Живко Георгиев е роден през 1955 г. Завършил е социология в Софийския университет, където преподава теория на емпиричното социологическо изследване и маркетингови проучвания. Директор е по изследванията в ББСС "Галъп".
- Г-н Георгиев, колко големи са границите на коалиционния скандал?
- Засега е трудно да се определят тези граници, тъй като зад непосредствения повод за скандала около закона за избор на евродепутати виждаме да прозират натрупани и други проблеми. Проблеми както между коалиционните партньори и в още по-голяма степен в средите на някои от партиите в коалицията. Затова е трудно сега да се каже какви са реалните параметри на противоречията. Вероятно отговорът на този въпрос ще стане по-ясно в близките дни. Тези противоречия биха могли да доведат до много сериозни трусове, но биха могли да се окажат и фалшиви сигнали за криза.
- Разпад на управляващата коалиция влиза ли в определението "много сериозни трусове"?
- Да, дори това е възможно, въпреки че ми се струва, че това е по-малко вероятно.
- Очаквахте ли НДСВ да предизвика коалиционен скандал?
- Да, но не очаквах поводът да е толкова неносещ в себе си елемент на либерални сюжети. Поводът, който избра НДСВ, беше възможно най-нелепият. Ако беше по повод някаква реална политика, свързана с данъци, образование, здравеопазване и така нататък, щеше да е по-убедително. Но точно по повод гласуването за евродепутати поведението на НДСВ не съответства на онова, което може да се очаква от политическа сила, която твърди, че е либерална в своята същност.
- Споделяте ли мнението, че НДСВ е най-мачканият партньор в тази коалиция, който търпи и най-големи загуби и е било крайно време да излезе от тази си позиция?
- Не го споделям. Не виждам в кой момент НДСВ е бил мачкан. Безспорно тази партия понесе най-тежки електорални загуби след формирането на управляващата коалиция. Но това щеше да стане дори НДСВ да бе останало в опозиция. Просто на парламентарните избори жълтата партия получи много повече, отколкото трябваше да получи по логиката на идентификация на определен електорат с тази политическа сила. Така че това равнище на електорална подкрепа, която реализира НДСВ сега, щеше да го има и ако не беше в тройната коалиция.
- Добре, а как смятате, каква е истинската причина за поведението на НДСВ - вдигане на рейтинг, опит за търсене на нови съюзници, и двете заедно или...?
- НДСВ няма полезен ход. Търсенето на ново политическо семейство вдясно не е печелившо, не знам дали е особено печеливша и досегашната му линия на поведение. Просто НДСВ се оказа в исторически план един кратък политически феномен. Каквито навярно ще се окажат ГЕРБ и "Атака". А иначе всичко е възможно. След като НДСВ се оказа в партньорска връзка с БСП, защо да не е възможно да има връзка и с ГЕРБ? Въпросът е какво ще спечели от това НДСВ и дали някой го иска. Прикрепването на НДСВ към някоя от десните партии ще е толкова успешно, колкото беше успешно прикрепването на "Гергьовден" към ОДС. Съвсем друг е въпросът кому ще бъде нужно НДСВ. Вдясно има една влиятелна, макар и все още недоказала се, политическа формация и това е ГЕРБ. А тази партия нищо няма да спечели, а даже би могла да загуби, ако прикачи към себе си НДСВ. С едно евентуално отиване на тази партия към остатъците от СДС пък никой не печели.
- А действията на НДСВ биха ли оказали положително влияние върху рейтинга на тази партия на изборите за евродепутати?
- Влияние може и да има, но категорично то няма да е положително. Като цяло не мисля, че този акт на жълтата партия беше провокиран от мисъл за бъдещето на НДСВ. По-скоро виждам индивидуални, но еднопосочни, пътища на депутати за оцеляване, за спасение. И всичко това бе прикрито зад гласуването по съвест.
- А ударът по ДПС може ли да се нарече началото на края на Ахмед Доган?
- Точно това няма как да се случи. ДПС само може да бъде консолидирано от такъв тип отношение към себе си. И дори онези, които са така нареченият разочарован електорат на движението, по-скоро ще се консолидират около ДПС, отколкото да изберат някаква друга посока в политическото си поведение. Така че от електората на ДПС може да се очаква само една реакция - мощна мобилизация.
А иначе е публична тайна, че поне от две години взаимоотношенията между ДПС и НДСВ са трудни и обременени. Затова поведението на ДПС към НДСВ едва ли ще се промени радикално след този инцидент. Най-малкото защото и досега между тези партньори има отношение на недоверие. Отсега нататък обаче все по-трудно ще бъде отношенията на недоверие между коалиционните партньори да се прикриват.
- Нормално ли е един премиер да говори за предсрочни избори? Изобщо как разчитате заплахите на Сергей Станишев към НДСВ?
- Не ги разчитам като заплахи. Със сигурност изказването на Станишев не е емоционална реакция, а реалистична констатация. Още повече че коалицията изпълни своя основен приоритет - членство в ЕС. Парламентът е загубил до голяма степен своята представителност. С много малки изключения като ДПС например нито една формация в Народното събрание не е тъждествена с онази подкрепа, която получи от избирателите на старта на този парламент. И след като е така, няма нищо по-естествено от това да има нови парламентарни избори. Затова едни предсрочни избори са реален вариант. И този вариант решително ще стане по-вероятен, ако отношенията, дори само между двама коалиционни партньори, останат такива, каквито са през последните дни.
- Всички говорят за предсрочни избори, но май никой не ги иска. Кой има полза от по-ранен вот?
- Съгласен съм, че не всички искат такива избори. Но във всеки случай това вече е сериозна тема на разговор. След изказването на Станишев е повече от ясно, че трябва да се разглежда като съвсем сериозна реалистична алтернатива възможността да има избори за парламент преди изтичането на мандата на парламента и правителството. Ясно е, че полза от такива избори нямат тези, които е малко вероятно да се окажат в следващия парламент. Такива са повечето десни формации, такова е НДСВ. Не са заплашени само БСП, ДПС, ГЕРБ и "Атака".
- Някои наблюдатели смятат, че Станишев блъфира. Че БСП се бои, защото още не се е отървала от комплекса на незавършения мандат?
- О, това е толкова далеч от истината. Няма никакъв блъф. Не съм забелязал подобен комплекс. Нито виждам в БСП да се боят от това. Вече казах - изказването на Станишев е един рационален извод от всичко, което се случва.
А това, че следващият парламент едва ли ще е много по-читав от сегашния, е съвсем друга тема. Но и след три години да са парламентарните избори, пак така ще е. България ще преболедува популизма, който е обхванал цяла Източна Европа. Тази участ няма да ни отмине. Тя вече е факт, наблюдаваме я поне от две години. Лошото е, че с подобно популистко поведение започват да се заразяват и отделни представители на партии, които като цяло са чужди на това. Видяхме го и в средите на Коалиция за България, и в средите на НДСВ.
- Очаквате ли намеса от страна на президента Първанов в полза на ДПС или пък опит за спасяване на коалицията?
- Намеса може да има дотолкова, доколкото президентът може да прецени, че гласуваният закон, макар и да не противоречи на буквата на конституцията, противоречи на духа й. Но не вярвам, ако се стигне дотам, това да е с цел спасяване на управляващата коалиция. Това решително не би могло да бъде кауза, заради която президентът на всяка цена би се сражавал.
Ако самите коалиционни партньори не успеят да запазят някакво доверие помежду си, управляващата коалиция няма защо да съществува. В такъв случай няма нито едно нормално обективно основание, което би могло да направи тази коалиция обществено необходима. А за успешна вече да не говорим. Просто защото тя дори вече няма да е необходима.
|
|