външната политика на ЕС Хавиер Солана по време на конференцията в Мюнхен. |
Много експерти вече открито говорят за нова студена война и предричат, че Русия ще премине към по-активна външна политика. На практика това означава, че Москва ще се опита да ограничи влиянието на Америка в най-горещите райони и най-вече в Близкия изток. Това неизбежно ще доведе до още по-остро противопоставяне по редица остри проблеми като ядрената програма на Иран, системата за противоракетна отбрана (ПРО), базите на НАТО в Източна Европа и въпроса за бъдещето на Косово.
Новото изригване на емоциите обаче ще има и
негативни последици за Москва
в информационно отношение. Западната преса ще продължи да критикува Русия заради енергийните й конфликти със съседите й, военното сътрудничество с Иран, несъгласието на Кремъл с плановете за независимо Косово. Както и делата за убийствата на Политковская и Литвиненко и мерките на руските власти против чуждите инвеститори.
"Една студена война ни стига", реагира срещу думите на Путин шефът на Пентагона Робърт Гейтс. Той припомни, че самият е бил някога шпионин и затова обича да говори директно. Гейтс предпочете да не изостря допълнително отношенията си с Москва, като се концентрира върху общите интереси на Русия и Запада. Белият дом също се опита да намали напрежението, като негов говорител отбеляза, че САЩ се надяват да продължат своето сътрудничество с Русия в борбата срещу тероризма и заплахата от разпространението на оръжията за масово унищожаване. Не е изключено, че този дипломатичен тон няма да се запази дълго и САЩ ще отговорят по-подробно на руските претенции. При това не трябва да се очаква, че Вашингтон ще приеме критиките на Путин и ще покаже гъвкавост.
Забележката на Гейтс за студената война не е случайна. Шефът на Пентагона намекна в Конгреса за "непредсказуемостта" на Русия, като по този начин я сложи в една графа със страните от "оста на злото", и призова САЩ винаги да са подготвени за война с нея.
Независимо от това, че изказването на Робърт Гейтс беше насочено предимно за вътрешна консумация в Америка, за да оправдае ръста на военните разходи, в Москва те предизвикаха
сериозно безпокойство
Такива оценки се приемат в Кремъл като обявяването на Русия за враг.
Желанието на Владимир Путин да се говори без "много приказки" и "празни дипломатически шаблони" не е нещо ново за руския президент. Директните му изказвания по редица международни проблеми прозвучаха на неотдавнашната му пресконференция в Москва, както и по време на важни международни срещи през последните месеци, като тази с германската канцлерка Ангела Меркел и срещата на върха на Русия-ЕС. Изключение е само срещата с президента на САЩ Джордж Буш в Ханой. Основният адресат на претенциите на Москва може да не ги чува или поне да се прави, че не ги чува.
Помага ли твърдата реторика на Кремъл за укрепването на позициите на Русия на международната сцена? Въпросът е доста спорен. Дали обаче това затруднява работата на дипломатите? Очевидно да. Засега никой от партньорите на Москва не се е подписал под руските претенции, които бяха изказани в Мюнхен. Друг въпрос е, че немските домакини на срещата предпочетоха да използват по-дипломатични изказвания, които по смисъл бяха близки до руските изявления.