:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,166
Активни 761
Страници 22,069
За един ден 1,302,066

Предизвестените милиарди

Препродаването на БТК горчиво ни доказва хроничния недостиг на истински държавни мъже
Емо Спахийски
Това, което всички реалистично мислещи хора предвидиха, се случва: БТК е пред препродажба. Цената, която се очаква да вземат сегашните собственици, е 10 пъти по-голяма от това, което платиха преди три години. Днес няма да държим сметка на Тор Бьорголфсон и да му завиждаме за сделката, а на нашите държавници: съществуват ли и какво е тяхното качество? Тъй като критиките за БТК операцията се прехвърля изцяло на едни плещи, е хубаво още в началото да кажем: в тази сделка няма невинни партии (от тези, които са били на власт).

Преди време наивно приемах идеята, че най-важното за здравето на държавата е собствеността да премине в частни ръце. Няма значение дали цената на едно предприятие се равнява на нула или лев, важното е да има истински стопанин. Един вид "да вземат" бързо там, защото иначе мафията ще източи икономиката и в скоро време няма да има работни места за клетите българи. Идеята, че частният капитал се нуждае от подкрепа, за да започне да изгражда новата икономика на България, звучеше логично. Един зам.-министър навремето казваше, че е по-важно нещото да работи, отколкото каква е цената за продажбата му. Нещо подобно на тезата на Стефан Софиянски за "Халите" - "Ама те нали работят". Естествено, че работят. Щяха да работят, и ако бяха продадени и за значително повече пари.



Добрите намерения



Цялата философия на раздържавяването лежи върху простата истина, че за да се превърне едно предприятия в конкурентно, трябват инвестиции (с които разполагат инвеститори), трябва и добър мениджмънт (какъвто държавата трудно може да осигури) и, разбира се, не на последно място: на самата държава са нужни пари, които получава от приватизацията, за да може да напълни хазната и да управлява стопанството чрез бюджета.

През годините бяхме свидетели на много добре обосновани стратегии за приватизация на различни дружества. Има дори цялостна философия за раздържавяването на структуроопределящите гиганти в икономиката. С ударни темпове това се случи - почти не останаха парчета от баницата. Почти (за ДПС ще си говорим друг път). Резултатите обаче са потискащи. Не че продадените предприятия не работят - повечето си вървят с пълна сила - металургични комбинати, фармацевтични, химически заводи. Хазната обаче така и не се напълни с очакваните в началото на прехода пари. Да, имаме работеща пазарна икономика, но мускулите й са слаби - банките са чужди, гигантите са чужди, дори доматите вече са чужди. Те обаче ще отслабнат още, тъй като стратегически икономиката не бе преструктурирана така, че да бъде обърната към очертаващите се предизвикателства пред държавата, или да ги наречем кризи. Може би поради неопитност (което е по-малко вероятно), може би поради бездарие политиците ни така и не можаха да защитят интересите на държавата, сиреч на нас. Сега говорим предимно за БТК, но всъщност моделът, който наблюдаваме тук, важи почти за цялата история на раздържавяването.



"Добрите" практики



Основното обяснение, което сме получавали за продажбата на БТК, почива върху основополагащата икономическа максима, че едно нещо струва толкова, колкото е готова отсрещната страна да плати. Така погледнато, предложението, което държавата получи от купувача "Вива венчърс", наистина беше най-доброто. С ръка на сърцето трябва да си признаем, че БТК в онзи конкретен момент (преди три години) наистина е струвала около 230 млн. плюс дребни. Как днес обаче същото предприятие струва близо 10 пъти повече?

Знаете ли какво е това? Не става дума за пари, а за оценка - тази на държавниците ни. Наистина едно нещо струва точно толкова, колкото дават за него, нито стотинка по-малко или повече, и точно затова трябва да го продаваш във вариант и време, когато то ще струва повече. Очевидно е, че след като само за три години едно предприятие може да си вдигне цената неколкократно, то дори към онзи миг тази цена е била прогнозируема, т.е. постижима. Раздържавяването не е самоцелно, то трябва да има стратегия - дългосрочна, краткосрочна. В начина, по който се управлява този процес, може да се види (нека го кажа по този начин) акълът на държавниците.

Дълбоко се съмнявам, че имаме глупави политици, но и дълбоко се съмнявам в искреността на намеренията им. Практиката на близо две десетилетия преход показва, че цялата битка между партиите (не идеологиите) е битка за управление, но не на държавата, а на държавното имане, което може да бъде претакано през джобовете на управляващите. Практиката показва, че когато има някакво апетитно парче на масата, то бива докарвано почти до клинична смърт, за да се създаде истерия за спасяването му. И следва познатата схема: пласират го за стотинки, а новите му собственици се оказват прекупвачи, които го препродават скъпо.



"Добрият" провал



После идва ред на следващото правителство. То, разбира се, се захваща с разследване на случая, за да може паралелно да направи същия фокус, по същия начин и със същия резултат. Новината от края на миналата седмица за евентуалната цена на БТК само доказва, че държавата е сиротна откъм държавни мъже. Ако опредметим загубата от продажбата на телекома, можем да начертаем следната картина. В края на ХХ век правителството прави прогноза за евентуалните трудности на държавата след 10 години. Основният проблем очевидно е потенциалната енергийна криза във връзка със затварянето на малките енергоблокове в Козлодуй. Инвестира целия си творчески, мениджърски и властови потенциал и стабилизира БТК до нивото, което е в момента (сиреч немного работа, ако съдим по направеното от Тор). И го продава вместо за 230 млн. и дребни за милиард-два. Тези пари предварително е ясно, че ще бъдат инвестирани в изграждане на хилядник на територията на АЕЦ-а и в деня на затварянето на мъниците тръгва седмият реактор и всички се смеем доволни. Това, разбира се, е схематично съждение, но такава е матрицата, по която работят големите държавници.

На всички ни е ясно защо у нас това не се получава. Както и по-горе споменах, раздържавяването минава през джобовете на тези, които са държавата към съответния момент. Неслучайно повечето ни министри изненадващо получават в наследство каруца керемиди, която заменят за няколко декара в Бояна, неслучайно ходят с ръчно шити костюми, неслучайно децата им "се пръскат" от таланти и учат в най-престижни университети по света. Тъжната истина е, че при това схващане за ролята на държавните мъже в управлението те не се различават с нищо от ВИС и СИК. И трябва да бъдат наритани от постовете си.
Снимка: Архив "Сега"
Продажбата на БТК бе предшествана от много митинги на работещи в телекома.
47
5295
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
02 Май 2007 01:54
Истината обикновенно е горчива....
02 Май 2007 02:01
Помнете за БТК, както за АЕЦ-а и БАЛКАН! Ако има нешо дето още може да се продаде просто си представете. А героите са между вас...
02 Май 2007 03:06
докато още умуваме как ни откраднаха спестяванията и националната (т.е. поне теоретично "обща" ) икономика вече набира размах един много по-опасен нов тип кражба. става дума за монополите и концесиите, чрез които се открадват от нас и внуците ни пари които още не са спечелени. става дума за разните таксички и косвени данъчета събирани от псевдочастници покровителствани от държавата/партията майка. става дума за висчки начини по които българина е изнудван и ще бъде изнудван да плаща за това че диша в тая робска земя, дето 500 години чужда власт не я опропастиха колкото 130 години "суверенитет".
новия тип апашлък е по-опасен, защото при него няма таван за кражбата! когато се крадат спестявания, предприятия, земи и прочие все пак има някаква граница, защото тези неща рано или късно се изчерпват, но когато се крадат бъдещи приходи граница на грабежа може да сложи само историята. та на фона на тази нова кражба досегашното ще ни се стори обикновено пребъркване на джобовете докато сме се разсеяли в трамвая


Редактирано от - Pavlik Morozov на 02/5/2007 г/ 03:11:10

02 Май 2007 03:13
Другари, айде не слагайте Балкан на един кантар с БТК. В момента на продажбата Балкан имаше 150 млн лева активи и 160 млн лева дългове. За колко щяхте да я продадете вие, другари? Или както Другаря Жан смяташе направо щяхте да ликвидитаре Балкан и да платите дълфовете отбюджета?
БТК е нещо съвсем различно - продадохме я на цена на едногодишната й печалба!
02 Май 2007 03:22
Кочът бил мъжки. "Преди години наивно приемал идеята..." Е, аз лично никога не съм приемал такива тъпи идеи. Само че, цял живот не се намери редакция която да ми публикува вижданията. Емо обаче си има...
02 Май 2007 04:47
Мдам, като пате в кълчища се е омотал. Когато за БТК даваха 1 милиард, на рендето Виденов му се виде малко, а спахийските не протестираха тогава. После цената падна на 530 млн., на 430 млн., а накрая 230 млн. С Булгартабак стана същото и пак не помним да имаше страстни журналистически вопли, че тогава не сме напълнили бюджата с пари. Безброй още примери от т.нар българска приватизация доказват, че тя се извърши от некомпетентни, подозрителни и злобни мундари, толку тъпи, че дори и за собствените си рушвети не се погрижиха. Търговията е занаят за чевръсти хора. Останалите пишат статии как се прави търговия.
02 Май 2007 04:55
Автора се нуждае от основен курс по икономика!Банките били "чужди"! Предприятията не били "наши"!
Предприятие(банка) което е в България, плаща данъци, назначава българи, произвежда за България е БЪЛГАРСКО и добре дошло!
От такива инвеститори България ще забогатее.
А БТК, Балкан....получиха цената която си заслужаваха!
Държавни и то комунистически предприятия не се търсятНа купувачa не харесва руската техника боклук , некадърните раяботници и още по некадърните управители комунисти.
02 Май 2007 05:14
Тезата не е защитена. БТК е губещо, и едва ли цената му ще бъде толкова висока. Кой ще купи аналоговата мрежа и защо. Бъдещето е в друга посока.
Моля преди да пишете такива статии, да се консултирате с професионалисти а не директори останали от комунистическо време........
02 Май 2007 05:44
Кво се абиш тъдеска бе Спахийски, ако беше поразровил малко шеще да научиш, че Тор Бьорголфсон е човек на КГБ използван за прикритие при крупни финансови операции....
02 Май 2007 07:35
Chavez seizes Venezuela's last private oil fields
02 Май 2007 08:21
Точно!
С един пропуск – робуване на “идеята” освен на интереса.
Както в началото на “социализма” всичко трябваше да бъде 100% държавно, така сега всичко трябва да е 100% частно. Така пише в “правоверната библия”, другото е остатък от комунизма.
Което ще рече, че още доста борба срещу този комунизъм ще падне по света. Накъдето погледнеш, все остатъци - държавният сектор във Великобритания е повече от 30%, две държавни “БТК-та” в Индия въвеждат безплатен интернет за цялото население...

Редактирано от - Графът на 02/5/2007 г/ 08:23:58

02 Май 2007 08:59
"Политиците" на Прехода от държавен към частен Капитализъм у нас и по Света имаха "късмета" да бъдат ЕДИНСТВЕНИТЕ в цялата История на Човечеството, които да обръщат 100%-то ОБЩОНАРОДНО/държавно/ Имущество в Частно- но при ЛИПСА на Пазарни Условия и на Пазарни цени на това Имущество и при липсата на утвърдени демократични механизми за КОНТРОЛ на Народа-Собственик над Властта-Приватизатор!
За такъв "късмет"- да бъде Властимащ-Приватизатор в НЕпазарни условия!- дори Остап Бендер НЕ е мечтал!
02 Май 2007 09:29
Пак всички са се разрееали - и за какво. Още от самото начало бе ясно че всяко "приватизирано" предприятие е продадено на силно занижена цена с единствената цел да се получат рушвети. Така или иначе приватизацията е необходима по простата причина, че Държавата в лицето на своите корумпирани управници (независимо от партийна принадлежност) е неефективен стопанин, но този дето плаща скъпо и прескъпо няма какво друго да прави освен да развие съответното предприятие - иначе ще изгуби парите.
02 Май 2007 09:55
Малко коментар от специалист. Когато се продаваше БТК вече имаше изградени 2 цифрови оптични пръстена изпълнени от Алкател. 95% от централите бяха подменени с последна дума (тогава) на техниката от Сименс и Ериксон...ако си спомняте това стана тогава когато добавиха още една цифра на телефонните номера. Ако има все още аналогови централи/линии то ще е в някое забутано село дето и път няма до него.
Проблема беше че след модернизацията БТК имаше 80% персонал който практически остана без работа + заводите които прозвеждаха резервни части които също трябваше да се закрият.

Е частника разчискти тоя проблем + че изгради горе-долу GSM...така че естественно че ще се вдигне цената.
02 Май 2007 10:11
Не е ли време вече от името да се премахне думичката Българска и да остане само "Телекомуникационна компания"!!!!!
02 Май 2007 10:16
Няколко неща сваляха цените на приватизиращите се предприятия.
1. Докато е държавно, предприятието обикновено е неефективно - няма нови технологии (БТК беше донякъде изключение), няма добър мениджмънт, куп излишни работници, щото изпълнява социални функции, лош маркетинг и т.н.
2. Като правило преди приватизацията то вече е източено и декапитализирано.
3. Приватизацията е непрозрачна - въртят се разни конкурси, преговори, налагат се "социални" условия, вместо да се направи открит търг или да се пусне на борсата.
И като дойде частникът, той преструктурира, разкарва излишните търтеи, малко технологийки вкара, по-ефективен мениджмънт, направи нормален маркетинг, намери пазари и цената се вдига многократно.
Това го видяхме с много предприятия, сега ще го видим и с Булгартабак. Искаха го БАТ, не го дадохме, за да се точи от него, да се пазят излишни работни места и да изкупува и некачествените тютюни. Сега народът пак пуши цигари на БАТ, а Булгартабак или ще фалира, или ще го купи някой за $1.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
02 Май 2007 10:19
Във всички медии когато Николай Василев - вице премиер в правителството на НДСВ продаваше БТК за жълти стотинки, пишеше, че това е нагъл обир на държавата и народа и че БТК струва много, много повече!
Всичко писано се сбъдна! Далаверата лъщи на показ!
Но, какво от това!
Прехода продължава! По негово време не се наказва, когато се граби от общонародно(държавно или общинско) имущство, но, мащабно от избраните в Политическата Класа и тези върху които те простират закрила!
Ако крадете на дребно, не ви мърда осъдителна присъда, защото правозащитните органи трябва да отчитат дейност - разкриваемост, осъдени като бройка и т.н.
02 Май 2007 10:54
Автора не е бос в областа на икономиката, но в България нещата не са такива, каквито пише в дебелите книги. Държавата обслужва само една каста и нехае за останалите си граждани. Схемата за преструктуриране и източване на предприятията е измислена и приложена доста отдавна( вече ) и 10.11.1989 е само следствие от това. Погледнете кои ни управляват
02 Май 2007 11:03
Доста нелепи разсъждения относно приватизацията, и на автора и на коментаторите.

Тогава БТК била по-евтина, сега била по-скъпа, защото имало .... Какво ? Нищо не са направили частниците, освен един куп антисоциални действия - производство на безработни, съкращаване на дейности (сума ти неща са минали на outsourcing) и, най-вече повишаване на цените. Това е именно ключа от бараката. Да не мислите, че при тези цени държавния мениджмънт нямаше да се справи ? Глупости. Или си въобразявате, че "Софийска вода", докато беше държавна, нямаше да може да направи нужните ремонти, ако цената на водата беше левче кубик, а не 11 ст ? Хайде холан !

Годините "преход" ни показаха едно много неочаквано нещо, което го пишеше в учебниците по маркс-ленинизъм, ама ние никак не му вярвахме - именно, че частникът е голямо зло.

Редактирано от - Калки на 02/5/2007 г/ 11:07:20

02 Май 2007 11:05
Поправка.

Дори и на тази цена, частната "Софийска вода" не може да направи ремонти.
02 Май 2007 11:17
Не ви разбирам какво толкова плачете - дали е продадена за 230 М или за 2230 М каква е разликата? Да не си мислите, че ако в бюджета бяха влезли 2000 М повече, вашите политически кумири щяха да намалят данъците или да направят нещо "социално"? Просто същите хора щяха да имат 2000 М повечко пари за харчене пак през техните фирми
02 Май 2007 11:27
много интимно етикирана снимката, "емо", а можеше да е и "емчо"
емчо пък от своя страна "наритва" от постове, откъде е тоя селски диалект?
ние сме учили навремето, че от постове се "ИЗритва", ма това беше у софето, де

Редактирано от - kotarak на 02/5/2007 г/ 11:29:39

02 Май 2007 11:32
Купуването на западащи компании от финансови инвеститори и препродаването им на цени няколко пъти по-високи от платената за тях, след инвестиране в реструктурирането им, е ежедневие в света на бизнеса.

Още от заглавието си личи колко евтино манипулативна е статията и признавам, че изобщо не си губих времето да я прочета.

Сигурно има за какво да се обвинява правителството, осъществило сделката, но не и по такъв елементарен начин.
02 Май 2007 12:16
Подзаглавието щеше да бъде напълно завършено в следния ме вид:
[/font=Arial black]"Препродаването на БТК горчиво ни доказва хроничния недостиг на истински държавни мъже, и наличието на истински държавни престъпници."[/Arial Black]

Редактирано от - bot на 02/5/2007 г/ 12:46:15

02 Май 2007 13:44
Редно е когато се пише за БТК, да не се говорят глупости, като например че сега компанията се продава за 10 пьти по-голяма цена , отколкото "тогава", както твърди Спахийски.
Кога беше това ТОГАВА, някой спомня ли си?
Ами процедурата започна точно по това време, май, ама през 2002, а през септември беше избран купувач на БТК сред двамата останали на финала. Продадена бе за цена 280 млн. евро 65%от компанията. После 2 години ходене по мъките-съдилища, декларации на парламента, услушване, отлагане, смяна на министри и пр. и пр. Време, през което цените на апартаментите например скочиха 2 пъти. Сега доколкото се вижда, тези 65% струват на борсата около 1.2 млрд., т.е. малко над 4 пъти повече, но не 10 пъти. Никъде не се спомечнава, че персоналът е намалял 2 пъти, че маса пари са инвестирани в нови технологии-SAN, мощни сървъри, ERP и т.н. и т.н. Никой не споменава новите услуги, които се предлагат, и които не се предлагаха преди. Например възможността да оставиш съобщение, когато се обаждаш. Нещо елементарно на Запад, така както вътрешните клозети с течаща вода, но което го нямаше преди. Ако трябва да се изразя образно, БТК преди 3 години беше като порутена селска къща с кенеф на двора. Ама БТК съкращавало хора и вдигнало цените. Ами никъде по развития свят една голяма телекомуникационна компания не изпълнява социални функции. Ни Verizon, ни Comcast, ни тоя, ни оня. Тяхната цел е да продават качествени услуги. За социалните функции си има други институции.
02 Май 2007 13:51
Да бяха продали БТк в началото на 90-те да вземат 1-2 милиарда.
Но Номенклатурата дава л исе без бой - държавно предприятие значи много, ама многоо далавера.
Логиката е вярна, но и не е.
Кремиковци като го продадоха за 1 долар, как сега го препродадоха за 100 и кусур милиона?!
Или лиценза на Мтел струваше 30 000 долара май, а компанията се продаде за 1.3 милиарда.
и още примери...

Така или иначе по- добре частна компания, отколкото държавна - имаме 50 годишно доказателство, че държавата не може да е добър собственик, от което после страдаме всички.

02 Май 2007 14:01
И още един пример за цените. През пролетта на 2002 един приятел си купи 90 кв.м. апартамент в престижен столичен квартал за $37, 000. Тогава доларът бе предпочитаната валута е бе по-силен от еврото. Сега преди няколко седмици си говорихме с него и той ми каза, че апартамента му струва около 110, 000 евро. Т.е. цената му се е вдигнала 3 пъти. Инфраструктурата пред блока и в квартала си е същата(даже в някои отношения по-лоша), бездомните кучета и надрасканите графити са станали повече. Е, защо цената на апарнаментите за 5 години може да се вдигне 3 пъти, и то без да са направени никакви подобрения, а на БТК не може да се вдигне 4 пъти след толкова промени.
02 Май 2007 14:06
бтк не е само сочен монопол, а и бтк=подслушване, бтк=контрол над комуникациите, (както доказаха скорошните акции на гдбоп) бтк=възможност за цензура. мислите ли че някой друг освен отрочета на руската мафия и служби като бьорголфсон някога са имали шанс да сложат ръка на бтк?! аз поне ще бъда искрено учуден ако въпреки всички приказки в този смисъл бтк наистина бъде продадена на автентично турски телеком.

02 Май 2007 14:12
аз залагам на Mid Europa Partners, които поне на пръв прочит ми приличат на съветска ченгеджийска офшорка, а и така действат - ще имат право да подадат оферта за бтк когато офертите на другите участници са вече отворени

02 Май 2007 14:25
Добре е че има такива светли умове като П.Морозов да ни светнат по въпроса с тоталната комунистическа заплаха по света. Истината се оказа по-страшна! САЩ се оказаха слуги на руските тайни служни. Вие си спомнята как тогавашния посланик на САЩ лично се застъпваше за сделката с БТК, в която уж били въвлечени американски фирми-например "Адвент". Сега ми стана ясно защо Буш толкова ласкаво се изказва за Путя....
02 Май 2007 14:26
Чистата печалба от препродажбата на БТК, разпрезделена сега между участниците от двете страни на сделката, е 1 750 000 000 евро! Ако мафиотите са 100 души - бивши келнерки, синът на висш военноморски офицер от флота на Тато, и прочее измет, то представете си колко пари се падат на калпак! Страшно е да се изпише дори. С тези средства се купуват къщи, имения, яхти и безгрижен живот до смърт за сметка на нацията - на всеки от нас. С това дългът от 25 милиарда щатски долори отдавна е надминат. А при представяне на сметката от страна на истинските държавни мъже след време, мафиотите отдавна ще са се изпарили при новите си придобивки и милиардите в швейцарските банки. За нас остава супата и утешението, че след 250 години ще сме като тях. Търпение!
02 Май 2007 14:36
До кога с тези глупости!Била продадена евтино?Е кой даваше повече?Питайте другарите Тренчев и Христов защо се запъваха толкова с броя на работните места?Питайте и кой не даваше лиценз за 3 мобилен оператор.Все пак това са 2 от факторите довели до нарастване цената на БТК, а не че са и поскапнали кабелите или тухлите с които са и построени сградите.
02 Май 2007 14:38
...a, 'лютата' другарска критика и 'актуалната позиция' плюс 'множеството бурни и нестихващи' публикации по темата горчиво ни доказва хроничния недостиг на истинска журналистика...
02 Май 2007 15:31
rego, заплахата не е комунистичеса, а тоталитарно-болшевишка. и източника и не са само тайните служби на русия, а всички подобни структури по света, чиято основна цел не е (както казват) опазване на мира и сигурността, а напротив - създаване на хаос и конфликти с които да оправдават колосалните си бюджети и правомощия, чрез които пък да въртят сив и черен международен бизнес за собствена изгода. враг номер едно на сигурността и мира са именно ченгетата, ВПК-то и армията, понеже всички те имат остър конфликт на интереси - ако има мир и спокойствие остават без работа, без престиж и без мътна вода в която да ловят лапнишарани

02 Май 2007 16:26
Г-н Морозов сега остава да обясни каква е разликата между комунизъм и тоталитарен болшевизъм и всичко сте се изясни окончателно....
02 Май 2007 16:44
правиш се на луд, а
каманизЪма е само едно от въплъщенията на тоталитарната мисъл. фашизма е второ, религиозните фундаментализми - трето, четвърто и т.н.
основния принцип е винаги един и същ и е описан отлично в "1984". ако ти трябва образование не чети мен, а книги



Редактирано от - Pavlik Morozov на 02/5/2007 г/ 16:45:37

02 Май 2007 16:47
Имаше една приказка- "късно е чадо мандалото хлопна", че и нашата работа за приватизацията като цялостен процес и в частност на БТК е безмислена.
Сега и да пишем журналистически анализи и да се "тюхкаме"защо не сме направили това или онова е късно.Къде бяхме, когато се започна процеса на приватизация, когато всеки от своето работно място установяваше, че това си е чиста проба разграбване и обогатяване на "шепа"хора??Или си "трайкахме", че може и "нас"нещо да "огрее"??Или сме вярвали в "чистотата"на личностите, (то и досега има такива верващи)които започнаха раздържавяването??Не, просто не сме виждали по далеч от "носа си" и след като резултатите започнаха да излизат на "бял"свят сме готови с "думи"да "убием"виновниците.НО, МОМЕНТА е пропуснат!!Сега освен да "роним кървави сълзи"друго не ни остава за съжаление.А и такива журналистически послания "след дъжд качулка"не вършат работа, освен за форумни раздумки.
02 Май 2007 16:57
Неслучайно повечето ни министри изненадващо получават в наследство каруца керемиди, която заменят за няколко декара в Бояна, неслучайно ходят с ръчно шити костюми, неслучайно децата им "се пръскат" от таланти и учат в най-престижни университети по света. Тъжната истина е, че при това схващане за ролята на държавните мъже в управлението те не се различават с нищо от ВИС и СИК. И трябва да бъдат наритани от постовете си.


И само това е достатъчно!

КАЛКИ,
02 Май 2007 17:31
Когато преди време пишехме в тоя форум, че България се продава за жълти стотинки, ни громяхте, че сме комуняги, че сме бетонни глави, че индустрията ни е безнадеждно "остаряла", сега "невинно", между другото се оправдавате, че сте билЕ наивни?!...и давай напред...Пфу-у-у...
02 Май 2007 17:59
Далече сте от истината май! БТК сега струва много защото "я пипнаха" хора дето ги разбират в детайли работите с телекомите и чрез планиран успешни действия убедиха по малко рискуващите инвеститори, че днешното БТК си струва деветте нули. След 5-10 години новият собственик ще го продаде 50% по скъпо и така се правят парите, с акъл, не с лозунги и добра воля!
Преди 4 години с Правителство на Смеон и Ники Василев в главната роля, никой нямаше да даде и не даде и една пета от тази цена!!!
То е като кравето мляко и сиренето "Ементал", едното е евтино и го има навсякъде, другото е скъпо и се намира тук там!!
02 Май 2007 18:14
Сигурно нещата щяха да стоят доста по-различно ако БТК беше разделен на две и продаден! Не може заради педала цар и цялото му правителство да вдигнат толкова жестоко цените в БТК! Ако имахме нормална държава би трябвало човек да може да осъди БТК поради такива нагли промени на договорите! Защо в България тока, телефонните разговори и парното са сред най-скъпите в Европа? Защо при румънците, които вземат два и половина пъти по-високи зоплати от нашите телефон, ток, градски транспорт са много по-ефтини? Нали престъпниците от БТК ти вземат такса свързване, защо не плащат глоби при разпадане на връзката?
А бе прост народ, много комунисти, псевдо държава!
02 Май 2007 18:17
Полицейска boby "логика", бетон арме, от всяко положение излиза с Акъля...роденo от "средиземноморския" 6-флот...Ха Ха.
02 Май 2007 19:00
Да не си мислите, че ако в бюджета бяха влезли 2000 М повече, вашите политически кумири щяха да намалят данъците или да направят нещо "социално"?


Напълно вярно. Те и сега оскубват по 2 млрд. бюджетен излишък. Е, и? Нито пътищата са като хората, нито нищо. За едно авторът е прав, но то е известно отдавна: няма истински държавни мъже. Съответно, няма истинска държава.
02 Май 2007 19:11
така се правят парите” правилно казва boby1945. Ама както личи от примера със млякото и сиренето “Ементал” не разбира къде е тук истината.
БВП какво е всички знаете. Но не ви е чудно, защо “П”-то означава “продукт”, а не “пари”?
А има за какво да се зачуди човек. Отворих малко статистика (не най-прясна, но в случая това няма значение). И констатирах, че във всички развити държави приносът на “услугите” в БВП е поне двойно по-голям от този на промишлеността и селското стопанство взети заедно. Германия 68, 4% към 30, 4% и 1, 2%; мечтата ни Швейцария 66, 1% към 31, 1% и 2, 8%; световния икономически кумир САЩ 80% срещу 18% и 2%!
Все се каня да питам специалистите (аз съм пълен профан!): какъв точно “продукт” произвеждат услугите?
Едно ми е ясно (баш по темата): без посредници днес не може и клечка за зъби да си смени собственика!
А дали без посредниците животът щеше да е по-добър е друга тема...
За тази е констатацията, че времето, когато някой купуваше нещо за да започне производство на някакви продукти е отминало отдавна в романтичните времена. Сега е времето, когато трябва да се правят пари.
Пак добре, че още са останали някакви 20-тина процента производители...
02 Май 2007 19:25
това са те българските юпита от лондонското сити василев велчев и сие
02 Май 2007 19:29
Мдаааа...ми така ще е, докато се бърка политика с икономика...Прочее - напълно закономерен резултат. Залагам на това, че ако днес се продаваше БТК, пак щеше да струва долу-горе толкова...или маааалко повече - заради имотите.
02 Май 2007 20:47
Тъмнопивскии гу-дине, аз не съм другарин, наи-малко на теб, но се налага да поясня, че не бих прoдал БАЛКАН, още по-малко по начина и на когото бе продаден. Интересно какво те кара да мислиш, че случаите с Булгартабак, БТК, АЕЦ, тотото, военната индустрия и т.н. са по-различни. Oчевидно не само липсата на въображение, но и вродената ти простотия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД