:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,593
Активни 539
Страници 11,496
За един ден 1,302,066
Пътища

Националпопулизмът се завръща

С принципа на уседналост партиите избраха проекта за "малка България" в рамките на "затворен ЕС"
Снимка: Велислав Николов
Заслуга на Ахмед Доган е, че от началото на прехода досега ДПС никога не е прокарвало сепаратистки тенденции, нито пък някакъв тип религиозен фундаментализъм.
Въвеждането на принципа за уседналост в закона за избор на евродепутати събуди нескрито задоволство, че най-сетне ДПС е наказано за „рейсовете", „двойното гласуване", „обръчите" и т.н. В медиите само рядко към това възмущение се добавяше забележката, че ограничаването на избирателните права на определена категория български граждани едва ли е най-уместният начин.
Дебатът обаче не следва да се затваря с преброяване на гласовете „за" и „против" ДПС. Защото проблемът е по-сериозен - с подобни законодателни решения ние очертаваме националния проект на България.

Каква е дилемата?

От една страна, налице са неприемливи практики на гласуване и неприемливи употреби на политическата власт. Но партизанщината в изборния ден и политическите пазарлъци не са патент само на ДПС - за ромските гласове например наддават всички партии. И по досегашните закони може да се търси наказателна отговорност за двойното гласуване, за фалшификацията на подписи или за купуването на гласове. Проблемът е, че законите не се прилагат. От другата страна на дилемата са конституцията и новият закон, които определят какво значи да си български гражданин и какви права и задължения произтичат от това. По конституционна презумпция правата са за всички граждани на държавата, но не съвсем: избирателни права нямат непълнолетните, невменяемите, затворниците... Т.е. конституционното равенство на правата никога не е абсолютно, то винаги има ограничения. На кого следва да бъдат отнети определени права, е въпрос на обществен консенсус и на политическо решение.
Със сегашното решение едно избирателно право се отнема на териториален принцип - живелите поне три месеца на територията на ЕС. Но можем да си представим и други принципи на ограничаване. Да речем, въвеждаме образователен ценз: онези, които не са завършили средно или дори висше образование, нямат право на глас, защото не са достатъчно развити, за да правят рационални политически избори. Или пък финансов ценз: право на глас имат само онези, които са платили данъците си в България, защото само те принасят за обществената полза (и тук изключваме студентите, пенсионерите, безработните, хората зад граница...). Етнически ценз: доказваш чистия си български произход до трето коляно...
Част от горните предложения, разбира се, са абсурдни, но целта на изброяването е да покаже, че дори конституцията не е самодостатъчен критерий за гражданство. Конституциите биват променяни и интерпретирани. Така че

кой ще бъде признат за гражданин

и с какви права ще разполага, зависи от нашите политически решения. Затова важното е да си представим политическата общност, на която искаме да сме членове. И тъй като България е национална държава, добре е да решим какъв е националният проект, който искаме да следваме.
Без ДПС всички партии (включително и БСП с келявото „въздържал се") избраха проекта за „малка България" в рамките на „затворен ЕС". За да решат един свой злободневен проблем - нарастващото влияние на ДПС при общото спадане на избирателната активност, те окастриха още повече броя на гласоподавателите. Калкулацията е смешна, ако си дадем сметка, че става дума най-много за един евродепутат на ДПС. Още по-абсурдна е тя, защото така се налага ограничение върху стотици хиляди български граждани, живеещи в САЩ, Канада, Австралия и т.н. И както писа Ивайло Дичев в "Сега", вместо да се улесни и мотивира тяхното участие в изборите (чрез гласуване по пощата или електронно), те бяха принципно изключени, защото така и така не гласували.
Не само калкулацията е абсурдна, но и политическата логика зад нея. Тя е логика на „ограждането", на усядането в една територия, в която телесната близост гарантира приятелството, а всички извън нея са „врагове" или в най-добрия случай са просто безправни. Това е логиката на почвеническия национализъм, който добре познаваме. Само че сега не става дума за Велика България на три морета, а

за Малка България, която е граничарското куче на ЕС

Цивилизационният избор тук е буквализиран, закачен е със синджир върху територията.
Подобен национален проект е напълно лишен от политическо въображение. Той е без визия за бъдещето. Вместо да бъде конструиран по линия на стимулиране на активността, мобилността, образованието, владеенето на чужди езици, създаването на международни контакти и на активни български диаспори зад граница, които да подпомагат политиката и икономиката на държавата, вместо всичко това с принципа на уседналостта ние им хлопваме вратата.
Що се отнася до турските изселници, тук има и сериозен морален проблем. Като им отнемаме избирателни права, ние, щем не щем, оправдаваме възродителния процес и насилственото изселване. В символически план сегашното отрязване на права може да се чете като „второ изгонване".
По-важно впрочем е какво представлява ДПС? Да, това е партия, чийто електорат във висока степен е обособен етнически, но етнически послания няма нито в програмата й, нито в езика на лидерите й. Да, по неин адрес има огромни съмнения в клиентелизъм, но тези неща не следва ли да се решават по съдебен път, както впрочем и за другите партии? Нещо повече, заслуга на ДПС от началото на прехода досега е, че тя никога не е прокарвала сепаратистки тенденции, нито пък някакъв тип религиозен фундаментализъм. Заслугата им за запазването на етническия мир в България не е шега. Разбира се, бих искал етническият мир да не бъде пазен чрез етническа, а чрез идейна политическа представителност. Но и в това отношение ДПС прави първи, макар и твърде малки стъпки, доколкото кани на ръководни постове етнически българи, докато в нито една от „българските" партии няма етнически турци. Изводът е, че е добре натискът към ДПС да бъде по посока на по-нататъшната им деетнизация и либерализация, а не към капсулирането им.

Подобен граждански натиск би бил справедлив

Сериозният риск сега не е в ДПС, а във възможността за надигане на националпопулистка вълна в българската политика - такава, каквато вече е налице в Полша и Словакия, а в по-умерени дози и в старите страни - членки на ЕС. Пробивите в тази посока у нас вече бяха направени от „Атака" и донякъде от ГЕРБ, но невижданият консенсус на всички партии в парламента от 14 февруари е далеч по-тревожен. Особено отчетливо линията на териториалния „бастионен" национализъм напоследък се прокарва от ДСБ, за което като неин доскорошен симпатизант и избирател ми е мъчно. Завърна се реториката на „врага": най-напред Русия, а след това - забележете - Турция!
Казват: България не трябва да става „троянски кон в ЕС" на турската военна демокрация. Колкото и да е парадоксално на пръв поглед, тази реторика има свои ясни предтечи в съвсем други контексти, и то отскоро. В своя статия от 2002 г. Муамар Кадафи предупреждава ЕС, че приемането на Турция е вкарване на „троянския кон" на ислямския фундаментализъм на Бин Ладен (www.algathafi.org/en/turkey_en.doc). Едва ли е нужно да развивам аналогията...

Въпросът за приемането на Турция не е еднозначен

Прибързаното заемане на становище по него е лесен популистки жест с лоши последици. Още повече ако той е продиктуван от желание за вътрешнополитическо разчистване на сметки с ДПС и за привличане на гласоподаватели, спомнящи си нещо за Турция само от заглавието на „Под игото". Надявам се, че дебатът за Турция и ЕС у нас предстои. Лошото е обаче, че подобни реторически жестове сриват крехкото постижение на прехода у нас - културната толерантност.
Големият проблем на новото мнозинство е усещането му за безпомощност, за загуба на политическа представителност. Страхът, че няма кой да ги избере. Затова заиграха по най-тънката струна - тази на „пробългарското", на националното в тесен териториален смисъл, което винаги е „конституционно". Само че родните политици пропуснаха да погледнат какво става в двора на съседа им - например в Полша - и да видят, че новите националистически вълни неизбежно са и антикорупционни, т.е. те помитат старите политически елити от 90-те, които са „вечните заподозрени". И рискът от сегашните им действия е този, че вместо да яхнат националпопулистката вълна, ще изпаднат от нея. И вместо да изпаднат с чест, те ще са легитимирали с реториката си „Атака", ГЕРБ и кой знае още какво.
Популизмът е неизбежното близко бъдеще за България. За да бъде това бъдеще кратко, добре е още отсега да се опитваме да формулираме идеите си за национален и европейски проект не в общи геополитически етикети от типа приятел-враг, а в по-ясни и определени термини: каква искаме да ни е държавата, какъв искаме да е ЕС, какво трябва да направим, за да станат такива, кой и какво конкретно пречи или помага на нашите действия? Общата теза, от която аз бих тръгнал, е, че България тъй и тъй е малка, та няма нужда да я стесняваме още.

* Димитър Вацов е председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания, доцент по социална и политическа философия в НБУ.
Снимка: "Сега"
В символически план сегашното отрязване на права на българските граждани в Турция може да се чете като "второ изгонване".
166
4237
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
166
 Видими 
25 Февруари 2007 23:07
Картаген трябва да бъде унищожен !!!

25 Февруари 2007 23:28
Заслуга на Ахмед Доган е, че от началото на прехода досега ДПС никога не е прокарвало сепаратистки тенденции, нито пък някакъв тип религиозен фундаментализъм.
`
А на кой беше фразата пътят на България минава през Босфора?
На митингите на коя партия терористи стоят като почетни гости?
Кой ни плаши постояннно с етническият мир в България?
25 Февруари 2007 23:39
Ами, дайте тогава, доценте, да гласуват и бебетата, а? Не е ли много малка България, та дагласуват само тези над 18 години? Що да се ограничаваме? Някои на 10 години са по развити отколкото други на 50. Мисля, че Вацов се е поизложил с тези си мисли. Аргументите му са несъстоятелни.
25 Февруари 2007 23:48
Популиста вика "дръжте популиста"! Автора

Редактирано от - Сирена на 26/2/2007 г/ 02:25:54

26 Февруари 2007 00:01
Най после едно грамотно, умно и изключително приятно аналитично четиво! Аман от задръстения! Поздравления за автора, ще го четем с удоволствие-ако го пускат, де...
Сичкото това ние сме ви го казвали досега сто пъти, ама като не ми вервате.Сигурно щото не съм се окичил с титли..
.=================
http://www.zemaria.dir.bg

Натиснете тук

Редактирано от - Зе Мария на 26/2/2007 г/ 00:05:34

26 Февруари 2007 00:04
Без ДПС всички партии (включително и БСП с келявото „въздържал се" избраха проекта за „малка България" в рамките на „затворен ЕС".
`
Излиза, че само ДПС е прогресивна и модерна партия, а всички други сме се вторачили в нашето провинциално и скучно битие.
От това по - голяма глупост не съм чувал!
26 Февруари 2007 00:12
Пълна помия е статията.
Значи след като в ДПС има българи и тя се променя А зададе ли си автора въпроса те там по идеологически или по икономически причини са?Ако е заради либералните им убеждения добре, но ако е заради финансови изгоди значи че просто са напазарувани с имиджова цел.Другата грешка е че твърди че Турция бива смятана за враг.Враг биха я нарекли много малко хора дори и сред атакистите, но неискрен приятел със задни мисли много хора и не само крайни националисти.
26 Февруари 2007 00:32
Долна статия, лъжлива, подла НБУ-Сдрос-ционистки фондации-ционистко тлетворно влияние
26 Февруари 2007 00:48
Стигаше ми само да прочета абсолютната глупост до снимката за да не чета по-нататък

Заслуга на Ахмед Доган е, че от началото на прехода досега ДПС никога не е прокарвало сепаратистки тенденции, нито пък някакъв тип религиозен фундаментализъм.


Може да се перифразира по аналогия като "Заслуга на мутрите е че от началото на прехода досега ВИС-2 (или СИК) не взривиха всички коли, витрини и магазини без лепенка за платена застраховка"
Въобще днешния брой е пълен с теманета към ДПС: я критика към изискването за уседналост, я към нахлувания в любими редакции, я пък - това.
26 Февруари 2007 01:15
Един анализ се чете гледайки назад и мислейки за напред.
Дори и с моменти, върху които е възможно да се спори много - но това не е лошо, наистина въпросната статия дава една много добра картина на самата партия, национализма и спора за уседналостта.
Всяка монета има две страни, нали?
Докато наистина България не се е превърнала в арена на Джихад - за което безспорно е прав автора!, то цели райони в същата тази страна се ислямизират.Забележете, че не казвам "потурчват".Използвания език не посредничи към използваната философия.
На живеещите в чужбина наистина им се ограничават, или по- точно прекратяват, правата да гласуват, и по този начин се отдалечеват от България.Вярно е.Но не бива в избягалите от безумията у нас, да се търси извинение за нашата пасивност.Нека не гласуват, аз съм за.И тези в САЩ, Германия, Франция и т.н.Те не са жители на България за да гласуват тук, но са граждани на България, и нека търсят от там, където са, начина да помагат на страната.Ако искат.Има икономически, политически, юридически и научни методи.Нарича се лобизъм най - общо.Нека лобират за развитието на България, и после да се приберат да берат плодовете на труда си.Но нека оставят ние да си се мъчим в безумията си, и да не гласуваме.
Лошото е, че при формирането на мнение - не конкретно това на автора на статията, в България винаги се прилага метода - "Причините са там!Решенията - тук!".Е не, и двете са си в нашия двор...

26 Февруари 2007 01:40
Изключително точно и ясно написано, г-н Вацев!
Я само имам една питанка:
Дали е възможно написаното от Вас да се налее с неква фунийка не само у тиквите на форумните шемети, а и на сички политици, дет ужким работели за благото на България?
Дали е възможно, а?
26 Февруари 2007 01:54
Заслугата на ДПС за запазването на етническия мир в България не е шега.

Явно трябва да благодарим на ДПС, че е спазило конституцията! Явно и повечето са очаквали обратното, което пък повдига въпроса защо тогава не са взети мерки?!

Това при положение, че наистина е така ( "не е прокарвало сепаратистки тенденции" ). Щото един ден може да се окаже, че е прокарвало ама автора не ги е забелязал.

Trigger_happy, Pierrot

От друга страна пък може и да са взети мерки и тези мерки да са в назначаването на сътрудника на ДС Сава (Ахмед Доган) за лидер на етническото движение. Колкото и да не съм фенка на БСП трябва да призная, че един такъв ход е просто блестящ. По всички показатели (замисъл, изпълнение, резултати)! В подкрепа на тази теза е факта, че ДПС почти винаги е било сателит и поддръжник на БСП (като най-фрапантния пример ми се струва двегодишното безвремие на Беров (Бог да не го прощава)). И ако съществува такава конспирация, не виждам основание да благодарим на ДПС. Ще трябва да благодарим на БСП и ДС за отличното попадение. БСП и ДС . Винаги съм се чудела има ли кой да защитава националните интереси и май ще се окаже, че е имало (засега се оказва в минало време).


Редактирано от - Сирена на 26/2/2007 г/ 06:31:46

26 Февруари 2007 02:10
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 26/2/2007 г/ 11:52:33

26 Февруари 2007 02:11
Виц на седмицата
Един млад турчин от Айтовския Балкан прозрял, че за да му върви, трябва да стане член на мафията в ДПС. Отишъл при Доган и му казал:

- Искам да ме приемете в мафията на ДПС.

Доган казал:

- Няма мафия в ДПС - и го отпратил.

Турчинът отишъл при Йордан Цонев и казал:

- Искам да ме приемете в мафията на ДПС.

Цонев казал:

- Няма мафия ДПС, приятелю - и го отпратил.

Младежът отишъл при Нихат Кабил и му се помолил:

- Искам да ме приемете в мафията на ДПС.

Кабил му отвърнал:

- Няма мафия ДПС.

Върнал се младият турчин на село и там го попитали:

- Приеха ли те в мафията на ДПС?

- Няма мафия в ДПС - отвърнал младежът.

И всички разбрали, че са го приели, и започнали да се страхуват от него и да го почитат.
26 Февруари 2007 02:18
Страхотен виц, приятелю KZB.Я кажи още един, та белким самочувствието на форумните шемети кат тебе ви се повдигне малко.
То, ако пулитика се правеше с вицове...
26 Февруари 2007 02:22
Тъй, тъй...?!
Значи, ДПС изобщо НЕ била ЕТНИЧЕКА- на българските граждани от турски етнос в България- партия?!
Била ЛИБЕРАЛНА и "центристка" партия!? МНОГО либерална и много центриска, при това?!
Досущ, като НДСВ!
Сигурно и Избирателите на ДПС и на НДСВ са едни и същи-100% "либерали" и "центристи"!- само дето в едната партия Избирателите били от турски енос, а в другата от НЕурски?!
Ами, в такъв случай, това НЕ е ли делене на ЕТНИЧЕСКИ принцип?! И, съотвено, партия/и/ на ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННА ПРОетническа основа?!
Я кажи, доценте!?
26 Февруари 2007 02:31
Приятелю KZB, ей го на още един вицаджия кат тебе.
Лошото е, че той си верва, че тва дет хортува е истина, а не болна фантазия...
26 Февруари 2007 02:32
*****, не ме учи ти мене как се пави политика. Кажи как се прави мафия.

Редактирано от - bot на 26/2/2007 г/ 11:53:02

26 Февруари 2007 02:33
С ДеПеСарски "обръчи"!!!
26 Февруари 2007 02:35
Той си вярва точно толкоз колкото си вярваш и ти. Така че не се прави на ударен....
26 Февруари 2007 02:36
Я дай още един виц, приятелю KZB.
26 Февруари 2007 02:39
Ми най-актуалният виц в момента е: "анадолски турци гласуват за европарламент в България." Много е смешен нали?
26 Февруари 2007 03:17
Когато прочетеш статията оставаш с неприятно чувство как те будалкат. Значи е добре "българските" партии да се държат европейски и да траят циганиите на доганя, а доганя е добре дошъл да си върти обръчите. Па покрай турците нямало да гласуват и емигрантите в САЩ и Канада. Българския реднек няма да гласува дори да му докараш урничката до копанката, бе аланколу. Па било конюнктурно решение. Ами политиката е гигантски слалом от конюнктурни компромиси. Който свали по-малко колчета той стига до края хубав лош му ръкопляскат. Па възродителния процес бил лошо. Лошото му беше времето. Bad timing. Да беше проведен през 70-те щеше да е добър. Толкова добър че нямаше да плащаме сервилно етническия мир с обръчите на Доган. Нито щеше да има мегдан за Доган изобщо. Доган е чистото зло в българската политика и всяка малка конюнктурна победа срещу него е добро.
Царя е мошенник но в случая
26 Февруари 2007 03:52
Ел ливадо, ти си избил сичкото шаран с тва сравнение за гигантскийо слалом и свалянето на колчетата.Да не би некое от тез колчета да ти се е забило у тиквата, та хептен си се омешал у конюнктурните решения, проблеми и победи.
Иначе за възродителнийот процес си прав-моментът беше лош.Некой беше подхвърлил, че е требало да се почне още у лето 1396-то.
Ти ка мислиш, а ливадо?Ако беше почнало тогава-де ли сиге щеха да са умни ливади кат тебе, а?
Аман от възродители, де се некой друг им крив...
26 Февруари 2007 05:03
Bay Hasane,
Па аз те имах за умен чиляк. el mojado е напълно прав за bad timing-a и възродителния процес- само виж как Турция се е възродила откъм арменците некаде кам половин век по-рано. Ако същото се беше случило на турците в България- кой ли щеше да реве горки сълзи за тях?
Мое лично мнение разбира се е, че най-добре да не беше случвало изобщо, ама то и Баташкото клане беше хубаво да не се е случвало...
26 Февруари 2007 05:22
Най-после една точна статия. Ама като гледам повечето от форумците са дървени глави. Явно си заслужаваме и политиците и простотията. Аз за себе си реших - повече няма да гласувам. Не и при тая постановка.
А който плюе по емигрантите добро няма да види.
26 Февруари 2007 05:30
Аз за себе си реших - повече няма да гласувам...

Ами да! То една Жълта книжка може (и трябва) да остави тази отговорност на другите. То и конституцията го забранява, така че нема нужда ни плашиш!

Редактирано от - Сирена на 26/2/2007 г/ 05:32:17

26 Февруари 2007 05:39
Уважаемий/уважаема/ К, те у тва е проблемът на таквиз кат тебе и онаа ливада-тюхкате се не, че изобще е имало възродителен процес, а, че не сте улучили времето.
Та нека ви попитам пак:"Кво щеше да стане, ако възродителният процес беше почнал далеч-далеч по-рано.Да речем-у лето 1396-то."
Прочетете пак, па ако требе-и потретете прочита, на написаното от г-н Вацов.
И ако па нищо не вденете...от чипо у тиквите ви за е.
Със здраве.
26 Февруари 2007 07:09
А бе Вацов, какво ще правиш когато дойде националсоциализма?
Защото ти и такива като теб му асфалтирате пътя.
Било абсурдно да има образователен ценз...Трябва да има и езиков ценз!Щом не знаеш и не си си дал зор да научиш езика на държавата/или езиците/, няма да гласуваш.Толкова е просто!
А сравнението между Дпс и СИК! Тригъра направо дръпна спусъка!Много точно!
26 Февруари 2007 07:30
дааа...академичен език в "мътериалъттт".Това не са поп Минчо Кънчев и Филип Симидов-тва др.ВАЦофф
26 Февруари 2007 07:32
Васко, внимавай малко поне у езиковийо ценз, че кат ви гледам у форумо ка сте с майчинийо си язик...
26 Февруари 2007 07:46
Herr_Vasko,
В щатите е точно така, можеш да говориш езика , но не можеш да пишеш на него-не ти дават поданство и не можеш да гласуваш.
26 Февруари 2007 07:49
проблемът на таквиз кат тебе

А твоя проблем Асане може да се дефинира така: "ще яде ли Асан баница или няма да яде?" Ако Доганя е на власт, ще си стоиш у Америката и ще харчиш парите на данакоплатеца, ако Доганя падне ще се върнеш тука... Ей това ти е проблема - че му виждаш края на мурафета....
26 Февруари 2007 08:06
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 26/2/2007 г/ 11:54:27

26 Февруари 2007 08:50
Байо Асане, че какво е почнало през 1396г, ако не нещо подобно, но много по-зверско!?Или ще кажеш, че османлиите са раздавали шоколад на децата и шербет на хората по улиците!?Много добрички и коректни са били, нали?Висшата аристокрация-под ножа; болярите, които не приели исляма-в Анадола, свещениците-на гърците.Изобщо никакви лидери-нито политически, нито духовни.Такъв "възродителен процес" е бил, че 300 години не сме могли да се оправим.Не пиши глупости, защото и ти ставаш като форумните шемети!
26 Февруари 2007 09:15
Всеки автор базира своята позиция върху определени предпоставки, които не подлежат на обсъждане. Вацев използва само една предпоставка - че ДПС не е свързано с държавата Турция и не обслужва нейни интереси. Нататък си е развил цяла теория по хуманизъм и права. Обаче държавите не са правозащитни дружества. Достатъчно е някой да публикува доклада на тайните служби за връзки на ДПС с Турция, за да стане ясно, че Вацев говори глупости. В Европа никой не се съмнява, че ДПС е пета колона на Турция. Нито в Турция, нито в ДПС го крият. Само предубеден или олигофрен може да не види как българската държава се превръща все повече в марионетка на всеки, който я хване за гушата с приказки за права и етнически мир.
26 Февруари 2007 09:25
Когато един турчин с двойно гражданство гласува в Турция за Меджлиса, той гласува против признаването на арменския геноцид, за недопускането на кораби и самолети на една страна-членка на ЕС (Кипър) до турски пристанища и летища, за спазването на човешките права по турските стандарти. Когато същият турчин гласува за Европарламент, той гласува за точно противоположните неща. Е, за какво по-точно гласува той? Ако разбираше за какво гласува, би изпаднал в обществено-политическа шизофрения. Е, вярно, когато гласува за "Номер 3", той не осъзнава тези сложнотии. Но въпросът все пак е принципен. Германия не допуска двойно гражданство, макар че даже не граничи с Турция. Защо ли?
26 Февруари 2007 09:28
Въвеждане на имуществен ценз било абсурдно, обаче "заседналостта" не било абсурдно, щото се е случило в народното събрание, а там видите ли абсурди не стават, айде де. Това гласуване е абсурТ, ама на N -та степен , както , че най-доброто лекарство срещу косопада е да се гилотинира главата...Нейсе...
26 Февруари 2007 09:35
е имаше едни идеи на дпс за разградска република.но сега дпс следва политика подобна на албанците в македония и там искаха половината територия на македония в началото на 90-те години арнаутите, но когато любчо георгиевски им предложи северозападна македония и размяна на населението те отказаха.при положение че могат да глътнат цяла македония защо им е само една част на албанците.и дпс не иска да откъсва части от българия при положение че могат да я глътнат цялата.след 50 години ние ще сме 4-5 милиона население.от тях половината ще са от малцинствата и ако дпс турцизира циганите българия е негова.от автори като този на статията ме карат да се срамувам че съм българин то бива гъзолиство и нихелизъм но чак пък толкова
26 Февруари 2007 09:43
не е честно да ти сменят името, това е идентичност на небето, код, както искате го мислете.... етнически мир, или живот заедно е имало винаги, тук другия не се приема за враг, и след като е един народ защо трябва етническа партия, за кои свободи се бори, за никакви, за пари и власт, без партия ги няма
26 Февруари 2007 09:44
Съгласен съм със Зе Мария и Pierrot – добър и грамотен анализ. А дали има съществено неверни неща – чакам някой мотивирано и грамотно да ги посочи. Засега не виждам такъв...
26 Февруари 2007 09:48
Balgarophil написа, аз го пускам на български преди да са го ботнали :
Бай Хасане, защо се "изсра на метеното"? И дали "ливадата" не си самият ти? Защо се връщаш в 1396г.?... Защо не погледнеш как са "разрешили" проблема нашите общи съседи гърците - казвам "общи", защото не зная дали да те смятам за турчин, за българин или за "български турчин" (каквото и да означава това?...).
Може би постингат ми е твърде личен към « Бай Хасан » (а може би и доста дълъг?...) за което предварително се извинявам на останалите участници във Форума – « Меа culpa ».
Защо, Бай Хасане, плюеш и заплашваш?... За зло или за добро, 5 века сме живели заедно. Едно време, преди много години, като още живеех в БГ, познавах доста турци из Родопите - добри, свестни хора, работливи, гостоприемни, изобщо не ги интересуваше християнин ли сам, мюсюлманин ли сам. Много пъти сам се разхождал из Кърджали, нося малко кръстче на тънка верижка на шията си и доста пати през лятото на пазара в Кърджали кръстчето ми случайно се виждаше и никога не съм срещал лошо отношение... А в двете години казарма като бях имаше няколко търчета – много свестни момчета бяха, много по-свестни от доста « българи ».
Но защо е в теб тази злоба бе "аланкоолу"?... Ами ако българите християни след Освобождението бяхме постъпили като гърците? Защо днес в Гърция има 98% източно православни християни и 98 % гърци???... Къде е българското малцинство? Къде са турското, албанското, циганското малцинства??... Няма ги, защото ги "преименуваха", изклаха, изселиха, "размазаха" в края на XIX и първата половина на XX век... И останаха само "гърци". Питам те, Бай Хасане, защо не погледнеш малко по-добронамерено към българите които все още са останали в БГ (аз, а и повече от 1 million такива като мен се махнахме последните 17 години...), та защо не кажеш едно "ашколсум", свестни са българите, въпреки "преименувания", "екскурзии" и т.н. - не направиха същото като гърците, не направиха това което турците (от Турция…) направиха (или « направихте »???... – ти от кой си?....) с арменците...
Мен, Бай Хасане, както се казва "кучета ме яли" - аз много години вече живея в Canada - мултиетническа федерация, отдавна се чувствам повече "кебекар" (франкофон сам, живея в Quebec, « православен » сам по кращене, втората ми жена е « католичка », първият ми син е « православен », другите двама са « католици » - слагам всичкото това в кавички, защото в църква стъпваме веднъж, най-много два пъти в годината...), после се чувствам българин по душа, и най-сетне (особено като трябва да си плащам данъците...) се "чувствам" канадец.
Както и да е, без лоши мисли… Исках само да ти кажа, ако можеш да не плюеш и да не съдиш много строго нас българите християни - много по-лоши неща са извършвали други християнски и мисълмански народи през вековете. Погледни какво правят помежду си католици и протестанти в Иреланд - Great Бритайн вече повече от 300 години, погледни “Въртоломеевета нощ” във France, погледни как шиити и сунити се колят, убиват и взривяват от много дълги години...
Човекът, Бай Хасане, е walk или дори по-лошо от walk - гадно е, но за съжаление е вярно. Като че ли на земята няма по-гадно създание от човекът… Защо е така, не зная... Аз много рядко пиша, мого повече чета. Преди време харесвах някои от постингите ти. Напоследък все по-рядко. Защо така си се “радикализирал”? Може би ситуацията в България се е променила? Не зная... Вече 10 години не съм се връщал в България и може би много неща са се променили. Не зная – « зная, че нищо не зная »…. Не съди за мен по « ника » ми – Българофил не значи « националист ». Просто от много време сам далеч от България и с този « ник » преди време си мислех че ще съм по-блиизо до предишния ми живот, до Родината ми… Явно измамно усещане, защото при такива изострени до крайност мнения, имам чувството, че « Българофил » ще бъде прието лошо от теб ( а сигурно и от много други “Форумци” от двете крайности...”). А не е така – нямам лоши чувства и мисли.
Бъди здрав, Бай Хасане, нека “ТОВА” дето е над всички нас – без значение дали ще го наричаме Jesus, Аллах, Буда, Йеховах или каквото и да е – то нека да е с теб. То “ТОВА ОТГОРЕ НИ” си е все едно и също ( и “ТО” от хилядолетия се смее с нас, човеците, но май вече започва да му “писва”...), само дето ние глупавите и гадни човеци през жалките ни няколко десетки века “уй разумно?...” съществувание, сме му дали различни имена просто за да си намерим “извинение” и за да можем да се самоизтребваме с по-малко угризения на съвестта... А дали ни остана вече “съвест” или каквото всяка от “валстващите” днес религии разбяра или иска да “разбира” под думата “съвест”?... Аз силно се съмнявам... Мисля, че ти също...
Знаеш ли, Бай Хасане, по повод “съвестта” се сещам едно стихотворение на Стефан Цанев. Между другото, имам чувството, че сме ние с теб едно поколение – аз съм роден 1964г. Та може би го знаеш това стихотворение – казва се “Мелодрама ХХ”. Аз го прочетох за пръв път в казармата. Гаджето ми тогава, Даниела се казваше, на едно свиждане ми донесе изпечатана на цицлостил (нямаше “херокси” през 1983-85g...) стихосбирката на Стефан Цанев “Реквием - Пловдивски Елегии”. И сега държа в ръцете си тези стари, разпадащи се от влагата и годините страници... Не се оплаквам като Емил Кошлуков и разни други подобни, че съм лежал в затвора заради това че “ТОГАВА” сам чел “Фашизмат” на Й. Желев – аз поне през онези години имах шанса да чета пред доста други войници една “забранена” тогава поезия на St. Цанев, забранена, въпреки че бе издадена от издателството “Христо Г, Данов” през 1980г. Ееее вярно, някои ме натопи – предателството е втората човешка “проффеся” след проституцията – полежах 5 дни в ареста за четене и “пропаганда” на забранена литература. Какво и беше “забраненото” на поезия най-официално издадена от “Христо Г. Данаов” не зная, може би това ми “спести” няколкото години затвор на Кошлоуков – но както и да е... Та и днес, след толкова много години, листовете се разпадат в ръцете ми, някои страници вече не се четат, но искам, Бай Хасане, да ти тцитирам нещо от тази стихозбирка на St. Цанев, нещо за “съвестта”...
Та ето цитата:
“...
Човек веднъж се ражда – и се ражда алчен.
Веднъж живеии на този свят и всичко иска!
И в този устрем днес прегазва като валяк
на скрупулите писъка.
Защото съвестта бе всъщност страх от бога.
Бог няма, няма страх И съвест няма вече.
Човек издигна собствената си изгода
в критерии за човечност.
...”
Та ако можеш, то не съди и не плюй така – жалки сме хората, но злобата ни е безгранична... Наскро препрочетох за н-ти път един роман на Цлиффорд Симак – “Градат”, писан в 50-те години на XX-ти век. Та там, в една от главите, след много хилядолетия, един « тогавашен човек » се сблъсква с едно « нещо » изкочило в « нашия » свят от някав паралелен свят, « Нещото » е гадно, зло, убива всичко живо – диви животни и каквото намери – просто за удоволствие. Но « човекът » с безкрайната си злоба и инстинкт за унищожение го прогонва обратно в неговия си свят… Притчата си е притча, но помисли си Бай Хасане за това – не всички « християни » (аз съм такъв само « на книга »…) сме зверове които искат да унищожат мюсюлманите…
И пак ти пожеавам – бъди здрав и разумен. ( Не го приемай като предизвикателство а като нещо такова : “Соис гентил et соис саге” – това пожелавам на тримата си сина всеки ден преди училище и детска градина. В превод е нещо като : “Бади добър и бъди разумен”. Та ти ще прощаваш, ако “разумен” ти се струва много « назидателно » - казвам го във френския смисъл и нюанс... Няма лошо!...
Поздрави, Бай Хасане! И ако имаш желание, пиши ми: jordano64@yahoo.ca
“Balgarophil”
Canada
26 Февруари 2007 10:12
Графе, приятелю, подобна статия не заслужава дори коментар!
Не заради позицията на автора (той е свободен да мисли каквото си иска), а заради невероятните глупости, които съдържа неговото “творение”. Потресен съм, че този Димитър Вацов бил “доцент по социална и политическа философия в НБУ” (каквото и да значи това).

Редактирано от - gramove на 26/2/2007 г/ 10:21:36

26 Февруари 2007 10:12
Balgarophil, .
Пиши по-често!
26 Февруари 2007 10:45

Много спорни са тезите в статията. На това отгоре ми се струва, че статията е побългарен вариант на някакъв чужд текст за съвсем друга държава и много-много не пасва на действителността в България.
Като цяло статията ми се струва погрешна и загуба на време.
26 Февруари 2007 10:50
Още нещо. Не зная какво, според автора, трябва да докаже споменатото изказване на Кадафи относно турското членство в ЕС, но адресът, посочен от “доцент” Вацов (www.algathafi.org/en/turkey_en.doc) не функционира! Остава съмнението дали такова изказване изобщо е правено и конкретно в какъв контекст! Несериозна работа.
26 Февруари 2007 10:52
Някои форумци просто лъжат "..... е имаше едни идеи на дпс за разградска република". /Припомням - разградска република прокламираха български ултра-националисти"./ Други ползват инсинуации от типа "известно е макар и недоказано, че ДПС е инструмент на Турция". Някои направо правят ДПС клон на алКайда. Давайте по-сериозно, моля. Ние освен "Под игото" сме чели и други книжки, пък и поне се стараем да ползваме мозъка си.
26 Февруари 2007 11:02
Още един проектант. Този път проектът е "национален проект". 129 години след Освобождението и възстановяването на българската национална държава, за което дадоха живота си най-свестните българи.
Знаели ли са че делото им ще се подлага на ревизия след повече от век? Не, защото не са били проектанти от фондации.
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)



Редактирано от - bot на 26/2/2007 г/ 11:55:56

26 Февруари 2007 11:15
Не е вярно, че етническите турци бяха прогонени насилствено от България. Беше им дадена възможност да изберат своето отечество и те избраха Турция.Вероятно роля за масовото напускане изигра и възродителнитят процес, но нещо подобно щеше да се случи и без този процес.И ако са избрали Турция за свое отечество, защо ще участват в български избори?Нека си идват на гости, да се виждат с близки и роднини, но гласуване - не.
Не е вярно, че ДПС не е антибългарска партия, защото чуваме и четем, че в районите, където Движението има превес, българите се чувстват доста неуютно.Чужденци в собствената си страна.
От друга страна решението за уседналост беше взето по чисто конюнктурни егоистични подбуди на политическите сили, а не от някакъв патриотизъм.
От друга страна антитурската истерия на "Атака" е отвратителна и срам за обществото ни.От поведението на Сидеров и компания в редакциите на вестниците лъхат наглост и примитивизъм, което много обезценява някои наистина приемливи твърдения на "Атака".
И на общия фон на ялови политически сметчици /десницата/, фарисейство/БСП/,
националистическа демагогия /главно "Атака"/ най-отговорно изглеждаше поведението на ДПС, макар че сигурно и тук се касае за някаква игра.Но добре изиграна.
26 Февруари 2007 11:43
Драги gramove, и при най-добро желание не мога да приема бележката Ви за мотивиран довод. За мотивирано мнение приемам това на bs2004.
Статията заслужава коментарии, защото в нея се говори за единствената партия, която е преживяла годините от 90-та насам без сътресения и кризи. Значи има причини за това, значи не е зле да се видят тези причини – щом не искаме (и аз включително) да има партия, която да е на някакъв етнически принцип. Между другото, по същата причина съм и против циганските партии.
Сайтът на Кадафи (на английски) можете да отворите на Натиснете тук и да търсите. Аз не съм проверявал, не намирам за нужно да губя време.

Редактирано от - Графът на 26/2/2007 г/ 11:44:08

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД