:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,327
Активни 754
Страници 25,230
За един ден 1,302,066
Vox populi, vox dei

Бъсеску вика на помощ народа на 19 май

Плебисцит ще решава съдбата на отстранения румънски президент
Снимки: Ройтерс
Президентът Бъсеску разчита на народния вот.
Румънският държавен глава Траян Бъсеску ще трябва да се явява този месец на "поправителен изпит" пред народа, след като на 19 април с 322 гласа "за", 108 "против" и 10 "въздържали се" парламентът реши да го отстрани поста. Конституционният съд обяви президентския пост за вакантен и на основание чл. 146, буква "г " от румънската конституция и Закон № 47/1992 този пост временно бе поет от председателя на Сената Николае Вакарою, член на опозиционната Социалдемократическа партия (СДП). Той има "отговорната задача" на 19 май да организира референдум. На плебисцита румънците трябва да гласуват "за" или "против" импийчмънта на президента.

"Bine faci, bine gasesti" (Добро прави, добро ще намериш), казва една стара румънска поговорка. Воден от тази народна мъдрост, преди години демократът Траян Бъсеску даде старт на политическата кариера на тогавашния бизнесмен и сегашен премиер Калин Попеску Търичану. Ако беше питал българите, щяха да му кажат и други пословици като: "Храни куче, да те лае" и "Няма ненаказано добро". Едва ли бившият кмет на Букурещ и президент на Румъния от 2004 г. до импийчмънта през април т. г. е предполагал, че човекът, на когото е гласувал доверие, само за броени месеци ще се преобрази в



негов най-яростен противник



както в политически, така и в чисто човешки аспект. Вероятно фаталната развръзка можеше да дойде по-рано, но президент и премиер пазеха благоприличие в името на еврочленството. Двамата обаче се дебнеха непрекъснато и не пропускаха случай да си разменят ритници под масата в медийното пространство и на няколко пъти през декември бяха на крачка да се удавят заедно в Дунава.

Зле прикритата омраза между двамата и скандалите, които ги противопоставят, станаха достояние не само на румънците, но и на цяла Европа. До точката на кипене се стигна обаче, след като премиерът изгони всички министри от Демократическата партия (ДП) на Бъсеску от кабинета си и организира с помощта на депутатите от опозицията парламентарен вот, за да свали от президентския пост омразния си противник. Нещо повече, за да бъде сигурен, че врагът ще бъде окончателно ликвидиран, посредством новите съюзници от СДП либералът Търичану активно се подготвя да прокара преди плебисцита поправка в закона за президентските избори в Румъния. Тя трябва да съдържа категорична забрана за отстранените от поста президенти да се кандидатират на следващи избори.



19 са тежките обвинения,



заради които 55-годишният Траян Бъсеску получи наказателния вот в парламента. Той обаче твърдо се надява да вземе реванш и да се върне като победител в президентската резиденция "Котрочени", от която впрочем изобщо не е излизал, въпреки че бе отстранен от поста.

Според резултатите от проучване на Центъра за урбанистична и регионална социология в Букурещ отстраненият от длъжност румънски президент остава най-популярната политическа фигура в страната. 63 на сто от анкетираните заявяват, че имат добро или много добро мнение да него. Този факт се потвърждава и от митингите, организирани в негова подкрепа, на които симпатизанти и привърженици на ДП скандираха лозунги "Долу мафията!" и ругаеха парламентаристите, че са корумпирани и защитават само личните си интереси. Като стар политически играч Бъсеску се обяви за жертвен агнец на олигарсите, които контролират икономиката и правителството, визирайки премиера Търичану.

Обикновените румънци са много чувствителни на тази тема. Но след приемането на страната в ЕС борбата с корупцията и реформите започнаха да се влачат с бързината на охлюв маратонец. Така



Бъсеску успя да отвърне на удара



и прехвърли горещия картоф на Търичану, който според местните медии има над $ 15 млн. Злите езици нашепват, че е натрупал пари в съмнителни сделки, но доказателства няма.

Търичану твърдеше, че бившият морски капитан Бъсеску е бил свързан с комунистическите тайни служби (Секуритате), като напомняше, че през 80-те години е бил шеф на представителството на румънския търговски флот в Антверпен. Бъсеску обаче разпореди да бъдат разсекретени архивните фондове на всички специални служби, откъдето лъснаха много агенти сред сегашните румънски политици, но точно за него не излезе нито ред.

Безспорно в дните до референдума на 19 май двамата противници ще мобилизират всички сили да се неутрализират взаимно. Залогът е твърде голям, така че несъмнено и Бъсеску, и Търичану



ще участват в бой без правила



Съмнително е, че за такъв кратък период премиерът ще успее да прокара проектозакона, който забранява повторното кандидатиране на сваления от поста президент.

Много по-вероятно е народният вот на плебисцита да върне в президентското кресло Бъсеску. Така ситуацията ще бъде патова и двамата непримирими врагове отново ще бъдат принудени да олицетворяват държавната и изпълнителната власт. Това ще бъде несъмнено приемливият вариант и за Брюксел. В ЕС са запознати в детайли с положителните и отрицателните качества на румънския президент и премиер. Оттам винаги могат при необходимост да приложат стратегия, с която да ги принудят отново да заработят, макар и неохотно, в тандем и да изпълнят поетите задължения към партньорите от Евросъюза.
 След отстраняването му от президентския пост Бъсеску развя националния флаг на Университетския площад в Букурещ.
 Бъсеску обяви, че е жертва на олигарсите, контролиращи икономиката и политиката в Румъния.
 Временно изпълняващият поста държавен глава Николае Вакарою.
1721
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД