:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,299
Активни 850
Страници 1,229
За един ден 1,302,066
Анализ

Енергетиката - между еколозите и екоползите

Спрените мощности на АЕЦ "Козлодуй" няма да могат да бъдат бързо заместени с вятърни централи и ВЕЦ-ове. Затова е по-добре правителството да не поема необмислени ангажименти пред Брюксел
В оплетения кръг от енергийни интереси, който всяка държава преследва по свой начин, най-важното е от време на време отговорни фактори да осъзнават какви ангажименти поемат, до какво ще доведе това, кои интереси са краткосрочни и с кои не бива да се правят компромиси. Иначе се стига до парадоксалното положение, в което изпадна България - на фона на призива за намаляване на вредните емисии с 20% до 2020 година тя е принудена да затвори III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Парадоксът е в това, че българската енергийна система няма с какво бързо да замести 880 мегавата мощност от затворените два реактора освен с няколко блока в ТЕЦ-овете. Което веднага увеличава нивото на изхвърляните вредни емисии и влече след себе си нови разходи, които трябва да бъдат платени от данъкоплатците. Съвсем друга би била ситуацията, ако Швейцария или Ирландия примерно имаха ядрена централа, която трябваше да затворят. Първата разполага с достатъчно водни източници, а втората - с добри възможности за изграждане на вятърни електроцентрали.



На Балканите обаче картината е различна



От съседите ни възможност за задоволяване на собствените си потребности с водни централи има само Албания. В сушави години обаче Албания разчита на внос на ток и най-изгодно поне досега й беше да го купува от България. А последната година водата бе определено в малки количества.

Македония и Сърбия имат проблеми с липсата на големи мощности, които да осигуряват стабилно производство на ток. В Македония в последните години има нарастване на консумацията с по 37% годишно и инвестициите в енергетиката не могат да смогнат да го задоволят.

Хърватия винаги е внасяла близо половината от нужния й ток и от началото на тази година е принудена да плаща вместо по 40-50 евро на мегаватчас по 90-100 евро. Защото посредниците, които заместват НЕК, се възползват от ситуацията.

Именно тези държави подписаха онзи ден общата декларация, с която се призовава Евросъюзът да анализира по-внимателно енергийната ситуация в Югоизточна Европа, включително и възможността за повторно отваряне на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Сметките показват, че поне до 2015 г. в региона ще липсват достатъчно мощности, които да задоволяват търсенето. Възможностите за внос дори на по-скъп ток от държави извън региона също е ограничен, защото няма достатъчно надеждни връзки с такива енергийни системи. Всички експерти смятат, че причината още тази зима да не се стигне до аварийни ситуации е просто по-мекото време и свързаната с това по-ниска консумация.

От страните в региона



само Румъния и Гърция не подкрепиха декларацията



Но това е лесно обяснимо. Румъния отдавна се кани да заеме мястото на България като голям износител на ток в региона и не вижда смисъл да защитава българска ядрена централа.

А Гърция е поразена от същия екологичен синдром, който често се проявява и в Австрия. Тя е настроена антиядрено и нейните екологични организации играят умело по тази струна, независимо че лятно време южната ни съседка изпада в доста неизгодна позиция. Около 40% от целия износ от България, който миналата година беше близо 8 млрд. кВтч, отива в южната ни съседка. Австрия си има алтернатива - близо 60% от тока там се произвежда от водни централи. Южната ни съседка обаче няма тези възможности. Вносът на ток от Италия, освен че е много по-скъп, е и ограничен заради съществуващите енергийни връзки. Така че съвсем скоро Гърция ще трябва да реши на кои защитници да заложи - на онези, които я бранят от ядрената енергия, или на онези, които мислят за собствената й икономика.

По-важният въпрос за нас обаче е



накъде да поеме България



и с какво от общата европейска енергийна политика трябва да се съгласява. Защото, ако страната ни изпълни всички ангажименти, които правителствените ръководители на страните от ЕС бистриха в края на миналата седмица в Брюксел, това със сигурност ще доведе до най-голямата катастрофа в нейната икономика.

Да се увеличи до 20% делът на възобновяемите източници на енергия, да се намалят с 20% емисиите на въглероден двуокис и също с 20% потреблението на енергия, са неща, които екоактивистите със сигурност приветстват. Заедно с тях може би радостно потриват ръце всички собственици на ВЕЦ-ове, инвеститорите във вятърни централи и в производството на ток от приливите и отливите на морските вълни, от слънчевата енергия и какви ли още не възобновяеми източници. Но за българското общество като цяло резултатът от всички тези мерки ще е само един - допълнително повишаване на сметките за ток.

Премиерът Сергей Станишев и вицепремиерът Ивайло Калфин бодро рапортуваха от Брюксел, че са успели да постигнат успех. Там е възприета изгодна за страната формула за емисиите въглероден двуокис. За начална стойност, която ще бъде намалена с 20% до 2020 г., ще се смята не първоначално предвижданата 1990 г., когато у нас имаше силен спад на всички производства и следователно ниски стойности на замърсяването, а 1988 г., когато икономиката все още работеше и има доста по-високи стойности на замърсяване. За България резултатът от тази формулировка ще се измерва в милиарди левове. Ако за постигане на по-ниски емисии вредни газове, грубо казано, трябват 10 млрд. лв., само от отчитане на спецификата за нашата страна тя би могла да си спести половината от тази сума.

На този фон обаче доста озадачаващо прозвуча изказването на Станишев, че страната ни би могла да приеме набелязания ангажимент за увеличение до 20% на дела на електроенергията, произвеждана от възобновяеми източници, ако ЕС преоцени субсидиите. Според присъединителния договор на България до 2010 г. тя трябва да увеличи производството на ток от възобновяеми източници от сегашните 6-8% (в които влизат предимно водни централи) на 11%. До момента този ангажимент се изпълнява трудно и бавно. В България токът, произведен от вятърни или слънчеви централи или от биомаса, не достига и четвърт от 1 процент.

Ангажиментът да увеличим този процент на 11% обаче върви заедно със спазването на европейска директива, която изисква



да има преференциална цена за ток от екоизточниците.



У нас например НЕК плаща на ВЕЦ-овете по 9.6 ст. на кВтч, а за вятърните централи - по 14.4 ст. За новите вятърни централи, построени след 2006 г., тарифата е дори 21 ст., а за слънчевите централи се предвижда тарифа от 70 ст. Няма тарифа за производството на ток от морските вълни или от още по-екзотични източници, но със сигурност има инвеститори, които ще дават мило и драго да им купуват енергията, произведена по този начин, и по 2 лева за кВтч.

За сравнение - изкупната цена на тока от АЕЦ "Козлодуй" е 1.4 ст., а най-скъпата конвенционална ТЕЦ - "Марица 3", продава тока си срещу 5.7 ст. за кВтч. До домакинствата токът достига с цена 14.6 ст. При това положение в интерес на цялата система е производството на ток от вятър, вода, слънце и прочие да бъде колкото се може по-малко, а от атомна електроцентрала - колкото се може повече. Не коментираме ТЕЦ-овете на въглища, защото замърсяват въздуха, а намаляването на вредните емисии струва много пари. При това положение незнайно защо премиерът смело поема ангажименти, а вицепремиерът му няколко дни след това коментира по същия повод, че "ще бъде малко напрегнато". Макар че точните цифри тепърва ще се дискутират и по всяка вероятност всяка страна-членка ще наблегне на националните си особености, подобно изхвърляне е крайно непрепоръчително.

Макар че у нас нещата често са с обърнат знак. Еколозите, които по призвание защитават обществото от замърсяването на природата, са всъщност най-големите противници на ядрената енергетика. От приказките им много често личи, че въобще не си дават сметка, че ядрената енергетика няма абсолютно никакъв принос към замърсяването на въздуха. Еколозите са и най-големите поддръжници на производството на ток от екоизточници, макар че няма проект за вятърна централа, който да се е харесал на дружествата за защита на птиците например.

Така че балансът между екология, цена на енергията и обществен интерес трудно ще се постигне. И не е добре да се правят прибързани изказвания и да се поемат необмислени ангажименти. За да не се повтори абсурдната ситуация с АЕЦ "Козлодуй".
21
2417
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
14 Март 2007 01:30
Леле, този автор какво го чака, като се появи наш Абдалчо, жално му майка.
14 Март 2007 09:16
ИДВАМ! хаха
Авторът толкова умело пропуска неизгодни за него факти и прогнози, че даже не знам откъде да започна.

Не не знам просто, много зле много. Ай ще си помисля малко, че такова безочие граничи с престъпна безотговорност.

Редактирано от - Абадабчо на 14/3/2007 г/ 09:19:53

14 Март 2007 09:53
Авторът този път наистина е напипал къде е заровено кучето. Много ще има да се пише по тази тема в бъдеще. Много милиарди а не екология ще почнат да изскачат.
Професионална работа.
14 Март 2007 10:54
автора много точно е напипал темата , наистина може още много да се пише, например, колко е естствения радиационния фон на сгуроотвала на един ТЕЦ и рад.фон на АЕЦ(с изкл.на зоната). Защо никой не пише, а явно и неразбира как ще се осигури сигурността на преносната мрежа отова е залегнало в директива №54 на ЕС , това много важно условие за работоспособност на мрежи от там идва сигурноста на доставките. С тези вътърни, слънчеви и т.н. централи да може да постигне сигурност, коя ще бъде базова централа , кой ще поеме подвърховите товари и върховите, кой ще е балансираща мощност. За цената да не говорим скъпо, по-скъпо, най-скъпо, ВЕИ. Отедлано специално за българия внасят ветрови централи които не могат да се сихронизират и създават асихронни смущения в мрежата , тези неща кой ще ги отстрани? Еденствено голевми ВЕЦ могат да работят като базови например Братската и ли саяношушенската на река ангара или голям вец на голяма пълноводна река , но за съжаления в България тс такъв воден ресрс не разполагаме.
14 Март 2007 11:26
mamut,
Темата е наистина много сериозна и е възможно с няколко подписа бат' Серго да ни вкара в ситуация, подобна на тази с АЕЦ-а. Тогава/по времето на Беров/ няколко необмислени подписа с идеята, че после ще му мислим закопаха БГ с около $10-20млрд.
Да оставим Дон Кихот да си строи вятърни централи и да бързаме с 'Белене'/между другото, медиите не ни информират как върви строежа там/. Потреблението на ток у нас ще се повишава/заедно с повишението на БВП/ и не трябва да си завираме главите в пясъка и да чакаме да видим какво ще стане...
P.S. Налято като започнат да плащат по-големите сметки мнението на Гърция може и да се промени.
14 Март 2007 11:43
Няма да споря с вас за бъдещето на АЕЦ. След 50 години няма да се строят ядрени реактори, това е ясно.

Авторът пропуска да засегне темата с енергийна ефективност. България е на първо място по нефективна употреба на енергия и по разхищаване на енергия в ЕС.
Аз лично се радвам на скъпия ток. Сменил съм си крушките с ефективни. Слагам си топлоизолация. Изключвам си електроуредите след употреба от контакта. НЕ СЕ ОГРАНИЧАВАМ! Просто съм спрял разхищенияат.

Ако сички го направят няма да имаме седи толкова този въпрос.

Колкото до бъдещето на енергетиката - ясно е че безгоривните в дългосрочен план ще станат по-ефтини от "традиционните". Трябва да си супер тъп да не го проумяваш това. Ако се позаинересувате в ценообразуването им ще го разберете.
14 Март 2007 11:49
Натиснете тук

Това е интересна страничка и актуална при това колко carbon-free е ядрената енергетика.
14 Март 2007 11:51
При 80% ток от АЕЦ у Франция?!
Де ги еколозите и духачите там...или па у Румъния - явно някой ги е "пенсионирал"!
Както е казано: - "Каквото сам си направиш, и най-големия ти враг не може го направи!"
14 Март 2007 12:33
Изключвам си електроуредите след употреба от контакта.

Похвално, похвално, така трябва. Как и другите не са се сетили да я правят таз работа.
14 Март 2007 12:38
Колкото до бъдещето на енергетиката - ясно е че безгоривните в дългосрочен план ще станат по-ефтини от "традиционните". Трябва да си супер тъп да не го проумяваш това. Ако се позаинересувате в ценообразуването им ще го разберете.

Ами тогава големите концерни в този "еко" бизнес да започнат ни продават тока от такива инсталации в дългосрочен план а не сега. Естествено който иска фотосоларен ток по левче за киловатчас или вятърен ток по левче за три киловатчаса има пълното право да си го купува още сега щом му харесва, но не и да рекетира други хора да бъдат принуждавани против волята си да пълнят касите на компаниите спонсориращи "еко" активистите.
14 Март 2007 13:03
Съгласно теорията на платените псевдо-еколози(илюстрирана най-добре в "Ъндърграунд" на Костурица), максимума на енергийната ефективност се постига чрез въртене на педалите!
Чисто, просто, екологично!
"Динамото" на "колелото" произвежда "ток", екологът въртящ педалите консумира само екологични и високо-енергийни храни(боб, леща, грах и пр.), изпотяването се филтрира и преработва в еко-вода, метанът от газоотделянето чрез съответните тръбоотводи се праща за износ...
Красота и екологично равновесие!
14 Март 2007 15:10
Heat, зле!

Защо АЕЦ и ТЕЦ продават на 1.4 и т.н. стотинки цена, а потрепбителя купува на 14?

ЗАЩОТО, и ми писна да го повтарям, ЕНЕРГИЙНАТА НЕЕФЕКТИВНОСТ В БЪЛГАРИЯ е на мега равнище. И това всичкото е на гърба на потребителя. Защото монополистите доставчици загубилия се ток по пътя го пишат на сметката на потребителите.

И при положение, че десетилетя правителството е спонсорирало "традиционните" енергийни източници, ЗАЩО ПО ДЯВОЛИТЕ сега се противиш когато то (правителството) спонсорира алтернативните.

Технологията е нова - едва 55 милярда долара оборот през 2006 - чакай малко да се развие. То НЯМА конкуренция в ВЕИ, защото всичко е продадено много преди да е произведено. Слез малко на земята, вниквай в нещата, гледай детайлите. Няма свободен пазар за ВЕИ още. Защото 100 пъти го повторих - ТЪРСЕНЕТО задминава в пъти ПРЕДЛАГАНЕТО. Затова е нормално цените да са високи за сега. Няма конкуренция.
14 Март 2007 15:16
Похвално, похвално, така трябва. Как и другите не са се сетили да я правят таз работа.


Не съм го измислил аз прочетох го на сайта на ВВС. Ако си беше направил труда да прочетеш малко за енергийна ефективност и как лично ти да намалиш замърсяването с въглероден диоксид, щеше да си го прочел това - пише го навсякъде.

Когато са на stand by електро уредите харчат ток, който се разхищава.
14 Март 2007 16:03
Абадабчо,
защо се опитваш да пробутваш статии от КрисчънСайънсМонитор в които пише:
According to one study that has studied the question, nuclear power may not fare as well when its life-cycle cost of reducing CO2 emissions is compared with other energy alternatives.

малко грубичък превод:
"Според едно изследване което е изследвало въпроса , ядрената енергия може и да не си струва ако сравним СО2 емисиите и през целият жизнен цикъл с тези на други енергийни алтернативи."
демек, вЬрвайте ми
14 Март 2007 16:11
...и не ме разбирай погрешно, не съм против вятърните турбини (стига да не пречат на птичките). Просто си смеш(на)ен със разпенването си срещу АЕЦ-а не можеш да издухаш АЕЦ със ветро-парк.
Има един фактор, нарича се надеждност и там сичкото турбини са... еми вятър работа.
14 Март 2007 16:19
Нещо не схващам Какви източници е спонсорирало правителството в България през последните десетилетия освен ВЕЦ, вятърни перки и фотоволтаици? Субсидията за тези ВЕИ чрез грабителски завишени изкупни цени и задължително изкупуване е факт разбира се, не го отричам.
Все нови неща ми се случва да научавам днес. Имало желаещи потребители които били изкупували производството на ВЕИ в аванс, в коя държава е това? Изкупуване в аванс има само на перки и фотоволтаици от концерни които ги доставят и произвеждат задължително изкупувана енергия на гигантски цени която пълни джобовете на тези концерни.
Колко харчи една пералня ако е включена в контакта? А хладилник, печка, прахосмукачка, бойлер, миялна машина, микровълнова печка....
14 Март 2007 19:33
Разбира ги нещата г-н Николов, но черното му е, че всуе на еколозите се е натопорчил. Сигурно сега така е модерно...
Но той не знае ли, че със закриването на АЕЦ-ове по света еколозите много общо нямат? Той знае ли колко АЕЦ "закриха" зелените в Германия като влязоха във властта?
Питам бе, ама си мисля, че е нито един.
Това не е екологичен проблем, а социален и икономически. За социалния само знам, а за другия (икономическия) мога само да гадая. Знам, че хората по света (обикновените, не тези с екологично образование) са наплашени.
И има защо.
Не само от авариите, но и проблемът със складирането на отработеното ядрено гориво - СЪЩИНСКИЯТ ПРОБЛЕМ. Че за него дори навремето имаше предложение да бъде изнасяно с ракети носители в космоса бре.
Този проблем за България не съществува, защото тя плащаше на Русия за преработка и депониране на тоя опасен боклук, който никой по света не го ще. Защото това не е като софийските бали (не че тях някой ги взима радушно).
14 Март 2007 21:06
Цъ. Не мислите в правилната посока господа "зелени енергетици". Единия тип енергетика не изключва другия, напротив ядрените мощности дават възможност за плавен преход към ВЕИ. Колкото до икономиката - то там си е ясно, мисля че дори вие не може да наречете ВЕИ икономически изгодни на държавно ниво. Ако има някой балък да дава субсидии са изгодни за инвеститотора, ама не и за потребителите. А тия субсидии ги дава държавата тоест данъкоплатците, демек потребителите. ВЕИ са перспективна технология но още са в начален стадий на развитие след 50 години, както каза абадабчо може би ще бъдат достатъчно технически развити за да бъдат дори по-ефективни от ядрените ама след 50 години. А дотогава какво ще правим - на свещи ли ще я караме? Ако има технология която наистина отмира това са големите ТЕЦ-ове на кюмюр и природен газ, мазутните ТЕЦ-ове вече отмряха и останаха само такива интегрирани с някой крупен завод. В ядрените има още хляб, поне докато се появи тяхна алтернатива - проекта ИТЕР е такава алтернатива например. Не впрягайте карузата пред коня с две думи.
14 Март 2007 21:31
Г-н Маузер, нали аз туй рекох, щото "зелени енергетици" нямат пръст в тая разтурия на АЕЦ-ове. За никой еколог не е тайна, че атомната е най-чистата в екологично отношение енергия. Там проблемацията е другаде (за част от нея писах горе). А европолитиците са яхнали това "другаде" и употребяват ситуацията да направят леко разместванийце.
Нашите хрантутници в правителството също - оакаха се с "Козлодуй", а сега ще ни вдигнат цените на тока нарочно, за да "докажат", че имаме нужда от АЕЦ "Белене". А пък на народа като му ровнеш в портофела повечко, после иди му разправяй, че Р.Овч. и подобните нему нямат право да се гаврят така с хората.
Пак да повторя - авторът на статийката нещо се е оплескал със заглавието.
14 Март 2007 21:35
Винаги е приятно и интересно да четеш аргументирана статия. Случаят е точно такъв.
А фантазиите за въглеродния двуокис от човешка дейност, като главна причина за климатичните промени са съвсем отделна тема.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 14/3/2007 г/ 21:38:02

14 Март 2007 23:48
Keen съгласен съм с теб - еколозите, които знаят за какво става дума не мукат, но политиците които яхат тая кауза са отделна манджа. Мето, засега поне статистиките са в полза на тая "фантазия" с емисиите от въглеродния двуокис. Иначе контра-теории - много, последната изказва принципно вярното твърдение че 1500 годишните цикли на слънчевата активност предизвикват промяна на климата. Само че пропускат два факта - в момента е най-топло за последните 10 000 години и нивата на въглероден двуокис са най-високи. Модела за връзката между въглеродния двуокис и парниковия ефект е емпирично доказан още в края на 19 век. Толкоз.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД