Това вече не е случайно. Отговорни хора като председателя на БСК Божидар Данев и заместника му Дикран Тебеян да кажат, че е редно да се помилват фирмите, които досега са укривали данъци и осигуровки! Това не може да е истина.
А аз си мислех, че поне от времето на Ал Капоне да укриваш данъци е престъпление и не може да съществува друг меродавен поглед по темата. Бях останал с впечатлението, че се стремим към капитализъм, в който успелите трябва да се стимулират за предприемчивостта им, на бедните трябва да се помага, тези, които газят закона, трябва да лежат в затвора, а всички трябва да сме солидарни и отговорни. Правилата трябва да се спазват, данъците и сметките трябва да се плащат, трябва да има ред и спокойствие.
18-ата година от мирната ни революция започна със смущаващи сигнали, че това е абсолютно наивна представа и за прехода ни, и за моментното състояние на държавата. Лошото е, че
сигналите идват от самата държава -
тя крещи: "Какви закони?! Какви данъци?! Я не се връзвайте на тези глупости".
Държавата, в лицето на правосъдния министър, вече няколко месеца обяснява, че от затвора трябва да излязат хора, които са извършили определени престъпления. Тя казва: "Какво като си пребил човек? Какво като си обрал кварталния магазин - спокойно, за такова нещо няма да лежиш в затвора". Онзи ден същата тази държава - не имагинерният й образ, а конкретни нейни представители - реши да признае дипломите на хиляди студенти, които са завършили абсолютно незаконни центрове на легални университети. Преди това общинско-държавната "Топлофикация" в София призна, че е на път да умре, тъй като малцина са тези бунаци, които си плащат парното, но тя не смее да предприеме мерки срещу мнозинството, което бойкотира сметките. В понеделник пък шефът на "Пирогов" рече, че е нормално един доктор да вземе от пенсионери белязани пари, защото това се случило след операция, а не преди това. Ежедневни примери за нормалност, които аз определено не разбирам.
Сега излиза, че освен дребен престъпник с незаконна диплома за висше, който не си плаща битовите сметки, ти може да си нормален член на това общество, дори и
да не плащаш данъците и осигуровките си
Идеята на БСК не само е лоша сама по себе си. Тя показва убийствен за държавата ни манталитет. Законът няма да се стовари върху теб, ако нарушаваш правилата - това обяснява БСК. Тя дори не настоява да се плащат тепърва реалните данъци и осигуровки, той просто моли за това. Тя казва на работодателите - хайде, бъдете така добри и си кажете, че досега сте давали заплати под масата. Каквото било - било, от 1 септември да почнем на чисто. Тя тихо иска нарушението на закона да не се превръща в повод за обществено порицание или, не дай си боже, за присъда.
Да оставим настрана въпроса кой глупак ще отиде и ще си признае, че не е плащал данъци и осигуровки!? "Амнистията ще стимулира бизнеса да изсветли доходите си, защото няма да се страхува от санкции за стари нарушения", обясни онзи ден зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян. Да, обаче бизнесът ще извърши това единствено ако е заплашен от нещо. Проблемът е, че той години наред е съществувал и е печелил реални пари, като е крил данъци и осигуровки. Щом държавата не може да спре кражбата, защо той самият да си затваря кранчето?
Какво се получава? Хем всички мозъци единодушно изчислиха, че размерът на скритите доходи е 9 млрд. лв., хем единственото противодействие, което можаха да измислят, е да предложат амнистия!?
Защо не предложиха да се построят пет затвора,
че да могат да приберат вътре всички, които се чувстват извън обществото и затова не плащат задълженията си към него? Всички са наясно, че огромната част от въпросните 9 млрд. потъват в строго определени области - в строителството, туризма, в паралелното здравеопазване, в услугите, в малкия и средния бизнес. Защо просто държавата не си свърши работата и да си прибере парите? Абсолютно ясно е. Защото държава няма. Има частни интереси, които са се скрили зад етикета "държава", които печелят повече, когато законът спи. Това е лесен отговор на лесен въпрос.
Трудният въпрос е какво да правят хората, които водят реално счетоводство, и тези, които си плащат чинно данъците, осигуровките, таксите? Те къде са в цялата схема? От идеите на Данев и Тебеян, от идеите на един куп министри и държавни чиновници е лесно да се разбере, че плащащият човек е губещ. Ако преходът свърши с амнистия, тези хора са загубилите. Лошото е, че държавата съвсем ще я закъса, ако плащащият човек осъзнае, че може да не бъде само дойна крава, че играта може да се играе по друг начин - не само честно и почтено. Тогава не само хитрите ще оцеляват. Но тогава всичко ще се разпадне.
Други статии от автора - http://petyotsekov.dir.bg
|
|