Една 51-годишна жена бе открита застреляна с шест куршума в жилището си. Мнозина сигурно биха махнали с ръка - такива неща се случват не само в България. Може и да е нещо битово. Ще мине и ще замине като всяко подобно чудо у нас.
А не бива. Защото този разстрел може би уби и последната надежда, че има сериозни намерения за битка с мафията. Йорданка Запрянова беше ключов прокурорски свидетел по едно от очакваните големи дела за пране на пари и срещу организираната престъпност. Тя е майка на застреляния преди 2 години и смятан за един от най-добрите финансисти на голяма и добре организирана групировка Константин Дишлиев. Преди да потвърди показанията си пред съдия е застреляна.
Но вместо прокуратурата да си посипе главата с пепел, да обясни защо Запрянова не е охранявана или пък поне не е засекретена самоличността й, последва изявление, че и без нея ще се докаже престъплението и че ликвидирането й било сигурно доказателство, че било достигнато до високите на нива на организираната престъпност. Цинично. Още повече, че същата тази прокуратура обяви първо, че Запрянова не искала охрана, а после, че на последния й разпит в сградата на националното следствие се е явила с частен въоръжен бодигард. Е,
кой трябва да се сети, че тя се страхува за живота си
и да попита дали не иска охрана или друга защита ?!
Само за последните три години поне трима ключови свидетели по големи процеси бяха разстреляни. Така например по същия начин си отидоха Мариян Георгиев-Марата и бизнесмена Явор Николов. Първият бе основният свидетел по дело за убийство срещу регионален бос на бивша силова групировка, а вторият бе в основата на разкриването на голям контрабанден канал. И двете дела бяха фактически провалени. Същото се случи и след разстрела на "Петте кьошета" и на нещатния сътрудник на полицията, българина от сирийски произход Мартин Хасан. А колко случаи са останали неизвестни за медиите?
Защото какъв по-голям крах в противодействието на организираната престъпност и корупцията може да има след поголовното избиване, заплашване, пребиване на свидетели?
Години наред МВР и прокуратура обясняват безсилието си с това, че нямат агентура и с това, че хората не вярват и не искат да бъдат свидетели. Що се отнася до първото, проблемът е повече от очевиден. Че кой ще иска да стане сътрудник на полицията? Освен онези, които търсят някакви ползи за себе си и чадър за неособено законна дейност. На тях трудно може да им се има доверие.
Но кого ли вече МВР и прокурорите ще накарат да свидетелства
след случая "Запрянова"? А уж беше приет и специален закон, който да пази самоличността на важни свидетели. На практика се получи едно голямо нищо. Дори уж анонимният свидетел по делото срещу Маргините се оказа известен на всички. И му палиха дома и какво ли не още. Още при приемането на закона, както и при изхарчването на милиони долари и левове за написването и прилагането му предупреждавахме, че механичното заимстване на модели на големи държави изобщо не помага на българска почва.
Защото тук всеки познава всекиго, защото системата е тежко корумпирана и от нея тече здраво информация. Никой обаче не послуша и се започна как сме щели да пазим свидетели зад граница, как никой нищо нямало да разбере, как щели да се сменят самоличности и дори физически данни. Е, може ли да каже някой, че това изобщо се е случило и че законът действа?
Но може ли организирана престъпност и корупция по високите етажи да се бори и наказва без агентура и свидетели? Всяко дете би казало, че не може. Дори и от филмите се знае. Просто само с някой и друг шумен арест и заклинания не става.
В съда може само с доказателства, и то железни.
МВР и прокуратурата трябва да докажат, че могат да опазят поне един свой ключов свидетел. Че ако някой посмее - без значение от личните си мотивите, да каже нещо срещу мафията, да свидетелства и пред съд, да разкрие престъпна групировка, да каже нещо за нейните финанси и т.н., ще получи наистина здравата защита на държавата. А не няколко куршума.
Иначе на фукльовци сме се нагледали. И на такива, които "пречупиха гръбнака на мафията", и на онакива, които "аха-аха щяха да вкарат цялата мафия в затвора". Затова по-скромно, но по-смело, по-отговорно.