3:1. Такова е съотношението между фалшивите и легалните дипломи, издадени през 2005 г. от държавния Великотърновски университет. От незаконно обучение само за 9 месеца на същата година във вуза са реализирани постъпления от над 1 млн. лв. Бизнесът с дипломи тече от години, като мелницата е произвела хиляди "висшисти". И какво от това?
В този въпрос се оглежда изкривеният образ на държава, прибягваща редовно до амнистия за незаконни дейности. Справедливостта в нея се оказва по дефиниция невъзможна, защото онези, които са призвани да следят за спазването на закона, години наред си затварят очите пред явните му нарушители. След това в името на общия интерес им опрощават греховете. За да няма кой да пита защо държавата не си е свършила овреме работата.
Такава е равносметката за поредното опрощение свише на незаконната търговия с правото да наречеш себе си образован. Прокуратурата и просветното министерство обявиха амнистия на хиляди незаконно раздадени дипломи от Великотърновския университет с дежурния при случаи на властово бездействие мотив, че младежите не бива да страдат. С това България най-официално призна, че: а) на дипломите й не бива да се гледа като на нещо повече от сгънат лист хартия; б) че с активното съдействие на властта за добре структуриран пазар на труда отвъд братовчедските целесъобразности и дума не може да става; в) че на терена са добре дошли и други мошеници търговци, защото по всяка вероятност нищичко няма да им се случи.
И тази индулгенция на образователни грехове е гарнирана с традиционното очакване, че обществото няма да се разбунтува. Майките и бащите на записани в незаконни центрове ще разберат, техните роднини - също. А те са една съвсем внушителна и пъстра група, в която влизат и служители на институции като МВР. На останалите по логиката на властта не би трябвало да им пука - нито на съвсем легално потилите се над следването си (колкото и нищожна да е тази групичка студенти), нито на работодателите.
Въпросът
"Какво да ги правим тези студенти"
не е без основание, но не може да се адресира към обществото. Той надали щеше да стои толкова остро, ако бе зададен навреме и съвсем не води до задънена улица. Държавата има възможност да накаже и студентите, и университета. Първите - с изискване за явяване на изпити пред смесени независими комисии (защото, както всички знаем, непознаването на закона не оправдава нарушаването му), вторите - чрез обявяване на нулева година на прием и съпътстващото го намаляване на субсидията. Апропо, Великотърновският университет отдавна е надхвърлил официално спуснатия от държавата капацитет и една нулева година на прием вероятно би му се отразила оздравително. А ако индулгенцията наистина не е придружена от звъна на монети, виновните длъжностни лица би трябвало да понесат и наказателна отговорност. Това обаче са все властово-нелицеприятни подходи.
Решението на МОН и прокуратурата да легитимират на думи дипломите на ВТУ е и
проява на двоен аршин
Само преди няколко месеца просветното министерство отказа да направи тази "услуга" на записаните в изцяло незаконни университети с мотива, че няма ангажимент към тези младежи. Ако тази логика бъде изведена докрай, държавните университети би следвало да се чувстват напълно свободни да вършат каквото им хрумне. Бездействайки на свой ред с години, държавата закрилница все някога постфактум ще им прости. В същото време качеството и в незаконните центрове на ВТУ и в изцяло нелегитимните университети няма как да бъде гарантирано. Интересно и какво би се случило, ако ВТУ бе прибягнал към по-опасни незаконни специалности като медицина например? Не че 1000 незаконни бъдещи юристи са по-малка напаст.
Да си говорим на фона на всичко това за рейтинги, за класиране на университетите по заплати на завършилите, за нови стратегии за висше образование е опит да се лекува с едното бълнуване тежко болен. При това - заплашен от бързотечна смърт в конкурентна схватка с държави, успяващи да употребяват непротиворечиво понятията университет и диплома. А дори не споменахме за фабриките за фалшиви дипломи в самото МОН, за професорите ментета и летящите преподаватели, за екзотичните специалности и факултетите гювечи...