:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,484
Активни 103
Страници 4,358
За един ден 1,302,066
Интервю

Отсъствието на усет за общност е нашата Голгота

Западните общества са основани на правилата и нормите. Ние сме общество, базирано върху изключенията, твърди философът Георги Каприев
Снимка: Юлиян Савчев
Георги Каприев
--------------------

Проф. д.ф.н. Георги Каприев (Бургас, 1960) е завършил философия в СУ, специализирал е в Кьолн и Париж. Ръководи катедра "История на философията" към Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски". Президент на комисията „Византийска философия" на Международното общество за изследване на средновековната философия (S.I.E.P.M.). Автор е на 14 книги в областта на средновековната християнска философия. Съиздател на „Архив за средновековна философия и култура" и Bibliotheca christiana. Преводач от латински, старогръцки, немски и руски.

--------------------





- Пенсионерите, циганите, ориенталският пейзаж, лакомията на бетона, липсата на средна класа и перспективи пред младите, емиграцията - как ще степенувате тези проблеми, г-н Каприев?

- Няма да ги степенувам. Те всъщност са проявления на един и същ проблем. Става дума за некултивирания социален усет на българина или даже на балканеца, за да не излезе, че става дума за някаква „национална характеристика". Тук обаче тази липса е особено болезнено изразена. Ние, разбира се, бихме могли да търсим обяснение в разни исторически обстоятелства с най-различна давност. Те обаче по никакъв начин не оправдават категоричното отсъствие на усета за общност, който, разбира се, има най-различни нива - от общо антропологическото през социалното и общинното до семейното, до интимното, ако щете. И това е нашата Голгота. Невъзможността за оценностяване на общото именно като общо води включително до индивидуалните катастрофи в социалното.

Неспособността да се придаде ценност на работата за осигуряване на високо общо средно ниво като условие за индивидуалното благосъстояние и успех е направо потискаща по мащаба си.

- В обществената ситуация в България, подобно на икономиката ни, също има голям сив сектор. На повърхността се случват едни неща, под повърхността текат други процеси. Какво долавяте вие в това отношение?

- Мисля, че разбирам какво ме питате, но ще се опитам да обърна вашата метафора. Заговорим ли само за сферата на културата, никак няма да е изненадващо, ако се окаже, че онова, което тук и сега е на повърхността, което е под прожекторите, което минава за валидно и конвертируемо, е в най-висока степен текущо, случайно. А именно избутваното в зоната на сивото, на неосветяваното, онова, което се премълчава и даже унищожава, има повече шанс да се окаже стойностно. Както виждате, нещата в културата са сякаш огледално обратни на онези в политиката или икономиката. Откъдето автоматично следва превратността, направо перверзността, във всеки случай на политическото актуално у нас и в още по-общ смисъл - на социалното.

- Какъв исторически дъх оставя Симеон Сакскобургготски след себе си?

- А! Какъв въпрос. Всъщност аз не успявам да развия някакъв особен интерес към него.

Това, което със сигурност мога да кажа, е, че идеолозите на републиканизма у нас спешно следва да му изградят монумент в Борисовата градина или на друго подходящо място. Дебатът „монархия или република" ми е много далечен. За себе си твърдя, че - осъзнавайки всичките кусури на републиканската уредба - имам гръбначни проблеми за вписването в една система, изградена върху ценностите на верноподаничеството.

Оставам привърженик на идеята за възможно равния шанс, която впрочем в нашите географски ширини има много древна традиция.

- Какво се случва с нашата църква? Постоянно я упрекват в закостенялост, а тъкмо отстояването на традицията в крайна сметка е ценното в църквата. Цитирам ви: „Хората в България определят себе си като християни, но това е некултивирано християнство, включително и по вина на самата църква."

- Ще се въздържа от безусловно приемане на твърдението, че тъкмо закостенялостта е най-ценното в църквата. Тя по-скоро следва да се тълкува като ситуативен резултат от опити да се съхрани традицията, без обаче необходимите дарби и умения тази традиция да бъде адекватно продължавана. Православната традиция, както много добре показва в един знаменит текст Владимир Лоски, е вътрешно иновативна. Нейното самообновяване е вътрешен механизъм, а обновяването на света чрез и в тази традиция е основен неин императив. И всичко това - основавайки се безостатъчно върху Писанието, преданието, отците, християнското учение като цяло. Закостенялостта е придържане към второто, без умение за продуктивност в първото. Оттук следват и наистина сериозните проблеми в нашата църква, при което основният за мен е неуспяването й да бъде духовен коректив в едно време, което вопиющо се нуждае от инстанция на духа. Всичко останало, между което следва да се спомене липсата на системна социална политика, неумението за включване в тежките дискусии на съвременността, отсъствието на дълбок интерес към фундаментите на богословието и т.н., е следствие от споменатото състояние. Вместо това се забелязва навлизането на суеверни практики, на съвсем откровено битовизиране на църковното и религиозното, които заемат пустеещата ниша. Това имам предвид с „некултивирано християнство". В същото време не се уморявам да твърдя, че Българската православна църква и сега има потенциал да бъде вярна на своето призвание и да е достойна за него. Този ресурс обаче не се осъществява в необходимия мащаб. Причините за това са както в църквата, така и извън нея.

- По-старата история на България, по думите ви, минава във византийска орбита. От Възраждането начева западноевропейска ориентация, която влиза в сложна симбиоза с византийското. Комунистическият период стопира процеса и го поставя в каменния саркофаг на големите източни империи. Днес саркофагът е взривен. Какво обаче се случи? Вие например твърдите, че днес в ежедневието ни византийската норма е много силна.

- Да, твърдя. Че историята на средновековна България се осъществява в орбитата на византийската културна сфера, в никакъв смисъл не е мое откритие, това е просто факт. Така нареченото Възраждане не възвръща по земите на Балканския полуостров собствено нищо, а въвежда нещо ново. Става дума за модернизация, реализирана като възприемане и установяване на ценностите, валидни в културите на Западна и Централна Европа. Любопитната симбиоза, дошла в резултат на тези модернизационни процеси, всъщност не бе преформулирана през комунистическия период, който сам следва да бъде причислен към т.нар. „модернизационен проект", а докарана до най-абсурдните си следствия. Радикалното разделение на „частно" и „публично", наложено тогава по наистина чудовищен начин, спокойно може да се тълкува като едно от основните културно-социални престъпления на комунизма. Най-просто, но и заблуждаващо би било да се твърди, че днес частната сфера се доминира от „византийския", а публичната от „латинския" модел. Характерното за византинизма е липсата на дефинирани социални структури, наследявани просто по произход. Условието за социален успех е вписване в културата и социума и наличие на лични качества и амбиции. Това е генератор на индивидуализъм, постигнал именно напоследък най-чистите си форми. Казано афористично, ако западните общества са общества, основани на правилата и нормите, ние сме общество, базирано върху изключенията. Оттук и невъзможността за установяване на безспорни обществени авторитети у нас, и още достатъчно много подобни феномени.

- Цяла кохорта специалисти се опитват да обяснят текущата ни българска орис - историци, филолози, културолози, социолози, политолози, антрополози, психиатри, философи. Кои специалисти успяват най-добре да го сторят?

- На този въпрос сигурно не може да бъде отговорено категорично. Работата е там, че - от една страна - хуманитарните и социалните науки в никакъв случай не са вътрешно кохерентни, от друга обаче, колкото и това да не се вярва на някои, дори професионално ангажирани с тях, те са в дълбока вътрешна зависимост. Целият патос на въпроса води насам, че те не успяват. Аз бих казал обаче, че те не успяват засега по отношение на целостта, на генералните диагнози и заключения, а не въобще. Големият ключ към успеха според мен се крие в придобиването на способност за загубване на „шперцовете" на наглед универсално приложимите формули и методи. Живеем във време, което никак не се поддава на манипулации с подобни инструменти. Адекватните се изработват, струва ми се, сега, в движение, и този процес не може да бъде нито кратък, нито еднозначен.
100
3880
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
100
 Видими 
05 Април 2007 06:04
Да си "завършил философия" в комунистическа България значи да си завършил школа за лъжи и пропаганда.
Защо не си каже направо чe e професор по Марксизъм Ленинизъм, назначен от ЦК на БКП с тесте наредби какво да говори!
05 Април 2007 06:46
Искам да попитам уважавания сърцеведец и лиричен списовател, автора на книги за обикновените-необикновени хора (които не съм чел, но съм чувал да рекламират така) Д. Енев, защо счита, че "пенсионерите" са един от най-големите проблеми на България. Някак не му ходи на милозливата натура, ако съм разбрал правилно въжделенията му.
Не е ли всъщност България проблемът на пенсионерите, г-н Енев??? Щото аз така си мислех, ама явно творческата ентелехенция вижда нещата не толкова прогресивно.


А иначе, въпреки хаотичните, а на места откровено глупави и високопарни въпроси (хинт, хинт), човекът си отговаря много прилично. Само да добавя, че за България е много подходящ по-източният модел - не византийски, а източноазиатски. Тамошните общества доказват, че успешно развитие има и с либерална икономика, и с твърда ръка (и дори крак), както и с често ограничаване на правата на някои малцинства. Най-успешен пример безспорно е Сингапур, също и Малайзия, Виетнам - става дума за страни, които донякъде приличат или са приличали на България, но вече са далеч напред. Естествено, при нас това няма как да стане, защото ние сме си самоналожили европейския (латински?) модел. Е, този калъп не е за нашия бостан, но така сме решили - такива ръбести дини ще ядем. И ще ги чакаме още поне две поколения да се закръглят.

Редактирано от - цуцурко на 05/4/2007 г/ 07:01:40

05 Април 2007 07:16
В едно "общество", където упорито ни се насажда, че успеха- са парите, смисъла на живота- парите, кво тук няква си църква, а за вяра да не говорим..., я вижте "ВИП" братята, всички с кръстове по вратлетата, пък само 100-те бона са в главите им...?! Нейсе...
05 Април 2007 07:30
усет за общност е нищоказване, обществата се развиват по свои закони, двигател на общноста е гражданското общество и то формулира общи цели и идеи, с цивилизационно, културнобитово изоставане от западните общества, с разделянето на наши и ваши, без стандарт и перспектива, с 90 от сто оцеляващи хора със стъпкано достойнство, лишени от шанс в предварително разпределения успех няма обшност, църквата..... вярата в Бог не е конфенсионална, изключителни права православието ли има в общуването с дедо Господ или католицизма, ако щете и библия и тора и коран учат едно, път към Господа, разделянето е за властване.... добър живот няма драги, живот ли е това, та общност да има отговорите са в бита, не в непозната ти душевност
05 Април 2007 07:59
Радикалното разделение на „частно" и „публично", наложено тогава по наистина чудовищен начин, спокойно може да се тълкува като едно от основните културно-социални престъпления на комунизма.


Хубаво наблюдение. А и наслество от онази епоха ни останаха и елитите ни- политически, професионални и интелектуални. Тези елити които спокойно могат да се подведат под общия знаменател на яловост и неспособност. За пример би могло да послужи и това интервю, което меко казано е тежко за прочит. Все пак интелигенцията на една нация би трябвало да говори на един по достъпен език и разбираем език (нали обществото е желаната аудитория). Идейте на господина не са трудни за обяснение и биха могли да се кажат по по-прост начин. Темата е интересна и би ми се щяло да чуя и хора от други поприща какво имат да кажат по въпроса.
05 Април 2007 08:09
Нещата с БПЦ са всъщност доста по-прости. Там са откровено назначени от сатанистите недостойни и алчни свине, които са антихристияни. Така че Каприев услужливо е премълчал този най-важен за нея факт.
05 Април 2007 09:13
оперети, за пътя към душата търсят главата, общност преди постигаха с идеологическа вяра, липсват им безплатните идеи на комунизъма, капитализма е пари и конкуренция на можене, а те имат само едното, това им е болката, и заместител бил умерения национализъм, ама до време и другия заместител, кобур горски ще ме нахрани ли, или икономически силната държава

Редактирано от - Пейчо Пеев на 05/4/2007 г/ 09:39:00

05 Април 2007 09:17
, , Некултивирания социален усет на българина”-това може да се приеме за ново , КОСМИЧЕСКО откритие , в сферата на изумителните обяснения на процесите в ТАЗИ страната.
Средната класа , гражданското общество , народа , страната , държавата , цялото общество –от тези глобални категории и глупости е дебаркирано , а обяснението е потърсено в интимната , кореновата система на тези фасулософствания-некултивираният българин , туземеца.
Колко простичко става.
Некултивираният българин е обяснението .Така следствието се преобръща в поредна причина , причината на липсата на култивираните -средна класа , общество , народ .Там където има култивирани , а не туземци , това е постигнато .Но туземец като българина ще го постигне когато го култивират?
Какво е това , ако не е социалдарвинизъм?????
Поредно варварско отношение към този народ.А нещата са много по простички.Когато конституционният ред , политиката и цялото общество са функция на ВЛАСТЕЛИНИ , когато на практика е реализиран феодализъм който се представя за демокрация , не може да има никакви култивирани , нито сред хората , нито като техни по мащабни производни.

05 Април 2007 09:48
"- Мисля, че разбирам какво ме питате, но ще се опитам да обърна вашата метафора. " - зарежи!
05 Април 2007 10:13
Атомизирането на нациите и обществата е основна стратегия на ционизма. Провеждат я чрез различни инструменти у нас от идването на Карлович на власт. Главните агенти за изпълнението на тази стратегия са йодеите във властта и медиите, ДПС, СДС и БСП, т. нар. НПО и "правозащитни" организатори на Сорос, гвардията на агитацията и пропагандата, разните политолози, социолози, к, лт, ролози и други дайно-райче-дичевисти.
05 Април 2007 10:13
Повърхностен разговор между двама с плитка мисловност, които минават в оществото за по-високи човеци от тълпата.Това, което са си наприказвали, е един качамак.Разсъждения, с които сами са се набутали в мъгла.Тежко и горко на обществото ни с такива интелектуални първенци.
05 Април 2007 10:24
И това е нашата Голгота. Невъзможността за оценностяване на общото именно като общо води включително до индивидуалните катастрофи в социалното.

Те на това му се вика дървен философ.
По-надолу не четох.
05 Април 2007 10:56
Българинът е като Антей - откъснат ли го от земята, става едно нищо.

Емилиян Станев
05 Април 2007 11:04
Който не е разбрал интервюто, поне е разбрал за себе си, че му липсват няколко хиляди книги.
Нищо. Има телевизия
05 Април 2007 11:06
Е-е, много сте строги...
Простият въпрос е, защо специалист по средновековна философия коментира съвремието?...
05 Април 2007 11:07
интересно четиво, но журналистът е стрелял много напосоки и се получава разхвърлян текст.
И аз си задавам въпроса защо балканските общества всъщност не се виждат като общност, няма усещането, че личното добруване е зависимо от общото добруване. Интересни за мен въпроси, жалко че в днешното интервю само минаваме покрай тях.
05 Април 2007 11:10
Монтен 1,
Ха по-скромно...
Бихте ли ни разтълкували горното интервю от висотата на купа от хиляди книги?...
05 Април 2007 11:12
Къде ли е Чичо Фичо?...
05 Април 2007 11:13
редник,
а защо да не коментира? казал е смислени неща. А за това, че на доста форумци текстът им е дошъл нанагоре - Монтен го е казал
05 Април 2007 11:38
На мен ми хареса.
Интересна е тезата му: "...ако западните общества са общества, основани на правилата и нормите, ние сме общество, базирано върху изключенията..."


Само че ако той самият се придържа към собствената си теза, то от нея следва и "Голготата", за която той говори - "... Невъзможността за оценностяване на общото именно като общо води включително до индивидуалните катастрофи в социалното...".


"Общото" е основано на общоприети правила (и общото им спазване, разбира се). Когато изключението стане норма (а май има такова нещо по тез ширини), то общността няма как да се прояви... освен като див индивидуализъм. Нещо като обратния принцип на Армстронг - "Една гигантска крачка за мен, а останалото човечество... ми да си ебе майката останалото човечество".
05 Април 2007 11:45
не виновен е, чел е много, личи му, направо cool, на кубчета....
05 Април 2007 12:13
- Какъв исторически дъх оставя Симеон Сакскобургготски след себе си?
- А! Какъв въпрос. Всъщност аз не успявам да развия някакъв особен интерес към него.

Дървения филосов не успява да развие..... Да, ама има хора, които развиват. И за това журналистът пита!

Въпрос към Монтен 1 и A.Notaras:
Колко "хиляди книги" трябва да прочета, за да разбера отговора на философа.
05 Април 2007 12:25
Поне 1001
ама не Тери Прачет и Коелю и т.н. сапунки - след всяка прочетена сапунка трябва 2 истински книги за умствена хигиена.
-
Тръгваш от Омир и Стария З и стигаш до Умберто Еко
05 Април 2007 12:36
Нищо не разбрах, макар че изчетох всичко дано схвана нещо- все пак човека е с титли. Този дето е взел интервюто, дали е разбрал какво говори философа?
(Миналия век с малки изключения, много малко наистина, философия следваха........-.хайде друг да довърши изречението!)
05 Април 2007 12:45
Чувствам, че тук е мястото да приведа една любима мисла на добрия Йори:
.
Когато не разбираш какво ти говорят, има две обяснения. Чак второто е, че говорещият е тъп.
05 Април 2007 12:51
"Острия" ъгъл се присмял на "тъпия", еми що не си като мене бе ей...Ха Ха.
05 Април 2007 12:54
pipe7

Не се притеснявай и аз нищо не разбрах. Много приказки за нищо.
05 Април 2007 13:04
Вероломе,
05 Април 2007 13:06
Поредният нихилист - мазохист.
Онагледява ефекта на прогледнал слепец, който има амбиция да обяснява на другите какво виждат.
Като видя, че някой е философ - настръхвам, чакам да почне с наукообразни лафове, накичени като пуканки около сърцевина от стиропор...
Изглежда в този факултет на това ги учат първо, как да изкилиферчат нормалната реч.
05 Април 2007 13:11
Както си вървят двамата ерудити по Via Dolorosa, се оказва че са на Via Mala.
За утеха, сядат (на Велики Четвъртък) на по едно малко в барчето на ъгъла...
И всеки нежно гали черепа на своя Йорик с грижовна ръка по темето...
05 Април 2007 13:20
хунвейбин
...
На автора - българинът му изглежда на некултивиран.
Значи иска да 'култивира' хората.
(Идва от обработка, култивиране (agriculture).
Да, като в селското стопанство, ореш, плевиш, ториш, всичко.
...
Отново са ни изправили пред социален инженер.
С мания за величие.
Всички са некултивирани, но той самият - гении, успял - и се самокултивирал.
-
Саморазрохкал се и се е самонаторил.
Ама нещо лошо мирише, май свинска тор ще да е,
прясна.
Оплел си се в конците, драги.
Фундаментално.
05 Април 2007 13:26
четенето крепост на липсваща мисъл не е, мисловна мъгла кондензирала в сложни словеса е изстудена гола вода
05 Април 2007 13:40
Вярно - трудно се разбира от нехуманитари. Но имам усещането, че е искал да каже това, което народът с простички думи го е формулирал като:
"Я не сакам на мене да ми е добре, а на Вуте да му е зле"
"Като ми се доработи, седам и чекам да ми мине"
"Орташката работа кучета я яли"

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
05 Април 2007 13:45
редник, май си започнал да проумяваш нещо от думите му. Защото върпосът ти е на място. Защо специалист по средновековна философия коментира времето ни? Защото нашето време май попада в неговата специалност. А защо е така - отговори си сам.
Много 'защо"-та, но истината се вижда при търсене и сравнение.
монтен, не барай Тери Пратчет, трябват ти още малко вагони и ще схаванеш неговата философия. Монтен, к на едно място той казва:" Замъкът на краля се издигаше на една канара. Не, че в кралството нямаше равнини, но всички те бяха..." Завърши изречението. И ще видиш какво значи парадокса на свободната мисъл. За Коелю не споря - нямам време за глупости.
05 Април 2007 13:51
Всяко подхващане на подобен ракурс , доказва , че Архимед от Сиракуза не е виновен за гибелта на "Титаник" ... Както и "обществената" ни история - за днешното ни "общество"...

05 Април 2007 14:00
абе вие как четете? човекът ви говори за некултивирания социален усет на българина - как прочетохте, че българинът е некултивиран?
05 Април 2007 14:08
отговорът колега съм писал горе, стъпкано достойнство, мъдроста ти отразила е по следствията
05 Април 2007 14:09
Основна тема на интервютото всъщност е българският индивидуализъм, за който много хора са се произнасяли. Да започнем с достъпното и за чукчите равнище на пословиците и поговорките:
“На вълка врата му е дебел, защото сам си върши работата”,
“Света не мож оправи, ами гледай да го оправиш за себе си”,
“Всеки тегли жаравата към своята пита”,
“На едного се запалила главата, а друг търчи да си запали лулата от нея”,
“Всеки тегли чергата към себе си”,
“Орташкия вол вълците лесно изядат”,
“Орташка кобила и псетата не я ядат”,
“Ако искаш да ти се не свърши работата, дай другиму да я върши”
05 Април 2007 14:13
За произхода на българския индивидуализъм има две основни теории. Първата е генетичната, която може да бъде илюстрирана с тия две мисли на Стоян Михайловски:
“Всички злочестини на българина изхождат от неговия краен индивидуализъм.
Той е индивидуалист по атавизъм. Пастирските и скиталчески нрави на праотците му са глубоко отпечатани в духа му.
[…] Да, българинът е прекален индивидуалист, нека речем – ултраиндивидуалист. Навсякъде той е сам за себе си общество, човещина, даже и божество. За него има две вселени: първо, отсам домашния праг и, второ, отвъд домашния праг. Отсам домашния праг всичко е добро, отвъд домашния праг всичко е зло.[…]
Какво да се прави?
Нека изпървом се опитаме да излекуваме българина от неговата историческа болка – тесногръдия индивидуализъм!


и на Найден Шейтанов, който обяснява неспособността за разбирателство и общо дело със смешението на твърде много народности:
“… националната ни антропология не може да установи един-единствен тип на българин. Явно е, че по нашите краища е станало едва ли не вавилонско смешение на народностни и ние сега сме по израза на един народен етнолог народ от “къркбабалък”, т. е. от “четирийсет бащи”.[…] Нашата омраза и завист едва ли не на всички против всички, суровите партийни, съсловни борби, хладнокръвното отрицание на народност и държава – всичко туй навява рой странни мисли. Напр. човек се пита: дали сегашното име “българин” не е всъщност някакво събирателно название за разни народности, дошли и установили се на Балкана, които сега инстинктивно продължават нявгашния си народностен и расов антагонизъм…”

Тоест, макар да ни обединява общото име българи, в нашите вени тече най-разнородна кръв, и то кръв с памет, запечатала многовековните стълкновения. Та именно сега тя ни тласка къв борба на всеки срещу всеки.
05 Април 2007 14:13
Чукча доволен Чукча благодари негър-философ от Ботсуана Кога дойде Чукотка, чукча подари тюленова мас намаже се.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
05 Април 2007 14:16
Втората теория е историческата, т.е. търси причините в историческата съдба. Пак Михайловски:
“Да се говори за цивилизация на балканските народи е цяла аномалия. За тая цивилизация няма две мнения между разумните хора: тя е лъжовна. […] Робували дълги столетия, газени от своите боляри, от византийците, от османлийците, от фанариотите – оприличавани на жива човешка стока, безсловесно стадо, – балканците са станали негодни за интензивен вътрешен живот, за живот идеен, за живот, плодотворен от светли мисли и мощни чувства; у тях липсва всяко понятие за социална дисциплина, за морален ред, за расова солидарност, за народен дълг. Те живеят чисто материален живот, сиреч не живеят, а животарят, животинствуват. Те ценят само едно достойнство, само една способност у човешкото същество – хитростта; да се превръща чрез грабеж общото благо в частно благо – ето що минава у тях за върховно изкуство и за най-потребно знание. Това са двуноги вълци”.

Толкова засега, че трябва да
Кой разбрал - разбрал.
05 Април 2007 14:20
Няма кво да се заям с Д-Р Тормозчиян тоя път, хубаво го е казал Иначе за разбирането - повечето неща опират до пропорции (количество и качество). За да разбереш някой, прочел 100 книги, трябва да прочетеш и ти поне 10
05 Април 2007 14:26
Доктора, ако посне тука и Вазова: "Кат Русия нЕма друга/втора след САЩ Хи Хи/ тъй велика на света , тя е нашата опора, тя е наш, та висота" и аз нЕма да се заядам с него...Ха Ха.
05 Април 2007 14:31
Баш добре си четем ние.
Този твърди (казано по човешки), че българите не уважават общността си и затова са зле.
А това е гавра. Подигравка с един от най-старите народи, изградили собствена цивилизация, която пренесли през хилядолетията.
С колективно съзнание и колективен труд.
.
А истината е, че:
Българинът е зле, защото на врата му е стегната телена примка.
Може да мисли главно за това - как да диша.
.
Но за някои важни философи това са само нелепи детайли от обидно тривиалната действителност.
Къде къде по-така, наукообразно е да се измисли някаква особена причина, де манталитет, де психология...
Пък и ако се извъртиш така, че да изкараш родата си и полуумни - направо ще те потупат по рамото.
Браво ще ти рекат, може и кокалче да получиш.
.
Гледал само себе си, българинът.
Не проявявал колективна отговорност.
Какво безобразие, не се напъва да издигне средното ниво.

Редактирано от - дъртреалист на 05/4/2007 г/ 14:56:17

05 Април 2007 14:34
Брао - Михайловски е винаги праилно четиво! А не като Умб. Еко, както некъв левак ни рекламира.
05 Април 2007 14:35
само свободния икономически е освободен духовно, посткомунизъма е пак комунизъм, от всекиго всичко, всекиму по партийния пост и пагона
05 Април 2007 14:36
Тормозчиян

05 Април 2007 14:49
не се предавай пич веселиш, можеш, истински чук
05 Април 2007 15:05
Дъртреалист,

Приятно е да се види , как точно си разпознал , остарелите класически схващания и решения , някогашните, пастирско-овчите.Обществото строй човека , човека строи обществото , това е една от най големите глупости.
Днес те нямат никаква стойност.
Учените откриха космоса и на макро , и на микро ниво.Дори е парадоксално , превръщането на енергията в материя и обратно , ни изправи пред ново разбиране за свръх разума , за мета нивото.
Приятно е да се види , как има някой които са разбрали , че човека е уникално същество , уникално , добре са го разбрали и не му преписват някакви масови овчи , свински или други характеристики-КУЛТУРОЛОГИЧНИ , ОПИТОМЕНИ , за да обясняват кочината и да мечтаят как да постигнат режима в кочината .
Дори и в кочината в която е бил превърнат някога света няма такива култивирани и некултивирани хора.Човека в овца не е превърнат.Има битка на човека да се изплъзне от насилието , от робството , от свинщината , която е била установена с НАСИЛИЕ.Тази тенденция и днес е основната.
Обречени са ви разбиранията и мераците господа , да се правите на богове , високо да си мотате въображението по фантазии и с фантазии да обяснявате света.
Човек вече почна да се пише с главно , , Ч “ и тези мераци , да се изживявате като свръх човеци , да характеризирате и формирате човешката маса , това са откачени намерения които са направо обречени.
А как българина се изплъзва от днешното насилие . Това днес не може да се прави с тази овча търпимост и култура , десет КОЖИ да му свалят от гърба , бузите като палачинка да си обръща , за поредиците от цинични шамари дето му нанасят.Основната реакция на българина е учудващо цивилизована, вместо с насилие си служи със самоунищожение , род да не създава , челяд да няма , да напуска тази страна , защото той я разпознава като средновековна и пропаднала .
05 Април 2007 15:05
Това е едно задъхано интервю. Искали са на малко място да кажат много неща. Освен това при точното говорене се искат подробности, които именно правят говоренето да бъде точно или не.
По този начин интервюто става набор от тезиси без доказателства. Та затова и форумците тук, можем да се отнасяме само към тезисите, но не и към аргументацията.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД