Нещо куца през последните години в Бундесвера. След като най-накрая успя да се разграничи със своя печален предшественик от нацисткия режим - Вермахта, в немската армия отново има сериозни проблеми. Вече не минава месец без скандал в някоя военна част на ФРГ, както и в нейните контингенти в чужбина. Инцидентите са различни, но причините са почти винаги едни и същи - лошото обучение на войниците и неясните критерии в Бундесвера. В повечето случаи немските военни ръководители замазват нещата и се опитват да убедят всички, че това са все единични случаи. Лошото е, че в последно време има все повече подобни инциденти, което кара дори обикновените немци да си задават въпроса:
Какво става в армията ни?
Тази година започна съдебният процес срещу капитан и 17 подофицери, които като военни инструктори са малтретирали 80 новобранци по време на военната им служба през лятото на 2004 г. в казармата в град Кесфелд. Това засега е един от малкото случаи, по който са взети сериозни мерки от страна на военните.
През октомври м. г. войници от германския контингент в Афганистан бяха разследвани заради гавра с череп на починали афганистанци. Това стана, след като в. "Билд" публикува скандални снимки, на които шестима германски войници в бойна униформа позират с човешки череп и скелети. Един дори го бе поставил до гениталиите си. Кадрите са били заснети през пролетта на 2003 г. в района на Кабул по време на патрулна обиколка на германски войници от ИСАФ (международните сили за поддържане на сигурността). Министърът на отбраната Франц Йозеф Юнг дори обеща най-строги наказания за войниците, ако обвиненията се потвърдят. Четирима от тях обаче се оказа, че вече са напуснали армията, а другите двама се присъединиха към тях след скандала.
Не мина месец и войници от Бундесвера бяха замесени в друг скандал. Немски командоси от елитното подразделение КСК използвали част от
нацистки символ по време на службата
си в Афганистан в края на 2001 г. Върху бойни джипове от типа "Волф" бил напръскан със спрей част от символа на немския Африкански корпус на фелдмаршал Ервин Ромел от времето на Втората световна война. Снимка в сп. "Щерн" показа как отстрани на военната кола се виждат палма и формата на железен кръст на мястото на нацистката свастика. По-късно от министерството на отбраната решиха, че няма нарушения.
Нещата като че ли се бяха успокоили и дойде новината, че Берлин ще изпрати немските изтребители разузнавачи "Торнадо" за военната мисия в Афганистан, които вече са там. Срещу това обаче скочиха група висши офицери от Бундесвера. Те предприеха безпрецедентен за немската армия акт и публикуваха открито писмо в интернет до депутатите от Бундестага, в което обвиняват военния министър Франц Йозеф Юнг, че е "омаловажил" пред тях реалната заплаха от операцията. Според военните министърът е предоставил "неверни данни", които ще въвлекат Германия още повече в бойните действия. Оказа се, че бунтовните офицери са от неформалното обединение в Бундесвера "Сигналът от Дармщад".
Писмото бе подписано от голям брой действащи и бивши висши офицери в Бундесвера, между които е подполковник Юрген Розе. Той се оказа неформален лидер на "Сигналът от Дармщад" и стана първият германски военнослужещ, подал рапорт да бъде освободен от всички по-нататъшни мисии в Афганистан. 48-годишният Розе посочи като причина за това, че операцията противоречи на вътрешните убеждения и съвестта му. Той заяви пред немски медии, че
изпращането на изтребителите е "недемократичен акт",
тъй като мнозинството от германците са против това. Офицерът набързо тихомълком бе преместен на друга административна длъжност.
Преди седмица нов расов скандал разбуни духовете в германската армия, след като в интернет се появи шокиращ видеозапис. На него се вижда как инструктор настървено кара войник да "мисли" за афроамериканците от Бронкс в Ню Йорк и да ги псува, докато стреля с картечницата си. Записът, който трае около минута и половина, е направен в една от казармите в провинцията Шлезвиг-Холщайн през юли 2006 г. Говорител на батальона, където се е разиграла историята, потвърди пред списанието, че е имало подобен инцидент. След намесата на медиите скандалният инструктор бе уволнен от Бундесвера. Стигна се дотам, че германското правителство поднесе официално извинения на своя съюзник САЩ. Вашингтон от своя страна приветства решението и го определи като "положителна стъпка в борбата с предразсъдъците". "Подобно поведение е абсолютно недопустимо и е в разрез със стандартите за обучение в германската армия", заяви говорителят на министерството на отбраната на Германия Томас Рабе.
"Всички тези скандали не са единични случаи. Те не се случват всеки ден в Бундесвера, но поне веднъж годишно, контрира от своя страна подполковник Юрген Розе. Заедно с другите критични офицери от "Сигналът от Дармщад", които са около 100, те се опитват да накарат военното министерство да вземе драстични мерки срещу лошото им обучение. Според Розе това е основната причина за върволицата от скандали в армията на ФРГ. Факт за
ниската култура на повечето войници
е това, че те умират да записват на видео или да снимат своите "геройства", както показват последните скандали.
Бързото преместване на подполковник Розе целеше да се предотврати открит дебат в Германия заради зачестилите случаи на откази на немски войници и офицери да служат в мисии зад граница. В началото на март т. г. само за 14 дни четирима резервисти отказаха да отидат в Афганистан, защото това противоречи на съвестта им, съобщиха анонимни източници от Бундесвера. Те са на възраст 40-50 години, което показва, че не става дума за новобранци, а за кадрови войници.
В повечето армии по света обсъждането на заповедите значи да се постави под заплаха изпълняването на определена задача и се наказва много строго. Във военно време - дори със смърт. Но конституцията на ФРГ допуска изключение, ако става дума за "въпроси на съвестта". Дори народният избраник трябва да действа първо "по съвест" и после да се подчинява на своята партийна фракция, се казва в основополагащия закон на Германия.
Научени от времето на националсоциализма,
авторите на немската конституция дадоха право на гражданите да се откажат да взимат оръжие в ръце, ако това противоречи на тяхната съвест. Чл. 4 от основния закон засяга не самото правото мъжете да избират алтернативна военна служба, но и правото да откажат да изпълняват пряка заповед, ако противоречи със съвестта им. Това естествено е нож с две остриета, но специална комисия разглежда "отказа" и взема съответното решение.
На журналистически въпрос дали не е било по-добре да отиде в Афганистан и да изпълни заповедта, след като е войник, Розе заяви: "Войниците също имат право да действат по съвест. Преди 30 години аз дадох клетва да защитавам ФРГ. Ако законът се нарушава, аз като немски гражданин имам право да се противопоставя на това!" Подполковникът отново подчерта, че конфликтът на заповедта не е само със закона, но и със собствената му съвест.
Юрген Розе не е първият офицер в Бундесвера, който отказа да се подчини на пряка заповед. Първият подобен прецедент стана през 2003 г. в началото на войната в Ирак, когато един майор отказа да продължи работа по компютърен софтуер на немската армия. Тогава той се позова на чл. 4 от конституцията и се аргументира, че проектът ще служи за война, която е неоправдана и се води против един цял народ. Заради своя отказ майорът бе разжалван в капитан. По-късно обаче немски федерален съд го оправда и той бе възстановен в предишния си чин. Явно при случая Розе немските военни не искаха да повторят фиаското си отпреди четири години.
|
|