Законът за избор на евродепутати се превърна в ябълката на раздора за управляващата коалиция. НДСВ отряза от изборите изселниците в Турция, ДПС напусна пленарната зала и контраатакува с царските имоти, премиерът Сергей Станишев заговори за предсрочни избори... Всяка от партиите загуби по нещо в разигралата се политическа баталия. БСП за пореден път се унижи - за да не разваля достлука с ДПС, либералната партия НДСВ наруши гражданските права на част от българските емигранти, ДПС пък за пръв път от много време насам демонстрира нервност.
Заради раздвижването на управленските пластове към момента не е ясно какво точно ще представлява законът, по който ще избираме първите си евродепутати. Ситуацията е такава, че наближи ли важен текст, и в пленарната зала се появява призракът на неизвестността. На моменти
БСП дори започва да се държи като опозиция,
да иска проверки на кворума и т.н. пред самодоволните погледи на десните, които изведнъж се почувстваха като на 4 февруари преди 10 години. Доста прибързано, но това е друга тема.
Един от най-важните въпроси, който предстои да се разгледа през тази седмица, е за бюлетината, с която ще гласуваме. Заложеният в законопроекта текст предвижда бюлетините да се бели, но отделни за всяка партия. Десницата обаче предлага да не се изневерява на практиката, наложена в последните няколко години, и отново да гласуваме с интегрална бюлетина.
Интегралната бюлетина определено е едно от постиженията на нашата избирателна система, за което НДСВ имаше несъмнени заслуги в миналия мандат. И ще е най-добре, ако жълтите запазят оформилото се дясноцентристко мнозинство и по този въпрос. Първо, така те ще демонстрират последователност и приемственост. Второ, това напълно се вписва във възприетата напоследък линия на дистанциране от тройната коалиция.
Аргументите на БСП, че интегралната бюлетина и преференциалното гласуване са технически несъвместими, тъй като бюлетината ще стане прекалено голяма, ако на нея се изпишат всички кандидати от всички партии, силно издишат. Противопоставянето на преференцията и интегралната бюлетина
носи привкус на ретроградност
и май е поредната червена наколенка пред ДПС. Ето защо НДСВ има чудесна възможност да нанесе удар и по социалистите. Така или иначе, най-големият негатив за жълтите от тази коалиция е това, че и БСП е в нея, не толкова ДПС. Жълтите избиратели най-трудно ще преглътнат лъжата на Симеон, че няма да влиза в коалиция с червените въпреки всички обяснения, които той даде по въпроса.
Трето. Ако НДСВ отстъпи за интегралната бюлетина, това почти ще обезсмисли мероприятието му срещу ДПС. С парите, които ще спести от екскурзионното гласуване, Ахмед Доган ще организира стройни индийски нишки в смесените райони и ромските махали. И липсата на 40-те хиляди гласа от Босфора най-вероятно въобще няма да се усети. След което целият актив на движението ще се бие в гърдите, че отново е излязло по-силно въпреки всички удари под кръста, които е получило. И ще се хвали как има гласове и в чисто български райони, триково пропускайки ромското присъствие там. Единственият начин това да бъде предотвратено е отново да се гласува с интегрална бюлетина. Освен това
забраната да се гласува извън ЕС
е твърде вероятно да не издържи пред Конституционния съд, ако стигне до него. Докато срещу интегралната бюлетина никой не би могъл да възрази каквото и да е.
Четвърто, и може би най-важно. НДСВ ще натрупа допълнителни точки в очите на общественото мнение като партия, която не иска да връща времето назад. Интегралната бюлетина бе логичният и доста закъснял завършек на развитието на изборния процес у нас през целия преход. Тя бе краят на дългия път, в началото на който бяха туземските цветни бюлетини, за които политиците ни се биеха пред ЦИК. Всяка партия, която отстоява развитието и слага прът в колелото на регреса, ще се издигне в очите на разумните и мислещи избиратели.
Отстояването на интегралната бюлетина, разбира се, няма да реши всички проблеми на жълтите, чийто рейтинг вече стигна мизерните 2%. Но подобни действия са единственият начин НДСВ да влезе, ако не в следващото правителство, то поне в следващия парламент.
|
|