:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,282
Активни 555
Страници 11,185
За един ден 1,302,066
Интервю

Време е за 10% данък върху личните доходи

Квотите и тарифите за нотариуси и съдебни изпълнители вредят на пазара, смята изпълнителният директор на ИПИ Светла Костадинова
снимка: Михаела Катеринска
Светла Костадинова
ВИЗИТКА

Светла Костадинова е изпълнителен директор на Института за пазарна икономика. Работи в ИПИ от 2001 г., а от 2004 г. е старши икономист. Родена във Варна, където завършва икономически техникум. През 2001 г. получава степен бакалавър, а през 2005 г. става магистър по финанси от Университета за национално и световно стопанство.



- Г-жо Костадинова, ИПИ внесе дълъг списък от 42 мерки в Министерството на икономиката, което събира предложения за най-наложителните промени в социално-икономическата политика и бизнес средата, които да залегнат в законодателството и в рамката на бюджета за 2008 г. Кои ваши идеи очаквате да се приложат и кога?

- Някои могат да се осъществят още тази година. Въпросът е дали управляващите ще се ориентират в нашата посока. Настояваме например най-сетне да започне да се изпълнява чл. 3 от Закона за ограничаване на административните режими, според който чиновниците не могат да изискват гражданите и бизнесът отново да носят документи, които вече са вписани в регистър или са представени пред друг орган. Безумие е хората да бъдат разкарвани по гишета в пет ведомства, за да внасят един и същ документ, който би трябвало да е достъпен по служебен път.

Предлагаме и силно намаляване на броя на лицензионните режими - 76, по който в момента сме на едно равнище с Киргизстан. Трябва да се доближим до Дания, Естония, Финландия и Полша, където има само 10 вида лицензи.

- Какво трябва да се промени в Закона за нормативните актове?

- Предлагаме да се включи изискване всеки нормативен акт да се внася с оценка за въздействието му. Да се видят ползите и разходите - за бизнеса и за администрацията. И ако разходите превишават ползите, очевидно е безсмислено и дори вредно да се приемат такива актове. Ако погледнете проектозаконите в базата на Народното събрание, ще видите масово мотиви от по една страничка и без никакви числа. Често вносителят изобщо не е правил анализ.

- По традиция настоявате от Търговския закон да отпадне изискването за минимален капитал при регистриране на фирма?

- Защото е спирачка без икономическа логика и трябва да се премахне. Вижте изследването на Световната банка за правенето на бизнес - много страни са премахнали това изискване. Защо да товариш прохождащ бизнес с такова задължение? Има страни, в които стартът на фирма е толкова улеснен, че само се проверява дали името на новата фирма вече не е заето и държавата казва на предприемача: Действай, наемай хора, плащай данъци!

- Когато навремето ИПИ първи заговори за 10% данък печалба, идеята звучеше еретично и предизвикваше ехидни усмивки. Днес ниският корпоративен данък е факт, а вие предлагате изравняването на ставките на ниво "десятък" да продължи и с личните данъци. Не е ли утопия, при положение че в момента доходите се облагат с между 20 и 24%?

- Знаете нашия принцип - колкото по-ниски са данъците, толкова по-охотно и от повече хора се плащат. Практиката и у нас показа, че сме прави - намаляването на осигурителното бреме не накърни интересите на бюджета, предишното намаляване на данък печалба също.

- Изненада ли ви статистиката на НАП, че само 1/3 от фирмите в България са ефективни, а 2 от всеки 3 предприятия са на загуба или с нулев резултат?

- Това говори, че фирмите използват възможностите за амортизации, различни счетоводни практики за намаляване на плащанията към бюджета. Но искам да подчертая, че за нас ниските данъци не означават само, че съществуващите фирми ще плащат по-малко, а по-скоро, че ще насърчат нови хора да започнат бизнес, ще привлекат и нови чуждестранни инвеститори. Бюджетът не се пълни само от данък печалба, създаването на нови фирми ще донесе нови работни места, ще се плащат повече осигуровки, повече заплати, повече подоходни данъци. Просто данъчните намаления имат много други ефекти освен директното спадане на данъчната тежест.

- ДДС отсъства от вашия пакет предложения? У нас ставката е 20% и е сред високите в рамките на ЕС?

- За момента смятаме, че облагането на труда е по-важно, затова сме се прицелили в понижаване на подоходните данъци и на осигуровките.

- Има доста спорове колко свободни да бъдат общините в определянето на нивата на местните данъци и такси. Вие предлагате да се фиксират само тавани?

- Да, според нас в Закона за местните данъци и такси трябва да се определят единствено максимални ставки. Общините трябва да получат възможност да се съревновават помежду си. Както в рамките на ЕС България се опитва да привлече повече инвестиции с по-ниски данъци, така и на национално ниво общините ще се състезават данъчно. А таван трябва да има, поне на началния етап на по-голяма финансова самостоятелност на местната власт, защото някои общини може да залитнат и да се опитат да напълнят своите бюджети с неприемливо високи данъци.

- И сега някои общини доста залитат - вдигат разни такси и въвеждат нови, измислят разни лицензи и разрешителни, за които да събират пари.

- Правят го точно заради орязаната им самостоятелност. А когато общината получи правото сама да решава, ако иска да привлече инвеститори, тя ще направи всичко възможно те да могат да се регистрират бързо, евтино и ще намали местните данъци и такси. Ето защо не бива да има долни прагове - примерно даден данък да не може да е под 10%. Защо да се пречи на една община да свали данъците, ако е убедена, че така ще привлече повече инвестиции?

- Кой общински данък е толкова важен, че размерът му да разпалва сериозна конкуренция?

- Такса смет например, която всъщност е данък. За бизнеса това задължение е много важно, особено за по-големите фирми. Въпросът е да се даде простор на всяка община да си изгради своя политика спрямо бизнеса. Когато има самостоятелност, местната власт ще узрее и за реформи в администрацията. Има общини, които са пренаселени с чиновници, в други пък не достигат хора.

- Защо искате да закриете държавните съдебни изпълнители?

- Държавата трябва максимално да се оттегли и каквото е възможно от дейностите да се даде на частния сектор, защото той го прави по-добре. В цяла Европа съдебното изпълнение е частно. Полша, Литва, Латвия, Естония, Румъния също преминаха директно към 100% частно съдебно изпълнение. Само България е избрала смесен модел.

- У нас частните съдебни изпълнители работят само от година, а вече се доказаха - бизнесът разчита на тях, все повече държавни ведомства търсят услугите им, защото са по-ефективни. Защо тогава трябва да има държавни изпълнители?

Предлагаме също и да се осигури национална компетентност на всеки съдебен изпълнител. Сега има регионално разпределение - където е регистриран съдебният изпълнител, там да практикува. Това е излишно ограничение. Ако изпълнителят има добър екип, опит, реноме, клиенти ще го търсят от цялата страна - защо трябва да бъде закрепостен в един район?

- Предлагате и отпадане на тарифата за таксите, но няма ли опасност услугите на съдебните изпълнители да поскъпнат прекалено?

- Няма никаква опасност, стига да не се налагат ограничения и квоти. Има голям интерес към тази дейност, все повече държавни съдебни изпълнители преминават към частния сектор. Когато има достатъчно голям брой играчи на пазара на тези услуги, те ще се състезават за клиенти и чрез тарифите, и чрез качеството на услугата. Тарифата е спирачка за конкуренцията.

- Искате повече свобода и в областта на нотариалните услуги - премахване на тарифата за таксите и на забраната за реклама, отпадане на квотите …

- Законът казва: на 10 000 души се пада един нотариус. Това е алогично ограничение. Вярно е, че и в някои други европейски държави също има подобно ограничение, но вече се обсъжда премахването му. Има и изрична препоръка на Европейската комисия по въпроса. ЕК посочва, че фиксираните и минималните цени пречат на конкуренцията и трябва да се премахнат.

- Защо сте против минималната работна заплата - тя съществува и в доста страни от ЕС?

- Ще дам елементарен пример - имате ливада и тя трябва да бъде окосена. Предлагате на момчето от съседната къща да свърши работата срещу 40 лева и то приема. Но идва инспекторът от Агенцията по заетостта и казва - не може, законът повелява да му платите 80 лева. Какво правите вие тогава? Отказвате се, защото няма смисъл да плащате толкова скъпо. Така губите вие, губи момчето, губи и държавата, защото, вместо да прибере някакви данъци, трябва да се грижи за безработен.

Какво се случва, ако един строителен предприемач има нужда от общи работници, но не иска да им дава минимална заплата, а по-малко. Те остават без работа, а той - без работници. Или ще ги наеме на черно - няма да им плаща осигуровки, те няма да внасят данъци и т. н.

Има хора, които предлагат труда си, и други, които ги търсят. Те ще се срещнат на пазара и сами ще се разберат за цената, зависи каква е работата, какви са условията, в кой град, кой сезон и т.н. Не е работа на държавата да се меси, да посредничи в тези отношения.

- Предлагате да се освободят за приватизация поне половината "свещени крави" от забранения списък?

- Приватизацията отдавна трябваше да е приключила. Другите икономики в преход го направиха и вече забравиха.

- Но каква е ползата от приватизацията на електроразпределителните дружества например? Досега виждаме само минуси, и то потресаващи?

- Тук стигаме до въпроса как държавата прави приватизация, какво цели, какви условия и изисквания поставя пред купувача. Дали гони висока цена на сделката, или търси гаранции за високо качество на услугите и разумни цени след приватизацията, дали поставя ясни правила за работа след приватизацията. Правило №1 е, че трябва да има конкуренция. А сега няма, вие не можете да си изберете доставчика на ток.
54
5893
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
26 Февруари 2007 04:54
2005г. става магистър и 2006г. е вече директор на ИПИ.Бре, какъв талант, какво нещо.Разбира я това момиче пазарната икономика, спор няма.Нямало тарифи, нямало минимални работни заплати.Ами то така излиза, че най-добре изобщо да няма заплати.Работиш, работиш и накрая "работодателят" решава, че нямаш нужда от заплата защото не иска да дава пари на работника, а на такива като Светла, за да говорят глупости.Пазар, какво да правиш.Предлагам и тя доброволно да започне да дава 10% от личните си доходи още сега, за да улесни триумфа на пазарната икономика.
26 Февруари 2007 05:18
"10% данък"e пътя за излизане на България от мизерията.
Това ще намали грабежа от раздутият държавен апарат и многобройните нароени от комунистите спортисти, артисти и разни "културисти"!
Комунистическата държава ще има по малко пари за да поддържа паразитни институти като БНР, БНТ, БАН, министерство на "културата"....
Ниските данъци са пътя за излизане на България от мизерията и от КУЛТУРНАТА‌ И ‌ МОРАЛНА‌ ‌ ДЕГРАДАЦИЯ!
26 Февруари 2007 06:04
Прав си ФЛ,
едно време и аз така виках на Симо Лисицата, ама ей го на - глас в пустиня.
26 Февруари 2007 06:07
A little off topic (с поздрав към пушачите):

Фолк певицата Кали спря цигарите след турне в САЩ

След успешното си турне в Америка, Кали без колебание отказа цигарите. Вече повече от месец порочният навик не присъства в ежедневието на изпълнителката на “Оф, оф”.

“В Америка пушенето в заведенията е строго забранено. Отначало бях учудена и се питах, как така няма да пуша. Но под влияние на строгите правила и аз си наложих да не слагам цигара в уста. И повярвайте ми – почувствах се страхотно. Моите колеги в България просто не могат да си представят, колко приятно е да пееш в заведение без цигарен дим.”, споделя атрактивната изпълнителка на “Ара мюзик”.

Целият текст: Натиснете тук


Редактирано от - Сирена на 26/2/2007 г/ 06:09:40

26 Февруари 2007 09:06
И тази е от много умните за възрастта си.
26 Февруари 2007 09:18
Ей, ама примера с момчето от съседната къща попада точно в нашите географски ширини. Тези другари дето се спонсорират от разни икономически дружества от т.нар. австрийско икономическо "мислене" даже ги мързи да измислят някакъв що годе български пример, ами копират буквално примери от американската действителност. Колко момчета живеят в къщи в България и имат желание (пък и умението) да косят на съседа ливадата? Двамата от ИПИ си нямат и идея от стопанска наука, ами само си преписват поръчковите материали.
Няколко въпроса: да приемем че 10 % данък ще изведе част от сивия бизнес, но какво ни гарантира че големите фирми ще си плащат? Докато ползата от укриване на данъци е по-висока от цената (финансова или за да избегнат наказание), те ще си укриват данъците, защото те искат да правят пари, а не да поддържат обществото.
Защо като имат толкова доверие на пазарното стопанство милите завършили УНСС директори на ИПИ искат да се наложи ограничение на максимума данъци? Нещо му нямат вяра на пазара като себе-регулиращ се механизъм- хем "австрийци", хем комунисти. Това си е продуктта който ни предлага УНСС и после се чудят защо не са уважавани техните икономисти. Мрак си цари в УНСС.
26 Февруари 2007 09:18
Дали е умно мацето, не знам. Но умни неща е казала.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Февруари 2007 09:33
Манрицо, ти май вече си на 3 ракии. Това ако е маце- здраве.
26 Февруари 2007 09:56
За България има резон във въвеждане на плосък ДОД от 10% върху всички доходи. Защото доходите от 1400 лв. над които се прилага данък от 24% в европейски мащаб са пълна мизерия.
Противно на твърденията на противниците на либералната икономика едно либерализирано трудово законодателство е в полза и на наемния труд, защото способства за откриване на повече работни места. Логиката е много проста: повече работни места => по-голямо търсене на работници => конкуренция между работодателите за по-добри работници => по-добри заплати. И в момента за най-търсените специалисти заплатите са сравнително по-добри, защото действа закона за търсенето и предлагането.
26 Февруари 2007 10:06

От написаното в статията струи, не направо извира огромния опит стоящ зад написаното - най-малкото това са огромните знания на един икономически техникум. Затова и трябва да се вярва на статията, въпреки че не става за четене.


Институт за пазарна икономика - такова животно нема. Има Фондация "Институт за пазарна икономика", регистрирана според Държавен вестник на адреси:
1/ гр.София, ж.к. ИВАН ВАЗОВ ул. ДИМИТЪР МАНОВ бл. 27А вх.Б ет.2 ап.14
2/ гр.София, бул. ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ № 61 вх.1 ет.3 ап.5
26 Февруари 2007 10:08
Ареее, мачовците пак извисиха глас...
26 Февруари 2007 10:11
Какво се случва, ако един строителен предприемач има нужда от общи работници, но не иска да им дава минимална заплата, а по-малко.

Заплащането на общ работник на строеж БЕЗ КВАЛИФИКАЦИЯ започва от 50лв./ден - госпожата дава нещо неефективни примери. Друг е въпроса, че ще ги осигуряват на минималната възможна заплата, а дори и ще ги наемата "на черно"...
Статията е един пример за неправилна обосновка на мнение - без значение правилно или не!
26 Февруари 2007 10:15
Умно е детето Манрико...ма няма го вземеш у фирмата си, щото ще ти дава акъл!
А ти не щеш!
26 Февруари 2007 10:27
Абе дете ли......

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Февруари 2007 10:43
Намаляването на данъците е добър ход, но той ще има бърз ефект само за предприемачите. Може ли някой да ме освети по следните факти, които отразяват вързката между БВП и запплащане. На мен ми се струва, че в милата татковина е наложен моделът на безскрупулно обирджийство и съзнателно поддържане на ниски доходи. А може би и да греша?
Romania:
GDP - per capita (PPP): $8, 800 (2006 est.)
Bulgaria:
GDP - per capita (PPP): $10, 400 (2006 est.)
Източник: CIA - The World Factbook

Според доклада на Федерацията на европейските работодатели „Заплати в Европа 2006“, публикуван през април 2006 г., в таблицата за минималните работни заплати срещу името на България стои 81, 80, а на Румъния - 97, 07 евро.

Country Weekly pay in euros Index: Germany = 100
Bulgaria 37 5
Romania 66 9

Чакам някой "предприемач" да ми обясни как става така? Май голямо папане пада?


26 Февруари 2007 10:46
Прав е XYX. Напоследък има много титулуващи се "институти", които създават впечатление за някаква стойност. Но всъщност това са фондации, асоциации или сдружения, като се изпуска именно това пояснение. Като кажеш изпълнителен директор на институт, ехееее......
26 Февруари 2007 11:24
Абе много време между бакалавърството и магистратурата...
А и CV-то нещо много постно.
26 Февруари 2007 12:03
Нарича се "време за възпроизводство"
И няма завиждаш....
26 Февруари 2007 12:54
Тук под данък лични доходи явно разбират само възнаграждения за труд. Тези данъци въобще трябва да се премахнат и да се вдигне ДДС–то.
Реални данъци от заплати плащат само държавните и общински служители и някои по големи частни корпорации. Данъците на държавните и общинските служители всъщност се плащат от нашите данъци (звучи като парадокс, но е така – защото и заплатите на тези служители се заплащат от нашите данъци).
Демек данъчното (държавата) вади от единия джоб за да вкара пак в същия джоб. От ДДС не може да се избяга, плаща го и политическата проститутка (избягала от всякакви други данъци), плаща го мутрата (върху крадените пари), плаща го и обикновено нищо не плащащия цигани. Колкото по голямо потребление (определено от по ниски или най–добре липсващи подоходни данъци) толкова повече сигурни и добре разчетени средства ще събира фиска за хазната. Лесно и просто, и за държавата, и за фирмите. Колкото повече пари имаш, толква по вече харчиш, толкова повече ти прибира фикса. Трябва да се облага с данък потреблението, а не доходите.
Това е ясна и добре очертана тенденция, но политическите проститутки, най–вече от левите публични свърталища, с демагогските си, обременени с еврейски идеологии, доктрини често свиват в харастите вместо да вървят по очертания и правилен път. Нали трябва да се поддържа огромен административен апарат, нали трябва да се тормозят създателите на националния продукт (фирмите), да тормозят и подтискат хората – това е основата, същноста на еврейските идеологии (юдеизъм, християнство, ислям, фашизъм, комунизъм, екофашизъм).
26 Февруари 2007 13:08
Оппала...
Бай Иване, нещо с ДДС-то май...а?!
Ей ти една рецепта:
"Взема се една средно-голяма свинска ДДС, начуква се хубаво с дървено ДДС, посипва се умерно с черно ДДС, посолява се с ДДС и се мята връз нагорещен ДДС...
След около 10 мин.(без ДДС) се обръща, сипва се малко червено ДДС и накрая се фламбира с 10-годишен ДДС.
Поднася се с пържени ДДС и зелена ДДС!"
Рецептата не е моя
Допълнението обаче е от мен:
"Вечер влизаш в тоалетната, сядаш връз ДДС, пускаш едно комбинирано ДДС, забърсваш си задника с ДДС и пускаш ДДС да оплакне квалифицирания и данъчно-обложен ти труд за деня!"

26 Февруари 2007 13:19
Олди, прав е Бай Иван, ако се гледа не емоционално, а прагматично. Заместването на данък доход изцяло с данъци върху потреблението стимулира спестяванията и инвестициите, прави данъка по-събираем, отпадат куп административни тегоби.


_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Февруари 2007 14:15
Всичко казано от девойката звучи смислено, ОСВЕН предложението за отпадане на минималната работна заплата. Евентуално такова отпадане ще означава задълбочаване на мизерията в България - ако си в район с висока безработица, ще работиш и за 50 лв., а работодателят ти ще щрака с пръсти.
Иначе другите неща са верни, особено важно е да се побърза с децентрализацията на общинските бюджети.
26 Февруари 2007 14:18
Прав си Председателю...ма като ни остана само един въздух без ДДС... и човек почва се сбръчква отсякъде!
26 Февруари 2007 15:09
Текстът на статията най-нагло лъже.
Въпрос:
...вие предлагате изравняването на ставките на ниво "десятък" да продължи и с личните данъци. Не е ли утопия, при положение че в момента доходите се облагат с между 20 и 24%?
Отговор:
- Знаете нашия принцип - колкото по-ниски са данъците, толкова по-охотно и от повече хора се плащат. Практиката и у нас показа, че сме прави - намаляването на осигурителното бреме не накърни интересите на бюджета, предишното намаляване на данък печалба също.

Всъщност 10% ДОД за всички, означава увеличение на данъка за повечето хора - тези, които са с заплата под 384.32 лева и намаление на ДОД само за по-високите заплати. Средната заплата в България е 354.58 лева, а ДОД за нея е 7.5% от облагаемата сума, т.е. под 10%. Един човек на минимална заплата не плаща ДОД, а фондация ИПИ предлага 10%.
26 Февруари 2007 15:19
Много често работещите в тази фондация дават примери с Ирландия. Сигурно и в Ирландия най-високата ставка за облагане на личните доходи е 10% и трябва ние също да подкрепим такова нещо. Щом Ирландия облага личните доходи с 10% и икономиката и се развива толкова бурно и при нас ще стане по този начин работата.
26 Февруари 2007 15:24
Аз знам само едно - към момента около 70% от приходите в бюджета са от ДДС.
Останалото е от акцизи, данък печалба, патенти и пр. дивотии - вкл. и ДОД!
26 Февруари 2007 15:32
XYZ

Всъщност 10% ДОД за всички, означава увеличение на данъка за повечето хора - тези, които са с заплата под 384.32 лева и намаление на ДОД само за по-високите заплати. Средната заплата в България е 354.58 лева, а ДОД за нея е 7.5% от облагаемата сума, т.е. под 10%. Един човек на минимална заплата не плаща ДОД, а фондация ИПИ предлага 10%.

Не си прав ! момичето не иска да каже това !
Винаги има МИНИМАЛНА необлагаема заплата !
Като в Гърция например...взимаш ли под 1000 евро месечно няма ДОД !
26 Февруари 2007 15:51
В Ирландия корпоративният данък е 12.5%, личните доходи имат необлагаем минимум и две граници на облагане от 20% и 41%. Самата система на данъчно облагане е по-сложна и зависи дали облаганият е сам, със семейство и дали двамата в семейството работят.
Данъците върху личните доходи не са ниски, но и самите доходи са високи.
26 Февруари 2007 16:00
Съвсем сериозна молба:ако някой е наясно от какви източници се финансират подобни институти (Институт по пазарна икономика, Институт за изследване на демокрацията и т.н.), моля да ми го напише или тук или на мейла ми. Предварително благодаря!
26 Февруари 2007 16:05
Стига либерални теории. В пазарната икономика има и социални, госпожо магистър от 2005 г.
26 Февруари 2007 16:07
Съвсем сериозна молба:ако някой е наясно от какви източници се финансират подобни институти ...

Много просто - бачкат. Обаче, за да си намират работа, е много важно непрекъснато "да са в джаза", поради което хабят време да пишат статуйки по вестниците, да дават интервюта и подобни.
26 Февруари 2007 17:17
Идеята на бай Иван е добра, но трябва да се помисли и за ДДС измамите.
26 Февруари 2007 17:43
В Македония средната работна заплата е 370 евро бруто. Това го прочетох днес. А какво става тук, господа многознайковци?
26 Февруари 2007 18:03
хем по ниски данъци за да плащат по малко натрупалите капитали фирми
хем по лесен режим за създаване на колкото се може повече фирми да се плащат повече данъци
личи си че комунягите са окупирали деиностите по обслужването но фирмите и сега ще нагаждат нещата балъците да създават фирми и те да ги обслужват
ИПИ е да съблюдава пазара на стоки и услуги а не да решава социално икономическата и бизнес средата в българия които са ресор на правителството
26 Февруари 2007 19:22
Веролом, грешиш. Тези не бачкат. Тоест, бачкат, но това им е работата - да бълват идеологическа пропаганда под формата на изследвания и анализи. Интересно е какво се случи с Красен Станчев, та го изтеглиха запас и пуснаха това генийче да ни светка какво и как да правим, та да настане раят на абсолютната икономическа свобода.
26 Февруари 2007 19:55
Признавам, че точно тези не ги познавам от близо, но сума центърчета и институтчета си бичат кротко и току забърсват по некое и друго проектче. Живее се, кво толко...
26 Февруари 2007 19:58
Born, не знам, брат, и на мен много ми е чудно. Но нали казват, че по делата им ще ги познаете. Стопанските полуистини и откровени лъжи дето ги ръсят от ИПИ и подобни публични инсталации ми намирисват на делата на т.нар. "австрииски икономисти" и техните изроди като институтите "фон Мизес" и "Хайек". Теориите са много откъде идват парите на тези пропагандни институции; варират от еврейски заговор до корпоративни интереси. Имат пари за щяло и не щяло. Така или иначе са навсякъде по света и вдигат много шум, като постепенно си пробиват теорииките дори в академичните среди. Колкото и сериозните икономисти да доказват неправилността на твърденията им, те разполагат с достатъчно пари да си пробутват лъжливата пропаганда.
26 Февруари 2007 20:10
007 1/2, ти човек си право в десятката, но хората които имат възможността да бълват глупости не ги интересуват числата и статистиките. Пробутват ни се стопански теории, чиято цел е да се обогатят една малка част от обществото, а не създаването на средна класа.
Крюела, при положение че Ирландия успя да направи стопанско чудо без да се намалят ДОД, защо не погледнеш какви са причините за успеха им? Като например инвестициите в образование и инфраструктура, както и стабилна съдебна система и силни закони и институции. Помисли малко.
26 Февруари 2007 20:37
Аз предлагам един по-реалистичен вариант:

След като правителството вече синхронизира всякакви видове акцизи с европейските нива, просто да направи същото с праговете в таблицата за облагане:

Необлагаем минимум: 800 EUR месечнo
.....
....
24% за горницата над 2500 EUR месечно

26 Февруари 2007 20:45
Както е скалата за облагане на личните доходи в Ирландия ли?
26 Февруари 2007 20:52
Боже!
Какви са тези суми!
26 Февруари 2007 20:59
Така и так сме изравнили тарифите на тока, топлото, лекарствата, жилищните наеми, адвокатската хонорари с Европейските, сал една данъчна тарифа не могат да изравнят!
Това данъчните много захлюпени хора - я как са изостанали, почти като митничарите. Не щат Европата!
26 Февруари 2007 21:05
Ми какво бе, прав си е Гошо
26 Февруари 2007 21:14
Вокиле,
Доходите в България са много ниски, намаляването на ДОД би увеличило приходите на семействата, но съм съгласна с тебе, че не данъците върху личните доходи са решаващи, а либералният тип икономика. Разбира се, инвестициите от страна на държавата в инфраструктурата и образованието са важни, но решаващото за Ирландия са чуждите инвестиции. В началото на реформите държавата налага строги финансови ограничения върху разходите, приватизация на по-голяма част от държавните фирми, закриване и ликвидиране на неперспективните и губещи държавни фирми. Висшето образование например е било платено (с доста високи такси) някъде до средата на 90-те. Таксите стават символични едва когато държавата се замогва достатъчно за да си го позволи. Така, че първичното са реформите в икономиката, а всичко останало е следствие.
26 Февруари 2007 21:15
Тъйамчикак - "Повече данъци - повече леб за народа"...
Сега остава да додат шумкарите от мандрите и да почнат пак да горят данъчните тефтери!
И да завъртят "Колелото на историята" начело с В.Сидерович!
26 Февруари 2007 21:33
Мисловна леност , тесен кругозор, дребнотемие и ниско като едно лимбо поставени цели бележат духовността на верващите стихийни либерал - утописти след влизането в европейската Кошара.
На новия, по-висок етап на развитие в който вече се намираме, национална цел не може да бъде гоненето по зелени баири на овци и пишман ирландци, заемащи едва осмото място, което не носи ни медал ни точки за отбора.
Ето и челниците в класацията на БВП на калпак:
1.Bermuda $ 69, 900
2.Luxembourg $ 68, 800
3.Equatorial Guinea $ 50, 200
4.United Arab Emirates $ 49, 700

За да можем да постигнем за 20 години това, което е отнело на други народи столетия, нам не са нужни никакви 10% , а просто:

1. Обуване на полукъси шарени гащи
2. България да стане Велико Херцогство
3. Промяна на климата към тропически за да може да имаме банани, слонове, мухи цеце и др.
4. Всички българи да приемат исляма
26 Февруари 2007 21:34
Повече данъци повече пари за обръчите от фирми.Все повече пари за все по нарастващите потребности за обръчите.Основен закон на политиците в България.Тъй като обръчите са негодни да конкурират другите фирми те разчитат на бюджета и крадливите политици.Ако бъдат намалени данъците и останат повече пари у хората те няма да си купят боклуците на обръчите от фирми а от другите.Кой ще отреже клона на който седи?Наивници ние си имаме работа с политици които за пари са готови да ни изтребят физически.Не ми е ясно къде ще занесат откраднатото.Всички ще свършат зле защото Бог си знае работата.Хотелите в Златни пясъци вече се рушат.Сега за ЕС.Европейските политици са същите като нашите.Нали на нашите парите и откраднатото са там да не мислите че са си купили имоти в Куба или Русия.Защо Европа мълчи защо не им изкарат банковите сметки и къщите?Защото са платили само Вальо Топлото излезе бунак
26 Февруари 2007 21:41
"Така, че първичното са реформите в икономиката, а всичко останало е следствие."
Крюела, това е грешното в мисленето ти. Ако нямаш необходимите реформи а заздравяване на институциите, стопанските реформи са напразно. Дори и данъците да са ти 0 %, никой трезвомислещ инвеститор (вътрешен или външен) не би вложил пари, ако законите и съдебната система не гарантират сигурността на имуществото и вложенията му. Погрешно е да се мисли че има някакво магическо число за данъчно облагане за привличане на капитали или за плащане на данъци. Ако всички държави например облагат 10% данък печалба, какво ще пречи на Албания да таксува 9% и да дръпне килимчето изпод краката на останалите и да им грабне чуждите инвестиции? Направил ли е някой някакъв анализ при какъв % ДОД хората и предприемачите ще сметнат че ще си плащат данъците? Защо ни се предлага 10%, ами не 15 или 5? Какъв е механизма или логиката зад избирането на този %? Единствения отговор който съм чувал е че било лесно за работа число, което твърдение е малоумно.
Стопанските реформи имат смистъл в среда гарантираща пазарните механизми. В България единствената гаранция имат кадрите на ДС, че ще стават по-богати с помощта на пропагандни лозунги от рода 10% ДОД.
26 Февруари 2007 21:45
но решаващото за Ирландия са чуждите инвестиции

Е това е най-същественото от всичко казано дотук.А впоследствие може да се обърнем към разработките и идеите на ИПИ.Те са приложими, но след създаване на определено икономическо ниво в държавата.На този етап ще си останат като пожелания.
26 Февруари 2007 22:15
Аз не отричам ролята на държавните институции. Но... тези институции са били налице и преди започване на реформата. Наследили добрата стара британска администрация и съдебна система. Те са необходимо, но не и достатъчно условие за просперитет.
Привлекателността на една държава се оценява по съвкупните условия за бизнес. За положението в България съм напълно съгласна.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД