:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,808
Активни 380
Страници 373
За един ден 1,302,066

Там, където свършва политиката, започва чалгата

Ако нямаше концерти по време на избори, никой нямаше да излезе на площада, за да разбере кой и с какво участва
Емил Спахийски
Фолкът е магия. Това е. Явлението, което е пренебрегвано през годините, сега трайно се е настанило на масите и няма сила, която да го пропъди оттам. Пращайте опери по селата, играйте Достоевски в читалищата, никога няма да съберете толкова хора, колкото и най-пошлата чалга звезда. Идеята да се превъзпитава народът с опери и класическа музика е толкова успешна, колкото идеята да кандидатираш за президент на България Вальо Топлото. Да, културтрегерите плюят, роптаят, но ето какво се случва: идва "Евровизия" и всичките иначе талантливи музиканти тичат към фолка. Дойдат избори и всички сериозни партии посягат към чалгата. Това е така, защото, когато се гонят резултати, се търсят работещи формули.

Чалгата и политиката си приличат. Всеки певец си има политика, за да стане известен, и във всяка партия е пълно с чалга хора - като морал, като поведение, като облекло. Целта и на политиката, и на чалгата е да достигнат до максимален брой хора - едните заради продажбите, концертите и участия в кръчмите, а другите заради участие в разпродажбите, концесиите и трите власти. Неслучайно и в двете професии са склонни на фокуси, само и само да се харесат - Азис се облича като момиче, Деси Слава слага силикон, Камелия ходи почти гола... Политиците, дори да не са фенове на поп-фолка, ще се качат на една сцена с певците, ще ги прегърнат, дори ще запеят с тях "Кой ще изяде маслинката зелена".



Обезценяване на посланията



Преди време беше лесно. Обединените певци запяват нещо от сорта "вземи панелите, трабанта, но въздуха ми остави"... Можеше всичко да запеят, но имаше някаква философия, която ги обединяваше, имаше истинска политика в обединението на демократичните сили. Днес антикомунизмът не върви. По някаква зла ирония на съдбата България влезе в ЕС при управление на бившата компартия. Прокуденият навремето цар днес управлява заедно с нея.

Днес дори не вървят класическите платформи като дясно, ляво и либерално. Партиите дотолкова принадлежат към някаква идеология, доколкото да се влеят в по-големите европейски посестрими. Електоратът вече се е наслушал на всичко - от обещанията за голям просперитет, светло бъдеще, безплатно образование и лечение до оправяне в рамките на 800 дни, ред и дисциплина. Политическите послания някак си се обезцениха. Станаха толкова пошли, колкото са текстовете на най-пропадналата кръчмарска певица.

Поради каква причина един нормален човек би зарязал дома, кафето, телевизора, за да отиде на площада, да види и чуе кандидата за европейски парламент на "Ред, законност и сигурност", БСП, ДПС, ДСБ... ГЕРБ. Бойко Борисов е интересен, но хората от листата му не са. Волен Сидеров е интересен, но архонтът - не. Изобщо някой може ли да си представи, че абсолютно неизвестен човек ще застане на трибуната, ще каже колко добре ще си живеем, ако пуснем бюлетина за него, и от това ние ще почувстваме трепетен повик да крещим, да развяваме знамена, да тичаме към урните.

Повечето от ромските кланове отдавна са му намерили цаката - дай парите, бирата и кебапчетата и ние ще видим за кого да гласуваме. Чисто, точно и прагматично. Разходете се по време на избори в циганските махали и ще видите какви митинги се сбират - то музика, то настроение, то ръкопляскания. Ако ще и партия "Забрана на малцинствата" да се появи, щом има софра, ще има и настроение, и дисциплинирано гласуване.



Нуждата от "ето ме, тук съм"



Така или иначе партиите трябва да създадат настроение, при което да започне да се говори за изборите. Ако няма реклама, ако няма шум, много е възможно повечето хора да пропуснат изборите. Партиите имат нужда да регистрират своето присъствие. Да кажат "ето, аз съм тук", така че, ако някой - било то от твърдия електорат или колебаещите, се реши да се разходи до урните, да е сигурен, че са в играта. Това май е и основополагащото послание в наше време. Нещо като да сложиш продукта на сергията. Едва тогава идва и второто - мотивиращото, което отговаря на въпроса: "Защо да гласувам за теб?" Платформи отдавна никой не чете (освен тези, дето ги коригират, и Коритаров, може би).

За да достигнат тези послания до хората, трябват ефективни комуникационни канали. Извън модерните медии всеки се нуждае от директната връзка. Избиран и избиратели да дишат заедно един и същ въздух. Директният маркетинг върши работа, но не и у нас. В България още никой не обикаля от врата на врата, защото манталитетът ни е опасен. Един вид - ако не изпиеш с всеки по една ракия, може да ти излезе лошо име. Тежка работа.

Единственото, което остава, са митингите - малките и големите.



Азисизъм



Странно е, че противниците на БСП така яростно скочиха срещу участието на поп-фолк идола Азис. Странно е, защото е контрапродуктивно. Ако един политик иска голям митинг, ще се нуждае от азисиране на политиката. Нещо като по-възвишен вариант на циганските кебапчета. Голям концерт, известни личности, много фойерверки. Колкото по-силни са уредбите, колкото по-известни са личностите, толкова по-голяма е вероятността да дойдат хиляди хора и да чуят - "ето ме, ще участвам в изборите". Нека пробват - нека има концерт на Азис и БСП срещу концерт на Богдана Карадочева и Стефан Димитров и ДСБ, но не в София, а в Пазарджик например. Да залагаме ли къде ще отиде публиката?

Участието на известни хора в предизборни концерти си е добър бизнес. Азис не знае нищо за политиката, но което е по-важното - няма и да го прикрива, ако Бареков го разпитва. Той винаги ще се интересува повече от своята реализация, отколкото какво е дясно, какво е ляво. Неговият задник върши повече работа за концертите му, отколкото познанията по партийно строителство. Но това се отнася за всички певци. Актьори отдават лицата си под наем, певците вземат огромни хонорари за една кампания и това е част от бизнеса. Достатъчно е да се спомене, че между 100 и 300 хил. лв. инвестира една партия в подобни мероприятия, при това само за хонорари на певците.

В целия този бизнес има нещо много важно - ако ще инвестираш, вземай най-доброто. Азис в моментът е певецът, който може да събере един площад хора. Както казах в началото, фолкът е магия - за огромна част от българите това е дълбоко вплетено в тях. Точно поради тази причина, за да се чуят политическите послания, са нужни концерти. И аз не съм особено очарован от това положение, но явленията не бива да се отричат, а трябва да се менажират. На площада духовият оркестър винаги ще е по-добър от филхармонията. Дико Илиев ще е по-популярен от Панчо Владигеров, Ивана - от Белослава. Уви! Лично аз бих искал повече да се говори за платформи, защото това е в основата на контрола над политиката. Днес обаче политиката е шоу и където свършва тя, започва чалгата.



* Авторът категорично не слуша поп-фолк!
Снимка: Велислав Николов
Азис може нищо да не разбира от политика и партийно строителство, но при всички случаи ще събере повече хора на площада, отколкото някой отракан политик.
Снимка: Архив "Сега"
За съжаление Ваня Костова и други певци извън чалга бранша не могат да привлекат кой знае каква публика по време на избори.`
46
4513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
23 Април 2007 02:11
Вярно
23 Април 2007 03:09
Колкото и да боли истината в тази статия не мога да се съглася, че фолкът е магия По-скоро цигания, селяния
23 Април 2007 03:21
Нещата просто са разместени. Политиката ни е чалга, а чалгата ни прави политика...............
23 Април 2007 04:14
Аз пък колкото пъти дойда в България все поп-фолк чалгаря. Отвсякъде съм заобиколен. В таксито, вечер от съседите, по кръчмите и къде ли не. Затуй съм леко изненадан, че никой не я харесвал и всички били възмутени, пък тя е навсякъде. Безсмъртна. Задължителна от I до XII клас, без да със статут на религия. Особено съм изненадан как автора е написал този анализ при наличие на уговорка, че категорично не я слуша. Остава да каже, че и политиката не го интересува и съвсем ще ме шашне.
И как го е издокарал верен анализа, не ми е ясно. Сигурно тайничко си пуска клипчета с научна цел, но го е срам да си признае.
*
Модерно стана всички да слушат чалга и шумно да не я харесват. Ако я нямаше, не знам как щяхме да отличаваме интелигентнте хора от простаците. "Мощи" с бронетранспортьор да се разнасят е патриотично. Чалгата е кич. Да си религиознен е престижно. Това са днешните индикатори на културния човек. Ако видиш някой със запалка, в другата му ръка мъждука цигара или свещ. Времената се менят. Парадоксално, ценностите са обърнати наопаки без да се променят. Хората са същите въпреки/поради/ неистовото си желание да са различни. Ние пак сме тук! Останалите са с промити мозъци.
23 Април 2007 05:14
"...фолкът е магия - за огромна част от българите това е дълбоко вплетено в тях. " Циганите туй го усещат много добре и затова са се концентрирали в тази част на света - защото местнио народ духовно си е цигания до шия. Което е една от причините дереджето на страната да такова каквото е.
23 Април 2007 07:38
Ако всички тия червени мафиотски пари се бяха наляли в лансиране на класическа музика вместо в лансиране на чалга, народонаселението щеше да се стича на опери и симфонични концерти. Това е положението. Комунягите си възпитаха простаци, защото простаци се лъжат и управляват най-лесно.
23 Април 2007 08:16
И аз не слушам поп-фолк, но явно много са тея дето слушат, па и есемеси пращат, па и биг братчетата гледат, а Азис при Коритаров се представи чудесно и съвсем не е това за което го "винят", а много хитро си плете кошницата...Така, че хайде да не смятаме, че който слуша БетХовен или Панчо Владигеров по дефиниция е с "екстра" мислене...
23 Април 2007 08:24
"Фолкът е магия". Така е. Напълно вярно. Ама май авторът бърка фолка с чалгата. А това е просто помия и инструмент за циганицзация и промиване на мозъци.
stormleader е напълно прав. А това, че Азис е VIP, а чалгата - култ (за някои), да тежи на съвестта на министрите на културата и на образованието. То се вижда как си вършат работата.
23 Април 2007 08:25
stormleader,
нещо си се размечтал ?
*
Разликата между чалга и класика не е в стила музика, а в таланта и дълбочината на мислене.
23 Април 2007 08:42
Този път темата е от немай-къде. Случват се и такива моменти...
Между другото, авторът е пропуснал нещо. Мярна ми се някъде, че във Видин някоя партия прави предизборен митинг с концерт на видинския симфоничен оркестър. Любопитно е да се види какъв е ефекта и какъв е състава на присъстващите.
23 Април 2007 08:49
Всичко това се дължи на безпринципната позиция и опортюнизма на левицата. Отстоявайки десни принципи в управлението си, социално-либералната коалиция изземва принципи и идеи от десницата и политическия живот се превръща в тюрлю гювеч.
Как ще привлече многобройните , опошлени от бедността и целенасочено опростачвани хора , освен с ерзац културата, прокламирана от гореизброените чалгаджии?
И започва да се налага въпросът - кому са нужни политическите партии в този им вид? Нали подобна ситуация доведе до 19 майския преврат 1934г. когато политическите партии са били прогнили до дъното си и са тънели в корупция.
Но няма и военни като хората - просто едни пу.ьовци.
23 Април 2007 09:00
чалга и фолклор не са едно, както мъж не е този в рокля, фолклора е творчество, музика на душата, другото пазарен продукт, създават го по правила, съчинен от компютър за роботи, нататък с вокал фалцет кича става пълен, мъжкото пеене е гръдно, ни тоналност, ни текст, чуствени наслади, остана един дискотечен ритъм, за разчуствени дедовци и баби с вкус, опсаааа
23 Април 2007 09:05
Много слабо, изключително банално, на туй отгоре и невярно. Ако аз напиша такова нещо-ще ме сринете със земята. Толкова декари вестникарски материали, толкова литри вестникарско мастило се е изляло по темата, че чак е срамота! Аз, самият, имам барем половин декар "конфу" и файда-йок
А защо е невярно-ще попитате?
Платформи отдавна никой не чете (освен тези, дето ги коригират, и Коритаров, може би).
За да достигнат тези послания до хората, трябват ефективни комуникационни канали. Извън модерните медии всеки се нуждае от директната връзка. Избиран и избиратели да дишат заедно един и същ въздух. Директният маркетинг върши работа, но не и у нас. В България още никой не обикаля от врата на врата, защото манталитетът ни е опасен

Не в България- а навсякъде-вж сайта за демокрацията Натиснете тук
От врата до врата беше модата, въведена от СДС(чужди експерти) през 95та, когато Фил загуби и от тогава този модел се е сдобил с лоша слава
И ся тряя ти кажа нещо, което може да не ти хареса-на последните избори имаше масирано чалга присъствие, топ чалга звездите, начело с Азис направиха турне из цялата страна, агитирайки за бюлетина нумер 10. Еуфорията беше невиждана, за посещение да не говорим.
Файдата за партията с юлетина нумеро 10-никаква Натиснете тук
Начи още нещо тряба, нещо друго..Там трябваше да заостриш перото..
23 Април 2007 09:24
Предпочитам чалгата пред политиката в демосратско изпълнение, Първата , ако не те кефи -не ти и вреди, Не я слушаш и толкоз, Докато втората може да те джасне от цивилизация във варварство, Както го е правила много пъти в Историята,
23 Април 2007 09:26
Медиите, вижте на какви Господари/ ПолитДеПутатки служите!

Каква измет управлява България само, срамота!
До Чалгаджийките стигнаха да им оправят рейтинга...
23 Април 2007 09:28
В заключение на статията може да се каже, че в България най-добрия политик е чалга-певец, а най-добрите майстори на чалгата са политиците.
Чалгата е кичът в културата на народа ни.
23 Април 2007 09:38
КЪДЕТО СВЪРШВА ДЪРЖАВНОСТТА ТАМ ЗАПОЧВА ЧАЛГАТА И ТОВА ВАЖИ НАЙ-СИЛНО В ПОЛИТИКАТА
23 Април 2007 09:47
Azisoманията е само това, което се подава на повърхността на колективното съзнание.В глъбините му е скрита същинската колективна мисловност, от която извира всичко, което се разиграва в битието ни, и т.нар.^4алга^ е само един малък външен образ.Сложността на явлението изисква съвременно и високонаучно психоаналитично проучване и обяснение, но него го нямаме, защото нямаме нито един университет на световно равнище.У нас все още се облягаме на даскалската народопсихология, която е далече от напредналите новофройдистки школи.Не съм чел нищо от един университетски психолог за тясната и закономерна връзка между ^замърсяването^ на българския език и разпространението на музиката и песните за задника.Например западните фройдисти отдавна са обяснили защо например в страните, в които се е развила и се слуша класическата мелодия, защо точно там сега се произвждат високите технологии.Западният свят е глъбинно мисловен, той е изцяло абстрактно и трансцедентално ориентиран и затова и религията им е с различна стойностност.Нашият свят е единствено предметен и това обеснява всички наши особености /напр. поговорката ^око да види и ръка да пипне^/, които са си добри за нас, но с нищо не ни допринасят, за да се развива оществото ни като западните светове.Пресата, радиото, телевизиите са задръстени от мнения на хора за нашия манталитет, които са на махленско равнище.Това, което много точно и умно посочва VOCI, за усещането на циганите, си има психоаналитични корени, но вместо досега да бъде ^разяснено^ на студентите и оттам да намери разпространение сред народа, то у нас се шири първобитна мисловност, която веднага бива обявявана за расизъм.И etc.
23 Април 2007 10:09
Изключително бозава статия. Автора освен че не слуша "чалга", явно не се интересува и от политика, в частност българска такава. Езък за похабения иначе благодатен материал за интерпретации.
23 Април 2007 10:44
БЕЗ КОМЕНТАР
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Boar d=prestapnost&Number=1947182025&page=0&vi ew=collapsed&sb=5
23 Април 2007 11:12
Искам Емиле, само едно да те питам: колко от онзи "площад хора" ще отидат до урните?! Ми аз пак мога да отида на концерта, ама без да гласувам! Така, че ползата от файдата е никаква, ако ще и цял стадион хора да събереш. Въпроса е с какво ги събираш. Дали с чалга концерт, или само с идеи, както навремето, когато на концерт и певец никой не обръщаше внимание, а ревеше с цяло гърло "времето е наше!" или "чие е времето?"
Щото хората няма да пропуснат да отидат на безплатен концерт именно заради Азис, а не заради някакви си там "кирливи избори"! Какво им пука? Да не би да ги кара някой на концерта да попълват декларация, че ще гласуват!?
23 Април 2007 11:13
Дотолкова са се изтъркали нашите политици, че вече на помощ викат Азис и останалата начервена безполова измет от Планета Пайнер. Нека да вземат пример от европейските държави и да видят дали там преди изборите за евродепутати пеят бездарници. Тъжно е, че масата български граждани са толкова изпростяли и се впечатляват силно от фалцета на няколко псевдозвезди(самонарекли се звезди). Съвземете се хора! Замислете се какво ли си мислят многобройните европейски наблюдатели в страната ни, когато виждат как се привлича вниманието на гражданите за предстоящите избори за парламент на ЕС....с фалшивото пеене на някакви същества- кои плод на пластичната хирургия, кои принадлежащи към голяма малцинствена група у нас и със сбъркана полова принадлежност. Това ли ще бъде лицето ни пред Европа?! Не се чудете после защо ни бъркат с турците и циганите, след като те и тяхното музикално творчество(силно казано творчество) са се превърнали в идоли.
23 Април 2007 11:41
Налице е проблем, който все по-силно ще се проявява и задълбочава: циганизацията на България. Броят на циганите упорито се крие (а може би е и трудно да се установи точно), но някои оценки сочат 1.3 млн. Давате ли си сметка каква електорална сила е това, която може да се купи лесно с кюфтета, бира и чалга. Политиците това го разбират прекрасно и затова борбата на избори ще се насочва все-повече към печелене на циганските гласове. Още повече, че докато българите намаляват, циганите нарастват в геометрична прогресия. Така че, политиката в БГ за огромно съжаление ще се определя все повече от гласовете на циганите.
*
И да задам един провокационен еретичен въпрос: поради каква причина циганите, които живеят извън обществото и паразитират на неговия гръб трябва да имат право на глас? Те не са по-умни от 10-12 годишни деца, а децата не гласуват.
23 Април 2007 11:42
Ако десницата издигне леви лозунги , ще може да заеме овакантеното ляво пространство. Дори без чалга.
23 Април 2007 12:36
Прост народ - слаба държава
23 Април 2007 14:06
Авторът поне два пъти не е съвсем почтен:

1
.Идеята да се превъзпитава народът с опери и класическа музика е толкова успешна, колкото идеята да кандидатираш за президент на България Вальо Топлото.


Това просто е невярно. Спомнете си някои от кандидат-президентите през изминалите години.

2. Авторът се заклева, че не слуша чалга. Може би, но защо тогава се яви във ВИП брадър да защитава Деси Слава? Ако не е от любов към чалгата, сигурно е от любов към циците й или пък, за да изкара някой лев?
23 Април 2007 14:46
Статията не я дочетох
А във Форума има някои пресилени неща. Аз лично повече слушам класическа музика (и съм свирил такава), но тврдението на stormleader, че ако налеят тези пари в класическата музика щяло народонаселението да я заобича съвсем не отговаря на действителността. През целият период 1944-1989г., класическата музика беше изключително силно пропагандирана. В моето детство през 50-те на мода излязоха музикалните школи. Родителите масово си пращаха децата да учат някакъв инструмент. Мисля, че нямаше къща без акордеон, цигулка, а по-заможните купуваха и пиана (може би това беше градско явление - на село се слушаше народна музика, думата фолк не беше позната). Там се преподаваше изключително класическа музика. Радиото, телевизията се пръкна в 60-те години, също предаваше една голяма част от програмата си класвическа музика. Сръбският поп-фолк не се допускаше.
Въпреки това още с пукването не демокрацията България беше залята с поп-фолк и то от най-ниско качество.
Колкото и да харесвам класическата музика, трябва да призная, че
1. Популярната класическа музика от Бах през Моцарт-Бетховен, до Брамс отразява все пак едни отминали епохи.
2. Модерната класическа музика от Стравински, през Прокофиев, Бритън, Щостакович, Бърнстейн и много други, е твърде трудно смилаема за по-голямата част от народонаселението.
Поп-фолка нямаше как да не се появи. Той даде един нов живот на популярната музика у нас. Обаче според мен той трябва да се отърси от циганията. Лично аз трудно намирам неще интересноо за слушане от поп-фолка, а Азис не мога да го слушам с очите си. Но това явление съществува и е доста жизнено. Само остава да се надяваме, че то ще се облагороди на наша почва.
23 Април 2007 14:51
Натиснете тук
23 Април 2007 14:53
E бил съм по избори и във Франция - 1993г. и в САЩ 1996г.
Е никъде не правеха митинги с класическа и оперна музика.
Ако някои във Форума си мислят, че на Запад много слушат класическа музика - жестоко се лъжат. И там като у нас - има си хора за популярна музика - има си един сравнително малоброен елит за класическа музика.
23 Април 2007 15:21
днес чалга, вчера сръбска, какво са опищели махалата за тая чалга, зорлем реклама ли и правят ?
23 Април 2007 15:21
krume
23 Април 2007 16:28
Чалгата винаги е съществувала. Какво от това, че по време на Соца по телевизията и радиото се пускаше много повече класика? По кръчмите какво се свиреше - пак чалга. Ами апокрифните записи на Попа, оркестър Кристали и други величия? Просто сега кръчмарските изпълнения ги качиха на дискове и тръгнаха по кабеларките. И все пак всеки има много по-голям избор, ако не му харесва определен тип музика да превключи канала. Това, че голям процент от младите българи се "циганизират" е факт и не може да бъде по друг начин, защото броят на циганите между 15 и 35 години непрекъснато се увеличава, а на българите намалява. Нормално е мнозинството да налага културните си ценности над малцинството. Нормално е при изборни кампании политиците да се борят за симпатиите на мнозинството. В условията на демокрация и професорът и неграмотният имат равни права по време на избори, а неграмотните са много повече от професорите. Това е положението.
23 Април 2007 16:46
Едно от нещата, което опитаха комунистите, беше, да привикнат хората да слушат високата музика и да 4етат хубавите и умни книги.Mrx++ горе го напомня.Но не се полу4и, и то по много при4ини.Въпросът опира до това, защо в германската общност се ражда мисловността на един Гьоте например, който и сега е само за германския елит, или пък музиката с класи4еската си мелодия на Моцарт, който е интересен на масата хора с филма ^Амадеус^ и с нищо пове4е , и защо като голямата народна 4аст си пада там по простоватата винарска музика , защо то4но там се измисля света, който ние 4алгаджиите съз закъснение го прекопирваме в най-лошия му вид?
23 Април 2007 16:49

Чалга, политика - нещо са обозавени тези неща в статията.
Чалгата - на прост и тъп народ чалга му дай, а и циганите са от същия сорт, а те станаха наистина много.
Политиката - предизборната кампания се прави според масовия избирател. Ако той е тъп и прост и кампанията ще бъде насочена към него, т.е. с чалга. Ако циганите искат чалга и кебапчета - ще го получат и след това под строй като турците ще отидат да си пуснат бюлетинката.
Интересен факт би бил колко процента от гласувалите са етнически българи и колко не са. Много е вероятно чалгаджийницата да се е развихрила именно защото партиите не очакват българите да гласуват за тях/т.е. да негласуват/, а търсят гласове сред циганите и турците, както и някой друг лумпен.
23 Април 2007 17:10
Круме
23 Април 2007 17:15
и още за кича,
Пръв писателят Йордан Вълчев обявява пръстена за притежание на цар Калоян, гради тезата си върху знаците и буквите на надписа. За Въло Вълов, археологът откривател на погребението, факта, че надписът не съдържа думата цар е странно, след като в запазената преписка с папа Инокентий III българският владетел неведнъж се титулува като цар на българите и на България. Освен на липсващата титла Вълов се позовава и на разликата в годините на гибелта на Калоян 1207 и построяването на църквата 1230, и на мястото на гроба-северната галерия, изградена доста по-късно от основната постройка. Според Вълов в храма е погребан търновски болярин, живял през средата и втората половина на ХIV век, възможно е и провинциален владетел, прекарал част от живота си като монах във "Великата лавра "Св. 40 мъченици" Властта тогава обаче иска разкритият гроб да е на цар Калоян. Три месеца след откритието викат Вълов в столицата. До края на живота си той не е споделил и с най-близките си къде е бил следващите 15 дни, кой е разговарял с него. Признал на жена си, че са го натискали да каже, че гробът е на цар Калоян, когато отказал бил принуден да напусне работата си в музея и града
23 Април 2007 17:37
Наскоро гледах концерта по повод незнам си колко години от подписването на един от договорите за ЕС. Концерта на ЕС да го наречем. Е там не видях нищо кой знае колко по-различно. Може да не беше "чалга" в смисъла, който авторът и форумците влага, но определено беше пълна боза, дори и Мария Илиева - набедената звезда - пя някакаква изключително безлична песен. Освен това твърдения: "Чалгата е зле, а операта е толкова завладяваща..." са меко казано неоткровени и авторът, който категорично не слуша чалга си криви душата по мое мнение. Човек трябва да е откровен, когато нещо му харесва или не. Има далеч по-досадни класически, поп, рок, джаз и т.н и пр. изпълнения от някои чалга мотиви. Що се касае до текстовете на чалгите, те са пошло-смешни, но в голямата си част са писани от хора, които претендират, че са добри поети - Надежда Захариева е ярък пример. И все пак в голямата си част същите тези текстове на са толкова по-различни от тези на много други чуждоезични хитове. Обичат се, не могат да живеят един бездруг и т.н. и п.р.
*
Чалгата е магия


The bell that rings inside your mind
Is challenging the doors of time
The waiting seems eternity
The day will dawn of sanity
Is this a kind of magicThere can be only one
This rage that lasts a thousand years
Will soon be done
23 Април 2007 19:06
Ние май вече прекаляваме с това оплюване на чалгат... А това е просто един опит да се вплете фолклора в нещо по-съвременно. Доколко успешно - това е друга тема... Истината е, че преобладават просташки текстове и намеци с примитивна мелодия, но пък има и много добри изключения. Веднага се сещам за Лия и Кондьо с тяхната "Обич за двама"... С удоволствие я слушам !!! Говоря за песента - не за Кондьо !!!
23 Април 2007 19:25
няма оплюване, чалгата няма нищо общо с фолклора, друга тоналност и ритъм е, и друго въздействие
23 Април 2007 20:37
На мене па ми хареса, най-вече това:
"И аз не съм особено очарован от това положение, но явленията не бива да се отричат, а трябва да се менажират."
Ми добро прозрение е направил авторът, ко толкова?
Но да не лъже, че не слуша поп-фолк. Оная вечер така настървено защитаваше ДесиСлава от Биг Брадър, или всичко бе зарад... красивия й взор онли?
23 Април 2007 21:27
Драги ми г-н Спахийски. Току що отминаха изборите във Франция, малко преди това имаше и избори в Канада. Вярно е, че и там не се развявяха програми, но имаше ДЕБАТИ. ДЕБАТИТЕ У НАС СА ОТДАВНА ТАБУ. И НАЙ ВЕЧЕ САМИЯ ПЪРВАНОВ СЕ ОТКАЗА ОТ ДЕБАТ СЪС СВОЯ ОПОНЕНТ ОТ СТРАХ И СЪС СИГУРНОСТТА, ЧЕ ТУРСКИЯТ ЕЛЕКТОРАТ Е ЗАД НЕГО . И колкото по- нататък вървим към фиктивната и показна демокрация, толкова по- сиирджийски и цигански ще стават нашите избори. Не ЧАЛГА, а дебати между политическите лидери беше нужна, за да се видят кухите кратуни като на Сергейчо и на другите. Това е единствения начин да удавиш демократичните принципи и практики в КАЛТА, в ТИНЯТА на ниските страсти. Преди време СИДЕРОВ беше казал, че България се оциганява, всички скочиха тогава срещу него, а това е самата ИСТИНА. Тази ИСТИНА Е ТОЛКОВА вярна, колкото сливането на властта с мафиозните структури с пълното отказване от интересите на народа.

23 Април 2007 21:30
Гьобеците привлачат! (цитат на Устата тази сутрин при Бареков)
23 Април 2007 23:51
Нашият поп-фолк отдавна не е чалга.
23 Април 2007 23:53
-Защо преди много време в песента на Мими/ се пееше за майчицата свята/а сега като в долнопробно крими/потен рапър пуфка"на майка ти в устата"
24 Април 2007 00:14
Докторе, цитатът не не на Устата /той само го е повторил/. Аз го чух в "Пирамида" от Слави Бинев, който всъщност цитира Захари Стоянов, който още някога казвал, че ...."Гьобеците привлачат".... И то баш тъй, ама кого привлачат, Захари Стоянов не казва.
24 Април 2007 00:22
Знам бе, пиле.
Комичното е, че излиза от устата на Устата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД