:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,386
Активни 626
Страници 12,260
За един ден 1,302,066
АМБИЦИЯ

Европа повярва в ядреното спасение на планетата

Компромисът за енергийните източници обвързва и България
Снимка: Ройтерс
Атомната централа в южния германски град Обригхайм би трябвало да спре до 2020 г., ако страната изпълни намерението си да се откаже от ядрената енергетика. Но при новите енергийни условия вероятно и Германия ще запази ядрената си енергетика.
Атомната енергия в Европа получи неочаквана подкрепа. Лидерите на ЕС приветстваха на 9 март ключово споразумение за намаляване на вредните газови емисии и преориентиране към възобновяеми горива.

Екоактивисти изразиха недоволство, че отстъпките пред най-големите замърсители и производители на ядрена енергия в Източна Европа поставят под съмнение амбициозната цел за ограничаване на отделяния въглероден двуокис с 20% до 2020 г.

Въпреки това германският канцлер Ангела Меркел ще използва споразумението от срещата на ЕС на високо равнище в Брюксел, за да притисне световните лидери на срещата на Г-8. Именно Меркел ще бъде домакин на събитието през юли.

Китай, Индия и Бразилия ще участват в срещата и подобно на САЩ ще бъдат принудени за първи път да приемат мерките за намаляване на въглеродните емисии.

Наред с ограничаването на вредните газове лидерите на ЕС обещаха, че 20% от енергетиката на страните членки ще бъде от възобновяеми източници до 2020 г. Всички 27 страни поеха този ангажимент и съдът в Люксембург ще следи за спазването му.



Ще последват месеци на пазарлъци



около планираните резултати на отделните държави. Всяка ще има различен принос, а дипломати дадоха да се разбере, че по-малки ще са очакванията от най-големите замърсители в бившите комунистически държави. Чехия и Словакия се оправдаха, че твърде скоро са оставили зад себе си продължилата десетилетия икономика на петилетките.

Потенциалът на ядрената енергетика ще определя задълженията на страните в производството на възобновяема енергия. Франция произвежда 80% от електричеството си в ядрени централи и затова настоя "невъглеродните" й мощности да бъдат взети под внимание. Френски дипломати смятат, че това ще намали исканията на Брюксел за повече възобновяеми източници, като например морските вълни, вятъра и слънчевата енергия.

Напускащият поста френски президент Жак Ширак приветства споразумението като едно от най-добрите в ЕС през 12-те му години президентски мандат.

Тони Блеър също бе удовлетворен от отстъпките пред ядрените сили. Изходът от срещата на високо равнище ще помогне на плановете му да възроди застаряващите ядрени централи във Великобритания. "Определен е дял от 20% за възобновяема енергия. Това ще позволи да се направи преглед на енергийните източници на страните, включително и ядрената технология, която очевидно облагодетелства и Обединеното кралство", каза Блеър.



Ентусиазмът на екоактивистите



не бе толкова висок. Приятели на Земята заявиха, че планираните цели са "плахи". Според техен говорител "държавните лидери дадоха скромна подкрепа за възобновяемите източници, но се съгласиха, че ЕС трябва да се стреми към малки съкращения. След това обаче не успяха да се договорят за конкретни мерки срещу ужасното прахосване на енергия в Европа".

Тони Блеър и Жак Ширак оцениха високо начина, по който Ангела Меркел водеше срещата. Тя се изправи пред силната опозиция, обявила се против плановете й за предотвратяване на климатичните промени. В тази опозиция участваше и Полша, която все още е твърде зависима от изкопаеми горива.

Но Ангела Меркел бе решена да упражни възможно най-силно влияние върху членовете на Г-8 и да ги убеди да последват примера й, като изработят глобална рамка за намаляване на вредните емисии след Протокола от Киото.

Жак Ширак описа изхода от срещата на 9 март като "един от великите моменти в европейската история". По неговите думи споразумението не е било лесно, но "г-жа Меркел постигна резултати с много интелект и жизненост".



Ключът към световното споразумение



ще бъдат САЩ, чийто Конгрес отказа да ратифицира Протокола от Киото. Същото направиха и Китай, Индия и Бразилия, които не бяха предвидени в протокола, тъй като през 90-те години бяха определяни като развиващи се държави.

Споразумението на ЕС позволява на г-жа Меркел да насърчи и други "глобални играчи" да се присъединят към мерките на Съюза - с допълнителното обещание, че Европа ще продължи напред и ще намали емисиите до 30%, ако останалите са готови да последват този пример.

Решенията на Брюксел за климата

Миналата седмица страните - членки от ЕС, и шефовете на правителствата стигнаха до компромис за нови мерки за опазването на климата и промени в енергийната политика на съюза.



Възобновяемата енергия



Най-важното решение гласи, че до 2020 г. трябва да се увеличи делът на възобновяемата енергия до 20% и така да се намали отделянето на вредни газовев в атмосферата, което предизвиква парниковия ефект. Брюксел има амбициозната задача заедно със свои международни партньори да увеличи дела на възобновяемата енергия до 30%. Като цяло до 2050 г. трябва да се стигне до 60-80% намаляване на отделяните в атмосферата вредни газове.



Край на електрическите крушки



Друг важен въпрос, който беше повдигнат, е смяната на електрическите крушки с флуоресцентни, които са по-икономични. Канцлерката на Германия Ангела Меркел, която се прояви на срещата като непоколебим защитник на възобновяемите източници на енергия, даде пример, че е заменила в къщи класическите крушки с флуоресцентни. Меркел е физик по образование и бивш министър на околната среда.

Ако само цяла Германия премине на флуоресцентни крушки, ще бъде избегнато отделянето на 6,5 милиона тона въглероден двуокис годишно, обърна внимание тя. ЕС трябва да изработи концепция по този въпрос до 2009 г., което да включва смяна на уличното осветление и това в офисите.

Големият пробив обаче си остава 20-процентното намаление на вредните емисии, които се отделят в атмосферата. Целта е също така да се намали зависимостта на ЕС от вноса на "вредни" източници на енергия. Споразумението между европейските партньори предлага до 2020 г. гъвкавост за всяка страна-членка да решава какви да са алтернативните източници - слънчева енергия, вятър, хидроелектрически централи или използването на т.нар. биомаси.

Това обаче ще стане, след като всяка членка вземе предвид националните си интереси. При това ще бъде отново разгледано използването на атомната енергия. Заради тези причини се очакват дълги и трудни преговори през втората половина на т.г.



Атомната енергия

Срещата на върха на ЕС "взе предвид оценката на Еврокомисията за ролята на ядрената енергия като алтернатива на въглищата в полза на екологията, но отбелязва, че мерките за сигурност в атомните централи трябва да стои на първо място". В същото време се отбеляза, че всяка държава-членка трябва сама да реши дали ще използва подобна енергия. Форумът на ЕС реши, че "атомната безопасност и преработването на ядрените отпадъци трябва да се подобри". Затова трябва да се подкрепят програмите на Брюксел в тази насока и се предвижда създаването на специална високопоставена група "Ядрена безопасност и преработване на отпадъците". Също така се предвижда провеждането на "широка дискусия" на всички заинтересовани групи за възможностите и рисковете от атомната енергия.



Биогорива

По въпроса за биогоривата участниците в срещата решиха до 2020 г. използването им да заеме 10% от общото производство на бензина и дизела. Това ще стане, ако тяхното използване продължи сегашната тенденция за увеличение и второто поколение биогорива се превърнат в комерсиална суровина.

Под натиска на Австрия бе прието да се подобри "европейската система за движение" и в частност по-голям контрол върху трафика на тежкотоварните камиони и тирове. Участниците в срещата обърнаха особено внимание на ЕК във връзка с големите разходи за построяването на нови пътища.

Няколко месеца ЕС обмисляше насилствено да бъдат раздробени европейските енергийни гиганти заради монополното им положение в Европа. От Брюксел искат енергийните концерни да предадат мрежите си на независими оператори. Това стана, след като ЕС наказа редица производители на енергия заради ценови заговор. Сред фирмите са водещи производители на енергия в ЕС като RWE, Е.ON, Wattenfall и EnBW.

Сега европейските лидери решиха да се проверки отново дали са нарушени приетите от ЕС правила в тази област, което засега означава, че гигантите няма да бъдат раздробени. Така форумът се противопостави на ЕК, която предложи крайната мярка заради съпротивата на Германия и други страни. Лидерите поискаха други предложения от комисията, като по този начин спорът се пренесе за по-нататък. Участниците във форума обаче повториха, че подкрепят предложението енергийните концерни да дадат мрежите си на независими оператори, което ще подпомогне конкуренцията.
Снимка: Ройтерс
Основната тема, която бе обсъждана от лидерите на страните - членки на ЕС, в Брюксел, бе стратегията за намаляване на емисиите от въглероден двуокис.
13
2885
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
13 Март 2007 02:15
това не е ли хаи тек джамия която осигурява енергия за строителна техника осигуряваща строежа на джам сради за джам мия чи
13 Март 2007 02:24
flasche beer djam und ich milioner
шише бира джам и я милионер
енергиино зависими производства
13 Март 2007 06:50
АЕЦ Белене ще е опасна!
Това че ще се строи от технически некадърна Русия я прави два пъти по опасна!
Още по опасно е това чe Русия е враждебна на НАТО и ЕС страна
която постоянно дрънка заплашително с оръжия и военна мощ!
13 Март 2007 08:25
От Брюксел искат енергийните концерни да предадат мрежите си на независими оператори. Това стана, след като ЕС наказа редица производители на енергия заради ценови заговор.
Хората са разбрали, че ако собственик на инфраструктура е и монополен доставчик на нещо, това води до крепостни селяни, високи цени и лошо качество.
В България обаче умрат да приватизират мрежи и доставка заедно!
Ако ЕК се наложи, ще стане весело. Жицата до вкъщи ще се поддържа от един оператор на мрежа. Оттам насетне за доставчик на ток, телефон, кабелна и прочее - който си харесаш...
13 Март 2007 09:34
"Жицата до вкъщи ще се поддържа от един оператор на мрежа. Оттам насетне за доставчик на ток, телефон, кабелна и прочее - който си харесаш..." - хахаха - и картелни цени. Приказки за наивници!
13 Март 2007 11:05
Екоактивисти изразиха недоволство, че отстъпките пред най-големите замърсители и производители на ядрена енергия в Източна Европа

И кои са тези отсъпки бре мили ми "Таймс"??? България със сигурност не е сред получилите някакви отстъпки, щото тъпака И.Калфин не можа да издейства за нас да се вземе за година не 1990, а 1989, щото през 1990, българската икономика вече беше в сериозна рецесия и не би трябвало да е представителна. Но ... като сме си избрали калпави политици, кой ни е крив.
13 Март 2007 11:09
Тъповатички европейските ни партньори, особено фрицовете, ама почна да им идва акъла в канчетата!! Можели без АЕЦ! Да, ама не!!!
13 Март 2007 11:11
ЦЕНА НА ТОКА В ГЕРМАНИЯ В МОМЕНТА - 4, 2 с.евро
13 Март 2007 11:14
"Глупакът" Буш зададе още по-радикална стратегия за използване на атома и то преди 6 месеца. Европейските умници пак изостанаха.
13 Март 2007 13:09
АЕЦ е път без изход. Колкото и да ви радва в момента реакторът гори КРАЙНО или ИЗЧЕРПАЕМО гориво. Бих запитал някой от по-надъханите защитници на АЕЦ:

1. Колко ядрно гориво има на Земята?
2. За колко години ще ситгне ако се запази сегашната консумация от 2006-та година?
3. За колко години ще стигне ако се збъднат мечтите ви за огромни инвестиции в ядрената енергетика?

отговорете ми с ФАКТИ и прозрачни иследвания.
13 Март 2007 13:58
котелите на аецовете може да се сгряват със слама, магаретата ще намалеят ама безопастностно е
13 Март 2007 15:42
За колко години ще ситгне ако се запази сегашната консумация от 2006-та година

За това което го има на сушата може да се спекулира, затова само запасите във водата. Във водата на моретата и океаните има 4.6x10^9 тона уран и реките докарват всяка година още 3.2x10^4 тона от този метал. Това може да покрие цялата консумация на електричество на човечеството за 7 000 000 години.
13 Март 2007 18:11
Да не забравяме и че самата вода става за гориво за АЕЦ
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД