:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,117
Активни 541
Страници 11,991
За един ден 1,302,066
Интервю

Токът ще поскъпва с 15% годишно

Ценовата бомба бе заложена още със стратегията за продажба на електромрежата, твърди икономистът Димитър Бъчваров
Снимка: Архив "Сега"
Димитър Бъчваров
Димитър Бъчваров е член на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Инженер икономист е. През 1992-1997 г. работи в дирекция "Икономическа политика" в Министерския съвет, а през 1997-2001 г. ръководи дирекцията. От 2001 г. до сега е в надзора на АП.



- Г-н Бъчваров, като член на Надзорния съвет на АП през 2004 г. вие гласувахте против приватизацията на седемте електроразпределителни дружества, а по-късно в свой анализ предрекохте, че тя ще доведе до голямо поскъпване на тока. Как разбрахте какво ни чака?

- Не бяха нужни ясновидски способности. "Бомбата" бе заложена още в самата Стратегия за приватизация на ЕРП, одобрена от Народното събрание през юни 2003 г. Там са изброени седем цели на правителството. Само една от тях - "Подобряване на качеството на услугите", е свързана с интересите на потребителите. Тя обаче не беше разкодирана с никакви конкретни параметри и остана празно пожелание. Пет от целите са насочени против обществения интерес - те са за разширяване на правата на вече приватизираните ЕРП спрямо абонатите и за повишаване на печалбите на техните собственици. Седмата цел е много показателна - "Максимизиране на приходите от приватизацията", като се пояснява, че постигането й зависи от бъдещото повишаване на цените на тока.

- Значи правителството на Сакскобургготски е спазарило по-високи приходи от приватизацията на електромрежата срещу обещанието да повишава цените на тока в услуга на трите чуждестранни компании - нови собственици?

- Точно така. Особено нагли са "стратегическите" заключения, че по-високите цени били главен фактор за повишаване на енергийната ефективност на домакинствата и фирмите. Все едно да се твърди, че чрез повишаване цените на хранителните продукти ще се осигури здравето на нацията. Цялата "стратегия" е изградена върху преки и косвени ангажименти държавата да вдигне цените преди приватизацията, както и да не пречи на повишаването им след това. Затова в разгара на приватизационната процедура правителството завиши цената на тока за домакинствата с 40 % и средната цена в края на 2004 г. достигна 14.7 ст. с ДДС. Този ръст далеч надхвърли темповете, които бяха заложени в приетата през 2002 г. дългосрочна Енергийна стратегия на страната. Тя предвиждаше три 10%-тни увеличения - така средната цена за битови нужди в края на 2004 г. трябваше да достигне 11 ст. за киловатчас с ДДС, или 34 % по-малко.

- Доскоро трите приватизационни договора бяха свръхсекретни. Все пак E.ON публикува на сайта си тайния документ. И стана ясно, че бившите министри Лидия Шулева, Милко Ковачев и Агенцията за приватизация са се съгласили българската държава да обезщетява Е.ОN за всички загуби, претърпени от съдебни искове за възстановяване на платени суми, предявявани от потребители. Вероятно тази клауза я има и в договорите с CEZ и ЕVN?

- Има такива текстове, но те се отнасят за искове, предявени преди приватизацията, и не в тях е проблемът. Изобщо проблемът не е в това, което се съдържа в договорите, а в това, което е пропуснато. В тях няма никакви изисквания за подобряване на качеството чрез намаляване на прекъсванията и отклоненията в напрежението и честотата на тока. Няма ангажименти за повишаване на събираемостта или за намаляване на загубите (кражбите) в мрежата. А решаването на тези проблеми е изключително важно, защото създава резерви за подобряване на финансовото състояние на ЕРП, без да се надуват цените.

У нас загубите при преноса и от кражби надхвърлят 20%, докато в страните от Централна Eвропа тези загуби са под 10 %, а на Запад - още по-малки. Събираемостта у нас е 80 - 85%, докато в Европа тя е над 95 %. В този смисъл българските ЕРП-та имат резерви за постигане на добри печалби, без непременно токът да поскъпва, но никой не изисква от собствениците да гонят европейските норми. Това е начинът да се защитят и интересите на потребителите. Той обаче отсъства както в стратегията за приватизация, така и в сключените договори. Единственият ангажимент за новите собственици е да запазят нивото на разходите за заплати на персонала за следващите три години. И те го спазват - съкратиха техническия персонал и увеличиха заплатите на чуждестранните мениджъри. Сега щетите от токови удари, както и оставянето на тъмно на цели селища са много повече отпреди. Този икономически нонсенс обаче е оправдание да не се извършват инвестиции за модернизация на системата.

- От синдикатите твърдяха, че договорите се пазят в тайна, защото съдържат скандални реверанси към купувачите - например гаранция за 16% рентабилност?

- Тази гаранция не е в приватизационните договори, а в "Указания за образуване на цените на ЕРП през 2005 - 2007 г.", издадени от ДКЕВР. Там е залегнал въпросният неприлично висок коефициент на възвръщаемост на собствения капитал на ЕРП-тата - 16 %, като преди това нормата бе 8 %. Забележете, "указанията" са приети, след като участниците в приватизацията вече са били известни. Така държавата е "обещала" изгоди на тези инвеститори за сметка на своите граждани.

- А в същото време държавата притиска производителите на ток, особено неприватизираните, да работят при символична рентабилност?

- Очевидно целта е да се даде възможност на купувачите на ЕРП-тата бързо да си възвърнат инвестициите. Изчерпването на резервите, за които споменах, е трудният начин, лесният е да се вдигат цените. Особено при "услужливостта" от страна на държавата и ДКЕВР. Чуждите инвеститори просто се възползват от това.

- Излиза, че беше по-добре ЕРП-тата да останат държавни?

- По принцип приватизацията се основава на очакването, че частният собственик ще управлява предприятието по-ефективно. Но този принцип не важи, когато става дума за мрежов монопол, който няма никаква конкуренция. Опитът на Европа също показваше, че в страните, които приватизираха електроразпределителните си мрежи, токът изпреварващо поскъпна. В Ирландия и Гърция, които не бързат да приватизират електроенергийните системи, цените са значително, с около 60%, по-ниски от тези в Германия и Белгия, докато преди приватизацията тарифите в тези страни са били близки. В някои страни раздържавяването на електрическата мрежа доведе не само до голям ръст на цените, но и до сериозни проблеми в снабдяването. Това се случва и у нас сега.

- А можеше ли да се избегне?

- В страните от ЕС приватизацията на електромрежите е предшествана от значително развитие на системата от правила, повишаване на изискванията към частните компании и на техните отговорности към потребителите. Много важно е и развитието на паралелна система за граждански контрол - както над монопола, така и над т. нар. "независими органи за енергийно регулиране". В България нямаше нито едно от тези условия.

Законът за енергетиката е фрагментарен, с широко отворени "врати" за неоснователно обогатяване на монополните играчи и произволно определяне на цените във вреда на потребителите. Санкциите в него са смехотворни. Най-голямата глоба е 150 хил. лв., а при повторно нарушение - до 450 хил. лева. Тези числа са несъизмерими с щетите от спиране на тока, например в столицата, само за няколко часа. Още по-несериозна е заплахата за отнемане на лиценз. Тази крайна санкция просто не може да бъде приложена - защото, ако едно ЕРП остане без лиценз, то незабавно трябва да спре да подава ток. Наказан ще бъде не монополният нарушител, а потребителите.

Сбъркана бе самата последователност у нас - монополната разпределителна мрежа изпревари в приватизацията производителите на ток. АЕЦ, различните вецове и тецове работят в конкурентна среда и бе далеч по-логично раздържавяването да започне с генериращите мощности. Някои страни в Европа избраха тъкмо този подход и там действително чрез конкуренцията се проявиха предимствата на частната собственост. А България избра опакия път.

- И какви ще са последствията от сбърканата приватизация?

- Занапред ще се редуват и застъпват вълни от искания за повишения на цените на тока - ту от електроразпределителните дружества, ту от електроцентралите. След приватизацията на електроцентралите ще се сблъскаме с наистина обективни претенции за повишаване на техните цени. Там тепърва трябва да се влагат колосални инвестиции за рехабилитация, модернизация, очистка на въздуха, рекултивация на земните площи и т. н. Тези разходи, които са задължителни за страната ни като член на ЕС, възлизат на милиарди евро.

Очаквам през 2007-2015 г. цените за краен потребител да растат средно с по 15% годишно. Те ще изпреварват около два пъти реалния ръст на БВП и на доходите на домакинствата. Поскъпването на електроенергията е пряк генератор на инфлация. Повишение на цената й с 10% предполага увеличение на инфлацията с около 0.5 %, а за някои стоки и услуги - още по-голямо. В много селища в Североизточна България например разходите за ток са 50% от себестойността на питейната вода.

Скоро цената на тока за домакинствата у нас ще надмине нивата в съседните Гърция, Турция, Сърбия, Румъния, а също и в Унгария, Чехия, Словакия, Полша, Ирландия и Великобритания. Цените за индустриалните потребители също ще надхвърлят средните равнища в ЕС. Това ще забави икономическия растеж. А скъпата електроенергия е последното нещо, което ще въодушеви както чуждите, така и местните инвеститори.

Трите сделки за ЕРП-тата донесоха 693 млн. евро приходи, но тази сума ще се изплаща с много висока и дълговечна "лихва" от всички домакинства и предприятия - чрез все по-скъп ток. Рано или късно всеки чужд инвеститор изнася от страната парите, които е инвестирал, плюс лихвите и печалбите. Получените пари от приватизацията на ЕРП-тата ще ги платим ние, потребителите от поколението, което влиза най-бедно в обединена Европа.

- Няма ли начин положението да се промени - държавата все пак държи 33% в приватизираните дружества, има права на акционер?

- Нещата не могат да се променят. Може да се направи така, че да не се влошават оттук нататък. Това обаче е въпрос на политика, която не можем да очакваме от сегашните управляващи, защото те наложиха дългосрочни договори и проекти в енергетиката, които още повече и по-трайно ще увеличават цените.
32
3095
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
08 Март 2007 03:36
В горната статия няма никакъв популизъм. Тя е една грозна истина, тази на нашето унищожаване. И няма съд, няма инстанция, която да започне да налага жестоки санкции за всяка форма на некадърно, престъпно невежество, което се заплаща с кръвта на един цял народ, с неговото бъдеще. Това е причината Господа за нашето деградиране, на фона на което думите на Сергей Станишев са СТО ПРОЦЕНТОВ ПОПУЛИЗЪМ , дрогиращо бръщолевене. Сто процентов популизъм остана и цялата дейност на Симеон Сакскобурготски, под задрямалото око на Президента. Естествено когато Сидеров посочва известни факти всички са против него, а писанията в пресата са просто предпазен клапан без никакво реално последствие.

08 Март 2007 03:44
"Eвропа отново се обръща към ядрената енергетика"
МОНИТОР
Та кой ми разправяше вреди време, 4е Европа няма да строи АЕЦ-и?
Първо в УСА, а после и в провинцията, т.е. в останалия свят.
08 Март 2007 04:18
Тук явно се очертава необходимостта още един, трети АЕЦ - щом токът ще поскъпва непрекъснато, колкото повече ток произвеждаме и колкото в-скъпо го продаваме, толкова по-богати ще ставаме. Вече почмвам да обмислям: вила на Бахамите или апартамент в Ню Йорк да си купя?
08 Март 2007 07:59
Ясно, една националицация ще обезвреди ценовата бомба. Според мен, обаче, е задължително и съд за отдалите инфраструктура на концесии.
08 Март 2007 08:43
Нещата са Очевидни и Кристално Ясни. И да пускат димки и да засекретяват НЕ помага ...
.
Простият въпрос е КОГА ще се ОТЪРВЕМ от Паразитите управляващи от Чуждо име територията "България".
.
Изобщо Можем ли да се Отървем .... ? Това е ВЪПРОСЪТ
08 Март 2007 08:59
Те веч нямат мило , родно-
а, вий, вий , , , сте идиоти, /по Ботевът/
08 Март 2007 09:13
Не мога да си обясня един прост факт от нашата действителност, хората, които ни управляват 17 години не знаят ли, че има една дума-морал?Това, което в2003 г.направиха управляващите с продажбата на ЕРД, е престъпление към нацията.В нормална държава, някои трябваше да отидът в затвора, а всички извън политиката вечно.Докога ще ни управляват морално деградирали, алчни и явно силно зависими и манипулирани от други, задкулисни сили хора.Но най - жалкото е , че нацията гласува , целукупно и дисциплинирано за едни и същи дегенерати.Явно, след като сме зомбирани, пасивни и без никакво достойнство заслужава ме точно това.
08 Март 2007 09:14
Май няма да се мине без революция. Вчера ни се сипва инфо, за луди пари дадени за лудо (ремонта на хеликоптерите), днес - ново 20. Сигурно има още недоизказани (естествено недоказуеми) истини, следствия от нестихваща алчност и лицемерие. Може и да мионе без революция.Мислех си, че 40-те години на Мойсей ще ни стигнат да се изчистим от отрочетата на комунизма, вече не съм сигурен. Започвам да мисля, че за идеализираните 40 няма да оцелеем, ще се загубим като народност (националното чувство у мен умря 800 дена след Симеончовото прилуняване на БГ ланд), останки от народ изчерпан като съдържание, куха мумия на нещо живяло някога. Малката надеждица е застаряваща и умираща- всеки старец и старица оскотели от лъжи и недоимъци. Страната умира със всеки дядо и баба, сами с тъгата и миналото си. Сбогом българи - голяма мъка ми е.
08 Март 2007 09:41
Дрън-дрън - токът щял да поскъва с 15% годишно.
Ако България си промени законодателството и разреши на енергоразпределителните дружества да купуват ток откъдето поискат, а не само от НЕК, цената на тока може и да падне. И сега токът у нас е по-скъп отколкото в Испания, примерно. Тия тикви си мислят, че ще плашат с поскъпване до безкрай. Никой не може да се пребори със свободния пазар.
08 Март 2007 09:44
Още нещо - трябва да се продадат всички все още държавни ЕРП-та, за да се ликвидира напълно монопола. И монопола на НЕК също да се ликвидира - никой да не е задължен да купува ток от него. Тогава ще паднат цените на тока, които сега издържат кръга Овчаров, БСП и т. н.
08 Март 2007 09:49
Цялата схема и философия на приватизацията е онагледена в това интервю.

Има един пропуск.Не се казва каква е сега консумацията-битовата консумация на глава от населението.Тя е спаднала неколкократно , цените са увеличени многократно .Схемата е перфектна за обиране на народа и то чрезосновни и стратегически ресурси-ток , вода , парно

Впечатли ме мнението на Zombi- този капиталистически Матросовец , хвърлящ се пред амбразурите с много измислици и пранословни съчинения. В случая се говори за електроразпределителни дружества. Zombie за да бламира проблема го препраща при АЕЦ и производителите на енергия.Освен това съвсем ясно е казано? , , Сбъркана бе самата последователност у нас - монополната разпределителна мрежа изпревари в приватизацията производителите на ток “, , А България избра опакия път.” , , Държавата притиска производителите на ток, особено неприватизираните, да работят при символична рентабилност?”, , В същото време гарантира на приватизатора високи , необосновано високи печалби-монополни частни печалби.”

Цялата аморалност на приватизацията е разкрита в този типичен пример.Законите се гласуват от хора който нищо не разбират.Особено порочни са клишетата.-клишета които се внедряват в главите на хората и ежедневно се повтарят за латерна и от латерни.Убеден съм как ще се появи поредният корифей който ще говори за конкуренции , за инсталиране на много мрежи , инсталации , тръби за да се реализира тази конкуренция.Целта е една единствена.да се прикрие естественият частен монопол , най гнусният и варварски монопол.При този монопол-всичко се прави против интереса на хората и с техните пари.От гледна точка на реалностите-частника не само не е добър стопанин , но и никога не е бил такъв.Създадените възможности са за грабеж и той граби , граби , граби от целият народ , срутва всичко и дори има наглостта да го показва на ползу роду.Цялата приватизация в България протече с тази философия.Явно има и такива като Zombi , за които е важно непрекъснато да блъфират , да пробутват клишета , да съчиняват измислици.Когато измислиците водят до грабеж , защо да ги няма такива като Zombi
08 Март 2007 09:56
Само предположих как ще се появи корифей , които ще говори за монополи и конкуренция и той се е появил-наш Пеко , друг храбър Матросовец , на които автомата дъни клише след клише , измислица след измислица.Наш Пеко ще ни прокара по десет инсталации , ще ни подведе по десет тръби , , ще ни направи въртоглави, да живеем м жилища които ще представляват електро-топло-водо разпределителни дружества.Важно е клишето-монопол , конкуренция.Този герой дали не знае че има ЕСТЕСТВЕНИ МОНОПОЛИ.Защо ли питам-капиталистически матросовец нещо да знае.?
08 Март 2007 10:08
Има ли някакви шансове да спрат да ни управляват мръсници? Засега както се развиват нещата, няма изгледи. Много долни хора излизат от недрата на нашата нация и се качват по върховете, а пък ние не правим каквото трябва, за да не става така.
08 Март 2007 10:44
Политиката е долна и мръсна работа.Политиците са там с цел да се облагодетелстват. И на най-върлите защитници на партиите и на партийните пристрастия трябва да им е ясно.В политиката не влиза свестен и честен човек-там няма среда за такива! Само МАЖОРИТАРНА система би могла да промени поне малко нещата, защото на следващите избори активноста едва ли ще надхвърли 35-40% и то главно от "организираните" маси избиратели. Хората са отвратени от това, което става в тази опоскана страна. Бездната между бедните и новозабогателите (може би само 5-10%законно) на гърба на всички нас става от ден на ден по голяма. ОСЪДЕНИ НЯМА....НЯМА И ДА ИМА, БЪДЕТЕ СИГУРНИ В ТОВА, та ако ще не Европа, а цял свят да ни критикува!
НЕ МИНАВА ДЕН, БЕЗ ДА ЛЪСНЕ НЯКОЯ ДАЛАВЕРА - КЬОРФИШЕКА Е НАЛИЦЕ...
И ПОСЛЕ ТИШИНАаа...
08 Март 2007 10:59
Явно и този надзорник не си разбира много от работата, х...бин естествен монопол се явяват само преносната и разпределетиелна мрежа, генериращите мощности и търговията на едро и дребно маже да има пазарни играчи.Ако имам регулаторна комисия която си гледа работата както трябва (вижте какви хора назначават там), например като в испания франция и др.страни от ЕСняма да сем на този хаос, специалиста инжинер-икономист що не каза че досега половинат правила на ДКЕВР не са готови, защо не каза че през 2006 г. ерп трбваще да се разделят на 2 - разпределително и търговец(изисквания на директива 54 /2003г на ЕС-препоръчвам я на всички да си я прочетат и след това да пишат за енергетиката), от лятото на 2007 пеко пазара би трябвало да либерализиран за всички потребители т.е право на избор на доставчик отделно дали това ще се осъществи на практика, за всички които не си изберат доставчика(мързи ги или не разбират ) има така наречения обществен доставчик. Надзорника сигурен ли че в Гърцката компания е държавна, като 49 % се търгува на Атинскат борса и през 2006г е глобена от ЕС тъй като нарушава директива 54, атова лято маляките ще ги видим кво ще правят, няма го тока от Козлодуй, годината върви сушава и планирания внос от "Черна вода" можи и да не можи.по-рано реекспортираха в албания и италия евтиния български ток и техните цени бяха ниски отделно към нергийната компания са мините където копат въглища както и термичните им централи и се получава кръстосано субсидиране затова цената им е по ниска ама в ЕС така не дават.
08 Март 2007 11:56
Имам познат който живее в Ирландия, та той ми разказа как стоят при него нещата с тока.Значи, купуваш си карта да речем от супермаркета, която представлява нещо като ваучер за мобилен телефон вкъщи я прекарваш през електромера и си "зареждаш" съответната сума.Когато вече е към свършване устройството сигнализира, че е време да заредиш отново и ака искаш да имаш ток го правиш.Той ми е казвал, че си е купувал такива карти на 2 компании занимаващи се с електроразпределение, т.е. грубо казано купуваш си ток от когото поискаш не си закрепостен като тук.Какво пречи и в България да стане така?
08 Март 2007 11:57
Има само една СТРАТЕГИЯ в държавата: да се постигне огромно богатство на политиците за сметка на населението. От 7 ЕР сега имаме 3. Супер. Вместо 7 да ги разбият на 17 те увеличават монополността. А най гротескното е, че имаме еврокомисар ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ! АМАН. НА БУНТ!
08 Март 2007 12:03
След планираните действия на бандата, която ни управлява, ще бъде съвсем закономерно да пернат на всички гранични пунктове и надписа :
Arbeit Macht Frei. Например ето така:
(снимка: натиснете тук)
08 Март 2007 12:07
Paperback Writer ни уверява в едно от най неверните клишета.Защо?Когато капиталистическата структура е факт-политиците изобщо не управляват и не могат да управляват-тази собственост.Те създават средата , условията.Някога управленческо е било решението тази собственост да стане частна и монополна.Станала е , друго ново политическо решение няма , или ако има е свързано с нови още по големи загуби за народа..И до тук? След като собствеността премине в частни ръце , от този момент управляващи са капиталистите , а не политиците.Истинската власт е в ръцете на капиталистите .Структурата на капитала е основен момент.Ако тази структура е биволска каруца и световният шампион от Формула 1 да я управлява , управлението е на ниво биволска каруца..Днешните политици нямат никакъв , абсолютно никакъв инструментариум , да променят процесите в създадената капиталистическа структура.Каквато е тази структура-такива процеси протичат.Ще вдигат тока и тези 15 % годишно могат да ни се сторят много желана и малка величина.Ще вдигат цените на вода , парно , телефон-на всичко?Монополните права им дават да осъществяват този диктат и те ще го осъществяват.А по уродливо нещо от частни монополни права няма . Това е необорим факт .
08 Март 2007 12:19
На Doctor - БРАВО!
ARBEIT MACHT FREI. Или както казвахме в казармата: "Умиране има, отърваня - няма"!
08 Март 2007 12:24
Понеже обичам точността:
1.Откъде мога да си тегля "конкурентна" жица съобразно "пазарно-регулираната" цена на тока - до моя дом стига само една линия за захранване от едно ЕРП(има-няма 200волта, но това пък е друга тема). За ВиК монопола да не подфащам...
2.Айде, ще повишават всяка година с по 15% цените на тока, да приемем че се съглася...но докога - след две-три години ще плащам три пъти повече от англичаните или от германците, получавайки десет пъти по-ниска заплата?!
3.Защо е необходимо постоянно да се измислят всевъзможни схеми от типа "Вход-Изход" към държавните монополи? По-лесно ограбване на държавата, по-добре за народа, по-добре за монополистите...или така ни диктуват отмайната си?!


Редактирано от - OLDMAD на 08/3/2007 г/ 12:26:45

08 Март 2007 12:46
1. Конкурентна жица не можеш да си теглиш (е на теория може и ще струва толкова, че няма и да си помислиш) но тока който тече по жицата можеш да го купуваш от различни търговци. Те си плащат за покупката от производителя и за пренасянето по жиците до теб.
Имаше едни пазарни герои дето щяха да теглят телефонни жици до всеки дом паралелно с тези на БТК. Отдавна не са се чували.
2. Цената на тока много малко зависи от това какви са заплатите в дадена страна. Горивата и машинарията в този бизнес имат международни цени, а те са определящите колко струва тока. Пазарни герои убеждаваха как с либерализацията всичко ще цъфне и върже в електросектора, та десетина години мъдрите управленци го декапитализираха здраво. Сега ще трябва да се прави обратното - да се капитализира, а това означава пари от джобовете на потребителите. Болезнено е, но "евтинията" в повечето случаи се плаща с лихвите.
3. Монополистите вече са частни.
4. Тези неща ги пиша не от зла умисъл, а защото са така. Сигурно пак някой юнак като опровержение ще започне да ми обяснява какъв съм. По-добре да обясни как са нещата.

Редактирано от - Heat на 08/3/2007 г/ 12:51:42

08 Март 2007 12:54
Я пак?
Чехите биле частни
Бравос!
А за международни цени въобще не ми споменавай - отдавна сме ги стигнали.
'Ма заплатите май не са...

Редактирано от - OLDMAD на 08/3/2007 г/ 12:55:53

08 Март 2007 13:04
Добре де, поправям се, не "частни" а "приватизирани"
Цените на тока в България са най-ниските в ЕС като са почти равни с тези в Гърция и така е било през последните десетилетия. Е идва време да се плаща "евтиния" обед.
08 Март 2007 13:09
Нещо куца у мисълта - ще повишаваме цените докато...?
И после какво?
Средноевропейски цени - срещу бедняшки заплати(най-ниските в ЕС)!
Нали уж търсенето и предлагането предпоставят някакъв пазарен баланс?
Или и в тази област айдеее, бития бит...
08 Март 2007 13:31
Когато става дума за стратегически неща , а енергетиката винаги е била стратегическа , ролята на политиката е огромна.
Цената на тока е видимо зависима , от големина на населеното място-консуматора , от отдалеченост от производителя, от покупателната способност , от мащабите и целите за които се използува.
Тя влиза в много остро противоречие с намерението да се развиват изоставени територии , да се развива икономиката , да се подържа живота върху цялата територия.

Такива капиталисти , ръководени от такива съображения и решаващи тези проблеми и противоречия няма.
За никаква де- капитализация и последваща ре-капитализация не става дума.

Достатъчно е да видите , как в малките населени места играе напрежението, гърмят домакинските уреди , как се търсят решения с такси електромери , за да стане ясно-капиталистите единствено от капитала се интересуват и ако им падне цяла страна ще затрият в името на капитала.
България някога светеше във всички затънтени места , а днес вече няма улично осветление и всичко потъва в мрак и тъмнина.Тези процеси вървят.А когато всички се преместят в София и големите градове , вместо домати , ще ядете стъклени крушки , които дори не светят?
08 Март 2007 13:42
ще повишаваме цените докато...
Докато търсенето и предлагането се уравновесят и същевременно производството и преноса да са рентабилни.
И в тази област е както в почти всички останали.
Производството ( и пренасянето и продажбата) на една стока изисква определени разходи. Ако за дълго време тези разходи са по-големи от приходите просто тази стока най-накрая престава да се произвежда.
08 Март 2007 14:40
Heat, не важи при монопол. А и в цяла редица други случаи.


08 Март 2007 15:19
Но пък и стоката е малко по-особена.
08 Март 2007 17:17
Нека да увеличават, но ако тока мръдне само с 1 стотинка нагоре аз спирам да си плащам сметките и ще се откажа от услугите на монополиста.
08 Март 2007 17:31
КАК МОЖЕ едни дистрибутори на ток да лапат като обезумели и то при положение, че всичко им е дадено работещо (изградено от парите на родителите ни).
Най-доброто решение ще бъде да си заминат Станишев и компания (както и Седефчо) и след това трите ЕРП-та да бъдат глобени от антимонополната компания по 1 млрд. евро за налагане на тотален монопол над БГ населението и тъй като те няма да могат да си го платят тяхната собственост да стане държавна. След което приватизацията да се извърши като му е редът.
08 Март 2007 19:20
Да приватизира само този, който извади от ЛИЧНИЯ си джоб парите, а не да размахва хартийки от банки, фондове и фондацийки. Като вадиш СОБСТВЕНИТЕ пари (а не чуждите, които управляваш) тогава ще си коректен към потребителите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД