:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,936
Активни 789
Страници 25,839
За един ден 1,302,066
Анализ

Кривото огледало на заплатите

Ниски данъци и осигуровки ще извадят на светло истинските доходи и ще отнемат тарикатските предимства на сивия бизнес
Снимка: Архив "Сега"
Дори за такъв нискоквалифициран труд, като този на чистачите например, официално се търсят работници за заплати, съизмерими с тези на научен работник.
Ако човек се порови из обявите, ще се изненада колко е поскъпнала работната ръка у нас, особено в някои устремно развиващи се браншове като строителството и туризма. Камeриерките например се оказват много ценни кадри - хотели предлагат за тази работа по 300 лв. месечно, а в курорта "Елените" дават и 420 лв. заплата. Някой научен работник от БАН вероятно ще завиди, като прочете, че фирма търси да наеме стругар за 648 лв., а дърводелец мебелист може да си докарва по 600 лв.
Тези данни са от интернет сайта на Агенцията по заетостта. Сайтът разкрива, че има огромен брой вакантни работни места, като дори за кадри без квалификация месечното възнаграждение тръгва от 300-400 лв. нагоре. А по официални данни на Националния статистически институт средната работна заплата у нас още не е стигнала 400 лв.
Според Българската стопанска камара обаче истинската заплата е някъде около 500 лева. Министърът на труда Емилия Масларова също смята, че 40% от декларираните възнаграждения не са реални.
За никого не е тайна, че

хазната и бизнесът отдавна се надлъгват.

У нас сивата икономика по различни оценки е между 20 и 40%. Масова е практиката да се договорят минимални заплати на трудов договор, върху които да се плащат здравни и социални осигуровки, а остатъкът от възнаграждението (който понякога превъзхожда обявената заплата) се дава "на ръка" или по граждански договор, за да се пестят плащания към хазната и обществените фондове. Това не е чудно, защото дори след намалението през 2006 г. осигурителната тежест е цели 36.7% и остава воденичен камък на шията на предприемачи и мендижъри.
По данни на приходната агенция и НОИ около 328 000 души се осигуряват върху прескромни трудови доходи - около 94.86 лв. средно на калпак. Други 388 000 пък правят вноски върху средно 180 лв., което говори, че взимат заплати между 160-220 лв. От тези числа излиза, че в България има над 700 хиляди работещи бедни. И тази статистика май не отразява съвсем правдиво истинския релеф на доходите.
Перачи и миячи на съдове се цанят на морето за по 300 лв. месечно, а ресторант търси работник в кухня за 650 лв., показва прегледът на обявите. Малко тъжно, но за общ работник с основно образование се предлага колкото за лекар ординатор - 350 лв. месечно, а доста строителни фирми са готови да плащат на

"момчета за всичко" по 400-450 лв.

От сайта на агенцията за заетостта се вижда, че фурна издирва под дърво и камък помощник-месач на 450 лв. заплата. Ценни кадри са шивачите и работници на поточна линия за кроасани, ако се съди по предложените 550 лв. месечно. 500-600 лв. се оказват нормална цена за труда на готвачи. Заплата за програмист от 1000 лева няма да учуди никого, но същата заплата се предлага и на шофьор със собствен камион. 550 лв. за носач-товарач и 900 лева за елтехник също впечатляват.
Горните примери са топовни изстрели по мита за ужасно ниските трудови доходи на българите.
По данни на НСИ средната работна заплата в края на 2006 г. у нас е била доста ниска - 339 лв., но само в частния сектор. В държавните и общинските предприятия месечната заработка е била значително по-висока - 503 лв. От официалната статистика излиза, че държавните фирми са много по-щедри работодатели от частния бизнес. А в някои сектори разликите в заплащането изглеждат направо главозамайващи. В преработващата промишленост например средната годишна заплата е била 3789 лева в частния сектор и 6142 лева - в обществения!? Още по-широко е зинала ножицата в сферата "търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и битова техника". Там публичният сектор отчита 7385 лева годишна заработка по трудов договор, а частните фирми едва кретат с 3157 лева.
Очевидно такива разлики са невъзможни. Тогава

откъде идват големите разминавания?

От скътаните на сянка доходи, естествено. Публична тайна е, че истинското заплащане в частните фирми е много по-високо от декларираното.
Разбира се, НСИ не е виновен за резултатите. Експертите от статистиката само обработват и обобщават данните, които им подават, не проверяват верността им. Работа на приходната агенция и на инспекцията по труда е да ловят необявените доходи, нерегистрираните договори и спестените данъци и осигуровки. Отделен въпрос е как те успяват с тази задача.
Бизнесът бяга на сянка, когато го притискат високи данъци и осигуровки. Само че тръгне ли някой да хитрува и да спестява от дължимите плащания, засяга интересите не само на бюджета, НОИ и здравната каса и другите социални фондове, но и на онези фирми, които са съвестни и оцеляват без шмекерувания.
Ето елементарен пример. Един завод плаща по 500 лв. на човек с внесени до стотинка данъци и осигуровки, а негов конкурент дава по 800 лв., като осигурява работника само върху минималната заплата или въобще не го осигурява. Познайте към кой от двамата работодатели ще има наплив от работна ръка! Така изрядната фирма ще се окаже под натиск да "посивее" - да започне да крие данъци и осигуровки, за да качи заплатите. Ако продължи по честния начин, или ще загуби ценен персонал, примамен от конкуренцията, или ще трябва да вдигне заплатите, което може да направи стоката й прекалено скъпа и непродаваема.
Наскоро Божидар Данев, председател на БСК, изчисли, че ако допуснем, че една трета от доходите се крият и че всъщност заплатите в частния и в публичния сектор са близки, това означава, че около 3 млрд. лева от плащанията по трудови договори са сиви, сенчести пари, за които не се плащат данъци и осигуровки. Ако тези доходи излязат на светло, те ще създадат благотворен оборот в икономиката и допълнителни данъчни и осигурителни плащания от 2.5 млрд. лева. Ако тези пари се насочат към пенсионната система, пенсиите биха могли да скочат не с 8.5 или с 10, а с цели 65%. Същата сума би позволила намаляване на осигурителното бреме с 20 пункта - от 36.7 на 16.6%, без да се брои ефекта от изсветляването. Това би довело до нарастване на официалната средна заплата тази година от 396 на 536 лв., са изчислили експертите на БСК.

Но има ли начин тези пари да излязат на светло?

Рецептата е проста - ниски данъци и ниски осигуровки. През последните години България тръгна точно в тази посока и вече има реални резултати.
Помните ли как правителството се тревожеше, че намаляването на осигурителното бреме с цели 6 пункта през 2006 г. ще коства намаление на приходите от порядъка на 600 млн. лева? Всъщност постъпленията спаднаха само със 130 млн. лева.
Официалните данни за заплатите трябва да се четат не с едно, а с пет наум. Ясно е, че те са като умалително огледало за истинските суми. Но като база за сравнение във времето и за проследяване на тенденциите статистиката върши добра работа.
Какво се случи, след като осигуровките паднаха с 6 пункта? Според НСИ средната заплата в частния сектор още в средата на 2006 г. порасна с 12% в сравнение с година по-рано и достигна 309 лв. Това покачване на официалните заплати в частния сектор е доста по-скоростно на фона на предните 5 години, когато заплатите с мъка се качваха с по 5-8%.
В същото време данните на НСИ за първата половина на 2006 г. разкриха, че наетите в частния сектор са се увеличили едва с 36 хиляди (за сравнение предната година прирастът бе 136 000 души).
Следователно запазването на приходите след свалянето на ставките се дължи най-вече на излезли на светло доходи. Жестът на държавата окуражи работодателите да декларират по-голяма част от реалните разходи за труд. Ефектите от клъцването на осигурителната тежест, както и на понижаването на корпоративния данък показват, че това е правилната посока - по-ниските ставки водят до изсветляване на бизнеса.
Знае се, че играта на криеница с хазната коства пари и нерви на фирмите - те плащат подкупи на чиновници да си затварят очите, дават солени суми на опитни в лавирането счетоводители, "купуват" си фалшиви документи и треперят от разкриване. При достатъчно ниски осигуровки и данъци е логично да зарежат сложните финтове и да предпочетат нормалния път. Така и те ще си развиват спокойно бизнеса, и Орешарски ще е доволен от реколтата в хазната. И фирмите от сянката ще престанат да притискат белия бизнес.


годишна средна заплата, в левове
Бранш Обществен секторЧастен сектор
Строителство 4634 3483
Хотели и ресторанти 3799 2678
Търговия и др. 7385 3157
Преработваща промишленост 6142 3789
Здравеопазване и социални дейности 4900 2833
Финансово посредничество 13293 9771

Източник: НСИ
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Финансовият министър би трябвало да е приятно изненадан, че след свалянето на осигурителната тежест постъпленията в хазната не намаляха драстично, а заплатите в частния сектор започнаха да се увеличават.
22
6325
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
02 Май 2007 01:53
Не само данък печалба трябва да е нисък, но и данък общ доход трябва да се намали колкото данък печалба.(10%)
02 Май 2007 03:15
държава дето взима 100 лева и върши работа за 1 да не чака някой да се натиска да плаща данъци. дори 1 лев е прекалено много щом е хвърлен на вятъра - да пълни чиновнически гуши. още повече в тоя разграден двор, дето е по-вероятно съд и полиция да накажат невинен отколкото да погнат някой за некоректност към хазната

02 Май 2007 03:44
Как ли е решен този въпрос в Китай? Напоследък са икономически тигър.
02 Май 2007 05:25
Така е навсякъде. Вие какво си мислите, че настоящите "учени" са истински ли. Какъв продукт дават и на кого е той полезен. Стругаря дава, строитела прави, готвача готви, инженера конструира, лекаря лекува. Какво прави учения от БАН - учи ли.......... На мен не ми трябва......
02 Май 2007 07:44
Един от малкото полезни ходове, изискващи доста малко усилия, е свалянето на ДОД и осигуровките. След което могат смело да се бият в гърдите как са "подобрили" икономическата обстановка в страната, вследствие на което заплатите са се "вдигнали", при това доста.
02 Май 2007 07:55
...Тези данни са от интернет сайта на Агенцията по заетостта. Сайтът разкрива, че има огромен брой вакантни работни места, като дори за кадри без квалификация месечното възнаграждение тръгва от 300-400 лв. нагоре...

Грешна база за сравнение. Не е важно каква заплата се обещава преди започване на работа, важно е колко се взема след това. Защото точно незаетите длъжности с високи заплати са съмнителни...
02 Май 2007 08:08
...Работа на приходната агенция и на инспекцията по труда е да ловят необявените доходи, нерегистрираните договори и спестените данъци и осигуровки..

Ако се разчита само на тях - почти нищо. Както се вижда.
Със спестените данъци и осигуровки трябва да се заеме и икономическа полиция, прокуратура, съд. Колко осъдени има за спестени данъци и осигуровки?
Това е контрола който липсва.
Другото е намаляване на данъците и осигуровките.
Тоягата и моркова. Сега и двете ги няма.
02 Май 2007 08:51
Тоягата я има, но тя е само за коректните данъкоплатци! Морковът е за паразитиращата администрация, както и за съд и прокуратура! Защо ако хванат учител или лекар, че взема подкупи не го пенсионират с еднократно плащане на 50 000 лева?
02 Май 2007 09:42
В този форум има прост народ и това лъсва отвреме на време.
Ето какво пише един от тях (Светло пиво):
Така е навсякъде. Вие какво си мислите, че настоящите "учени" са истински ли. Какъв продукт дават и на кого е той полезен.
Момчето е толкова просто, че не знае как се оценява труда на учения, ама си дава мнението.
За да се запознае, трябва да прочете изискванията на ВАК за даване на звания. Научният труд на "учения" у нас се оценява по същите критерии, каквито и по целият свят -публикации в наши и международни списания, доклади в наши и международни конференции, и т.н.. Нещо повече у нас има изисквания, които не съществуват в повечето западни страни - цитируемост, импак фактор на списанията, в които се публикува и др. Така, например аз знам доктори във Франция, които могат да станат и без публикации, в Германия имам много, които са станали с по 1 публикация. У нас и 4-5 публикации са малко. Обаче, материалната база у нас и парите, които се дават за развитие на науката са в 10-100 -ци пъти много по-ниски. Това пречи за по-нататъшното развитие на науката и от там трудно се покриват тези изисквания - и у нас доцент (съответно ст.н.с.2-ра степен) се става след 50 години, а професор (ст.н.с. 1-ва ст.) - след 60-те години, т.е., твърде късно.
В Германия например ако не се хабилитираш (станеш доцент) 8 години след защитата на докторска дисертация си вън от науката, т.е., те се хабилитират с около 10 г. по-рано.
Заплащането в науката също е изключително ниско - професор получава 540 лв. основна заплата. А Даниел Вълчев вместо да си прави сини и жълти кичури трябва да се заеме с този въпрос.
02 Май 2007 09:51
Т.нар. "Политическа Класа"/ по М. Джилас/- т.е., хората в държавните и местните органи на Властта и Управлението, ЖИВЕЯТ от Данъците на физическите и юридическите лица в Държавата! Сиреч, колкото повече се събира от Данъци, толкоз повече ще има за "Политическата Класа"! Значи, "Политическата Класа" НЯМА интерес от по-малко постъпления от Данъци и би следвало да е безпощадна към "сивата икономика"?! Но НЕ е- защото "сивата икономика" пълни джобовете на "Политическата Класа", май, въпреки, че НЕ пълни бюджета, пенсионните, социалните, здравните, образователните и прочие фондове/ и те са почти винаги празни!/!
02 Май 2007 11:06
Интересн страна е България
1.Парламентаристите приемат закон против тютюнопушенето, ама самите те си пушат на забранените места в Парламента. Имаше скоро скандал по въпроса.
2. вестниците пишат за сивата икономика и за обявяването не фиктивни минимални заплати, ама самите те практикуват това. Що тази журналистка не е написала, колко получава по ведомост и колко реално.
02 Май 2007 11:16
Mrx++,

За "2" по-горе -
02 Май 2007 11:45
Mrx++ опасявам се че Светлата Боза няма да разбере какво си написал. Та той едва ли знае и що е туй ВАК, та камо ли изисквания Щом е осъзнал че учения учи, интересно ми е какво мисли Бозата за космонавтите. Те какво ли правят според неговите разбирания? То в тия фабрики из цяла Канада къв к*р го дъни Бозата, че науката само на картинка я гледа
Между другото май по закон трябва да имаш 3-4 международни и 5 български публикации
02 Май 2007 13:07
В страната на победилата диктатура на пролетариата е така! И така ще бъде дорде пролетариата не емигрира или измре до крак. Май има надежда щото според доста соцагенции които правиха изследване за стратификацията на обществото сега, за работници в България са се обявили общо 0 %!
02 Май 2007 13:59
Ще посъветвам автора на статията да започне работа по въпросните обяви на частни фирми и много бързо ще се убеди, че обещаната заплата в повечето случаи няма нищо общо с реалната. Дори има фирми за които обявяването на високи заплати е стратегия. Обещават зашеметяващи суми, после няколко месеца те държат само на аванс (обикновено размера на минималната заплата)докато се усетиш, че доплащане няма да има и напуснеш. Междувременно хващат следващата риба и цикълът се повтаря. Това се практикува най-вече при професии за които не е нужна квалификация и работата може да я върши всеки хванат от улицата.
02 Май 2007 14:59

Смешно ли е или тъжно написаното в статията?
От една страна е смешно - как уверено се твърди, че 300 - 500 - 1000 лева са огромни заплати, от друга страна ти става тъжно, че все още има хора, за които това е така, а още по-тъжно е, когато тези хора са публични личности и приказват глупости си пред обществото ни - виждате ли не сте толкова бедни, колкото сте.
За какво става въпрос: Заплатите в държавния сектор няма как да не са по-високи от тези в частния, защото именно те ги дърпат нагоре. Вярно е, че част от доходите св частния сектор се укриват, за да не се плащат данъци и осигуровки върху тях, но те изобщо не са толкова много и по-важното - намаляването на данъците и осигуровките няма да ги изкара на светло - докато има някаква удръжка, ще има и укриване. Друг трябва да е механизма за изваждането им на светло и чак тогава може и да се намали размера на удръжките.
02 Май 2007 15:03
За Маркса , а бирата очевидно е изветряла
02 Май 2007 16:05
suhar, бил съм в Китай. И там въпросът се решава много просто. Провинилите се биват скъсени с една глава. Дори само по подозрение. И действа!
02 Май 2007 16:59
За Светло Пиво - кой открива лекарствата с които лекарят лекува, а кой ли е измислил струга на стругаря/за другото сам се сети ако можеш/.
02 Май 2007 17:50
" ....Но има ли начин тези пари да излязат на светло? ..." Няма много начини, защото като излязът на "светло", заплатите например, данъците, отчисленията и т.н. ще влязът в бюджета, и Правителството много лесно ще спретне едно две проектчета от типа "магистрала Тракия" или "АЕЦ Белене" (от 700 млн. до 4 млрд. ЕВРО) и парите тю..тюю отиват да хранят някого извън България.
А като си получиш заплатата в по-голямата й част на "тъмно" горните пари си ги харчите с работодателя за "нещата от живота", т.е. бързо ги въртите и те пак правят пари и то повече, и в по голямата си част у нас! За това даже Крал Мас се е сетил преди 170 години!!!
02 Май 2007 20:12
Много учените да си печелят парите от патенти, авторски права, участия в бордове и т.н. В края на краищата не са работници да плачат за заплата. Или са научни работници!?
02 Май 2007 20:47
Човек като се порови из обявите на един столичен съботен седмичник, ще забележи, че частните фирми наемат работна ръка срещу атрактивно заплащане. Нееднократно г-жа Масларова, а и г-н Б. Данев, са твърдяли, че пенсиите са атрактивни (ако не бяха, щяха да бъдат увеличени). И така се турга край на изненадите, че работната ръка е поскъпнала; просто тя е на атрактивна заплата, нейде около средната пенсия.
Непознаването на Закона води до излишно чудене как 328 000 души се осигуряват на
94.86 лв. средно на калпак
. Тия завалии бачкат в чужбина, гастарбайтери са.Принудени са да плащат здравни и социални, само и само да не им се мярка пред погледа мазен чиновник.
Други 388 000 пък правят вноски върху средно 180 лв.
с цел само и само да достигнат някаква социална привилегия като пенсиониране, помощ за безработни или отпуск по майчинство.
Наскоро Божидар Данев, председател на БСК, изчисли, че ако допуснем...
Той не изчислява, а само се изпуска, защото за него сива икономика е всичко онова, дето не се отчита в джоба му. В случая я изпуснал.
"Божидар Данев обясни, че за пет години цените на недвижимите имоти са се повишили с 2.64 пъти - или 21.4% годишен ръст, въпреки че по официални данни цифрите сочат 13 пъти по-малко повишение" -Агенция Фокус.
Защо на този пишман икономист му бягат числата? Българинът, за разлика от него, работи: сам боядисва, лепи плочките, обзавежда; не ползва личен шофьор като Данев нито за личната, нито за служебната; като му изгори ел. крушката не вика ел. техник -5 лв. за завиване и 10 лв. за повикване; а отвреме на време прибягва, по почина на държавата и некои "управляващи", до бартерни сделки, включително и с шефа си. Резултатът е, че частния сектор е на печалба, а общественият е на загуба или на субсидия. Но обществената фирма може да е на загуба не само заради заплатите, а и заради неграмотното инвестиране, ползването на излишен лукс като лимузини на дупетати, услуги на чиновници-"бордоваци", "дарявания" към политическа паплач и т.н.
"Помисли за утре, излез на светло" - Българските фирми са достатъчно осветени (вярно, желателно е и повече) и мислят за бъдещото, въпреки препятствията от привилегии, въпреки хитреенето на държавата. Това, че някой не ги забелязва, си е негов проблем. Толкова си вижда.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД