В страните от ЕС няма акциз върху чистото биогориво, а когато се смесва с петролно, налогът се намалява. |
Затова познатите ни царевица и жито се претопяват в биоетанол, който е алтернатива на бензина, а от рапицата и слънчогледа например ще се прави биодизел.
За да се случи всичко това, от тази година Брюксел разшири кръга на фермерите, които могат да получават двойна субсидия за отглеждани "енергийни култури". До миналата година допълнителна помощ вземаха само земеделците от 15-те стари членки, макар че общността нарасна с още 10 страни от 2004 г. Щедростта на Европа е заради заложената препоръчителна цел до края на 2008 г. всяка страна да е заменила 2% от петролните горива в транспорта с алтернативни. През 2010 г. този дял трябва да достигне до 5.75 %. Препоръката отпада през 2020 г., защото дотогава всяка членка е длъжна
да замени 10% от петролното си с гориво от биопроизход
"Неадекватното законодателство у нас и все още неприетият закон за енергията от възобновяеми източници трудно ще позволят страната ни да се приближи към желания европраг", отсече шефът на Националната асоциация за биогорива Димитър Замфиров.
Той подчерта, че от година настоява пред енергийното ведомство за създаване на отделен контролен орган, който да обедини разпокъсания надзор и да легитимира фирмите в бранша. Исканията обаче били отхвърлени от енергийната парламентарна комисия по време на гледането на закона.
В средата на миналия месец Брюксел облекчи производителите на биогорива, като ги освободи от плащането на гаранция, която е залог, че ще превърнат суровината в гориво. Преференцията обаче могат да ползват само фирми, одобрени от контролен орган и обявени до 15 април. Все условия, които страната ни щеше да покрие, ако чиновниците се бяха заслушали в гласа на преработвателите.
За да се приложи облекчението, агроведомството търсило съдействие от министерството на енергетиката, но оттам списък не бил предоставен. Шефът на дирекция "Енергийна ефективност и опазване на околната среда" в МИЕ Костадинка Тодорова не можа да си спомни за такова искане. Пред "Сега" тя заяви, че срокът 15 април не може да се спази, защото страната ни все още няма приет закон за енергийните източници. Без тази норма ведомството нямало правно основание да одобрява биорафинериите.
Така в
прехвърляне на топката между ведомствата
месецът се изниза и биорафинериите ни останаха с бремето да внасят до средата на май парични гаранции от 60 евро за всеки 10 дка суровина, която ще изкупят. Вноската ще се прави към Разплащателната агенция (РА), която изплаща европомощи на фермерите. Парите ще се връщат поетапно на преработвателите до 1 година след произвеждането на горивото.
Прогнозните разчети на енергийното ведомство показват, че замяната на 2% традиционно гориво с ековарианта му може да се постигне през 2008 г., ако се преработят суровини от 57 574 хектара. Ако дотогава ведомствата все още не са подготвили регистър и надзор, сметките показват, че за тази площ ще трябва да се затворят като гаранции общо 3.4 млн. евро.
"Биорафинериите ни не могат да си позволят да затварят пари нито сега, нито когато и да е. Ние сме преработватели, а не кредитна институция на държавата", категоричен е Замфиров. Неплатената гаранция обаче блокира възможността фермерите да получат от ЕС допълнителните 9 лв./дка за енергокултури, давани към 14 лв./дка за обработваема земя. Причината е, че РА ще изплати помощта в края на годината, ако до средата на май стопанинът й представи копие от договор с преработвател, който ще изкупи реколтата и е платил гаранцията.
От Националната асоциация обаче не изключват вероятността изкупвачи от съседна Гърция да сключат договори с фермерите ни и със
суровина от България да се произведе биогориво за Гърция
В последните години традиционно по-голямата част от рапицата се изнася. При този вариант правилата на Брюксел повеляват прекупвачът отново да сключи договор с фермера за изкупуване и също да затвори като гаранция по 60 евро за всеки 10 дка. Тя обаче се освобождава веднага след като суровината е препродадена на рафинерия, която преди това е блокирала същата сума пари. "В тези случаи РА на България и Гърция взаимно трябва да следят за гаранциите", уточни Драгомир Иванов от аграрното ведомство.
При такава ситуация фермерите ни ще получат допълнителни европлащания. След като реколтата е готова, изкупвачът с декларация трябва да уведоми РА за размера на изкупените добиви, а тя да го сравни с обявеното като "очакван добив" от фермера. Санкции се налагат при сериозни разминавания, за които няма основателни причини. Ако земеделецът е доставил с 20% по-малко от обещаното, губи субсидията си.
С доста спънки се сблъскват фирмите и при продажбите на биогоривата. У нас те се реализират предимно смесени с традиционно гориво. Миксовете обаче не се ползват с намален акциз, въпреки че в тях има до 5% биогорива. Върху чистото екогориво у нас не се начислява акциз. Според бранша налогът върху смесеното гориво трябва да се намалява с толкова процента, колкото е съотношението на биодизела в него. Така ще се гарантира и по-ниска цена от традиционния бензин и нафта. В момента тези възможности се обсъждат с финансовото ведомство, а междувременно от началото на година Брюксел законово регламентира смесите. Общността прие регламент с препоръчителен характер, който предвижда петролните рафинерии да закупуват биоетанол и да го смесват с традиционния бензин в съотношение 2% към 98%. Очаква се новостта да засили интереса към него.
Въпреки нулевия акциз на чистите биогорива рафинериите са длъжни да се лицензират като данъчен склад - завод, в който се произвеждат акцизни стоки. Там всъщност митничарите проверяват дали суровината е преработена на биогориво или на спирт, за който се начислява акциз.
У нас
липсва и лаборатория,
която да следи за качеството на произведеното биогориво, допълниха още от асоциацията. Качественият биодизел в Европа се произвежда от високоолеинови сортове слънчоглед, каквито у нас липсват. Затова биогоривото, преработено от наше използвано олио, със сигурност доста се отдалечава от евростандарта за качество. То лесно се окислява и продължителна употреба може да увреди двигателя на автомобила.
От Националната асоциация за биогоривата подчертават, че аграрното ведомство и Разплащателната агенция трябва да отчетат този факт, за да не се получи така, че се субсидира слънчоглед, от който всъщност се получава гориво, съсипващо автомобилите.
Така сред целия този законов хаос потичането на биогориво у нас става все по-непосилна задача. Още миналата година заради нормативните прегради 25-те ни биорафинерии работиха само с 10% от капацитета си. Единствената инсталация за биоетанол е произвела 2000 т, а биодизелът у нас е бил към 15 000 т. Новото бреме - "парични гаранции", наложено заради несвършената работа на чиновници, се явява почти непреодолимо препятствие, което може да съсипе едва проходилия бранш.
Каре: Екоефект
Според Британската асоциация за биогорива и мазнини (BABFO) биодизелът е решение на много от световните проблеми, сред които е и глобалното затопляне. Заместването на един тон традиционен дизел с алтернативен спестява 3 т въглероден двуокис. Недостатък обаче е, че суровината не понижава равнището на азотния окис - отделяното количество е същото като при обикновения дизел. Предимство на растителното гориво е и пълното му разтваряне във вода до 30 дни. Така, ако се получи разлив по време на плаване, биопродуктът ще се разложи изцяло. Това е и причината все повече новото гориво да се превръща в задължително за моторните лодки и яхти по света.
Каре: Двигатели
Автоспециалисти твърдят, че няма никакви проблеми за двигателя, когато биоетанолът се смесва с традиционния бензин в съотношение до 20 към 80. Въздействието на биодизела пък все още не е категорично установено. Отчетени са случаи, при които използването на високи концентрации на биодизела в общата смес води до повреди и бавно разграждане на гумените тръбопроводи и някои меки пластмаси, уплътнения и гарнитури, които стават лепкави, омекват и се раздуват. По принцип този проблем може лесно да се разреши със замяната на тръбопроводите с елементи от синтетични материали, но все още не е ясно дали автомобилните фирми ще са готови на подобни инвестиции. Според други изследвания такива проблеми реално не се случват, но при рекламации производителите се оправдават с алтернативните горива.