:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,863
Активни 724
Страници 18,428
За един ден 1,302,066
РАЗНОГЛЕДИЩА

За вярата в сектите

Николай Ангелов
Още с американската конституция "свободата на съвестта" (т. е. изповеданието) е определена за атрибут на демокрацията. Затова с нея се свързват и "тестовете за демократичност" на едно общество.

Отминалите великденски празници и свързаните с тях събития за пореден път припомниха този болезнен въпрос - отношенията ни с друговереца и религиозната (не)толерантност, а оттук и за взаимните очаквания на обществото и държавата - от една страна, и църквата и вярващите - от друга. Темата кореспондираше както със статистиката за желаещите да се изучава вероучение в училищата, така и с искането на Ордена на Сребърната звезда да получи регистрация у нас въпреки ясно изразената му враждебност към християнството и принципите му.



Дискусия за сектите у нас няма



Има елементарно заклеймяване или непознаване на въпроса, или и двете.

Затова и въпросът със задължително изучаване на религии в училище ще роди най-вероятно академични недоносчета.

В мемоарите си "Моят живот с Муун" г-жа Нансук Хонг, бившата снаха на Преподобния, казваше: "...напоследък намирам определен цинизъм в понятието "организирана религия". Онези, които виждат опасността само в "сектите", пренебрегват колко недоловима е границата между утвърдените и крайните форми на религия. Та с какво наистина са по-различни хората, които вярват, че Сан Юн Муун е Месията, от онези, които вярват, че папата е непогрешим? И коя религия не твърди, че единствено тя знае верния път към Рая?"

Множество вярвания изискват въздържане от критическо мислене. А това означава, че и сектите, и утвърдените религии при определени обстоятелства могат да поставят едни и същи проблеми. Малцина днес знаят, че през 785 г. на събора в Падерборн католическата църква не само осъдила, но и анатемосала хората, които изгаряли вещиците. (Постановлението е потвърдено от Карл Велики, а по-късно и от нов църковен събор през 900 г.). Но това не е попречило на същата тази църква през ХIII век



да благослови Инквизицията,



а през ХV век да извърши "лова на вещици" - една от най-срамните страници в историята на Европа. Коранът осъжда принудителната ислямизация на евреи и християни, които счита за "хора на писанието", т. е. познали (макар и) част от истината, за разлика от неверниците политеисти (които нарича "неверници" - гяури, кафири и др. и осъжда на меч).

Но потурчванията и геноцидът са факт!

Следователно иска се нечия воля, все едно дали е мотивирана от политически или икономически интереси, за да се прояви разрушителният потенциал на всяка една религия, дори и привидно най-толерантната.

Понеже няма истинска дискусия за сектите, трябва да помним, че проблемът не е в това, дали една общност се определя като секта, защото всички големи религии са започнали пътя си след отделяне от друга, по-стара и утвърдена; не е и в това, дали се определят като опозиция на официалната църква. Проблемът е в отношението към собственото паство, а оттук и към намиращите се извън него. Бахаите например са определяни като секта както от исляма, така и от християните, но са разпространена общност и имат морал, който не отстъпва на по-големите официално признати религии.

В последните години на Запад



се утвърди терминът "разрушителна секта"



или "разрушителен култ" като нарицатено за мистичните общности, които примамват и експлоатират членовете си. Известният "депрограматор" Рики Рос предлага следния "тест" за такива случаи:

"1. Има ли фигура с абсолютна власт, която не е отговорна пред никого?

2. Членовете длъжни ли са да се подчиняват безусловно на заповедите на водача?

3. Външната информация само през водача ли постъпва?

4. Насажда ли се нагласа "ние срещу тях"?

5. Дали напусналите култа се заклеймяват или преследват?

6. Дали начинът, по който водачът интерпретира Библията (или друга Свещена книга), води в крайна сметка до неговото възвеличаване, власт и контрол над останалите?"

Всъщност разликата между утвърдени и нови религии не е в това, как се наричат, а че необсебващите, толерантните поощряват хората



да стигнат до вярата по своя собствена воля -



без прозелитизъм, мошенически акции за вербуване, икономическа експлоатация и насилствена изолация от света.

Но така трябва да е и с всеки човек, който търси пътя към Бога, а не към възвеличаване на собствените си лидери.
85
2835
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
85
 Видими 
23 Април 2007 01:31
Статията е полезна. И преформулирането на проблема, чрез шесте тестови въпроса също.
Религиозните култове, (нека не го смесваме с търсенето на Бога), се явяват конкуренти на психоанализата и дори психиатрията. И това е най-опасното, защото с тях много лесно може да бъде злоупотребено, както е ставало и непрестанно става.
*
В основата "отците" умело са залжили възможността за манипулация, чрез насаждане на страх (от бога) и чувство за вина ("грях".
За да има гаранция, че задлжително ще има "вина", която да бъде изкупвана, за грехове са обявени най-естествени човешки неща. За всеки случай е заложен и "първороден".
Същевремено истински грехове, като робството и отнемане на свободата, вкл. на съвестта и убийство, геноцид (Вартоломеевата нощ), педофилия (Мохамед), са обявени за простими "в името на вярата".
*
Правилното и неправилно поведение за човека, може да бъде, само по отношение на природните закони и цели на Творението. На съответствието с тях. Не може да бъде "грях", нещо което им съответства и е в хармония с тях, а да е "свято" антиприродното.
Друг е въпроса, че до този момент, познаваме твърде малка част от Мирозданието и неговите закони (а от там и цели).
*
Не трябва да допуснем да насадят на децата ни комплекса, че са "изначално виновни", с който лесно да ги манипулират, а да насърчим знанието за да опознаем природните закони и цели, чрез свобода от предразсъдъци и манипулатори.
**
Темата продължава. Или дъвката се е оказала добра, или наистина има кампания.
23 Април 2007 02:04
"Множество вярвания изискват въздържане от критическо мислене."
Като се замести "Множество" с "Почти всички", горното би трябвало да се използва за заглавие на статията!
23 Април 2007 05:02
Да му мислят вярващите. На мен не ми пука...........
23 Април 2007 07:07
Гаче на некой му пука, че на бозичката не му пукало...
23 Април 2007 08:18
anacephal, не "Почти всички", а “Всички” за да бъдем наистина точни. И това не е въпрос на практика или желание – “вяра” и “критическо мислене” са несъвместими неща.
Вярата всъщност не търпи и логическото мислене.
........
ole-le, не ще да е само до дъвката – я, в съседство и за “време разделно” се говори...
23 Април 2007 09:12
Тази статия ми изглежда недописана. Уж дискусия за сектите у нас нямало, пък после се забива в историята на Римокатолическата църква и нейните профанации на християнството (за които предпоследният папа се извинява на няколко пъти).

Нито има формулиран проблем, нито ясна позиция...

23 Април 2007 09:14
вярата е логика за угнетения, че има висша справедливост и закон, нататък е Господ, всемогъщ морален императив, после нравствен кодекс, лошо няма, проблем са посредниците и илюзиите, че може живот без висши правила
23 Април 2007 09:14
Форумците,


Я заменете "Множество вярвания" с "Множество партии" или ако щете с "Почти всички партии".
23 Април 2007 09:14
мираж,
има, има... Прочети я пак.
23 Април 2007 09:21
Последния абзац ли имаш предвид. Голяма теза, няма що


"Всъщност разликата между утвърдени и нови религии не е в това, как се наричат, а че необсебващите, толерантните поощряват хората да стигнат до вярата по своя собствена воля"


Ами след като горе на 20 реда се позовава и на сектата на Мун, и на Римокатолическата църква, и на исляма, и на бахаите ЗАЩО аджеба не ги назова накрая тия "необсебващите, толерантните", че да видим за какво се бори, А?
23 Април 2007 09:24
Пейчо Пеев,
правила в прирадата има.
Я се опитай да пренебрегнеш закона за гравитацията и скочи от висок етаж и виж, какво става. Наруши и "духовните" (но реалните) закони и виж последиците.
*
Природни закони има. И за разлика от човешките, тяхното действие е неотменимо и няма минаване между капките. Въпросът е да ги познаваме, а не да си ги измисляме за целите на манипулиране на хората.
*
Религиите и особено техните култове и институции, досега са доказали, че не помагат, а по-скоро пречат да опознаем природните закони (и в "земния" и в "отвъдния" свят), за да живеем "праведно" - т.е. в съответствие, а не срещу природните закони, така че те да ни помагат, а не да ни пречат ( "наказват".
23 Април 2007 09:29
Авторът не знае че през 8-9-ти век "католическа" църква няма, а има единна православна църква. Разделението започва през 11-ти век.
Що се отнася до критичната мисъл - ако има такава в някое вероучение, то това би означавало, че самото вероучение е правено от хора за хора. Истинското такова е мистично - т.е. то се чувства със сърцето, а не се формулира с разума. Типичен случай - Христос и "Обичай ближния си." Разума : "Ама кой е моя ближен ?". Но какво значи "Обичай" - само сърцето знае.
23 Април 2007 09:30
мираж,
бахайците, например са толерантна религия, защото не отричат различните пътища към Бога - т.е. другите религии и деноминации.
*
А разликата между секта и църква е единствено във връзката и с властта. В официалността. Съгласи се, че колкото една религиозна организация е в по-близка връзка със земната власт, толкова е по отдалечена от духовното и прави, компромиси с него.
23 Април 2007 09:31
Тоталитарни секти има, както има и тоталитарни партии, както има и тоталитарни корпорации. Още Бердяев го е доказал за комунизма като извратена форма на религия

ο le-le, я прочети това:

Партиите и особено техните конгреси и клубове, досега са доказали, че не помагат, а по-скоро пречат да опознаем държавните закони (и в "земния" и в "отвъдния" свят), за да живеем "праведно" - т.е. в съответствие, а не срещу държавните закони, така че те да ни помагат, а не да ни пречат ( "наказват"


и това:


"Множество партии изискват въздържане от критическо мислене."



23 Април 2007 09:36
Ето това аз наричам недописана статия.



Той ти говори за някакви имагинерни "необсебващите, толерантните", а ти я дописваш с твои си представи някакви. Ти ще кажеш бахайците, друг ще каже кришнарите, трети ще каже мюсюлманите (щото и те почитат народите на книгата). Само не става ясно за какво (или за КОГО) се бори автора
23 Април 2007 09:42
Истинското такова е мистично - т.е. то се чувства със сърцето, а не се формулира с разума.

Siol En,
в "мистичното" няма нищо мистично, освен незнанието.
За един дивак и електричната крушка я кара да свети мистична сила. За него тя е мистика, за нас вече не е.
За нас, обаче много други неща, все още са, въпреки, че в тях няма нищо мистично, а са съвсем реални природни сили (вкл. и такива, които още не познаваме, но те си съществуват и действат съвсем реално и ни влияят).
*
Задоволяването с "вЕра" и "вЕрване", пречи да стигвем до разбиране. Верването е вредно, освен за злоупотребяващите, чрез него.

Редактирано от - ole-le на 23/4/2007 г/ 09:46:57

23 Април 2007 09:45
Само не става ясно за какво (или за КОГО) се бори автора

Той може да си каже, но това, което е видно от статията - за изясняване на истината.
23 Април 2007 09:46
природните закони са видимия, материалния свят, вярата невидимия, духовния, тя е и етика, първата монотеистична религия 8000г пр. Христа е на зороустра, с един всесилен невидим бог ахура мазда, символизиран с огъня, основен принцип победа на доброто над злото чрез добри помисли, думи, дела, оттам е връзването на свещен конец касти и вечния огън горял в храмовете им, енох трети син на ной описва среща с Господ, в кристална стая невидим зад огнени пламъци, та знание е материалния свят, познание духовния, кой разбра метафорите, поетичния език на сътворението от вехтия завет и твърди, неистина да е
23 Април 2007 09:54

Анджак!!! За изясняване на истинаТА се бори човекът! Ами да беше я изрекъл гласно тая истина. Па била тя и неговата си истина. След като ги е изредил като пример ония обсебващите и нетолерантните, да беше ги посочил и другите "необсебващите" и "толерантните".
23 Април 2007 09:54
Пейчо Пеев,
природните закони не са само в това, което сега наричаме "земен" - материален свят, но и включват законите, които важат за това, което наричаме "отвъдно". "Отвъдното" не е материално (пространствено), но си е съвсем реално физически. Натиснете тук
23 Април 2007 09:58
След като ги е изредил като пример ония обсебващите и нетолерантните, да беше ги посочил и другите "необсебващите" и "толерантните".

мираж,
казваш направо списък за нуждите на "Светата инквизиция"
23 Април 2007 10:05
Ole,
Бъркаш науката с вярата. Иначе - добре.
23 Април 2007 10:07
Традиционно-църковна дейност: борба за завладяване на духа. А всяка борба си иска силовите методи – оттам и телесната борба...
23 Април 2007 10:08
тези закони са общи, няма те теб и връзката със създателя на живота, не казват и за отговорността как да живееш, всички посегнали на човешките права първом Бога отричат, после гнетят или убиват, тях власт ги пази и творец им е а за всички останали е вярата
23 Април 2007 10:14
ole-le


На кой му пука за "светата" инквизиция? Папищашка работа...


Графа: "Традиционно-църковна дейност: борба за завладяване на духа. А всяка борба си иска силовите методи – оттам и телесната борба... "


Много точно казано. Справка - борбата за църковна независимост на българите през 19 век, довела впоследствие и до национално освобождение!!!
23 Април 2007 10:18
Пейчо Пеев,
ако принизяваш Бога до човешки образ, то много грешиш. Бог е принципите (законите) на устройство и функционеране на Мирозданието. Когато ги познаваш и действаш съобразно с тях те ти помагат. Тези сили работят за теб. Когато действаш срещу тях, те ти противостоят, пречат ти и те "наказват".
*
Безспорно вяратя е опростяване на нещата. Вярата, че като натиснеш клавиша на кланиатурата ще отпечаташ буква, ти спестява нуждата от знание, как става това. Липсата на знание, обаче не те предпазва от заблудата да си помислиш, че като нотискаш монитора, може да печаташ букви. Ако пък някой компютърен "отец" ти каже, че твоят монитор не отпечатва букви, защото не си счупил монитора на съседа, то става страшно.
23 Април 2007 10:21
мираж,
упорито смесваш вяра, църква и политика. Църковната борба е политическа, а не духовна.
23 Април 2007 10:27
ти вместо мене мислил си, и снабден със мислене ли си, сам си отговори, не разбираш вярата, казах ти, висша справедливост е, дава сила, това впечатлило властта и сторила я институция
23 Април 2007 10:29
ole-le


Църковната борба на българите през 19 век е политическа, а не духовна.


Разчленяването на вяра, църква и политика е въпрос на анализ. Съчетанието им - въпрос на синтез.
23 Април 2007 10:41
Тоя pi4, извинявам се за невъзпитанието, но след като си показва на светло мисловната пикня, как по друг на4ин да си го рекна.Туй мом4е кво се е у4ило, кви са тия мисловни иссссссссссссссспарения, кви са тия мъглявини.Голяма кихавица!
23 Април 2007 10:42
Пейчо Пеев,
не вярата ти дава висша справедливост, а съвсем реален природен закон за действието противодействието и баланса, действащ и в антипространството "отвъдното" (от което и твоята "душа", желания и намерения са част).
*
Ти (и всеки жив човек) действа и взаимодейства едновремено и в пространството "земното" и в антипространството "отвъдното". Когато "изстреляш" желание (съкровен мотив за действие) в антипространството (защото действието на всеки жив човек е едновремено и в пространството - обичайните действия, и в антипространството - съкровените желания), то в "одвъдното", ако си несправедлив т.е. нямаш адекватност, твоето желание ще се върне обратно, като въздействие върху теб.
23 Април 2007 10:47
Разчленяването на вяра, църква и политика е въпрос на анализ. Съчетанието им - въпрос на синтез.

Само дето синтеза им в практиката никога не е водил до добро. Политиката обземала църквата, пък тя унищожавала вярата, свеждайки я до култ, жертвоприношения (свещи ) и светски ритуали.
23 Април 2007 10:58
ню ейдж вервания вяра не са, не е и традицията в църква на празник да си, а как живееш и отговорност можеш и искаш ли за делата си да поемаш
23 Април 2007 10:59
Трезво погледнато, разчленяването на вяра, църква и политика в практиката също не е водело до добро. Противопостави вярата на църквата, църквата на вярата, политиката на църквата или вярата на политиката и гледай чудо.


Ако приемем злоупотребите за норма, рискуваме да извратим реалността. Ако има злоепотреба, има и употреба. Посочи една злоупотреба и аз ще ти посоча две употреби. Въпрос на нагласа и подход.
23 Април 2007 11:02
Пейчо Пеев,
Човешкото тяло няма сетива за "отвъдното". Човешкият мозък маже да го усети, чрез душата, котгато е освободен от непосредствената обработка на информацията и е отпочинал. Например по време на сън. Тогава е възможен и контакт с мъртви.
*
Но веднага казвам - не всеки сън е връзка с "отвъдното". Често сънищата са просто разтоварване и прегрупиране на затормозяващата мозъка информация от деня.
*
За да може мозъкът ти да възприеме "отвъдното", то трябва да му създадеш съответната нагласа. Да развиваш съзнателно "шестото си чувство". Да издигнеш подсъзнателната връзка между мозъка и душата на нивото на съзнанието и разума.
23 Април 2007 11:05
Пейчо Пеев,
да не си преводача на Йода от "Междузвездни войни" ?
23 Април 2007 11:06
мираж,
в случая самата употреба си е чиста злоупотреба.
23 Април 2007 11:13
Попщина!
23 Април 2007 11:25
Виж сега Оле-ле,
Постингите ти до 9 и нещо ми харесваха. Дори бих казал, че менията изказани от теб са и мои, но ти си газал и по рано и може би по добре от мен. След това обаче те изби на онома модерното дето аз ме викам %научна религия" отвъдно и други такива усещани само с мозъка и т.н( Между това и класическите религии и вярвания разликата е само във времето на създаването. Вероятно целите и на едните и другите са еднакви, дето казваш "употреби и злоупотреби"
23 Април 2007 11:29
фриволничиш по сериозна тема, що съм искал да кажа, кой съм, на леки жени репертуарче, блика, клокочи, бълбукккка
23 Април 2007 12:24
мираж - “довела впоследствие и до национално освобождение!!!
Това е нещо ново за мен. И защо досега не е издигнат монументален паметник на църквата-освободителка? Сериозен пропуск.
А иначе наистина си е точно – справка световната история...
23 Април 2007 12:30
Ти и паметник на Паисий Хилендарски ще искаш? Ако не е бил той и другите като него сега вместо граф, ага щеше да се пишеш
23 Април 2007 12:39
star_pisa4,
не е религия, а наука, най малкото зощото не те кара да вярваш, а да мислиш.
Тази теория има поне няколко съществени приноса:
*
1.Допуска, че пространството възниква във всяка пространствена точка непрестанно (а че възниква е безспорно, щом Вселената се разширява).
Само с това единствено допускане, веднага се обясняват научно уставовени, но необяснени до този момент факти, като:
- "четвъртото пространствено езмерение" (разширяването на Вселената, така, като че ли всяка пространствена точка е неин център);
- ускоряващото се разширяване на Вселената, впрямо всяка точка с отдалечавене на наблюдавания обект;
- гравитацията.
*
2.Приемайки установения факт, че вселената възниква от нищо, аналогията с появата на елементарните частици винаги по двойки в ускорителите и математическата формула 0 =+ 1-1, допуска съществуването на непространствено антипространство, което е "никъде" и "никога", спрямо пространството, което е едно и също с това да бъде "навсякъде" и "винаги".
С това допускане, се появяват веднага обясненията на установени факти, но считани досега за паранормални и необясними от науката.
*
3. Приема, че вълните и частиците в пространството са негови "дефекти", които се различават по това дали са линейни (вълни) или циклични и затворени в себе (частици), която то разлика, обаче зависи от мащаба на разглеждането им. От това следва , че материята може да бъде нацепвана (и в ускорителите) до безкрайност и няма най-малка елементарна частица.
(Засега, поради все по-голявото нацепване на материята, правено експерементално в ускорителите на частици и зависещо единствено от мощността на ускорителя са "откриват" нови и нови елементарни частици, което е довело да хаос в теорията).
*
4.Допуска, че живота е симбиоза между проявления на пространството и антипространството.
*
Има и още, но ако искаш да спорим сериозно и по същество , то мястото е специалният блог на Академията по Космономия. Натиснете тук

Редактирано от - ole-le на 23/4/2007 г/ 12:52:55

23 Април 2007 12:51
ole-le


Само не ми говори за злоупотреби и наука, че не те виждам. Кажи ми една злоупотреба с религия и аз ще ти кажа две злоупотреби с наука.
23 Април 2007 12:53
... това келяво видение е неуморно, бре ..
а броенето си върви ...
Натиснете тук
23 Април 2007 12:55
мираж,
Опитите да се въведе задължително в училищата, за да се осигурят работни места за сметка на бюджета, на бълваните богослови.
23 Април 2007 13:11
ole-le

1. политическата злоупотреба с психиатрията - Съретския Съюз и Хитлеристка Германия
2. Лансирането на превдонаука (вж. космономия) като наука.
23 Април 2007 13:14
мираж,
дали нещо е наука или не си има точни критерии. Космономията отговаря на тях, независимо дали ще се заяждаш или не и дали ще го вЕрваш или не.
23 Април 2007 13:17
1. злоупотреба с вземането на ембрионални органи
2. злоупотреба с евгеничното обуславяне


ole-le??? Да продължавам ли?
23 Април 2007 14:00
мираж,
и с какво една злоупотреба оправдава друга ?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД