Рафи Хатибрашид, кметът на голямото Йонково, е от СДС. Не е съгласен с отделянето на малката махала, писал и до Първанов, но нищо. |
И това се случи не по етнически или религиозни причини. А по партийни. ДПС уреди малката махала да се превърне в самостоятелно село с произтичащите от това придобивки. Те не са кой знае какви, но за представите на тукашните бедни хора не са малки. А самото ДПС очевидно ще се сдобие с още един кмет в района, който и без това преимуществено е негов.
"То на една не струва, на две ще го правят", подхвърля 72-годишният Иван Проданов, докато бута количката си през площадчето, заедно със съпругата си. Той е от българското малцинство в голямата махала. "Тук сме останали десетина български семейства", осведомява пенсионерът примирено. В другата махала няма нито един българин, всички са етнически турци. "Като имат пари да си сменят паспортите, да се делят...", казва още Проданов и отминава. В кметството на Йонково виси портрет на Васил Левски, точно пред вратата на кмета Рафи Осман Хатибрашид. Вътре има още два.
Кметът е възрастен, но много енергичен. Спечелил е изборите през 2003 г. като кандидат на СДС с 22 гласа повече от човека на Доган. Мрази ДПС и веднага ни осведомява, че те са в основата на разделянето на Йонково на две. "В махалата, която сега става село, има 550 къщи, но само 125 от тях са населени, а в детската градина има само 3 деца и водят от другите села, за да не я закрият", обяснява накратко ситуацията кметът.
"Заради няколко партийни функционери на ДПС е цялата дандания,
5-6 души очакват да се разкрият служби за тях,
добавя Хатибрашид. Според него целият процес се направлявал от общината в Исперих, където ДПС здраво държи властта. "Плашат хората преди избори, че няма да им дадат социални помощи и ниви за оземляване на безимотни и малоимотни", гневи се кметът. Срещу него обаче също има обвинения за груба агитация. Имало е досъдебно производство по сигнал срещу Хатибрашид, че през ноември 2003 г. е раздал дърва от държавния горски фонд на няколко души, активно участвали в избирането му за кмет. "След почистване на изгнилите и паднали дървета в гробището изкарахме 2 камиона суха маса, но на никого не съм дал нищо - 4 кубика стоварихме за отопление на кметството и 4 за джамията", обяснява Хатибрашид. Не само това, но и другите обвинения към него са отпаднали и с решение на зам. окръжния прокурор Кр. Георгиев досъдебното производство е прекратено. Но заради атаките синият селски кмет е бил отстранен от длъжност за 15 месеца. През този период Йонково е управлявано от служебно назначен кмет.
Всъщност поводът за дългата съдебна сага са не толкова отрязаните дървета от гробищата, колкото отстраняването на бившата секретарка в кметството Айше Хюсеин Хасан. Тя била близка до ДПС, но през 2001 г. заради западането на селото длъжността й била закрита. Кметът на Исперих я преназначил като "старши специалист" ГРАО в Йонково.
Но щом Хатибрашид станал кмет, поискал отстраняването й, защото я подозирал в нелоялност. Кметът на Исперих не се съгласил и затова Хатибрашид заключил стаята с регистрите, в която би трябвало да работи Айше, и не я допуснал на работа, заради което е сезирана прокуратурата, а кметът е отстранен от длъжност заради историята с дървата. Макар че прокуратурата го връща на работа в началото на 2006 г., на 18 юли същата година срещу него отново е повдигнато обвинение по старите факти от друг прокурор.
Според Хатибрашид Айше оземлявала по странен критерий съселяните си. И вади протокол, за да се убедим сами. Документът е от 21.06. 2002 г. Някои от йонковци са получили по 2-3 декара, а други - по 8-10. Хатибрашид ни ориентира в имената. Бившият кмет на Йонково от 1999 г. до 2003 г., близък до ДПС, Йълмаз Касим Ефраим е получил 10 дка. Той и Айше са били в комисията и на практика сами са се оземлили.
Братът на бившия кмет е получил 8 дка. Братът на Айше - 7 дка, братовчедка й Васвие - 7 дка, един от зетьовете й е оземлен с 8 дка.
"Тяхното хора само убавото място земали",
казва Юсуф Зюлтях, който влиза за малко в стаята на кмета. В момента в кметството в Йонково има само кмет и чистачка на половин щат. Чистачката е и секретарка. Кметът само й казва "дай ми папка "изходящи" и жената чевръсто се ориентира в чекмеджетата на черния шкаф. Дълго обаче Хатибрашид търси писмото си до президента Първанов, което най-накрая откри в папка с надпис "Разделяй и владей". В писмото си от миналата година той алармира държавния глава, че в селото не е имало референдум за разделянето му, и го призовава да не подписва такъв указ.
"През първото тримесечие на 2005 г. по решение на общинския съвет в Исперих и без съгласието на населението се извърши безуспешен опит за събиране на подписка за разделяне не селото", пише в писмото до Първанов. В голямата махала само 13 жители тогава се обявили за разделянето, а от малката - около 69, твърди кметът. Според писмото му за събирането на подписите били ангажирани работници по чистотата от програмата "От социални помощи към заетост", които обикаляли в работно време.
"Този кмет само знае да пише жалби, а след работно време се събират, за да пият", мърмори продавачката в хранителния магазин в центъра. В голямата махала са училището, детската градина, пощата и джамията. Тя е на около половин километър от главния път от Разград за Исперих. Малката махала пък е точно на пътя. Разстоянието между двете е не повече от 3 километра. Може да се движиш само по асфалт или напряко по пътечките. Преди да тръгнем към малката махала, която трябва да стане с. Малко Йонково, ни казват, че там вече има 12 кандидати на ДПС за кметските избори наесен.
В малката махала няма нищо, което да подсказва, че тук кипи живот.
Шест-седем възрастни мъже са седнали на припек до спирката. Отляво на тях е запустялото от години училище, в което сега се надяват да се настани бъдещото кметство. Отдясно е порутена стая, която Ахмед Вели Мустък ми сочи като подходяща, за да си направят поща. Върху мръсния прозорец е залепен указът на президента, с който се създава с. Малко Йонково. Питам Ахмед защо според него е по-добре махалата да стане село. "Защото ще имаме поща, сега трябва да ходя до другата махала да се обадя по телефона", отвръща ми той. Нямало никаква друга причина. Обяснили им, че нямало нужда да си сменят паспортите, нищо че вече ще живеят в друго село.
"Навремето беше тук Съветът, през 1958-59 г. ни го откраднаха, защото тук нямаше българи", обяснява дългогодишната вражда между двете махали Айди Ибрям. Според него по време на избори винаги имало проблем от коя махала да е кметът.
"Ще си направим селско събрание и ще си изберем кмета преди изборите, няма да има много кандидати от ДПС", категоричен е още Ибрям. Възможно било и БЗНС да издигнат свой кандидат, имало двайсетина-трийсет поддръжници на земеделската партия в малката махала. "ДПС ни помогна да стане с. Малко Йонково, кметът на Исперих, даже президентът Георги Първанов ни помогна", обобщават в един глас мъжете, седнали на припек. Всички до един не са доволни от вече бившия им кмет Хатибрашид и го критикуват за липсата на осветление в малката махала. Освен това, като дойдело време за пенсиите, първо ги давали в голямата махала.
Според Ахмед Мустък обаче най-големият проблем и за двете села Йонково е бедността. "Жената, като влезе в магазина, гледа, гледа и накрая си вземе кренвирш и хляб за 1 лев", обобщава той.
Йонково е кръстено на някой си Йонуз абдал. Абдал значи или серсемин, или голям човек. Тук всичко е или-или.
Указът на президента е залепен върху стъклото на занемарена постройка, която щяла да се превърне в поща. |