:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,347
Активни 850
Страници 1,277
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

Плъхове, поети и час по български

Колчем разгърна учебник по български, все си казвам: Ужасно е да си ученик. И едно време не беше цвете. В колежа най-мразехме да пишем съчинение. Есе, както му викат сега. Виж, по алгебра и геометрия беше лесно. Нашият учител Белини ни беше казал, че е излишно да си купуваме учебници и да учим. Само да го следим какво пише и говори и да го поправяме, ако от разсеяност нещо сбърка. И той започваше на своя френски, който, макар и театрален, беше отличен и без италиански акцент:

- Този триъгълник равностранен...

- Равнобедрен! - граквахме ние. Все го поправяхме този невисок, но много строен Белини, който не беше фрер, а мосю и не носеше сутан (расо), а отлично скроени едноредни костюми. Чак после, в българското училище, започнах да преписвам на класно, и то по френски, щото за разлика от останалите аз го говорех, но не знаех кой глагол от кое спрежение е.

Спохожда ме еретичната мисъл, че учебните програми са претрупани, понеже на децата им пълнят главите с всичко, докато те са като попивателни за езици, математика, компютър (и спорт, разбира се). Едва като пораснат, някои може да се заинтересуват от история или литература. Приветствам тестовете.

На 19 юни 2007 г. седмокласници, кандидатстващи за елитни гимназии, ще правят тест по български и литература. Ще попълнят тест с 50 въпроса; ще напишат преразказ на непознат текст от български писател.

В сайта на просветното министерство (www.mon.bg) има примерни преразкази на "Чистият път" от Иван Вазов. Прочетох ги, оцених ги, после сравних моите оценки с тези на МОН. Моите са по-високи; само една двойка написах. Но тъкмо на този въображаем ученик, на когото МОН беше написало шестица за неговия преразказ:

"Бях още в Пловдив, когато разбрах новината, че Левски е в Карлово, а турското правителство е надушило и е пратило четиридесет и пет хилядна потеря начело с Исмаил ага, за да намери и доведе жив или мъртъв Апостола."

По нататък се разбира, че докато го търсели под дърво и камък, дяконът спокойно си пътувал, смесен с потерята.

Дали да не напиша на МОН:

Драго ми МОН, похвална е идеята ти за тест и преразказ на непознат текст, защото по-важно е децата да мислят, отколкото да запаметяват. Ама и ти, МОН, сложи си мислещата шапка, your thinking hat: 45 хиляди не е потеря, а армия. Помисли също, че:

Закриваш пустеещи училища, учители стават излишни, същевременно нямаш учители по английски и компютър. Всяко дете трябва да има персонален компютър и интернет. Вече се произвеждат нечупливи ученически laptops за няма и сто долара.

Университетите, и те да си сложат мислещата шапка. Професори и доценти по научен комунизъм произвеждат дефектни социолози, политолози и други хуманитари. Всичката я Мара втасала, и Creative writing въведохме. Щото го имало в САЩ. Ама чакайте да ви обясня, бе:

През 70-те Малкълм Брадбъри се пошегува, че е треньор по изящна словесност. В САЩ го схванаха буквално и го поканиха за лекции. Подхилвайки се вътрешно, той прие и така се зароди Creative writing.

Малкълм Брадбъри беше University wit (University of East Anglia). Прочетете "The History Man", най-добрата му книга. В нея той разказва как "университетските умове" си чукат един на друг жените, но не се посичат с балтии, а се боцкат с интелектуални карфички, понеже залозите са тъй ниски ("because the stakes are so low").

Боже мили, Creative writing в Софийския университет! Стотици студенти минали курсове по литературно майсторство като СИП - свободно избираема професия. Че и ученици зарибили, хуманитарите му с хуманитари: Над 30 деца от горните класове били на "workshop" по творческо писане в дома-музей "Петя Дубарова" в Бургас. Поетесата-дете учила ли е Creative writing? Как мислите?

През 80-те в "Парк-хотел" имаше световна писателска среща и там беше Борхес. Тогава аз бях журналист в немилост, та си вадех хляба като преводач и четец (изчитах книгите, които издателствата получаваха от чужбина). Борхес, бивш библиотекар и вече сляп, каза да си пазя очите. Хуан и Евита Перон го уволнили и го назначили инспектор по птиците и зайците на пазара в Буенос Айрес, понеже поддържал вестникарска колонка "Всеобща история на безчестието". Прописал на английски, после на френски, после на испански. От което никой не се впечатлил (онзи ден български хуманитари зяпнаха, че едно момиченце написало роман на английски).

Уверих Борхес, че не съм поет, нито писател, а читател и го попитах за Creative writing. Той каза, че плъховете избягали от Ирландия, понеже тя е страна на поети.



P.S. - В "Както ви се харесва" на Шекспир Орландо съчинява стихове за Розалинда, а тя му казва, че се чувства като ирландски плъх. В повечето преводи това се е загубило, а да чета Шекспир в оригинал не мога. Така че не ще го тълкувам. А вие?
71
8336
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
14 Март 2007 01:26
Изчетох с удоволствие статията.
14 Март 2007 01:30
Creative writing е по-скоро занаятът на копирайтера, с който хиляди кандидат писатели без филологическо/хуманитарно образование на запад си вадят хляба. Той се учи и има смисъл от такива курсове. Има смисъл и за специализираните писачи като technical writers, които са със специално образование и обикновено им липсва умение да пишат. Почти не съм чел що-годе разбираемо написано техническо ръководство за японски уред.
*
Не съм адвокат на университета, но заради колегите Една размишляваща и Ментето се обидих на бат Джимо за "професорите по научен комунизъм". Докато Джимо беше и все още понякога е комунистически пропагандист, професорите в СУ, които обучават социолози и политолози, повечето не бяха такива, а и не се занимаваха с научен комунизъм. Истинските ун-тетски комунисти като А. Райчев отдавна не преподават, а строят голф игрища.
*
И аз обаче като Джимо съм за тестовете и ми харесва описания от него приемен изпит за езиковите гимназии.
14 Март 2007 01:36
туби или не туби с минерална вода да ходи да си налее пенсионира с метрото или градския транспорт
а тестовете в училище ги въведоха за учениците които знаят вариантите предварително да си правят пищови по лесно с по малко усилия и по трудно да ги хващат на изпитите
14 Март 2007 01:41
Аре пак старата песен на стар глас: тъпите американци пак нещо не разбрали и ся заради тях и тяхната простотия цял свят учи нещо дет' го няма--Creative Writing. Тоя път Димитри сe изОка на метеното--ми като са толкова умни европейците, що са направили висше Master of Studies in Creative Writing бе, Димитри Натиснете тукХем не някой друг, ами Oxford University.

Редактирано от - Protobulgarin на 14/3/2007 г/ 04:39:16

14 Март 2007 01:54
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 14/3/2007 г/ 10:20:34

14 Март 2007 02:10
Според мен грешката с " четиридесет и пет хилядната потеря начело с хаджи Исмаил ага" не е на ученичката, а на даскала.
За да бъде пределно точна, ученичката вероятно е искала да каже, че потерята се е състояла от 45 цяло и 0 заптиета (с точност до хилядната) и го е написала почти съвсем правилно като 45, 000 по европейската система SI.
Даскалът най-вероятно е учил американски и е помислил, че десетичната запетайка е разделител на хилядите по американския обичай и го е прочел като 45 000 заптиета.



Редактирано от - Олег Офренов на 14/3/2007 г/ 02:11:15

14 Март 2007 03:28
Не можах само да разбера одобрението на Д.И. за прeразказ по непознат текст, или нещо бъркам?! Ами то точно тези преразкази са папагалско запомняне, а не разсъждение. Съчинение трябва да се пишат, или есета. Там човек се научава да мисли и разсъждава. Само, че ние не сме подготвани така. Едно време правехме преразкази. После литературни анализи, където настроението на героя беше в унисон/контраст с еди какво си. При инженерното обучение пък забрави. Ти остави упътванията за япоснките уреди. Аз като си спомня едно време, какви бяха упътванията за съветските техники - ужас, сложили сборния чертеж оригинал А1, на половин страничка. А иначе децата са претоварени, това е вярно.

Редактирано от - A_Bulgarian_in_USA на 14/3/2007 г/ 03:30:30

14 Март 2007 03:47
Джимо, дай да не мешим житото с плявата, зер таман почнаха малко от малко да се разделят.
Туй че учениците са претоварени е едно на ръка, че учат излишни предмети, а и че не ги изучават пълноценно, че даже не знаят защо ходят на училище е самата истина, НО това не променя факта, че писането на есета е полезно за развитието на мисленето на тези, които наистина го правят. Кой и защо е въвел Криейтив Врайтинг няма да споря с теб, но каквото и да е имал пред вид в шегата си, тя няма нищо общо с това, което днес представлява писането на есе. Аз и на баба си много се кефех като викаше, че едно време по-малко се учело, ама някак си вътре в себе си знаех, че е за добре, че трябва да чета повече днес.
Тъй че не ни е баш проблема с есетата сега, а с липсата на мотивация за учениците. Както и липсата на визия за развитието на образованието в България от страна на изпълнителната власт у нас.
Темата с онова заблудено моме, дека написало роман на английски не я вмятай изобщо тук, моля. Щото пак ще почнат едни люти клетви, кой как заклеймявал бедното девойче, та направо на бразилски сериал вече ще го обърнем във форума по тая тема. Викам да го именоваме: "Писателката Снежина". Даже вече ми се оформя в главата първата двойка епизоди.
Никой не седи на предя на който и да било бг-ученик да пише, но ти странно защо драги Джимо не спомена дали и Борхес е писал първо на английски, щото считал испанския за кух и тъп език. Инак си е малко ... манипулацийка, това което си написал. Та пак викам, да делим плявата от зърното, а.
14 Март 2007 04:03
Апропо, моля Джимо, ако не го мързи да прочете книгата на Megan McCafferly - "Sloppy Firsts" и да ни разкаже за впечатленията си от нея. Пък може и да му дойде музата да напише нещо сам, явно много будни умове е провокирало това книжле.
На кое ли точно писане сега да кажем: "писане по калъп"?!
14 Март 2007 04:32
Преразказа е много хубав начин да се види грамотата на децата, наместо да учат наизуст даскалски глупости и да дават луди пари за даскали.
14 Март 2007 05:02
Прав е ДИ...и я си спомням ка даскалицата у осми клас ка ни набиваше стъпките, по които бил писал Христо Ботев.То не беха ямбове, то не беха дитирамбии или па хореи.
А ча след години ми светна, че геният затва е гений-пийне по некоя ичкия и си излее душата, а след години сума ти свет си вади леба с майсторството на поета у ямбовете и хореите.
Къв ямб, кви пет лева, а Дмитрий?
14 Март 2007 06:44
Колкото и поетично да си настроен, не може да не избягаш от България-при така очерталото се статукво!!
А за образованието на децата-Аристотел-езици, математика, компютри и спорт-това е -другото е от Лукаваго!!!!
14 Март 2007 07:08
Плъховете в управлението в момента са повече. И е така не от вчера. От България бягат повече поетите или обзетите от творческа мисъл. И бягат да кажем във Великобритания - там даскалите са кът....
Твърдението ми не е аксиома, както и факта, че тестовете са изпит.....
14 Март 2007 08:35
Приятно се чете ДИ , това си е ....
14 Март 2007 09:07
София. Княгиня Калина е родила момче в столичната болница “Лозенец”, научи репортер на Агенция “Фокус”. Бебето и майката са добре, раждането е било със секцио и е приключило преди минути.

14 Март 2007 09:08
Пак ми хареса, а "Челният" американски опит, трябва не... критикува, а одма...възприИма...Риали?!
14 Март 2007 09:12
Нека и е честита рожбата и да са живи и здрави и късметлии!!
14 Март 2007 09:12
javascript:emoticon(' ')
javascript:emoticon(' ')
14 Март 2007 09:41
искано или не се е получило продължение на зооантропографията от вчера....днес с плъховете и хората, та шекспир загадката, изнесъл на гърба си английския ренесанс какво ли е казал в пред или последната си пиеса, и след туй се оттеглил заможен без от творчеството си да е забогатял, и какъв е бил останалия свят край него, паралелна история помага да се конструира времето и да се разбере
14 Март 2007 09:52
голям са й потер подигнал
от Търнов града голяма,
от търновските конаци.
Най-напред вървят арапи,
подир арапи татари,
подир татари манафци -
колко на гора листето,
колко на море пясъка.


Това е казал народа за числеността на потерите.

Ако ще правим аналогии със съвремието - нагледен пример е статията от вчерашния брой на вестника Натиснете тук

За тестването, като идея е добре, но само ако отговорите на въпросите са отворени. Иначе заприличва на фиш от еврофутбол.
14 Март 2007 10:00
М-да!
"Прописал на английски, после на френски, после на испански. От което никой не се впечатлил (онзи ден български хуманитари зяпнаха, че едно момиченце написало роман на английски)."
Не, беше по-лошо. Откъде накъде малката "пикла" ще пише на английски, а не на български? Къде отиваме като нация, как ще опазим езика и др. подобни...Това беше основната идея на хуманитарите.
Някъде там, далече, остана свободата на словото, изразяването, избора или каквито щете права и свободи.
Инак никакъв "криейтив райтин' " не може да компенсира липсата на разказваческа дарба, фантазия и оригиналност на изказа.
По отношение на приемните изпити - аз съм ЗА есето, защото предполага повече творчество, нестандартно мислене и възможности за изразяване на собствено мнение и позиция.


Редактирано от - Cruella de Vil на 14/3/2007 г/ 13:44:47

14 Март 2007 10:01
Княгинята роди Княз
По темата - мисля че има разлика между образование и учене. Примерно създателят на глобалните икономически модели Леонтиев не е имал икономическо образование, даже не е бил вишист - както и Хемингуей, който рече че има достатъчно пари да си построи университет и да го завърши, но предпочете да лови риба в Куба.
Се пак да не сме черногледи, образованието ни преодоля "преходния период". Също тъй десетки хиляди българчета учат и специализират в чужбина. Има светлина в тунела
14 Март 2007 10:05
Веселяк У,
14 Март 2007 10:38
Димитри ... трябва да усетиш кое НЕ Е, за да отличиш КОЕ Е
14 Март 2007 10:43
За преразказа Чичо Фичо е прав!
14 Март 2007 11:10
Ето конкретен пример, че от ногу четене на дълбокопроникровени анализи леко се отнасяш. Да резензираш ученика в 7клас по подобен начин
По отношение на приемните изпити - аз съм ЗА есето, защото предполага повече творчество, нестандартно мислене и възможности за изразяване на собствено мнение и позиция.
пропуснато е "гражданска" за позиция, и още опортюнитизъм, чистота на възгледа отперен в бляскавото ни бъдеще като равностойни партньори...
14 Март 2007 11:13
"Университетите, и те да си сложат мислещата шапка. Професори и доценти по научен комунизъм произвеждат дефектни социолози, политолози и други хуманитари"
явно некои "философи" са се разпознали та се обиждат...Мжду впропечем - и бившите преподаватели по политикономика сега преподават икономикс .Дори един такъв стана и шеф на десна партия...Ма нема страшно времето лекува всичко
14 Март 2007 11:17
За чичо Фичо водача на МПС е прав!
14 Март 2007 11:27
Пенсио е прав за водача на МПС за Чичо Фичо.
14 Март 2007 11:31
Нещо нашите дечица ще се пообъркат все им сменят изискванията.Таз година едно, догодина друго.И на изуст да го научат пак ще кажат , че не е така.А преразказа сигурно го е правил, някой чиновник от МОН и не смеят да го кажат кой е да не му се смее България.
А на княгината честито !
14 Март 2007 11:40
Даже знаем от кого си преписвал по френски, Джимо.От Рафаил Рафаилов - уже покойник - спретнаха му катастрофа.
14 Март 2007 11:44
Отново хубава статия!

Бих добавил 2 неща:
1. Няколко думи за тестовете.
В България тестовете станаха модерни и популярни поради една проста причина – така е в Европа и Америка. Проблемът с тестовете е, че е доста трудно да направиш качествен тест, който да тества това което трябва. Още по-големият проблем е какво точно да се тества. Според мен две неща: ниво на грамотност и начин на мислене. Но аз не съм видял учебник, който да учи децата на това.

2. Една референция за six thinking hats:
Натиснете тук
14 Март 2007 11:46
Димитрие е напипал нещо, но тъй като е уманитар, не може добре да го формулира-или аз не го разбирам като него. Статията ми хареса, да не ме разберете грешно. Всъщност, искам малко да разширя темата на изложението му.
Аз познавам деца-ученици с талант на разказвачи. Те обаче няма нито да напишат книга, нито някой ще ги оцени. За да стане това, трябва, първо да попаднат на учители, прилагащи творчество, излизащи от шаблона и имащи глави на раменете. Доста трудна намяра. Следващата им бариера се нарича унифицираното, шаблонно мислене на проверяващите в университетите, на разните чиновници, работещи в МОН и прочие.
Е, там нещата са зле.
Не се радавйте, че вече пишат есета. На тези есета пада такава сеч, че по добре е децата ви да назубрят темите, както досега. Прилагат се езуитщини и простотии, като показаните в примерния тест.
Както знаете, кандатсващите имат(ха) избор-или темите, или изпит по български-граматическа тестова част и есе.
Едно познато дете, с невероятен талант и разказваческа дарба, получи двойки точно на есетата в два различни университета, защото те не се побираха в шаблона.
Точно творчеството, нестандартното мислене и изразяването на собствено мнение и позиция са най сигурния път към провала.
Е, питам ви, какво правим с това дете-то със сигурност ще спре да мисли и се изразява нестандартно.
Креативно мислене е като креативното писане- като моден писък. На практика става шаблонизирано и униформено мислене и всъщност е бягството на бедното и постно мислене.
Цъкнете на някой сайт с обяви за работа. Ха ся погледнете какви съвети се дават за писане на мотивационно писмо.
Куцо, кьораво и сакато иска мотивационни писма. Там такова преписване, такова празнодумие, пунт и пластика следва, че човеку да му се доповръща.
Абе аланкоолу, за кво ти е тва мотивационно писмо-проверяваш склонността на кандидата да преписва от нета ли? В същото време две трети от обявите са неграмотно съставени- или съдържат недомислици, издаващи пълната некомпетентност, надута грандоманщина и кухота на работодателите.
В резултат на това се създават тъпи моди, копирани от отвън-но внедрени на нашата почва те раждат най уродливи плодове.
Млади и нетолкова млади шаблонизирани, елементарни, надути и некомпетентни хора-с беден изказ, беден духовен живот, бедни, материалистични и клиширани рекламни фантазии като мечти. Те създават такава реалност, която изтиква всичко, невлизащо в нея.
Погледнете блоговете. Погледнете телевизиите, погледнете пресата. Изключяя нашия вестник, де.
Колко уникални пера, с уникален език, интересен нестандартен изказ и ярка , запомняща се гражданска позиция виждате в тях? Няма хляб за такива-те нито се търсят, нито някой е заплакал за тях.
Бедният, клиширан език означава бедни представи за живота, бедните представи пък водят до беден живот
Повсеместното видиотяване , описано във филма Идокрацията е неминуемо. Тва е положението.

Редактирано от - Зе Мария на 14/3/2007 г/ 11:57:18

14 Март 2007 12:16
Зе Мария:
"Точно творчеството, нестандартното мислене и изразяването на собствено мнение и позиция са най-сигурния път към провала."
Ако това е така за България, нищо чудно талантите (не само хуманитари) да отидат там, където точно тези качества ги ценят. А неграмотните бюрократи (според скорошни публикации) сигурно пак ще ги ограмотяват за сметка на данъкоплатците.


14 Март 2007 12:28
Браво, Зе !!!
14 Март 2007 12:34
Калина в момента мисли...а Муньос - тц!
Аз залагам на "Княз Борис-Търновски"!
14 Март 2007 12:56
А някой да обърна внимание, че преразказа с шестица от сайта на МОН е в първо лице? Какъв е този преразказ? Как така шестица? И ние едно време правехме преразкази, но не все едно сме били там. Какво преразказваш, ако си бил свидетел? МОН, неграмотници недни!!!
14 Март 2007 13:00
Прави се всичко, децата да заприличат ментално на тате..
(снимка: натиснете тук)
14 Март 2007 13:15
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 14/3/2007 г/ 14:45:26

14 Март 2007 13:19
зе мария, бате джимо тук е в роля патриарх пазител на словестността, в преходи между епохи, при счупен канон на литературно писане, той тръби, трябва поетично писане, поезията, по.добрата част на литературата е, иска мъдрост, духовност, романтичност, чуствителност, чул от шекспир, че съвършеният мъж е и поет, не го е чел, книги в оригинал не са му трябвали за есета мотивационни писма във времето на вавилонскoто разноречие малий, объркал съм емоцията, от топлината в зоопарника е бате, извинявай

Редактирано от - Пейчо Пеев на 14/3/2007 г/ 14:00:59

14 Март 2007 13:25
Днешната статия на Джимо е средна, не мога да й поставя по-висока оценка, заради обърканите причинно-следствени връзки.
А писането дори на конвейрни романи в България вече се има за геройство. Какво ли може повече да се каже за нивото на култура в тази държава.
14 Март 2007 13:33
ЗЕ МАРИЯ,

П.П. В мрачните комунистически години, т.е. доста преди 1967 в гимназията пишехме есета на свободна тема по личен избор. И темите не бяха свързани нито с партия, нито с комунизъм, нито с нищо подобно. Но тази интелигенция, създадена по онова време вече си отива, тя е демоде в очите на младите, дори служи постоянно за присмех в медиите, в мрежата...Затова тихо и достойно се оттегля пред наглостта, нахалството и самочувствието без покритие. С това искам да кажа само, че това е закономерност, която периодично се повтаря. Тъжното е, че нов Ренесанс няма да има. Да живеят плюскането, секса и чалгата! Това е днешният ни т.н.живот
14 Март 2007 13:34
Ако се вярва на това което ни вменява Джимо, а и e подкрепяно от някои форумци, по-добре да закрием училищата и да оставим гениите сами да се създават по кръчмите.
Бай Хасане, ще прощаваш, но тоя път не съм съгласен с теб!
Само преди 2 дни някои пищяха тук, че в българия единственият гений който се раждал, бил гения на завистта. Мен ако питате, наистина е така, но надали усещат много хора тук, от къде точно тръгва зараждането на завистта.
Иначе, винаги е лесно да напишем, че гения и да си седи в кръчмата и да си пие ичкийката пак ще си е гений. Популярните клишета у нас никога не омръзват щом се услаждат на душата - което по същество си е пак кръчмарски манталитет. А дали тези клишета са адекватно използвани и в контекста на случващото се ... who cares.
14 Март 2007 13:34
Лелеййй...
За туй че Д.И.(D.J.)"Джимо", днес е клъвнал леко и закачливо "уманитарите", ще бъде разнищен по всичките правила на хуманитарните науки - от А до Я!
Вероятно ще трябва да доказва и че няма сестра...
14 Март 2007 13:42
Cruella de Vil,
не само в политиката са тези ..., а и вестници, и телевизии у нас, пак от същото тесто хора се правят, че и по форумите гъмжи от ръкопляскащи подражатели.
А Зе Мария днес пак ни облъчва с поредната си порция Андрешковска "мъдрост". Нима има надежда за такава държава?
14 Март 2007 13:43
Но и в BG поетите са толкова много; защо плъховете не бягат...
И сигурно тук са дошли и ирландските...


14 Март 2007 13:50
Бе, де да знам!
Примерът с Петя Дубарова е много силен!
Когато златотърсач намери къс "самородно злато", ни го плюе, ни го търка, ни го чисти - то си блести!
14 Март 2007 13:51
Тоя начинаещ "кръчарски гений", издуха шкембе-супата на маса форумци...Дерзай..."джиНо" духащ...Ха Ха.
14 Март 2007 14:40

Джимо днес е надминал дори себе си ( което е трудно постижимо)!
Прекрасна теза, вярна и непробиваемо доказана. Само, който не си е патил от скудоумието в образователната ни система в BG ( не вярвам да има такъв) би го отрекъл.
Снощи се наложи да обясявам на детето, че на 3 март се подписан договор за прекратяване на едни военни действия, в който договор България изобщо не е страна. А независимостта на държавата ни е подписана на една друга дата.Малко през есента се пада и някак си е така ни в клин ни в ръкав, и за някои е явно някаква такава безлична и неинтересна.Та е само официален празник де.
А детето ми се разстрои и каза, че не им го преподавали така в училище и само го обърквам.
14 Март 2007 14:44
Да не забравя.....
Иде реч не за разказвачи а за стойности........
( Но не и остойностяване)
Прав сте, г-н Иванов........
Обичам Борхес! Гениален е, но не е писател....
Светът като библиотека...
Домът на Минотавъра.....
Дворецът на Кубла Хан......
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД