Сигурно го знаете оня виц за млад адвокат, който се връща от първата си среща със съда. Хвърлил чантата, извадил бутилката, прегърнал баща си и възкликнал: "Ех, татко, колко съм добър. Само в едно заседание реших онова дело, дето го мъчиш цял живот!" Бащата го погледнал, свил устни и рекъл: "Идиот, та нали с него те издържам цял живот. Моето момче, златни мини не се затварят."
Продължаващите кризи са източник на много пари, поне за тези, които ги управляват. Нашата драма като данъкоплатци е, че властта ни пробутва в продължение на дълги години едни и същи номера, а ние
свиваме рамене и тихо си плащаме
Кризите, проточващите се с години нерешени проблеми са около нас и въпреки че могат да бъдат прекъснати с малко воля, те продължават да зеят и да гълтат пари. Когато някоя криза се изчерпи, се появява нова, която ние щедро финансираме.
Какво мислите по този въпрос: ще се вдигне ли цената на тока след спирането на III и IV енергоблок на АЕЦ "Козлодуй"? Естествено. Публиката вече е подготвена с постоянно течащи в пресата съобщения като "шоково увеличение през лятото", "токът рипа", "токът тръгва"... Публиката си знае - ще плаща повече за ток.
Решение, разбира се, има - построяването на АЕЦ "Белене". Ние всички сме съгласни с това решение въпреки солената цена. Да, и това ще ни струва милиарди евро, но в крайна сметка България отново
ще стане енергийната сила на Балканите
и ние ще сме горди и със сълзи в очите като Волен Сидеров пред паметника на Левски. Обаче има няколко смущаващи въпроса. За затварянето на малките блокове се знае от години, бих казал - проспани години. Проспани, защото липсата на тези мощности можеше да се компенсира бързо и относително евтино. Защо според вас политиците като цяло не тръгнаха към най-евтиния и най-бърз вариант за решаване на очертаващата се криза - разширяването на АЕЦ "Козлодуй"? Такъв ход е съвсем логичен, понеже той е залегнал в проектите на централата. Да оставим настрана факта, че чрез изграждането на само един нов енергоблок - един хилядник например, могат да се спестят още много десетки милиони на данъкоплатеца. Нека се фокусираме към нещо, което много малко се обсъжда. Към този момент ние говорим за Белене само като централа. Но има и една не по-малко скъпа част: до този момент не се е обсъждала темата за инфраструктурата - жилищни сгради (конкурс), закупуване на земя (наддаване, конкурс), административни сгради (сделки), културни домове (...!). Колко според вас ще струва това допълнително?
А колко ще загуби държавата от всичко
това, което ще бъде изоставено в Козлодуй?
Защо умните глави са насочили вниманието към нова централа? Нима не са наясно кое е евтино и кое не? Белене означава безброй държавни поръчки, безброй малки, тънки сделки, безкрайно много комисиони. Колко ще струва всичко това? Колкото - толкова. Ние ще плащаме, защото си мълчим. Колкото повече се разтяга във времето кризата с електричеството, толкова по-добре за комисионерите. Както се казва - един АЕЦ няколко парламента ще нахрани.
Моделът на адвоката тарикат се вижда навсякъде. Като стана дума за АЕЦ "Козлодуй", съвсем скоро пак бяхме свидетели на опит да минем в скъпия вариант вместо бързия и евтин и по един друг проект. Става въпрос за изграждането на хранилище за радиоактивни отпадъци. Изначалната идея, срещу която мъдри хора скочиха, беше то да бъде изградено в землището на община Козлодуй, но в средата на земеделски земи. И ето казуса: на територията на атомната електроцентрала има предвидени такива територии. Има ресурс, има охрана, има инфраструктура - неща, които насред полето няма как да има. Това означава, че до това място трябва да се прокара път (конкурс!), трябва да се изгради система за сигурност (конкурс!), трябва да се назначат значително повече хора (конкурс)... а, да... трябва да се купуват земи от частници (наддаване!), трябва да се борим с неизменните протести на селяните (кампания, конкурс). Слава богу,
местните хора се усетиха
и този път номерът не успя да мине
Но този номер мина на Околовръстно шосе на София. Няма смисъл дори да говорим колко е нужно на столицата разширението на тази артерия. Някои от временните постройки, които се изградиха, изведнъж се оказаха нетолкова временни и нетолкова лесни за премахване. Говори се дори за един имот, който е реституиран върху вече изграждащ се пътен възел. Сега момчето си иска по няколкостостин евро на квадратен метър и е право.
Няма човек, който да ме убеди, че тези, дето са давали разрешенията за костеливите имоти, не са били наясно какво точно правят. Така или иначе - ние си мълчим точно както следствието примерно и ще си плащаме като грешници пред вратите на ада, при това двойно.
Тези кризи са
навсякъде и моделът е един и същ -
авиокомпания "Балкан", магистрала "Тракия", горите, полята, водата. Ние може и да се гневим, но плащаме билетите на десетки хиляди бали боклук, които се разкарват (виртуално и реално) из страната като японски туристи в центъра на Рим. Повярвайте, че ако има воля, тази криза може да се реши за два часа, но битката кой и за колко да грабне този бизнес - вечен като погребалните услуги, е огромна. Точно толкова огромна както битката за парното. Някой може ли да обясни как така се случи, че хем се доказа как се е източвало, хем нямаше зима, а сметките скочиха почти двойно?
У нас всичко се удвоява. Плащаш на здравната каса, но плащаш и на ръка, когато те лекуват. Плащаш данъци за образование, но плащаш и за частни уроци - иначе няма как да те приемат по-нагоре. Плащаш за сигурност, но плащаш и допълнително за застраховки. Уви, така е и така ще бъде. Ще плащаме, защото ние нямаме държавници с воля да решават кризи, а имаме едни истински адвокати на комисионата. Хора, които не решават казуса, докато не изхранят и децата си.
Емил Спахийски
И все пак края на корупционните мурафети се вижда. Трудно с огромна съпротива от алчност, простотия и помия, но "адвокатите" не ни оставят друг избор, освен да ги отсвирим и станем нормална държава.