Кюстендил е известен с много неща, но едно от тях са римските терми. Термите пък са обществени места, където човек може да се къпе на воля. Така са правели и през 3-и век римляните по тези земи.
Освен римските терми Кюстендил е на път да се прочуе като първия български град, в който ще има и ромски терми. В случая става въпрос за една градска баня, която вече е построена в кв. "Изток" на града. В този квартал именно живеят ромите под Хисарлъка.
Преди 3 години общината и фондация "Рома 2004" печелят 125 000 лв. по европейска програма за развитие на общините. Създават Социално-инвестиционен фонд, чрез който започват строежа на къпалното средство. Естествено, че и тук нещата се свеждат до библейската истина, че
всяка хубава работа си е малко циганска
А е циганска, защото все още градската баня на кв. "Изток" не работи, а ромските тела е трябвало да се парят в нея още в началото на 2006 г. В момента сградата е вдигната. Сложени са плочките и нова дограма. Единствената пречка са прокопаването на няколко метра канализация, която да свърже банята с основния водопровод.
"Имаше малко проблеми, трябваше да намерим още 4000 лв., за да прекараме водата до самата сграда на банята. Парите са намерени и до един месец всичко ще е наред. Най-сигурно е в началото на май да започне работата й", обясни пред "Сега" кметският наместник на района Стефан Лазаров.
Тук няма да се ровим коя фирма е правила ремонта и за колко пари. Дали тя е на приятел на някого от фондацията или не. Естествено, че където има отпуснати от европейски фонд средства и неизпълнен навреме проект, е почти сигурно, че има и далавера.
По-интересно в случая е да погледнем нещата от социалния аспект.
Мога да твърдя, че съм обиколил
почти всички по-големи цигански махали
в България. Такова нещо като в кюстендилската не съм виждал. Насред зима е, а на почти всяка ограда в квартала висят камари изпрани дрехи. Циганки с четки и перилни препарати пък са се наредили до циментова площадка, на която се перат килими и одеала. Други чевръсто метат дворовете на къщите. Ще кажеш, че не си в ромска махала, а си във възрожденска Копривщица преди Великден.
В средата на ноември фондация "Отворено общество" изнесе интересни данни на националния семинар за интеграция на ромите. Според тях 72% от ромите в Кюстендилска област не разполагат с баня, 59% са на прага на бедността, 26% оформят средната класа, а 14% са богатите роми.
"През лятото нещата не са толкова зле, тъй като качваме чаршафи, правим си скришно и се къпем. През зимата обаче в къщи в един леген кое да си измиеш по-напред? Аз си мия краката и главата", споделя без свян 39-годишната Цветана. От рано сутринта тя е на циментовата площадка, която е само на няколко метра от новата баня. С четка търка килима, та пушек се вдига. С носталгия споделя, че преди време си имали специално помещение в квартала, където течала топлата минерална вода и срещу скромно заплащане си изпирали дрехите и килимите. Общината обаче резнала кранчето.
Идеята на ромските и общинските първенци била
да направят кеф на съкварталците
и съгражданите си и да им построят тази баня. Така нямало да ходят чак в центъра на града, за да свалят мръсотията от мургавите си тела. Още повече че харчели освен по 2 лева за банята, а и почти толкова за билети за градския транспорт. Поне така твърдят от махалата.
"Вече сме обучили 10 съкварталци за работа в банята. Мисля, че има много малко забавяне и още след един месец всичко ще е наред и ще заработи нашата баня. На сесия на общината ще бъде обсъдена и гласувана цената на билета в нашата баня, защото фондацията вече прехвърли всичко на общината", поясни председателят на фондацията "Рома 2004" Данчо Стоянов. Оставаме без коментар защо той не пожела да се срещне с екип на вестника. Всъщност искаше, но беше "непрекъснато в заседания". Така е вече в Европейския съюз. Всички са непрекъснато в заседания.
Наричаме новата придобивка Ромска терма и във връзка с това, че водата, която ще тече в нея, ще бъде минерална - 73 градуса. Именно в нея са плицикали и римските предшественици.
Има едно малко притеснение в цялата работа. Не знам дали ви е известно, но тази кюстендилска вода е и лековита. И
лекува не какво да е, а женско безплодие,
че и мъжки стерилитет. Къде на шега, къде наистина ще вземат да се множат и да се раждат повече циганета в кюстендилското гето.
А това за лекуването е вярно, тъй като дори НОИ е обявил официално в сайта си какви заболявания цери кюстендилския балнеосанаториум: възпалителни гинекологични заболявания, стерилитет вследствие на възпалителен процес, андрологични заболявания, стерилитет при жената: хронични възпалителни процеси на яйчниците от нетуберкулозно естество, аднексити, метрити, ендометрити, пери - и параметрити, овариална недостатъчност и последствия от хроничини неспецифични възпалителни изменения. Мъжете могат да се излекуват от простатит, олигоспермия и епидидимит.
Местните се шегуват, че
яловите булки си тръгвали от Кюстендил
освен излекувани и вече заченали. Но тази последната работа не е от водата.
Този проект за циганската баня е станал възможен и от факта, че през 2004 г. беше направена реконструкция на магистрален водопровод за минерална вода от основния водоизточник в град Кюстендил.
Ремонтът беше наложителен, защото предишният водопровод, довеждащ вода от водоизточника до Главната разпределителна шахта, беше амортизиран, разказаха от кметството в Кюстендил. Проектът е включил ремонт на каптажните съоръжения, изграждане на помпена станция, изграждане на нов магистрален водопровод по ново трасе с дължина 390 метра, изграждане на спомагателни и разпределителни шахти.
Министерството на околната среда и водите отпусна тогава 252 000 лв. за реконструкция на магистрален водопровод за минерална вода от основния водоизточник в град Кюстендил.
Сега кметството на град Кюстендил разчита много на тази лечебна вода, която бълбука под краката им, на програмата за развитие на града. Идеята е тук да се изградят много СПА-центрове, които да привличат хиляди туристи. Една от развлекателните дестинации спокойно може да стане и Ромската терма.
-------- ИСТОРИЯ----
Римските терми се намират се в централната част на гр. Кюстендил, в съседство с джамия " Ахмед бей", в която се помещава археологическата експозиция на Регионален исторически музей Кюстендил.
Римските терми - публична баня, са изградени през II-III в. Вероятно те са част от голям комплекс-асклепион, твърдят археолозите.
От познатите до момента римски терми на територията на България, пауталийските са втори по големина след термите на Одесос (Варна). Сградата има правоъгълен план със застроена площ от 3000 кв.м. Проучени и експонирани са шест помещения, на площ от 1000 кв.м.
Всички помещения са снабдени с централна отоплителна инсталация - хипокауст - с колонки и аркадо - сводова система от коридори . Конструкцията на втория вид хипокауст е единствена известна досега в България. Подът и стените на залите са били облицовани с мраморни плочи, профилирани корнизи и пиластри. В някои помещения са открити полукръгли ниши и басейни.
Съчетанието на различните строителни техники и архитектурни решения правят термите на Пауталия един от най - интересните паметници от римската епоха в българските земи. Те са един от символите на град Кюстендил и са паметник на културата с категория "национално значение".
|
|