До няколко седмици в групата на БСП ще бъде създадена работна комисия за промени в закона за местните избори, каза за "Сега" левият депутат Стойко Танков. Той ще предложи на колегите си в закона да се запише, че само национално регистрираните партии могат да участват на местния вот. "Досегашният закон дава възможност да се създават местни коалиции, които вкарват в общинските съвети свои представители и после се разпадат. Така тези съветници не носят отговорност пред никоя партия", обясни Танков. Той даде пример с Бургас, където на последните избори имало 3 подобни коалиции с 3 съветника в местния парламент. Тази система облагодетелствала тесни корпоративни интереси.
Танков настоява да се изчисти и механизмът за избор на общински съветници. Сега той е пропорционален. Според него трябва да се въведе мажоритарен вот с райониране на съветниците и възможност за отзоваване от гражданите или да се сложи граница от 4%, както е при изборите за депутати. Така партия, която не е минала бариерата от 4%, няма да може да излъчва общински съветници. В БСП имало сериозни вътрешни нагласи да се въведе ограничение до 2 мандата без прекъсване за кметовете. Принципът на уседналост е задължителен за местните избори, 6 месеца е добър срок, каза още Танков.
Подобен срок е предвиден и в законопроект за местните избори, внесен наскоро от Надежда Михайлова и други сини депутати. Те искат още пряк вот за районни кметове, а съветниците да се избират с интегрална бюлетина и да се въведе мажоритарен елемент.
ИСК
Междувременно националният омбудсман Гиньо Ганев обяви, че ще сезира Конституционния съд заради изискването в закона за местното самоуправление кметовете да имат поне образователна степен "бакалавър". Текстът бил дискриминационен и ограничавал пасивното избирателно право. Според него един кмет може да бъде неграмотен, но добър.
Всеки се върти около кокъла ама да видим кой ще го грабне?
hubavo momce ama turce