:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,820
Активни 356
Страници 6,723
За един ден 1,302,066
Тактика

За честта на АЕЦ "Козлодуй"

Брюксел изнуди България да затвори 4 блока, а пусна в ЕС чернобилски реактор, който ще работи до 2009 г.
Снимка: Архив "Сега"
2 декември 2002 г. Хиляди българи се включиха в шествието протест срещу решението за предсрочно закриване на мощности в "Козлодуй".
В "екшън плана" за спасяване на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" има точка, която предвижда проучване и изваждане на поуки от по-успешния опит на Литва и Словакия в атомните пазарлъци. Но Вилнюс и Братислава също като София платиха за членството си в ЕС със затваряне на ядрени реактори. Наистина ли има какво да научим от тях? Ето някои факти, които хвърлят светлина по въпроса:



Прилики и разлики



1. Литва получи своя пропуск за ЕС срещу обещанието да спре два реактора в АЕЦ "Игналина". Словакия си осигури евровиза, като обрече два реактора в АЕЦ "Бохунице". България бе заставена да затвори не два, а цели четири енергоблока в "Козлодуй".

2. Страната ни не само обеща, но и вече е извадила от строя четирите реактора. До момента Словакия е изключила само един енергоблок, Литва - също.

3. Само България принесе атомните си жертви още преди да влезе в ЕС. Литва и Словакия първо станаха членки на съюза - през май 2004 г., после пристъпиха към гасене на ядрени мощности.

4. Сроковете за затваряне са най-жестоки за нашата страна. Първи и втори блок на АЕЦ "Козлодуй" спряха още на 31 декември 2002 г. Литва изключи своя първи обречен реактор през 2004 г. Словакия отложи първото затваряне на мощност в "Бохунице" чак за края на 2006 г., когато "Козлодуй" се раздели с още два блока.

5. Вторият нарочен за спиране реактор в "Бохунице" ще продължи да работи до края на 2008 г. Блок 2 в АЕЦ "Игналина" ще снабдява Литва с ток и през 2009 г.

6. Равносметката е, че България вече изгуби 1760 мегавата от ядрените си сили, Словакия - само 440, а Литва дотук е жертвала 1500 мегавата.

7. България се оказа в най-лоша позиция и по финансовите въпроси. След като с лекота подписаха за екзекуцията на 4 реактора, нашите европреговарящи не успяха да защитят пред Брюксел дори нуждата от адекватни компенсации. След предсрочното закриване на почти половината АЕЦ в "Козлодуй" от 1 януари 2007 г. останаха да работят само V и VI блок с обща мощност 2000 мегавата. Срещу атомното жертвоприношение, което ще й коства много милиарди, България получи 210 млн. евро.



"Диагнозите" от Копенхаген



През декември 2002 г. Европейският съвет се събра в Копенхаген и реши да даде финансова утеха на трите държави, принудени да се сбогуват с част от атомната си мощ. За периода 2004-2006 г. за Словакия бяха заделени 90 млн. евро, за Литва - 285 млн., а за България - 210 млн. евро. (При положение че пряката загуба само от спирането на трети и четвърти блок е повече от 210 млн. евро годишно - над 500 млн. лева е стойността на изнасяната досега електроенергия.)

Как кабинетът "Сакскобургготски" е бранил българските интереси и дали изобщо ги е защитавал, много ясно се вижда от формулировките на съвета в Копенхаген за преждевременното затваряне на атомни реактори и за компенсациите. Сравнете сами:



--------каре тук-----------

За АЕЦ "Бохунице": "Словакия" се ангажира да затвори два от блоковете до 2006 и 2008 г. ЕС признава, че тези усилия представляват сериозен финансов товар за Словакия. Решенията за продължаване на помощта в тази област след 2006 г. ще вземат това положение предвид."

За АЕЦ "Игналина": "Литва се ангажира да затвори блок 1 преди 2005 г. и блок 2 до 2009 г. ЕС признава, че усилията за извеждане от действие имат безпрецедентен характер и представляват за Литва изключителен финансов товар, несъответен на размера и икономическата мощ на страната. ЕС поема ангажимента да продължи да предоставя адекватна допълнителна помощ за усилията за извеждане от действие и след 2006 г."

За АЕЦ "Козлодуй": "България" се ангажира да затвори блокове 1 и 2 до края на 2002 г., а блокове 3 и 4 - през 2006 г. С оглед на така наречения механизъм на Партньорската проверка ЕС предостави мандат за провеждането на експертна мисия в България преди окончателното приключване на преговорите."



-----край на карето-----------

Очевадно е, че нашите политици са оставили у европейските си колеги кривото убеждение, че за България и българите закриването на половината АЕЦ "Козлодуй" е фасулска работа.

Затова не е чудно, че в новата бюджетната рамка на Европейския съюз за Литва и за Словакия са планирани нови стотици милиони евро обезщетения, а за България няма и 1 евро. За периода 2007-2013 г. евробюджетът предвижда 1.4 млрд. евро за предсрочно извеждане на ядрени мощности от експлоатация. Голямата част от сумата обаче вече е резервирана. Литва ще получи 865 млн. евро за АЕЦ "Игналина", а Словакия ще вземе 375 млн. евро за "Бохунице". Остават неразпределени само около 260 млн. евро. България може само да се надява, че ще се класира поне за част от тези средства.

Положението ще се проясни през 2009 г., когато Европейската комисия ще преразгледа бюджетната рамка на ЕС до 2013 г. Така за "Козлодуй" реално си остават само фиксираните в Договора за присъединяване 210 млн. евро.

Според "екшън плана" на кабинета "Станишев" голямата цел е да се преборим за рестартирането на III и IV блок, а битката за по-големи компенсации е залегнала в резервния вариант Б. Министър Румен Овчаров вече съобщи и мизата за атомното обезщетение - 1 млрд. евро.



101 "защо"



От горните факти извират много въпроси. Защо Брюксел позволи на Литва и на Словакия да "внесат" в Европейския съюз "опасни съветски" реактори, които ще продължат да работят и през идните години, а на България отказа? Защо реакторът в "Игналина" може да работи чак до 2009 г., а козлодуйските трябваше да спрат още през 2002 и през 2006 г.? Ако ЕС наистина ги смята за "небезопасни", защо не настоя да бъдат спрени незабавно? А ако е убеден, че не са заплаха за живота и здравето на еврогражданите, защо изобщо иска предсрочното им ликвидиране? По какви критерии бяха определени толкова различни срокове за закриване на мощности в трите централи? И по каква логика европейските данъкоплатци трябва да плащат заради ината на Брюксел, който наложи преждевременно спиране на "фабрики" за безопасен и евтин атомен ток?

Най-големият въпрос обаче е: защо българските управници и европреговарящи не са защитили интересите на "Козлодуй" и на страната ни?



Синдромът "Чернобил"



Наскоро сп. "Икономист" написа: "Миналия месец двата блока от чернобилски тип на българската атомна централа в Козлодуй бяха затворени като условие за членството на България в ЕС."

Открихте ли грешката? В Козлодуй чернобилски реактори няма. И никога не е имало. Но щом дори в редакцията на "Икономист" не са наясно с това, не е чудно, че в представите на Ханс, Костас, Жосе и Джеймс нашата АЕЦ прилича на цъкаща атомна бомба.

На територията на ЕС в момента наистина има АЕЦ - братовчед на "Чернобил". Адресът обаче е Литва, "Игналина". Нашата централа е оборудвана с реактори тип ВВЕР. Те нямат нищо общо с чернобилските, известни като РБМК. ВВЕР-ите са аналог на известните и много разпространени на Запад реактори PWR .

В Европа са инсталирани общо 30 реактора, подобни на спрените четири в Козлодуй. Освен в България ВВЕР-и с мощност 440 мегавата има в Унгария, Финландия, Словакия, Украйна, Русия и Армения. Досега само шест блока от тази фамилия са спрени - един в Армения (затворен още през 1989 г.) и петте нарочени от Европейската комисия - един в словашката АЕЦ "Бохунице" и четирите в "Козлодуй".

В началото на 90-те години за общественото мнение в Западна Европа всички реaктори в страни от бившия съветски блок бяха равни на чернобилска заплаха. През 1991 г. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) излезе с критичен доклад за съветските атомни мощности от първо поколение. Въз основа на този доклад Г-7 обяви реакторите тип РБМК и ВВЕР-230 за несигурни и неподлежащи на модернизация на разумна цена.

По онова време "Козлодуй" наистина не бе образцова ядрена площадка, а България наскоро бе обявила фалит (с мораториума върху външния си дълг) и инвестициите в АЕЦ изглеждаха абсолютно невъзможна мисия.

През следващите години "Козлодуй" бе най-инспектираната атомна централа в Европа, а в модернизацията на четирите й малки реактора бяха вложени близо 400 млн. долара. Някак неусетно всичко се промени. През 1999 г. в доклад на WENRA (Асоциацията на западноевропейските ядрени оператори) се появи признанието, че "когато се оценява цялостната безопасност на АЕЦ с ВВЕР 440/230, трябва да бъде отбелязано, че тези централи - като всички с ВВЕР 440, имат някои вътрешноприсъщи характеристики на безопасността, които превъзхождат тези на най-модерните западни централи. Тези реактори имат два пъти повече охладител на мегават от която и да е западна АЕЦ."

През 2002 г. мисия на МААЕ (Международната агенция за атомна енергия) пристига в Козлодуй за специална проверка на блокове 3 и 4. Според доклада на експертите "след повече от десетилетие инвестиции тези мощности са толкова безопасни, колкото са този тип централи навсякъде по света". Нещо повече, мисията подчертава, че мерките, предприети в Козлодуй, надхвърлят изискванията на МААЕ.

Точно по това време преговорите за членството на България на ЕС бяха в решителна фаза и на дневен ред бе темата "Енергетика". Симеон Сакскобургготски и министрите му Соломон Паси, Меглена Кунева и Милко Ковачев имаха златния шанс да изчистят напълно реномето на АЕЦ "Козлодуй", като се позоват на многобройните международни инспекции, доклади, мнения и оценки на експерти от всички континенти. Кабинетът на НДСВ проигра този шанс. А няколко авторитетни европейски политици начело с тогавашния отговорник по разширяването на ЕС Гюнтер Ферхойген си запушиха ушите за актуалните становища на ядрените специалисти и продължиха да цапат имиджа на нашата АЕЦ с баяти доклади от началото на 90-те години.

Предният кабинет счупи стомната, сегашният вярва, че има начин пак да налива в нея вода. Някои вече се присмяха на екшън плана. Но всяко усилие си заслужава - дори да не доведе до ренесанс на затворените козлодуйски реактори, поне ще изчисти корпусите им от лепкавите петна на чернобилския синдром.

Планът за трите атомни централи в Източна Европа

Тип реактор мощност, мегаватаГодини на работаСъстояние

АЕЦ "Бохунице" - Словакия

ВВЕР4401980 - 2006Затворен по искане на ЕК
ВВЕР4401981 - Ще бъде затворен по искане на ЕК през 2008 г.
ВВЕР4401985 - Работи
ВВЕР4401985 - Работи

АЕЦ "Козлодуй" - България

ВВЕР4401974-2002Затворен по искане на ЕК
ВВЕР4401975-2002Затворен по искане на ЕК
ВВЕР4401980-2006Затворен по искане на ЕК
ВВЕР 4401982-2006Затворен по искане на ЕК
ВВЕР10001988- Работи
ВВЕР10001993- Работи

АЕЦ "Игналина" - Литва
РБMK 1500 1983-2004Затворен по искане на ЕК
РБМК 13601987 - 2009Ще бъде затворен през 2009 г. по искане на ЕК
92
4528
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
92
 Видими 
20 Февруари 2007 02:03
Ало, Редакцията!
Този материал трябваше да го сложите на ПЪРВА страница, бе!
Дори и въпреки грешките от рода на "България подписа да си затвори реакторите..." и "Затворени по искане на ЕС" - НЕ, НЯМА такова официално искане на ЕС, а и НЕ България е подписала, а ПРОДАЖНИ и НЕфелни български "политици" / с извинение на думата в този слечай!/: С. Кобургготски, М. Кунева, С.Паси, М. Ковачев и... Георги Първанов-"Гоце" !!! Впрочем, първите двама прилежно и засужено наградени с висшия френски Орден на Почетния Легион- за заслуги към...Франция/ която има интерес да ги НЯМА реакторите в АЕЦ "Козлудуй"/!!!

Редактирано от - paragraph39 на 20/2/2007 г/ 02:05:06

20 Февруари 2007 02:06
... г-н Параграфе, не че има некакво значение - но и др.Милко Ковачев получи същио Орден за "ГОЛЕМИ" заслуги към Франция
20 Февруари 2007 02:38
Къде до сега беше казано че трябва да се строи депо за отпадъци в плодородни земи и само проектирането му било космическа цена?
До кога ще получаваме истината на порции?
20 Февруари 2007 02:43
Някак си се пропуска факта кой всъщност пръв пое ангажименти за затваряне на малките блокове. А това стана през далечната 1994 при правителтвото на Л.Берров.От там насетне всички правителства бяха просто притискани. Правителството на И. Костов пое ангажимента да затвори блокове 1 и 2 до края на 2002, а блокове 3 и 4 - в периода 2006-2008. Правителството на С.Сакскобурготски клекна под натиска на ЕС и подписа за края на 2006, а можеше да бъде края на 2008.
Освен това се правят всякакви сравнения с Литва и Словакия, но не се отчита факта, че нашите блокове са работили по-дълго от техните. Вижте кога са пуснати и кога спрени реакторите в съответните страни.
20 Февруари 2007 03:03
Румъния става енергиен производител №1 на Балканите
Започна зареждането с гориво на втори реактор на румънската атомна централа в Черна вода. Операцията ще продължи 10 дни, а пълното включване в енергийната система на страната ще стане на 25 април. Горивото за реактора е произведено в Румъния, а атомната централа е построена по канадска технология с помощ от Франция. В началото на следващата година ще започне строителството на 3-ти и 4-ти енергоблок, като вече приключиха първите конкурси за определяне на изпълнител...
..................
ОЩЕ- ТУК:
Натиснете тук
20 Февруари 2007 03:05
КОСТАЗИНКА ИВАНОВА,
НЕ ме учудва, че и Милко Ковачев е бил награден от Франция "за заслуги към... Франция" !!!
Значи, остава, май, само Паси- Израел да го награди?!
20 Февруари 2007 03:06
Канадците не искаха ли да строят в България - какво стана - ?
Щото не сме ние на власт и няма да получим комисионните - не може
Докато крадливите се наумуват лудите се налудуваха
А не се знае дали румънската няма да снабдява на север
Явно пазарлъка да се пуснат 3 4 блокове е строежа на депото дали няма да е за цяла европа?
- някъде преди години се изказваше таково предположение

Редактирано от - rorik на 20/2/2007 г/ 03:10:09

20 Февруари 2007 03:48
RORIK,
Всички, които могат да строят АЕЦ-ове, искат да строят АЕЦ-ове- у нас и по Света! Това е бизнес!
Въпросът е: трябва ли България да строи нова АЕЦ сега, когато старите затворени вечце реактори имат технологичен живот/по проект/още 10-20-30 години?!
За съжаление, отговорът на този въпрос го дават "политиците", а НЕ експертите!
А на политиците ни им ДАВАТ/дават им онези, чийто бизнес е да строят АЕЦ-ове!/, за да дадат "политиците" ни ТАКЪВ, а НЕ онакъв отговор!!!
Затуй Кобургготски, Кунева, Паси и Ковачев подписаха/те си знаят защо и срещу какво и колко- Кунева стана еврокомисар, с 15 хиляди евро МЕСЕЧНА заплата, с благословията на Франция, де!/ да бъдат затворени 1-4 реактори на АЕЦ "Козудуй", а други наши политици сега ще подпишат за строежа на АЕЦ "Белене" - иначе НЕнужна за дълго време напред, ако бяха останали НЕзатворени и да произвеждат ток 1-4 реактори на АЕЦ "Козузуй" !
20 Февруари 2007 05:59
Козлодуй беше затворен по взаимно решение на България и ЦЯЛА Европа понеже е технически неизправен и опасен!
С затварянето на Козлодуй българският народ се спаси от атомна катастрофа!
Загуби Руската Мафия и българските и лакеи!
20 Февруари 2007 06:17
Абе тя и американската държава е опасна и потенциално катастрофална за населението си, ама не виждам американците да си закриват държавата.
20 Февруари 2007 08:34
Ами такива са ни продажниците. За 17 години "преход", какво ли не унищожиха. Соломон Паси, като оня копой FL дето разлайва дежурно глутницата, беше обявил АЕЦ Козлодуй за гнездо на Ал-Кайда.
А и в моя си проект Натиснете тук
oтдавна поставих и въпроса къде са средствата от специализираните фондове?
20 Февруари 2007 09:12

Има решение на Европейската комисия до 2010 г. да се затворят всички ядрени реактори първо поколение на континента. България е имала нещастието да построи четири такива. Литва 2, Словакия - 2. Затова разсъжденията на авторката са спекулация и заблуда.
Реакторите на Литва произвеждат около 90% от нуждите на странат за ток. Четирите реактора на България произвеждат главно за износ. Резервните мощности у нас са 2-3 пъти по-големи от тези в западните страни. Няма какво да се сравнява. Износът е главно през посредници, на средна цена 3, 1 цента на киловатчас - по ниска отколкото на вътрешния пазар.
20 Февруари 2007 09:12
То затова се казва простотията не мори ами мъчи!! Прост народ, прости политици, просташки резултати! Данните от статията потвърждават това! Кипящият реактор РККБ 1500 на Игналина (едно към едно като този в Чернобил) работи и ще работи още поне 20 години, а ВВЕР подобен на този в финландската АЕЦ Ловиса не работи! Извод? Простотията е велика сила по-силна и от деленето на атомното ядро!!
20 Февруари 2007 09:34
Късно! Сега няма да успеем да пуснем реакторите, помощ ще получим на час по лъжичка, а в бюджета след 2013 ще се отпуснат средства само за поддръжка на спрени мощности. Битката е загубена без бой и с широки...
20 Февруари 2007 10:11
Не е толкова страшно, че на някои си там Ханс, Костас, Жосе и Джеймс нашата АЕЦ прилича на цъкаща атомна бомба. Страшното е, че в момента, в който те и тям подобните кажат "жаба!", ние подскачаме до тавана.
20 Февруари 2007 10:38
Прав е Пеко, но кой да чете. Чукча не читатель..., както се казва. Поне чуйте какви са доводите на многоуважаемия Р. Овч.: затварянето на блоковете ще доведе до недостиг на ток в... Албания!!! Нямам думи! Това е най-силното доказателство, че от запазването на въпростните блокове са заинтересовани "някои хора".
20 Февруари 2007 11:03
Добре де, защо като ни е толкова евтин тока от тази АЕЦ 15 години непрекъснато се увеличава цената на тока в България. За какво ни е този ток да го пращаме за жълти стотинки в Албания и някой да прибира печалбите!
20 Февруари 2007 11:03

Една от най-големите пропагандни заблуди е, че българските реактори не били като чернобилските. Който е чел за Чернобил, може да е забелязал, че аварията не се дължи на реакторите, а на човешкия фактор. Една от главните причини е "липса на култура за безопасност" - така пише в анализите. Има ли я в АЕЦ Козлодуй? Само си спомнете инцидента през март м. г., когато шефът на АЕЦ-а и Овчаров отначало викаха - няма инцидент!
Второ - чугунените глави пак не рпазбират, че се затварят всички реактори първо поколение. И с Козлодуй може да стане като в Чернобил, защото реакторите нямат бетонен саркофаг. Това е. Тези във Финландия, за които много обичат да говорят у нас, имат. Дребна разлика от половин-един милиард инвестиции.
20 Февруари 2007 11:20
Освен в България ВВЕР-и с мощност 440 мегавата има в Унгария, Финландия, Словакия, Украйна, Русия и Армения.

И в Чехия има 4 реактора ВВЕР-440.
За малоумните които "не знаят" какво е първо, второ и трето поколение. Първо поколение са реакторите проект 50-те и 60-те години и правени за последно през 70-те. Такива са почти всички реактори във Великобритания, 25-30% от френските, 20% от немските, почти всички в САЩ и така нататък. Първо поколение може да се каже на блокове 1 и 2 в Козлодуй. Второто поколение са пускани 80-те години. Тук влизат повчето от останалите реактори включително и 3 и 4 блок.
20 Февруари 2007 11:28

Уважаеми Heat,
твоето обяснение за поколенията реактори е повърхностно, неточно и в крайна сметка грешно. Не се самозалъгвай.
Но така или иначе всички реактори първо поколение до 2010 г. ще бъдат закрити. Въпреки че Първанов плаши ЕС с нестабилност на Балканите.
На 31 декември 2006 г. бяха затворени 2 реактора в България, 1 - в Словакия, 1 - в Литва и 4 - в Украйна.
20 Февруари 2007 11:35
Пеко, и що реши че са I поколение, щото нямат бетонен саркофаг?
Ако разликата между поколенията беше в това високотехнологичното чудо, жална ни майка, значи според теб през 70-те и 80-те години са се проектирали ядрени реактори принципно същите като през 50-те, само дето им слагали едно саркофагче отгоре, да не вземе някой самолет да се бутуряса отгоре
20 Февруари 2007 11:51
Част от това което се нарича първо поколение е правено при комерсиализирането на ядрената енергия в края на 60-те. Голямата част от първото поколение реактори е направена в отговор на първата петролна криза през 1973 (създаване на ОПЕК). Второто поколение ядрени реактори е изградено в началоно на 80-те като отговор на втората петролна криза от 1979 (иранската революция). Второто поколение се добавя към първото. През 2005-2006 започна трета голяма петролна криза. Засега нещата се компенсират частично с природен газ, но изграждането на трето поколение реактори започва. В САЩ има лицензи за 10-12 нови реактора, във Франция започна изграждане на 2, във Финландия на 1 (и се обсъжда поръчка на още един), В Чехия се извършва подготовка за нови два реактора в АЕЦ Темелин, Китай засега е поръчал около 30-40 реактора, Индия в момента поръчва 10-20, Корея, Япония, Бразилия, и Виетнам и Индонезия в момента проучват пазара за да поръчват....
Затваряне на повечето от реакторите от 70-те години не се предвижда освен в пропагандните клишета на специално субсидирани "зелени". САЩ удължават живота им до 60 години, Франция до 58 и така нататък. Това означава, че реакторите пуснати да кажем в САЩ или Франция в средата на 1970-те ще се затварят около 2035-2040 година.
20 Февруари 2007 12:02
На 31 декември 2006 г. бяха затворени 2 реактора в България, 1 - в Словакия, 1 - в Литва и 4 - в Украйна.

Като се лъже поне трябва да се гледа да не е съвсем нагла лъжата. Реакторът в Литва е спрян в края на 2004. В Украйна няма спрени реактори през 2006 година.
Ама като няма по-подходящи от пияндета, наркомани и алчни малоумници за рекрутиране като зелени пропагандатори какво да правим, това е положенето.
20 Февруари 2007 12:03
Heat, като те чете човек, би си помислил, че номерата 230 и 213 нищо не ти говорят

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
20 Февруари 2007 12:06
Пеко
Винаги уж все случайно се пропуска подробността, че реакторите във Финландия са различна модификация.Така и никой не даде смислен отговор дали АЕЦ Козлудуй е изплатена!Продава ел.енергия почти за без пари та ми е чудно как е станало това изплащане?Май то е само в угода на износителите на ток?Или с други думи държавния бюджет налива пари вджобовете на посредниците!
20 Февруари 2007 12:09
Manrico Определено нищо!
20 Февруари 2007 12:17
Whats up Изплатени са отдавна, щото руснаците ни ги продаваха (къде 70-те години) по 700-800 рубли за инсталиран кВт. В Америка тогава струваха 1250 -1500$/инсталиран кВт. Нали бяхме братя и те се държаха братски! Затова от ЕС и напират да ги затворят, да не би да се облажим нещо в ЕС от комунистическото ни битие. А това за сигурност, Чернобил, оболочки са али бали (справка в пресата от последните седмици - изхвърлянето на радиоактивни води от АЕЦ в Англия, крито 40 години, или изхвърлянето на радиоактивни води от АЕЦ в Швеция "незабелязано" няколко години или пукнатините на АЕЦ в Шотландия "пропуснати" от няколко години, щяха да ги спират, ама им се размина засега, поради идващата зима, и те хора)
И финландската АЕЦ Ловиса няма кой знае каква ефективна оболочка, а има леден кондензатор, който при авария бе трябвало да се разтопи и да държи налягането ниско в слабоватата им оболочка! Нищо работа, ама са се сетили навреме!!
20 Февруари 2007 12:21
Говорят ми нещо. 230 са модели на реакторни инсталации ВВЕР 440 правени през 70-те (1 и 2 в Козлодуй) а 213 през 80-те. Доколкото ми стигат познанията, един кондензатор е липсвал на 3 и 4 блок за да се категоризира като 213 и е трябвало да се измисля ново число, но на бюрократите не им се е занимавало. Кондензаторът го добавили, западноевропейски експерти проверили че е така, но финансови интереси изисквали да се пропагандира друго.
Прави ли на някого впечатление, че специалистите не коментират затварянето на 1 и 2 блок а на 3 и 4?
20 Февруари 2007 12:22
boby1945
Аз освен голи приказки до сега друго не съм видял.Нито документи, нито числа, нито как се едвижело изплащането през годините.Все пак приемам че сме ги купили евтино в пъти по евтино от американските които даваш за пример, но и продаваната енергия е била в пъти по евтина от американската.
20 Февруари 2007 12:35
Прави ли на някого впечатление, че специалистите не коментират затварянето на 1 и 2 блок а на 3 и 4?
Прави ми - доколкото знам, на 1 и 2 проектният експлоатационен срок е изтекъл и няма какво да се коментира. А на 3 и 4 май изтича през 2008 и 2010, така че ги спряхме няколко години преди това.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
20 Февруари 2007 13:02
Whats up Няма и да видиш, щото никой няма да ти ги даде на тепсия, трябва да се поровиш в специализираните издания, да почетеш, науката е трудна и бавна работа.
А и изплащането тогава ставаше с домате, консерви, вино, кампютрета, туристические поездки, вечна дружба, Димков лекува Брежнев и т.н.
За начало на твоите проучвания ще ти подскажа че всеки блок 440 МВт в АЕЦ за 25 години е произвел около 60 х 10^9 кВТч, което по цените от 1978-80 прави приходи (не печалба) около 1, 8 х 10^9 лева 1978. Дерзай!
20 Февруари 2007 13:04
В горната статия са посочени правилно пропуските на нашите 'политици', не можещи да защитават БГ интересите. Недопустимо е да се затварят реактори, доказали своята ефективност и надеждност, допълнително модернизирани преди около 5г. Всички политици, допуснали да се стигне до тази ситуация - на съд и в затвора! Не може страната ни да губи благодарение на тяхната продажност милиарди, а да говорят за закон, ред и справедливост...
Колкото до инициативата на бат' Серго и бат' Бойко - приветствам ги напълно. Най-малкото заради факта, че така удържат фронта на тази позиция. Иначе нищо чудно от ЕС да поискат да затворим и останалите реактори в 'Козлодуй', ТЕЦ 'Варна' и т.н...
20 Февруари 2007 13:04
Мисля, че сега е момента Президента да поиска от Парламента насрочване на референдум с въпрос дали България трябва да поиска използване на предпазна клауза за затварянето на реакторите.
20 Февруари 2007 13:05
доколкото знам, на 1 и 2 проектният експлоатационен срок е изтекъл и няма какво да се коментира. А на 3 и 4 май изтича през 2008 и 2010
Експлоатационният срок е нещо доста условно, не е едно просто число забито като знаме. Например когато минеш 5 хил км с кола изтича експлоатационния срок на масло. Не хвърляш колата а сменяш маслото. Когато моторът или ходовата част имат проблеми вече решаваш кое е по-изгодно, дали да ремонтираш или да вземаш нещо ново. Ако паркетът ти има срок на експлоатация 15 години, когато този срок свърши, също не рушиш къщата а сменяш паркета. Същото е и с топлинните съоръжения, каквито са и котлите и реакторите. А ако ти е интересно, 1 блок има още поне 9 години гарантиран проектен срок, 2 блок има поне 12 години, 3 блок има най-малко 18-20 години и 4 блок доста над 20 години. За това става въпрос, а не за година-две повече или по-малко.
20 Февруари 2007 13:29
boby1945
Ти така и бягаш от същината!Как може да се изнасят данни за загуби, а да не се изнесат другите данни?Или какво-има една истина но ние ще ви дадем да погледнете само половината от нея, тази половина която защитава нашата теза!На теб тиепределно ясно какво излиза ако се окаже че всъщност блоковете не са изплатени.Има да се отделят и разходи за извеждане от екплоаацияи за съхранениена отработеното гориво.Май само една част от тези суми са налице, тоест отчислени?В същото време се продава евтина енергия, която минава през посредници и отива за износ.Реакторите се зареждат с гориво, което незнайно как поскъпва драстично по пътя от Русия към България.
20 Февруари 2007 13:35
Heat
какви са тези глупости които си ги писал?Как така срока на експлоатация да е нещo условно?Как се прави икономическа обосновка на такъв скъп проект с условни срокове?Ами срока като е условен значи би могъл да бъде по кратък или по голям!Е как тогава се стига до себестойността на продукта?
20 Февруари 2007 13:43
Whats up Ти искаш да се ориентираш в нещата с АЕЦ или искаш да въведеш ред в българската бюрокрация, включително и атомната? Ако е второто и Господ не може да ти помогне!
20 Февруари 2007 13:44
MANRIKO,
/:/ "Прави ми - доколкото знам, на 1 и 2 проектният експлоатационен срок е изтекъл и няма какво да се коментира. А на 3 и 4 май изтича през 2008 и 2010, така че ги спряхме няколко години преди това."
......................................... ......................................... .....................................
НЕ ти ли е срайно време да почнещ да правиш РАЗЛИКА между "проектен срок" и "лиценз" ?!
Освен това, ИЗТИЧАНЕТО на лиценз съвсем НЕ означава, че той НЕ може да бъде подновен и удължен!
Когато става въпрос за БЕЗопасност на експлоатацията на една АЕЦ, думата имат САМО/трябва да имат!/ ЕКСПЕРТИТЕ -от МААЕ, например!- а НЕ "политиците" у нас и по Света!!! А експертите от МААЕ, след 28 /двадесет и осем/ проверки от 1999 г. насам , са КАТЕГОРИЧНИ" - реакторите в АЕЦ "Козлудуй" са БЕЗопасни! Впрочем, тази е причината разни заинересовани/лично?!/ хора у нас и ЕС да твърдят и тръбят, че причиние за затварянето на реактори в АЕЦ "Козлудуй" "НЕ са технически, а са ПОЛИТИЧЕСКИ" !!!
ТОЛКОЗ!
20 Февруари 2007 13:48
WHATS UP, не искам да прозвучи обидно, но ти пишеш глупости. Смесваш технически и икономически понятия. Експлоатационен срок е техническо понятие, себестойност е икономическо. Едното зависи от едни неща, другото от други. Ако те интересува как се определят икономически параметри на атомна централа (и четеш английски) можеш да хвърлиш едно око Натиснете тук.
20 Февруари 2007 13:51
WHATS UP,
НЕ е работа на чужда държава/държави/ да прави икономически обосновки на експлоатацията на българска АЕЦ или каквото и да било друго!
Що си мълчаха, че НЕ е икономически изгодно да продаваме на цената, на която ги продадохме, например, БТК, "Нефтохим", БГА "Балкан" и прочие?!?
Освен това, никой от ЕС или от другаде НЕ е посочил "икономическата неефективност" за причина да затваряме реактори в АЕЦ-а ни!
Впрочем, и Армията и Полицията са "икиномически НЕефективни"/ НЕ носят Печалба, нали/, ама никой НЕ мисли да ги закриваме- напротив, карат ни да пращаме войници по Света, но на наши разноски!!!
20 Февруари 2007 14:23
paragraph39, знаеш ли, какво означава МААЕ? Международна агенция ЗА атомна енергия. ЗА, а не ПРОТИВ! И ако мислиш, че в МААЕ не са влезли чичковците от бизнеса, произвеждащ реактори, просто нищо не знаеш за МААЕ! "Тази" МААЕ е много различна от "онази", която контролира NPT!
За всички: строежът на АЕЦ за всяка страна е ВЪПРОС НА НАЦИОНАЛЕН ИЗБОР! Никой не попита българския народ преди 30 г., нужен ли е АЕЦ, но енергетиците тогава казаха категорично НЕ! Днес АЕЦ е нужна само на енергийната мафия. Крайно време е да започнем да мислим с главите си и да приемем модел за икономическо развитие на страната ни (енергетиката е само един елемент). Докато не приемем НАЦИОНАЛНО такъв модел, всички сме и ще продължим да бъдем само БАЛЪЦИ!!!
20 Февруари 2007 14:24
НЕ ти ли е срайно време да почнещ да правиш РАЗЛИКА между "проектен срок" и "лиценз" ?!
Освен това, ИЗТИЧАНЕТО на лиценз съвсем НЕ означава, че той НЕ може да бъде подновен и удължен!
Да те питам нещо лично, ама ще отговориш искрено Ти би ли се качил спокойно на 30годишен руски самолет, чийто лиценз е подновен и удължен от българската въздухоплавателна администрация.?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
20 Февруари 2007 14:25
Никой не попита българския народ преди 30 г., нужен ли е АЕЦ,
Но пък преди 3 дни попитаха жителите на Козлодуй искат ли отпадъците от АЕЦ.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
20 Февруари 2007 14:34
MANRICO,
НЕ ми е известно някой в ЕС да е оспорил сериозността и валидността на Лицензите, които българската ДКЯР е давала, дава и ще дава ?!
Самолетите падат или НЕ падат НЕ защото са руски или НЕ са руски, а заради НЕизправност или НЕкадърни пилоти- НЕзависимо дали пилотите са руснаци или са НЕруснаци !!!
Но ми прави впечатление, че сащците се качват на руски космически станции и космически кораби- които са лицензирани от руски лицензиращи органи! Е, щом сащците им ИМАТ доверие, защо аз /и ти!/ да им НЯМАМ довеие?! А?!
А и половината Свят се качва на руски бойни самолети и танкове, тоже!
П.П.: на днешните български "демократични" контролни инстанции им НЯМАМ пълно доверие! Но се качвам на руското метро в София, де- все пак, трябва да се транспортирам от т. А до т. Б! А ти?!


Редактирано от - paragraph39 на 20/2/2007 г/ 14:38:59

20 Февруари 2007 14:41
Manrico,
Я вместо да връткаш насам натам "проектния срок" кажи в какво се измерва
20 Февруари 2007 14:51
Но се качвам на руското метро в София, де- все пак, трябва да се транспортирам от т. А до т. Б! А ти?!
На метрото - да. На руски самолет - не! На българска авиокомпания не съм се качвал от почти 10 години и бих се качил само в краен случай, нищо че са вече с Боинг. Всеки си има своите предпочитания. Както и за АЕЦ - имам дъщеря, която един ден, като порасне, ще ражда деца и предпочитам да плащам по-скъп ток, но рискът да бъде облъчена от авария дотогава да е по-малък.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
20 Февруари 2007 14:54
HeatМисля че неси прав.Техническото състояниеопределя дали дадено нещо ще работи, тоест произвежда, а това вече е икономически показател, т.е са взаимно свързани и не разбрах логиката ти в случая да ги делиш.

Параграфе
Редно е тези държави да гледати икономическата обосновка тъй като ние ще бъдем съпричастни към пълненето и празненето на една обща каса.В ЕС има строги правила за получаването на държавни субсидии.Тоест това е възможен вариант за Козлудуй.Този аргумент ползваме и за неподаряването на магистрала Тракия на португалците.Или имаме ли проаване под себестойност на ел.енергия значи трупаме загуби, които биват покривани със субсидии или ако административно изключваме определени разходи, което си пак същото.
20 Февруари 2007 15:01
WHATS UP,
ПАК напомням и повтарям: от ЕС твърдят, че "затварянето на реактори в АЕЦ "Козлудуй" е по ПОЛИТИЧЕСКИ причини, а НЕ по технически"!
И нито дума за "икономически причини" ?!?
И защо българските реактори ще бъдат /или са?!/ субсидирани от държавата, а финландските НЕ ще бъдат /или са?!/ субсидирани от финландската държава?! А?!
И, изобщо, КОЙ е казал и доказал, че са или ще трябва да бъдат субсидирани?!
20 Февруари 2007 15:06
"Екологичните" доводи определено имат място.
Но би ли могъл грубо да прецениш колко хиляди тона серни, азотни окиси и прах ще изгултат "дъщерите" в България за да се произведе същото количество енергия.
И това без авария.
Да не обсъждаме милионите тонове въгледвуокис. Парниковия ефект и т.н.

Иди в катедрата по радиохимия. Има интересни данни за съдържанието на тритий. Огромно плато до началото на 60-те, когато са прекратени ядрените въздушни опити и малко пикче при "чернобил".

20 Февруари 2007 15:17
Съре, аз не съм противник на ядрената енергетика изобщо. Хилядниците работят - нека си работят под строг контрол. Нека се построи Белене с модерни реактори и технологии - айде, и руски може - не съм такъв русофоб Макар че бих предпочел един реактор в Белене и 500 вятърни въртележки. Но за реактори, за които има спор, предпочитам да съм on the safe side. Освен това предпочитам на страната, в която живея, да и се носи славата, че си спазва поетите в договори задължения.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД