Средните брутни заплати на лекарите в Александровска болница ще бъдат между 900 и 1100 лв. от април, обяви директорът доц. Асен Златев. Увеличението е сериозно спрямо данните от м. г. За февруари-март 2006 г. средно лекар там е получавал около 500 лв., а за първото шестмесечие на м.г. възнаграждението на медиците е било 735 лв.
Заплатите на лекарите бяха увеличени с 10% със задна дата от декември, поясни Златев. Сестрите са получили пък 15 процента повече. Отделно от 1 март възнагражденията скачат с още 8-10 на сто при лекарите и с 15% на сестрите, увери Асен Златев. Средната брутна заплата на сестрите вече е между 450 и 480 лв.
И в "Пирогов" растат възнагражденията, сочат справки от болницата. За първите 6 месеца на 2006 г. средно лекар там е вземал брутно 753 лв. През януари т.г. заплатата е била 954 лв. В "Св. Екатерина" пък средно за цялата болница в края на м.г. са получавали 1150 лв., а през март сумата е скочила на 1500 лв.
"Как в Александровска могат да знаят колко ще са възнагражденията през април, като март не е приключил и не е ясно колко ще са приходите", учуди се обаче директорът на Окръжна болница в София Димитър Димитров. Средно в неговата болница лекарите през 2006 г. се вземали по 1000-1100 лв., но още е рано да се правят прогнози за първото тримесечие на т. г. "Имаме повече болни и се надявам заплатите да не паднат, дори леко да се увеличат", допълни Димитров.
Приходите на Александровска болница през 2006 г. са били 32,3 млн. лв., а разходите - 31 млн. лв., което е с 9 млн. лв. по-малко в сравнение с 2005 г., отбеляза Златев. Парите са разходвани разумно, но без да се съкращават разходите за лекарства и консумативи, качеството на медицинските услуги не се е влошило, увери той. Въпреки това в клиниката по кардиология например след лечение пациентите даряват до 100 лв. Парите се ползват за скъпи консумативи и поддръжка на апаратура, уверяват от клиниката.
Здравното министерство ще обяви обща поръчка за купуване на медицинска апаратура за всички болници, съобщи пък министър Радослав Гайдарски. Търгът ще е по Закона за обществените поръчки. В момента всяко лечебно заведение само прави търгове за апаратура. Идеята е тепърва конкурсът да е един, подобно на търговете за скъпи лекарства за рак и за ваксини. С общ конкурс разходите на болниците ще се намалят с до 30%, тъй като поръчката на по-големи количества води до по-големи отстъпки от фирмите, смята министърът.
Всяко лечебно заведение трябва да заяви в МЗ от каква техника има нужда. Когато всички директори дадат поръчките си, министерството ще обяви търга. Освен апаратура МЗ ще купува вместо болниците и оборудване като маси, лампи и др., уточни Гайдарски.