Кметът Борисов узакони петъчния протест на такситата, след като беше започнал, обосновавайки се с демократичните им права. |
Искането за ограничен фиксиран брой таксита и административно определена еднаква цена противоречи както на логиката на пазарната икономика с частна инициатива, така и на редица закони, между които и този за защита на конкуренцията.
Ако ще има една цена и фиксирана бройка на такситата, защо въобще трябва да има много фирми и те да са частни ? Една държавна фирма за цялата страна или по една общинска в община са напълно достатъчни. Още повече че печалбата ще влиза пряко в държавата или общините.
Искането за връщане към облагане с патентен данък на пръв поглед е абсурдно, защото е неизгодно за таксиметровите фирми. Защо го искат?
Логика в това искане има само ако перат пари.
Патентният данък е убиец за честния дребен бизнесмен, но е идеалното средство за пране на пари. Можеш да препереш стотици милиони и разходът ти да е само неколкостотин лева.
Starec
Не в таксиметровите шофьори е проблемът. Тяхно право е да отстояват своите искания. Разумни или не - това тук ми се струва второстепенно. Обаче явно е, че таксиметровите шофьори са значимо по-добре организирани от другите съсловия. Нима сиромашки заплащаните медицински сестри от държавните болници са по-рядко обект на попълзновения от пияници, наркомани или кой още не? И нима в знак на протест престават да изпълняват задълженията си? Или самите полицаи! Имам пред вид "добрите ченгета" сред тях! Които биват бити, та даже убивани от цигани и бандити?! В България днес организирани са таксиметровите шофьори и мутрите. Затова ежедневно само за тях се говори. Което мрачно ми напомня за ситуация тип "лудия и баницата". Стига сме насочвали "стрелката на вината" (има такъв термин) извън нас и към другите! Методът на шофьорите е ефективен. Обръщат им внимание. Методът на сестрите - не. Залъгват ги с обещания. Мечтая за деня, в който например компютърните специалисти се почувстват ощетени. И единомоментно спрат всички компютри. Навсякъде. Досещате ли се какво ще стане?
brejnev
Може би следващото им искане ще бъде ние сами да шофираме техните таксита и да им носим парите у тях.
Нови тарифи за такситата - това не е поредната глупост, това е наглост. Като им се струва, че тарифите са ниски и не се печели - моля, нека се заемат с нещо друго. Това е демокрацията. Таксиджиите са хората, които най-много плюят комунизма, ето че сега искат да действат по комунистически. Такситата в Европа не са скъпи. В Англия, за да отидеш от Гетуик до Хитроу (разстоянието е около 100 km), плащаш 50 лири (140 лв). Освен това, когато кажеш адрес - не те питат къде се намира, а те отвеждат точно на мястото по най-краткия път. Когато плащаш, рестото се връща до стотинката. Ако искаш да им дадеш бакшиш - няма проблем, но само след като са ти върнали рестото.
Най-важното - за да получиш лиценз за такси, е необходимо да положиш изпит, показвайки, че знаеш и най-забутаните адреси. Ако се провиниш - лицензът ти се отнема завинаги.
А тука е една таксиджийска анархия. Не могат да шофират или имат малък стаж. Не познават града и улиците. Държат се грубо (не дай си боже да е сама жена) и невъзпитано. Слушат чалга, без да се интересуват от желанието на пътника. Държат се така, сякаш са ти направили голяма услуга, че са те качили в колата.
Сгугню
Аз не мога да схвана логиката на повечето от таксиджийските искания. За цените - ами пазарна икономика е - да си определят каквито си щат цени - те не са регулирани. Всеки клиент ще решава за себе си дали да се качи или не! И няма какво да се оправдават с бензин и прочее - стават жалки, още повече че за всеки мислещ е ясно, че лъжат.
За тоя бизнес не е трудно да се сметне какви са приходите и разходите от него, така че спекулациите са трудни.
За сигурността - все пак спасяването на давещия се е работа на самия давещ се, на първо място. Не разбирам защо представителите на тази професия трябва да са по-обгрижвани от органите на реда от представителите на коя да е друга професия. Все пак таксиджийството далеч не е най-важната дейност от социална гледна точка.
За взаимоотношенията с превозвачите - всяко такси плаща на превозвача за правото да ползва фирмата (1280, 2121 и т.н.) и за правото да ползва честотата (да приема поръчки). Лизингът и това от коя компания и при какви условия на изплащане ще се купи колата си е решение на самия таксиджия, който обикновено е ЕООД и ЕТ.
torba
Що не им организираме едно бойкотче на таксистите? Една седмица!
Всеки ще издържи да не ги ползва, те ще вият на умряло, но няма да им останат гладни децата. Следващия път, като им се прииска да блокират столицата или друг град, ще си помислят. Аз лично ще се "лиша" от услугите им поне за месец.
Е 6
Поредният цирк в Абсурдистан.... Следващото искане трябва да е осигуряване на дневен минимален брой клиенти на такситата. Aко няма - държавата да поеме разликата, подобно на автомагистрала "Тракия"...
Монтен 1
Ако в BG имахме гражданско общество, можеше да се случи следното:
Фирми, организации и граждани да осъдят кмета на София Бойко Борисов за това, че поради неправомерни действия на 200 души са нарушени правата и нанесени щети на 200-300 000 софиянци;
Фирми, организации и граждани да осъдят МВР и министър Петков за бездействие, довело до нарушаване на гражданските права.
Ако пък имахме държава и община, те щяха да отнемат лиценза на таксиметровите фирми, които са причинили престъпно нарушаване на движението в столицата на държавата.
Chicho Dr.
За този пълен хаос в София е виновно уплашеното правителство. Не е толкова трудно да се спре в зародиш такъв нерегламентиран протест. Няколко БТР-а с червени барети, разположени на възлови места, щяха да се окажат напълно адекватни за париране на това своеволие. Държавата се провали и по други направления - обеща да изпълни глупави изисквания. Какво значи да не се носи колан от шофьора? Защо е нужно да се приема всяко предложение? Днес държавата демонстрира слабостта си.
Zmeja
Не коментирам законността на протеста и формата, под която се проведе. (Ако протестиращите имаха намерение да свалят правителството, естествено, че трябваше да блокират Орлов мост и площада пред парламента. Това е изпитан сценарий и ако някой не е съгласен с това ми становище, да пита Бакърджиев. Той ги знае по-добре тези неща. Тогава гражданите пак ходеха пеша, едни протестираха, други - не. Разликата беше само, че сега нямаше запалени автомобилни гуми, пушек и миризма. Но таксиджиите направо заявиха, че исканията им не са политически, а съсловни и следователно не беше правилно да пречат на всички останали.)
Вчерашната блокада на София и изразената солидарност на таксиджиите от други градове обаче е ясен показател за съществуващото напрежение, натрупано в цялото обществото, което един какъв да е повод може да взриви.
От тази гледна точка блокадата е полезна, защото напомни още един път на управляващите, че хората са в състояние и биха могли и по друг начин да разговарят с тях и да защитават правата си. От друга страна, пък си мисля: аджеба, пък колко пъти и докога все трябва да им се напомня. Мисля си още дали убийците на онзи професор, дето го убиха в "Захарна фабрика" пред 100 души свидетели, нямаше да са разкрити още същата вечер, ако караше такси? А те още се издирват!
Анонимен7
Исканията са да се хващат убийците и да се ограничи корупцията. Не са абсурдни! Щото какво се получава: убийствата и корупцията са законни, но протестът срещу тях е незаконен.
Братя Стругацки
Лично аз подкрепям всяка стачка и блокада, която довежда до промяна на мухлясалото статукво. Не мисля, че бакшишите са виновни затова, че Синдикатът на българските учители не може да доведе една стачка докрай, както и че лекарите не са в състояние да са организират.
Siol En
За съжаление реакцията на правителството и парламента на т.нар. "протести" на таксиметровите шофьори беше много неадекватно. Въпреки че голяма част от техните протести бяха неадекватни на повода им, а друга част трябваше да се адресират директно към работодателите им, правителството побърза да "клекне". Това създаде опасна илюзия у таксиметровите шофьори, че могат да подменят и пренареждат дневния ред на обществото, както и че законът не важи за тях. Колкото повече се затвърждава това мнение у тях, толкова повече сила ще трябва да се употреби от някое следващо правителство, което ще защити реда. А това вероятно ще доведе до жертви. За Бойко Борисов и Волен Сидеров - видя се колко чинят. Жалко, имах надежди и за двамата.