Изборите за евродепутати през май са важни най-малко по две причини. От една страна, те са първите по рода си и от тях зависи какви хора България ще избере да я представляват в Европа. От друга - те са първият от дълго време насам тест за тежестта на всяка от партиите в общественото пространство. Затова и политиците се постараха да извадят силни листи с добре подготвени кандидати. Новите лица по традиция са просто брошка в листите, които, пак по традиция, се водят от стари муцуни, настоящи депутати и партийни функционери.
Листата на БСП още не е окончателно подредена, чака се решение на пленума на партията. Засега червените оповестиха 39 кандидати, от които ще останат 18. Съставът им е впечатляващ. 10 от тях са от гражданската квота - не са членове на БСП. Средната възраст в листата е 50 г., като най-възрастният кандидат е на 74, а най-младият - на 26 г. Една трета от претендентите обаче са под 35 г. Половината са жени. Червените могат да се похвалят с доста известни имена в проекто-листата си. Сред номинираните освен динозаврите Александър Лилов и Нора Ананиева има двама зам.-министри - Георги Кадиев на финансите и Ваня Добрева на образованието. Зам.-шефката на НАП Катя Колевска, началникът на кабинета на здравния министър Радослав Гайдарски Жасмина Мирчева, старшият експерт от администрацията на президента Даринка Първанова-Лазарова са другите представители от държавната администрация в листата на БСП. В нея има още 5 университетски преподаватели и един пенсионер - професорът по аграрни науки - 73-годишният Христо Мермерски.
Цветни петна в листата на социалистите
са младежите. Изненадващо в нея попадна и шефът на Интернет общество и експерт към транспортната комисия в парламента Вени Марковски. Най-младият кандидат - 26-годишният Альоша Маков Даков, е лесничей и главен експерт в Държавна дивечовъдна станция "Витиня". Само с няколко месеца по-голяма от него е асистентката на Евгени Кирилов в Европарламента Таня Димитрова, която е завършила международни отношения и евроинтеграция и има 3 публикации по въпросите на евроинтеграцията.
Палитрата на червените е и етнически разнообразна. В листата е попаднал както шефът на еврейската организация "Шалом" Емил Кало, така и съветникът на премиера по ромските въпроси Румян Русенов. Те обаче ще се класират на опашката на избираемата зона, която е до 7-8 място.
Въпреки пъстрата листа отсега е ясно, че при окончателната подредба челните места ще бъдат заети от стари муцуни - сегашните леви евродепутати и двама от депутатите от Коалиция за България Илияна Йотова и Иво Атанасов.
Още не е ясно кой ще води листата. Спрягат се имената или на Йотова, или на евродепутата Евгени Кирилов. Неговото първо място е почти сигурно, освен ако не бъде изпратен като
посланик на България в ООН,
каквито слухове се носят. В първите места ще попаднат и останалите 4 евродепутати на БСП - Атанас Папаризов, Георги Близнашки, Маруся Любчева и единственият младеж - Кристиян Вигенин.
В ДПС залагат на досегашните си евродепутати. Почти сигурно водач на листата ще е Филиз Хюсменова, следвана от Неджми Али и Четин Казак. За избираемо място шанс има и лидерът на младежкото ДПС Корман Исмаилов.
За първите си избори изобщо партията на Бойко Борисов ГЕРБ също излезе със силна листа, съставена от млади хора и специалисти. Видимата средна възраст на листата едва ли надхвърля 40 г. Хората на Борисов изглежда внимателно са подбирали кандидатите си, тъй като тези, които не се класират за Европарламента, ще станат бъдещата банка кадри на партията. По-голямата част от тях или са завършили европейски университети, или имат специализации в чужбина. Подбрани са експерти в различни сфери - международно право, финанси, енергетика, дипломация, земеделие, има дори митничарка. 11 от 18-те кандидати са жени - Борисов ги смята за по-добри и по-подготвени. Въпреки че в листата не попаднаха коалиционните партньори на ГЕРБ Димитър Абаджиев, Мария Капон и Анастасия Мозер, тя също не мина без стари муцуни. На трето място в нея се появи бившият зам.-председател на СДС Николай Младенов. Начело на листата застана шефката на гражданското сдружение ГЕРБ Душана Здравкова, която е съдия в окръжния съд във Варна. Втори след нея е младежът Радослав Точев, който е завършил публична администрация и международни икономически отношения във Франция. Допреди да влезе в листата на ГЕРБ, Точев е работил като съветник на финансовия министър Пламен Орешарски по спогодба с френското министерство на финансите, както и в кабинета на десния кандидат-президент на Франция Никола Саркози. В избираемата зона от 4-5 евродепутати попадат още главният инженер на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" Владимир Уручев и журналистката Петя Ставрева, която е от квотата на БЗНС.
Почти сигурно е, че
Антония Първанова ще поведе царската листа
за евровота. Впрочем тя е и единственият евродепутат от досегашната квота на НДСВ, която желае да се включи в надпреварата. Останалите трима - Христина Христова, Лидия Шулева и Станимир Илчев сами декларираха, че не желаят да участват в тези избори. Първанова си извоюва добри позиции в групата на либералите в Европарламента и дори беше избрана за заместник на председателя Греъм Уотсън. Според последното социологическо проучване на НЦИОМ депутатката е най-разпознаваемото лице сред сегашните български представители в ЕП. За успеха й значително може да допринесе и привлекателната й външност, отчитат анализаторите. Истинско чудо ще е, ако партията вкара повече от един евродепутат.
И в десницата за първите места залагат на видни партийци. В листите на СДС и ДСБ юпита и експерти останаха "за пълнеж". Сини и тъмносини организираха уж демократични процедури, с които дадоха думата на структурите си. Резултатът от тях обаче беше предизвестен.
СДС първи обяви окончателно подреждане. След водача Петър Стоянов е Лъчезар Тошев - депутат с четири поредни парламента, а сега сътрудник на зам.-шефа на НС Филип Димитров. Тошев бе четири мандата български представител в ПАСЕ. Сините се гордеят с десетината нови лица, които ще покажат на вота. Петър Стоянов лукаво ги окуражава, че имат шанс да го изместят заради възможността за пренареждане при гласуването. Истината е, че
самият Стоянов трудно ще спечели място
Очаквано, временното класиране на кандидатите на ДПС се оглавява от трима настоящи депутати - Константин Димитров, Светослав Малинов и Иван Иванов. Димитров и Малинов са и в националното ръководство на ДСБ.
В листата има трима филолози, двама политолози, двама икономисти и по един инженер, историк, лекар, ветеринарен лекар и художник. Костовистите не залагат на младостта, а изтъкват, че десетима от кандидатите им са били или продължават да работят като преподаватели във водещи български и чуждестранни университети. Най-вероятният водач - Константин Димитров, е завършил английска и немска филология в СУ и е преподавал в Техническия университет. Той е и бивш зам.-министър на външните работи в правителството на Иван Костов и посланик в НАТО, Белгия и Люксембург. Голям шанс за челната позиция има и Светослав Малинов. Той е завършил политология в СУ и политически науки в Университета в Йорк, Великобритания. Специализирал е в Норвегия, Италия, САЩ и Великобритания.
За нов мандат се бори бившият кмет и настоящ депутат Стефан Софиянски. Той смята да поведе собствена партийна листа, въпреки че социологическите проучвания даже не улавят рейтинга на неговото ССД.
Няма да липсват и екзотични независими кандидати като племенника на задържания шеф на "Топлофикация" - София Георги Рогачев. 32-годишният Добри Божилов провежда кампания в интернет с помощта на политолози и PR-и.
|
|