:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,632
Активни 671
Страници 15,506
За един ден 1,302,066
Анализ

Колко скъпа ще е магистрала "Тракия"

Тол таксите зависят от избора на правителството между скъпи кредити и високи печалби за концесионера или безвъзмездни пари от европейските фондове
снимка: Борислав Николов
Ако държавата сама построи магистрала "Тракия", пътуването до морето ще излиза много по-евтино, отколкото ако я даде на концесионер.
Правителствата от последните десет години без изключение оставят в наследство икономически решения, дългосрочно влизащи в разрез с националния интерес или поне с интереса на достатъчно значителни слоеве от "обикновените български граждани".

Правителството на Иван Костов се отчете в дългия списък от общодържавни гафове с приватизацията на "Балкан" и на Булбанк. Кабинетът на Симеон Сакскобургготски ще остане в историята с харизването на БТК и на електроразпределителните дружества, както и с неизгодното преоформяне на външния дълг на страната. Сегашният министерски съвет преди дни показа, че няма да влиза в дисонанс с предшествениците си.

"Коалиция за България" дойде на власт, включително и заради твърдата си опозиция на концесионната сделка за магистрала "Тракия". 1.5 г. по-късно обаче предизборните обещания са погребани под дебел слой прах, а скандалната сделка е на път да се присъедини към категорията на свършените факти, при които няма заден ход.

Предложените от правителството "подобрения" на концесионния договор не само че не дават отговор на досега задаваните критични въпроси, но и пораждат нови, още толкова обезпокоителни. От "старите" питания на експерти в публичното пространство продължават да висят минимум три:

Първо, защо българският потребител трябва да плаща чрез високи тол такси обслужването на банкови кредити и да осигурява печалби на някакви концесионери. "Тракия" спокойно може да бъде доизградена и санирана с напълно безплатни средства от европейските фондове - от Фонда за регионално развитие и от Кохезионния фонд, плюс 25% кофинансиране от нашия държавен бюджет.

Второ, няма смислен отговор от официалните власти по проблема с монополното положение на магистралата. Обстоятелството, че покрай по-голямата част от трасето й липсват алтернативни първокласни пътища, е в грубо противоречие с основополагащи европейски разбирания. Как ще се изпълни изискването за поддържане на конкурентна среда, респективно осигуряване на адекватни други възможности за избор на пътуващия?

Предоставянето на концесия на вече изградени участъци, съставляващи по-голямата част от "Тракия", буди подозрение, че потребителят ще бъде задължен да плаща два пъти за едно и също нещо: един път в миналото - чрез данъците, и втори път в непосредственото бъдеще - чрез тол таксите.

Новопоявилите се въпроси по концесията на "Тракия" възникват главно около обосноваността и реалистичността на обявената цена от 10 евро за преминаване на лека кола от София до Бургас. 13-те хиляди автомобила гарантиран от държавата трафик на денонощие съвпадат с официално лансираните години наред експертни прогнози за 2010 г. и по този начин поне за момента като че ли не може да бъде първостепенен повод за опасения. Но все пак следва да се подчертае, че неприятните изненади и тук не са напълно изключени.

Концесионерът на "Тракия" най-вероятно ще трябва да вложи в магистралата кръгло 400 милиона евро, които ще вземе назаем от търговски банки. Приемаме, че заложеният денонощен трафик от 13 000 превозни средства се състои от 9 000 леки автомобила и 4 000 товарни. Това съотношение в общи черти съответства на структурата на автомобилния ни парк и на проведените по сегашното трасе наблюдения. По-нататък приемаме, че за камионите таксата е 2.5 пъти по-висока в сравнение с леките коли.

Гарантираните бруто приходи от тол таксите на година в такъв случай са най-малко около 70 милиона евро. От тях трябва да се приспаднат 50 милиона, необходими за обслужване на кредита, и още 10 милиона евро, свързани с функционирането и "козметиката" на магистралата. Така остава годишна печалба от 10 милиона евро, която евентуално ще се подели между дружествата, участващи в концесионния консорциум.

Ако при същите числа за трафика нашата държава сама - без концесия, доизгради и обнови магистралата с пари от структурните фондове и бюджета, тол таксата между София и Бургас може да бъде не 10, а под 2 евро.

Горните калкулации са направени без отчитане на амортизационните отчисления. При нормалния 20-годишен срок за основен ремонт на една магистрала амортизациите за "Тракия" възлизат кръгло на 18 милиона евро на година. В контекста на сега официално предлагания концесионен вариант са възможни две основни развития:

Първо - ако цената до Бургас действително остане 10 евро за лек автомобил. Това би означавало, че концесионерът възнамерява безогледно да експлоатира, да речем, две десетилетия магистралата, да прибере чистата печалба от 180 милиона евро и да ни завещае нещо, което едва ли много ще прилича на модерен европейски път.

Второто развитие, което изглежда по-вероятно - тъй като обявената сега цена от 10 евро от София до Бургас е далеч от истината, след време ще ни сервират другата, реалната цена. Когато се отчетат и амортизациите, таксата ще нарасне с почти 30% или пътуването от столицата до морето по "Тракия" ще струва 13 евро. В подкрепа на това предположение говори донякъде и фактът, че още правителството на НДСВ в лицето на министър Валентин Церовски калкулираше само за отсечката от София до Пловдив тол такса от 7.5 евро за пътуване с лек автомобил.

И така, ако разсъждаваме държавнически, на цената за пътя от София до Бургас при концесионния вариант от 13 евро следва да противопоставим друга цена, продиктувана не от корпоративен, а от националния и гражданския интерес.

Това е напълно възможно при дострояване и обновяване на магистралата, както следва: 75% европейски безвъзмездни средства плюс 25% от българския държавен бюджет. По наши изчисления тогава тол таксата реално би възлязла на 4 евро за лек автомобил от София до Бургас.

Горепосочената цена е значително по-ниска от засега официално обявената за концесионния вариант. Освен това тол таксата при "неконцесионния" вариант съдържа перспективата за поддържане и в бъдеще на отлична магистрала.

Трябва да отчетем и недоизказаното от правителството - че реалната "концесионна" тол такса за стигане до морето ще се вдигне поне до 13 евро и така ще бъде повече от три пъти по-голяма от тази при варианта без концесия. Оповестените "правителствени" 10 евро транзитна цена са само прах в очите. Или са проява на крайна безотговорност спрямо бъдещите поколения. Защото идеята е концесионният договор да се сключи за максималния позволен от закона срок - 35 години.





* Авторът е декан на Стопанския факултет в ЮЗУ "Неофит Рилски" и член на научния съвет на Института за икономика и международни отношения.
18
2268
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
13 Февруари 2007 00:42
Сега вече и БСП е "Проклятие за България" /както и ДПС- по думите на Ив. Костов преди години/!!!
БСП стана по-АНТИнародна партия и от ДПС- защото, ДПС, поне, защитава етническите е религиозните интереси на електората си/ близо 10% от всички български граждани/!
13 Февруари 2007 01:32
Каквото и да пиша по таз тема -ще ме изтрие БОТа! Не ми идва нищо нецинично и без да намеся тука майката на Церовски , царицата Майка и много други възрастни дами/и покойнички/
13 Февруари 2007 02:00
Доц. Татяна Буруджиева: В БСП няма да чуем "Кажи си бе, Сергей!"
...Най-голям шанс имат добре организираните партии от типа на БСП и ДПС. Добри шансове има и "Атака". Тя има организиран и активен избирател, който ще отиде до урните. Големият Х е какво ще направи и точно колко депутати в Европейския парламент ще вкара ГЕРБ. Те имат доста голяма периферия и всъщност от тяхната периферия ще зависи дали изобщо НДСВ ще вкара и един депутат. НДСВ има шанс за не повече от абсолютното чело на своята листа. Първи на евроизборите ще са БСП. Вероятно ГЕРБ и "Атака" ще спорят за второто място. В зависимост от избирателната активност ще зависи и резултатът на ДПС, тъй като при ниска активност резултатът на ДПС се увеличава. Десницата се е фокусирала към първия в листата, който е единственият сигурен...
....................
ОЩЕ- ТУК:
Натиснете тук
13 Февруари 2007 07:49
Помислете предава се участък от Карнобат Бургас при цена 1, 7 милиона евро на км преди няколко месеца. Цената на новия договор е 2, 6 милиона евро ?!?!. Ето това и пречи на БСП да управлява дълго - започне да обслужва корпоративни и групови интереси - и на народът му писва и ...4 февруари. Вярно е, че колкото и да ги натискате все имат 17 процента, но ... при тях падането от власт е болезнено защото са толкова много, че няма как да останат на "меки" местенца
13 Февруари 2007 09:38
lament, точно тия нямат нужда от оплакване. а и другите не са по-долу. чакайте и следващите фази - правителството продължава да се опитва да "защити националните интереси", концесионерите го осъждат, налагат 15 евро такса, след ново дело срокът на концесията се намалява, таксата става 13 евро. като резултат правителството се оплаква от алчността на концесионерите, те заявяват че в България не може да се прави бизнес и стоят тук само заради европейската си мисия, а плащаме ...ние.

Редактирано от - historian на 13/2/2007 г/ 09:45:06

13 Февруари 2007 09:59
Тая работа със стойността тол таксата изглежда като усложнен вариант на играта "тука има там нема"- тука има там може и повече да има, нама начин да нема, абе малко мангасарска работа, ама тя територията си е такава (Държавата отдавна се е оттеглила и се е отдала само на далавери).
От друга страна много ми харесва методиката за определяне на таксата - може да е под 2Е докаде 13Е.
13 Февруари 2007 10:56

Погрешно статията възприема като основополагащ принцип интереса на гражданите на България. Няма такова нещо - основното е как този гражданин да бъде максимално издоен и прецакан. А парите на гражданина ще отидат по разни джобове на крадливи хора били във властта, а може и още да са в нея, за да си подсигурят откраднатото. Всички ги знаем кои бяха, новото би трябвало да е, че към тях са се присъединили и хора от ДПС и БСП, но може и да не е така, а това да е част от цената, която БСП и ДПС трябва да платят на НДСВ за участието им в властта. Далавери, корупция, престъпност, безнаказаност - това е демокрацията в България. А за да лапат едни, трябва да мизерстват други и колкото повече расте апетита на първите, толкова по-бедни ще ставаме, което и става в България.
13 Февруари 2007 12:38
Много статии и коментари съм чел за концесията на "Тракия". Но по-аматьорска не бях срещал. А тоз човечец преподава и разпръсква своето знание на още стотици нещастни души...
13 Февруари 2007 14:13
Защо ли я нарекоха "Кражбата на века" ?
А ние умниците се плюем един друг и си ги избираме под мъдрото ръководство на ДПС.
13 Февруари 2007 15:07
* Carthago delenda est!


Статията >>> кристално чиста социалистическа утопия...


Последен "гвоздей" към "псевдо-ултиматума" на Сергей към португалците... Един вид "опичайте си акъла, че ние си имаме вариант Б - резервен"... ей го на...

И не на последно място "приятен гъдел" за фенове на "социалното" Гоце и Бате Бойко... Като споменах за бате ви Бойко... Шо ке се арчите за некакви концесии или европрограми, он бате ви Бойко хептен без пари мо'е да ви я построи магистралата...


Оди виж, как запълва дупките низ Софийско... Не е рекъл, не я е построил...


И за финал ще си позволя по примера на Катон Стари, който с повод и без повод призовавал към унищожаването на Картаген, да ви призова да разрушите този страшен Картаген в съзнанието си и да проумеете най-сетне, че в РЕАЛНИЯ ЖИВОТ такова животно, като БЕЗПЛАТЕН ОБЯД - НЯМА!


---------------------------------
* Carthago delenda est! (Картаген трябва да бъде унищожен!) Марк Порций Катон (234-149 пр. Хр.), римски военен трибун, сенатор и цензор, участвувал във Втората пуническа война (218-202 пр. Хр.) и конкретно в окончателния разгром на Ханибал при Зама (202 пр. Хр.). Ревностен защитник на римските традиции, противник на всякакво гръцко и азиатско влияние в Рим, Катон е вярвал, че самото съществуване на Картаген – дори след военното му поражение – е опасност за Рим. Затова във всяка своя публична реч и или частен разговор, с повод или без повод Катон повтаря тези думи: "Картаген трябва да бъде унищожен.” (Точните думи на Катон, цитирани от Плутарх, са: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam – "Нещо повече, съветвам Картаген да бъде унищожен.”)
13 Февруари 2007 15:47
Браво на автора. Най-сетне да видим нещо смислено. Аз пиша по този въпрос по форумите от 1 година.
Първо, защо българският потребител трябва да плаща чрез високи тол такси обслужването на банкови кредити и да осигурява печалби на някакви концесионери. "Тракия" спокойно може да бъде доизградена и санирана с напълно безплатни средства от европейските фондове - от Фонда за регионално развитие и от Кохезионния фонд, плюс 25% кофинансиране от нашия държавен бюджет.

Ето това е!
13 Февруари 2007 15:49
С финансирането от ЕС, обаче, стремглаво намалява шанса за комисионни на политиците. Контрола ще е от OLOF.
13 Февруари 2007 16:19
След оглушителните скандали в пленарна зала, спорове в медиите, вотове на недоверие и тупане на гърдите, нещата май се готвят да поемат в "нормалното" за България русло - договорът да осигури както вероятно прибраните от Церовски и НДСВ-къмпани комисионни, така и новите комисионни за сегашните политически танцьори. Личните ми надежди за контрол от страна на ЕС са много слаби, защото и там се краде, а администрацията е тежка и тромава.
Иначе авторът посочва алтернатива, но гласът на разума най-често не пее в хор.
13 Февруари 2007 16:51
Вариантът магистралите да се (до)строят от държавата предизвиква нуждата от съотвенти организационни и управленски ресурси. Случващото се през последните години поставя под сериозно съмнение качеството на тези ресурси. А както и други участници във форума са изразили под различна форма - въпросът е по-скоро политически, отколкото икономически.
13 Февруари 2007 17:01

Напротив - въпроса е силно частно-икономически. Къде ще отидат комисионните, колко ще бъдат те, чия фирма ще гушне милиардите евро, ... Засега побеждава отбора на Сакса ...
13 Февруари 2007 17:45
XYZ. Имах предвид, че размерът на таксите за ползване на магистралата едва ли зависи от това дали тя ще е държавна или частна и какви ще са разходите за нейното изграждане. Знаете за колко "услуги" на държавната администрация се начисляват и изискват високи такси.
13 Февруари 2007 18:50
Драги KGK х 2 (с двете кунки)


Е точно за това ми беше на мене думата - който и да я строи все накрая некой требе да плати:

1. за да я построи
2. за да мине по нея

Ако я строи държавата, ще ни цака както си иска, когато си поиска и с колкото си иска... ако я строи концесионер... ще има договор и тогава аз (като данъкоплатец) имам право да дърпам ушите, условно казано, на държавата ако не следи най-стриктно как концесионера си изпълнява договора...

Всичко което е в ръцете на държавата е потенциално обвито в корупционна, "информационна мъгла" ... Дори днес ако някой, някога, случайно, се опита да ползва Регистъра на обществени поръчки или Националния концесионен регистър...


РОП >>> Натиснете тук
НКР >>> Натиснете тук


ще се сблъска с пълна НЕПРОЗРАЧНОСТ И ЛИПСА НА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА КОНТРОЛ... тази държавна администрация аджеба, като как си гледа работата... Кой как си изпълнява договорите, дали въобще ги изпълнява... Пълна мъгла... А какво става при положение, че всичко се остави в ръцете на тази администрация... както някой тук се опитва да ни убеди...


А на друг пък оправдава отрицанието си само и единствено с някакви хипотетични комисионни...


И накрая ще повторя това: БЕЗПЛАТЕН ОБЯД ???


Редактирано от - DILBER TANAS на 13/2/2007 г/ 18:55:10

13 Февруари 2007 19:18
Ако вече сте отворили страницата на РОП сигурно вече сте се натъкнали на това:


Законът предвижда създаването на публичен Регистър на обществените поръчки, поддържан от Дирекция "Обществени поръчки" в Администрацията на Министерския съвет.


До момента в Регистъра са въведени 27399 обществени поръчки.


Последна дата на актуализация - 15.07.2005 г.


Удобството Ви при работа с Регистъра на обществените поръчки е особено важно за екипа, който го поддържа. Очакваме Вашите мнения и препоръки на адрес rop@government.bg



Това последното звучи като анекдот...


Обърнахте ли внимание на последната дата на актуализация... Това да ви говори нещо?


Безплатния обяд го плащат от нашия (моя и вашия) джоб...

Следователно: >>> БЕЗПЛАТЕН ОБЯД ???

Редактирано от - DILBER TANAS на 13/2/2007 г/ 19:19:43

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД