:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,622
Активни 606
Страници 12,496
За един ден 1,302,066

Аман от образователни индулгенции!

Докато държавата признава незаконни дипломи постфактум, за никакво качество и авторитет на вузовете не може да става дума
"Щом в ковчежето монета прозвъни,

душата от чистилището ще освободи"

Йохан Тетцел, 1517 г., продавач на индулгенции



3:1. Такова е съотношението между фалшивите и легалните дипломи, издадени през 2005 г. от държавния Великотърновски университет. От незаконно обучение само за 9 месеца на същата година във вуза са реализирани постъпления от над 1 млн. лв. Бизнесът с дипломи тече от години, като мелницата е произвела хиляди "висшисти". И какво от това?

В този въпрос се оглежда изкривеният образ на държава, прибягваща редовно до амнистия за незаконни дейности. Справедливостта в нея се оказва по дефиниция невъзможна, защото онези, които са призвани да следят за спазването на закона, години наред си затварят очите пред явните му нарушители. След това в името на общия интерес им опрощават греховете. За да няма кой да пита защо държавата не си е свършила овреме работата.

Такава е равносметката за поредното опрощение свише на незаконната търговия с правото да наречеш себе си образован. Прокуратурата и просветното министерство обявиха амнистия на хиляди незаконно раздадени дипломи от Великотърновския университет с дежурния при случаи на властово бездействие мотив, че младежите не бива да страдат. С това България най-официално призна, че: а) на дипломите й не бива да се гледа като на нещо повече от сгънат лист хартия; б) че с активното съдействие на властта за добре структуриран пазар на труда отвъд братовчедските целесъобразности и дума не може да става; в) че на терена са добре дошли и други мошеници търговци, защото по всяка вероятност нищичко няма да им се случи.

И тази индулгенция на образователни грехове е гарнирана с традиционното очакване, че обществото няма да се разбунтува. Майките и бащите на записани в незаконни центрове ще разберат, техните роднини - също. А те са една съвсем внушителна и пъстра група, в която влизат и служители на институции като МВР. На останалите по логиката на властта не би трябвало да им пука - нито на съвсем легално потилите се над следването си (колкото и нищожна да е тази групичка студенти), нито на работодателите.

Въпросът



"Какво да ги правим тези студенти"



не е без основание, но не може да се адресира към обществото. Той надали щеше да стои толкова остро, ако бе зададен навреме и съвсем не води до задънена улица. Държавата има възможност да накаже и студентите, и университета. Първите - с изискване за явяване на изпити пред смесени независими комисии (защото, както всички знаем, непознаването на закона не оправдава нарушаването му), вторите - чрез обявяване на нулева година на прием и съпътстващото го намаляване на субсидията. Апропо, Великотърновският университет отдавна е надхвърлил официално спуснатия от държавата капацитет и една нулева година на прием вероятно би му се отразила оздравително. А ако индулгенцията наистина не е придружена от звъна на монети, виновните длъжностни лица би трябвало да понесат и наказателна отговорност. Това обаче са все властово-нелицеприятни подходи.

Решението на МОН и прокуратурата да легитимират на думи дипломите на ВТУ е и



проява на двоен аршин



Само преди няколко месеца просветното министерство отказа да направи тази "услуга" на записаните в изцяло незаконни университети с мотива, че няма ангажимент към тези младежи. Ако тази логика бъде изведена докрай, държавните университети би следвало да се чувстват напълно свободни да вършат каквото им хрумне. Бездействайки на свой ред с години, държавата закрилница все някога постфактум ще им прости. В същото време качеството и в незаконните центрове на ВТУ и в изцяло нелегитимните университети няма как да бъде гарантирано. Интересно и какво би се случило, ако ВТУ бе прибягнал към по-опасни незаконни специалности като медицина например? Не че 1000 незаконни бъдещи юристи са по-малка напаст.

Да си говорим на фона на всичко това за рейтинги, за класиране на университетите по заплати на завършилите, за нови стратегии за висше образование е опит да се лекува с едното бълнуване тежко болен. При това - заплашен от бързотечна смърт в конкурентна схватка с държави, успяващи да употребяват непротиворечиво понятията университет и диплома. А дори не споменахме за фабриките за фалшиви дипломи в самото МОН, за професорите ментета и летящите преподаватели, за екзотичните специалности и факултетите гювечи...
12
2654
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
13 Март 2007 01:14
Как беше - "Gaudeamus igitur... и т.н, та чак до ... Pereat tristitia,
Pereant osores, Pereant mutres". Едни блъскат, други се тръскат...
13 Март 2007 03:33
Дано образованието, което са получили да е законно. Иначе допломата не дава образование, тя само доказва презупмцията за образованост по отношение на някого. Санким Енгелс е имал диплома за средно оброзавание,
; всички си изкарваха хляба с него.
13 Март 2007 06:41
Всеки да учи където си иска.Всеки може да е преподавател!Всеки може да издава свидетелства и удостоверения!
Ахмаци и лъжци ще се елиминират от свободният пазар!
"Легалните" дипломи на комунистите създадоха и още създават армии от некадърни паразити професори, академици, писатели, артисти, доктори, архитекти..
Висшето образование в България трябва да стане изцяло чaстно!
До тогава... "go West Young Man"!
13 Март 2007 08:01
Браво Таня Петрова!
13 Март 2007 10:14
13 Март 2007 10:17
Ами ей го резултата:
Мащабна кампания за обучение в правопис и стил на чиновниците започва министерството на администрацията. Ще има поредица инициативи за ограмотяване до 24 май, обяви вчера във Варна министър Николай Василев. Не може да се праща писмо до премиера с 40 граматични грешки, даде пример той. Най-много чиновниците бъркали правописа на самата дума министър-председател. Сред най-често срещаните грешки са "прецедател" и "претседател". Грешки се допускали масово и в препинателните знаци.
13 Март 2007 11:09
Точно дейността на Тецел събужда гнева на Мартин Лутер и започва Реформацията.
Но ние си нямаме Мартин Лутер - имаме си Вълчев и компания
13 Март 2007 11:44
Добра статия!
Лошото е, че управляващите няма да я вземат в предвид.
13 Март 2007 13:36
мръсния бизнес с фалшиви дипломи и държавни субсидии няма да спре докато у нас се гледа само кетапа. почнат ли да се гледат знанията всичко това ще изгуби значение. тогава няма да се пита "къде си учил? ", а "какво знаеш? "

13 Март 2007 16:31
Браво на Автора!
Накара ме да се замисля и тази вечер ще се консултирам с адвокат. Значи сегашните управляващи, щом искат да приравнят дипламите ни за висше образование с фиктивни документи, ще поискам да си платят. Вярно с парите на данъкоплатеца, но ще си потърся правата по надлежния ред.
То бива бива, но бивол курбан не бива....
13 Март 2007 18:55
За автора Няма какво да се добави.
13 Март 2007 22:47
Уважаема Г-жо Петрова, статията Ви много точно отразява проблема за т.нар. "незаконни филиали" на ВТУ. Аз наблюдавам този проблем от една петилетка и установявам, че:
1. Не е луд този, който яде зелника. Ами като няма никакви санкции защо да не се облагодетелствуваме? Къде е МОН през тези години? Къде са органите за контрол?
2. Не е само ВТУ в това положение, следователно всичко това е организирано и се провежда с негласното съгласие на висшестоящите органи- Комисия по образование към парламента, МОН, ръководство на ВУЗ и т.н. Дори след като ВТУ закри своите изнесени звена на тяхно място се настаниха още по-фрапиращи структури на държавни ВУЗ.
3. "Летящите преподаватели" са много по-мотивирани да преподават в изнесените звена, защото колкото и да са мизерни хонорарите се плащат веднага и за 2 дена лекции се вземат 100-120 лева. Обучението в България е самообучение и който иска да учи го прави, а който не иска - за негова сметка е.
4. Качеството на обучение зависи от качествата на студентите, от преподавателите и материалната база. Има държавни ВУЗ, където положението е трагично. В някои изнесени звена е по-топло, уютно и има значително по-нови компютри. Не навякъде разбира се.
5. Не зная този 1 милион лева влезли в касите на ВТУ за какво са използвани, но Университета няма пари да плаща наднормени часове и часове за изпитани студенти. Преподавателите нямат никакъв мотив да се стараят в часовете, които не им се плащат. Мои познат има 860 часа натовареност, а му плащат само за 360 часа. Е, ясно е, че 500 часа се карат през куп за грош, т.е. за нула стотинки. Не зная друг ВУЗ в който да не плащат отработените часове. Питам се къде отиват парите получени от изнесените звена?
Въпросите са много, но няма да се решат със стратегии, които не работят в полза на студентите и преподавателите, а са изгодни на партийни структури и "наши хора".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД