:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,639
Активни 500
Страници 13,513
За един ден 1,302,066
Съседи

Турция - държавата на военните

Напълно е възможно армията в Анкара да вземе властта след парламентарните избори
Снимки: Ройтерс
Турското общество изпитва респект към военните още от времето на Ататюрк и винаги се е доверявало на преценката им.
В Турция замириса на военен преврат. Ароматът на танково гориво и войнишки ботуши се усети от неотдавнашната декларация на Генералния щаб на турските въоръжени сили във връзка с кандидатурата на външния министър Абдула Гюл за президент на страната. Армията като защитник на светския начин на управление няма да се поколебае да си каже думата, предупредиха турските генерали. Изявлението им дойде след вота за президент в парламента на 27 април, при който кандидатът на подозираната в ислямистки симпатии Партия на справедливостта и развитието Гюл не успя да събере необходимото мнозинство от две трети, за да седне в креслото на досегашния държавен глава Ахмед Сезер, чиито мандат изтече на 16 май. Светският ред се сблъсква с най-сериозната заплаха от 1923 г. насам, алармира по-рано самият Сезер. В реч пред командния състав на военните училища той изтъкна, че



политическият ислям открито заплашва



наследството на Кемал Ататюрк, визирайки премиера Реджеп Ердоган. Сочен от всички като най-вероятен кандидат за наследник на Сезер, той в последния миг лансира минаващия за по-умерен МВнР шеф с надеждата, че ще умилостиви генералите. Това не стана и Гюл оттегли кандидатурата си, след като повторният опит за избирането му на 6 май се провали.

Гюл отрича да е ислямист, но жена му Хайруниса носи забрадка, смятана за символ на привързаност към ислямските догми. Тя не е единствената нежна половинка на политик от управляващата партия, която покрива главата си - правят го жените на парламентарния шеф Бюлент Арънч и на главния преговарящ с ЕС Али Бабаджан, а пък забрадката на премиерската съпруга я правеше нежелана на приемите, давани от Сезер и бившия шеф на Генщаба Хилми Йозкьок.

Турските военни имат голямо влияние в политическия живот на страната още от кемалистката епоха и то нарасна през последните 50 години. Те извършиха четири преврата, като сефтето беше през май 1960 г. Създаденият още тогава от генералите Съвет за национална сигурност, чиято роля нарасна в съответствие с конституцията от 1982 г., стана една от най-важните държавни институции. В съвета, председателстван от президента, участват премиерът, началникът на Генщаба, командващите сухопътните сили, авиацията, флота, жандармерията. Именно критичният меморандум на Съвета за национална сигурност от март 1971 г., отправен към тогавашния премиер Сюлейман Демирел, го принуди да подаде оставка и докара на власт т нар. безпартиен кабинет на Нихат Ерим. За трети път през миналия век турската армия пое държавното кормило преди 27 години.



Ситуацията през 1980 г. приличаше на сегашната



И тогава на 16 април изтече мандатът на президента - адмиралът от резерва Фахри Корутюрк. Пет месеца парламентът не успя да избере негов наследник и функциите му изпълняваше председателят на сената Ихсан Чаглаянгил. На военните явно им писна от безвластието, а икономическата криза и кървавите атентати на леви и десни екстремисти ги принудиха да поемат юздите на властта на 12 септември с. г. Държавен глава стана шефът на Генщаба Кенан Еврен, а премиерският пост пое пенсионираният набързо адмирал Бюлент Улусу. В републиканска Турция от досегашните й десет президенти шестима са носили униформи с лъскавите генералски пагони.

Стремежът на Анкара към ЕС принуди военните да се съгласят с формално намаляване на властовите им позиции и включването в Съвета за национална сигурност на повече цивилни - членове на турското правителство. На практика обаче тежестта на военните в сферата на политиката се запазва, те контролират 17% от турската икономика и могат да влияят върху ситуацията в страната, когато сметнат за необходимо. Крилатата фраза от 1992 г. на началника на Генщаба по това време генерал Доган Гюреш, че Турция е държава на военните, винаги ще бъде актуална. През 1997 г. те я доказаха по категоричен начин в премерването на силите с правителството, оглавявано от лидера на фундаменталистката Партия на благоденствието Неджметин Ербакан. Наричан от последователите си Ходжата,



той влезе в конфликт с армията,



която го предупреди, че мястото на религията е в джамиите. Напрежението ескалира и едва не се стигна до престрелка между войници и охраната на Ербакан, която не беше допусната с него на военен парад заради забранени от армейския устав бради. Притиснат от генералите, Ходжата си подаде оставката, а година по-късно неговата формация, чиято издънка е Партията на справедливостта и развитието, беше забранена.

Въпреки че шефът на Генщаба се назначава от президента и е подчинен на премиера, той е фактическият главнокомандващ на въоръжените сили. Генерал Яшар Бююканът, който е №1 във военната йерархия от 30 август миналата година, е с властови ресурс, съизмерим с този на премиера Реджеп Ердоган. Такъв ще има и шефът на сухопътните сили генерал Илкер Башбуг, който ще поеме армейското кормило от Бююканът след края на мандата му.

Настоящият шеф на Генщаба има зъб на кабинета на Ердоган заради конфликт, избухнал една година след като пое командването на пехотните части на армията от генерал Алман. През 2005 г. близък до управляващата партия прокурор обвини Бююканът, че стои зад атентат срещу кюрдска книжарница в Югоизточна Турция, причинил смъртта на трима души. Наблюдатели оцениха ставащото като опит на правителството да дискредитира Бююканът, който още тогава не мелеше много с властимащите в Анкара. След острата му реакция магистратът беше отстранен, а управляващите побързаха да се извинят на генерала.

Военните преврати са неизменна част от турската история още от времената на еничарите, които



сменяли султаните като носни кърпички



Щафетата поемат младотурците в началото на миналия век, а традицията е жива и в кемалистката епоха. Интересно е не самото действие, а отношението на турския народ към него - младотурската революция започва като заговор и се прелива в народен празник. Подобно е отношението на турците и към военния преврат през 1960 г., когато народът празнува по улиците. Турското общество изпитва респект към военните още от времето на Ататюрк и се е доверявало на преценката им.

Осъществените в Турция през миналия век преврати изведоха на преден план някои закономерности. Преди да пусне в действие танковете, армията открито предупреждаваше обществото, че има опасност от екстремистки попълзновения и анархия. Генералите препоръчваха на партиите да постигнат съгласие и да не се разпалват политически и социални конфликти. Доминираният от военните Съвет за национална сигурност разполага с извънредни пълномощия по отношение на националната сигурност, а политическата стабилност в страната се смята за част от нея. Тази структура може да застави премиера да подаде оставка. Наред с това шефът на Генщаба държи лостове, позволяващи му да задейства в синхрон различните родове войски и да стане основен арбитър при разрешаването на кризисна политическа ситуация като сегашната. Репресиите след превратите остават зад кадър в съзнанието на обикновения турчин - през 1960 г. той въздъхна с облекчение, че се отърва от омразния му премиер Аднан Мендерес, а 27 години по-късно беше много доволен, че армията най-сетне го избави от кървавата терористична вакханалия на леви и десни екстремисти.



Положението в момента е сложно



Ако турската армия реши да действа в защита на светските ценности, нов преврат не е изключен. Един преврат ще бъде осъден от Европа, а като се отчитат настроенията в подкрепа на военните край Босфора, това ще отприщи националистически и антиевропейски тенденции и ще се зачертаят с един замах шансовете на Турция да влезе в семейството на 27-те европейски държави. Ще наложи ли международната общност икономически санкции на Анкара? Това също е сериозен въпрос, над който генерал Бююканът и колегите му ще трябва да мислят, преди да изкарат танковете. Турската държава сега е на кръстопът и светът внимателно следи в каква посока ще се развива тя занапред.
 Абдула Гюл и Реджеп Ердоган се отказаха да спорят с армията до провеждането на парламентарните избори.
 Военните преврати са неизменна част от турската история още от времената на еничарите, които сменяли султаните като носни кърпички.
45
5432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
07 Май 2007 21:22
Ще наложи ли международната общност икономически санкции на Анкара? Това също е сериозен въпрос, над който генерал Бююканът и колегите му ще трябва да мислят, преди да изкарат танковете.


Коя международна общност, бе джанъм? Тази, на Чичо Сам ли?
07 Май 2007 23:26
Ако положението се влоши, и има опасност ислямистите да вземат властта, УСА само ще приветства един преврат. А без УСА какви икономи4ески санкции, джанъм, бошлаф.
08 Май 2007 02:23
"Башибозук".

Редактирано от - Drug на 08/5/2007 г/ 02:35:26

08 Май 2007 05:59
Европа е стара и късогледа. Мери нещата в Турция със собствен аршин. Но реалностите са съвсем различни. Ако в европейска страна военните вземат властта това ще се счита за погазване на демокрацията. Когато същото стане в Турция това означава, че военните спасяват зародиша на демокрация .
08 Май 2007 07:06
Казах ви я...у братска Турция димукрация от тоа тип мое да не е нещо убаво, но за съжаление никой не е успел да измисли нещо по-убаво.
Заръките на гения Ататюрк за се следват.
Точка.
08 Май 2007 07:48
По-добре армия без ходжи, отколкото армия с попове. Същото се отнася и за държавата. Турците са си съвсем у ред, ние нещо сме се схръхкомпенсативно чалнали да реабилитираме православието.
08 Май 2007 08:11
Мястото на армията е в казармите, на религията в храмовете а на престъпниците в затвора. Почнат ли да си сменат местата става страшно.
08 Май 2007 09:02
Първо Бююканът не е страхливец и няма да се занимава посред нощ, и то през Интернет-сайт да си казва мнението. Второ митингите в Турция от последно време не се организират нито от армията, нито от опозицията, а от "неправителствени организации". Трето, Ердоган не крадеше като проамериканската мафия на Йълмаз-Чилер а вдигна много сериозно икономическото състояние на турците и на икономиката като цяло. Познайте на кой това не е изгодно? Ако Ви трябва още информация - вижте в проекта ми Натиснете тук за национална безопасност. По-интересното е защо САЩ дават на Турция нови ракети и срещу кого ще са насочени те? За това информирам в другия си проект Натиснете тук днес.
08 Май 2007 10:16
/:/ "...Турските военни имат голямо влияние в политическия живот на страната още от кемалистката епоха и то нарасна през последните 50 години. Те извършиха четири преврата, като сефтето беше през май 1960 г...."
......................................... ......................................... .....................................
А Република Турция е членка на "демократичното" НАТО от февруари 1952 г.!!!
Сиреч, четири държавни ПРЕВРАТА/военни, при това!/ в държава-членка на НАТО, а "демократичният" военен съюз НАТО си е траял през това време?!
Но, пък, с удоволствие и решимост НАТО ходи и ръси МНОГО пари, куршуми и бомби по Света да сваля "диктатори" и "диктаторски режими"! А нима ген. Кенан Еврен, например, НЕ беше диктатор-превратаджия?! Нима ген. Аугусто Пиночет НЕ беше и той диктатор-превратаджия?!
АМАН, бе!
08 Май 2007 10:37
Г-да, Пропускате малката подробност - масонството на българския помак Кемал Ататюрк и всичко около, свързано и произтичащо от това, включително и развитието на република Турция в последстви, та чак до днес. Масоните и генералите винаги са първи дружки , особено в омразата си към всяка официална, господстваща религия. Авторът на материала е прав за енчарите, ала пропуска или не знае, че шефовете им, ведно с тези на мамелюците са членове протомасонския азиатски орден на Зеления Дракон. Не съм болен на тема конспирология. Ако се наложи ЕС и САЩ не само ще изтърпят, ала и ще подкрепят хунта в Турция. Знайно е, че всяка хунта укрепва стопанството и се справя с с леви и прочия антинационални партии, движения и т.н.
08 Май 2007 10:37
Параграфе, не чети само думите, а и смисъла зад тях.
ще ти препоръчам още веднъж мнението на ВОЦИ.
и междо другото... турските военни не казват нищо по-различно от теб:
ходжите в джамията (в нашия случай поповете в църквата, ходжите в джамията) и политиците да си налягат парцалите, че бой по-канчето (колко е необходимо това у нас)
а иначе демокрацията... имаше смисъл само като антипод на комунягите... днес е останало само името й...
08 Май 2007 11:19
"през 1960 г. той въздъхна с облекчение, че се отърва от омразния му премиер Аднан Мендерес"- автора вземи малко да прочетеш, в момента в истанбул има булевард кръстен на мендерс и преврата е през 57-58 година е обесен просто мендерес е бил социалист мен.председател на турция дощъл на власт с редовни избори , искал е да насичи турция по соц.път на развитие и който трябва не му позволил, за разлика от другите преврати, когато мин.председателя е само задржан, той е обесен,
08 Май 2007 11:27
Превратът го прави народа...
Колко са примерите на мултимилионни митинги, каквито се състояха от 14 април насам в Турция, по света...
08 Май 2007 11:45
В тези продължаващи митинги, (13 май в Измир, следете), народът е казал
да- за светска държава, суверенна Турция и демокрация,
не-за военни преврати и за ислямисти едновременно.

Недейте си мори главичките...
Демократичните институции в Турция са достатъчни силни за да устоят на всякакво предизвикателство (външно или вътрешно). И си, и ще си вземат силата от народа.
че народът искал ислямско управление си е просто стереотайп...
Турците сме уникални...
Недей ни бърка с арабите.
08 Май 2007 12:11
Статията е по-добра от тази на г-н Стефанов, публикувана миналия петък.

Mamut, преди да ни разказваш небивалици (да не кажа глупости) за Мендерес не е зле ти да прочетеш малко повече за този човек. Дори и в интернет има предостатъчно информация за неговото управление, външна политика, за неговите политически пристрастия, които нямат нищо общо с казаното от теб.
08 Май 2007 12:13
Kомунистите трудно ще забравят Кенан Еврен, който им развали цялата игра през 1980г.Понеже Турция бешe и е в НАТО, СССР не можеше да се намеси директно (както направи в Афганистан), затова 4рез бг подкрепяшe вся4ески левите движения и терористи4ните групи в тр, като ги обу4аваше, даваше им оръжия и вси4ко каквото трябва безплатно от парите на бълг.народ, бълг.държава даваше убежище на терористи, имаше тесни връзки с турската мафия, у4аствувашe в търговията на наркотици , оръжия и т.н., целта беше да се събори от вътре демокр.режим в тр и да се установи ком.диктатура, всеки ден в ули4ните сражения умираха по 30-40 4овека, страната отиваше към вътрешна война.Днес, тези които най-много мразят Турската армия са комунистите и фундаменталистите, защото те са радикали и са най-големите врагове на демокрацията и Турската армия е пре4ка за осъществяването на плановете им....Ако бяха успели и присъединили Турция към Варшавския пакт, тогава аман му беше на системата на света.....

08 Май 2007 12:33
Ох, тъжни мисли навява факта, че в една държава военните са носители на прогреса...
Плашещо е те да са "институция" на демокрацията...
Нещо се объркваме със значенията на думите.
Излиза, че военните са народа.
А тогава народът - кой е? Къде е?
Кой го представлява в публичното пространство?
Управляващото про-ислямско мнозинство?
08 Май 2007 12:35
тези които най-много мразят Турската армия са комунистите и фундаменталистите

да ги изтрепе аскерът нихната мамица
08 Май 2007 13:12
Една част от обществото е натискана към светското под командата на полковниците,
а от друга - към религиозното под командата на ходжите.
А по средата - една объркана градска интелигенция, която безуспешно си търси мястото. И излиза на митинги.
Да настоява, че има демокрация. Но с лозунги тя няма да се появи.
Така ми изглежда на мен Турция.
Но, лошо няма.
Демокрацията никъде не е някаква цялостна даденост. Тя по-скоро е цел, път, движение към някакъв идеал.
Важно е, че Турция върви към този идеал...
(или поскоро така ми се иска?)
08 Май 2007 13:13
По-добре военни, отколкото ислямисти. Това е толкова аксиоматично, та чак не ми се обяснява по-нататък.
08 Май 2007 13:43
Те за туй нашите политици се погрижиха да нямаме войска. И сега спокойно си правят каквото си искат без никакви притеснения. Е още не са се разбрали, на кой държавата му е бащиния.
08 Май 2007 13:44
По-добре военни, отколкото мутренска демокрация (и грабеж, наречен ПРЕХОД). Това е толкова аксиоматично, та чак не ми се обяснява по-нататък...

Редактирано от - SultanBg на 08/5/2007 г/ 13:53:16

08 Май 2007 14:06
Обективно проамериканската и проционистка политика на Турция, налагана от висшия генералитет, възпитан в САЩ, е противна на интересите на Турция. Кризата ще се задълбочи и не е изключено да направят пети военен преврат за следвоенния период. Но после ще дойде краят на проамериканските сили в Турция и за компенсация ще си изпати и Израел.
08 Май 2007 14:15
Преврат не се о4аква в Турция....

08 Май 2007 14:47
Е, тика няма такава опасност, след като поредица от престъпни "демократични" правителства се погрижиха да закопаят армията.
08 Май 2007 15:01
Не мога да разбера защо толкова им "берем дерата" на турците. Те ще се оправят. Имат достатъчно ресурс - и мъдри национално отговорни политици и най-добрата армия в региона. Въпросът ми е : къде сме ние?! Некадърен , корумпиран и мафиотски политически елит и ... никаква армия.
08 Май 2007 15:25
...Турската държава сега е на кръстопът и светът внимателно следи в каква посока ще се развива тя занапред.

Светска или ислямска държавност
Лично мнение:
За американските интереси:
Американците нямат интерес Турция да стане ислямска държавност. Значи не биха допуснали такова нещо. Първо - с политически средства. После с дрънкане на оръжие. После с военни средства... Но не е нужно американската армия да се намесва, това ще направи Турската армия. Турската армия е съюзник, Америка пряко я финансира... То се е случвало...



08 Май 2007 15:26
Друго: Понеже турците периодически залитат към исляма, американците смятат, че кардинално решаване на проблема е влизането на Турция в ЕС. Затова толкова натискат. Но мисля че грешат. Защото в ЕС армията се елиминира от политиката. Следователно чрез избори ще дойде ислямско правителство... И...?
08 Май 2007 16:26
восток - дело тонкое.

кога ли ще го разберат и розовите тънкопишльовци и ще престанат да се мъчат да дават наклон на хората. това риторичен въпрос, все едно да питам "кога ли българите ще разберат, че на балканите единствено турският народ има позитивно отношение към нас".
08 Май 2007 16:28
.
08 Май 2007 19:06
"позитивно отношение към нас"
в КОЙ смисъл?
Като в сценката на Кръстьо Л. от Улицата 1 - в ресторанта, като гледа хищно върху две кебапчета и им дума:
"ни са плашетье, тати нищо няма да ви напрай"
____
(не съм сигурен как точно беше, ама нещо подобно...)
08 Май 2007 19:28
Най-вредни са тихите полковници и кротката религия.Допирането там е инцест.Демокрацията при тях е проект за отместен сън в бъдещето.
08 Май 2007 19:47
9101, точно така е! От една страна армията е гарант за светския характер на турската дьржава. От друга, това не е приемливо за ЕС. Ergo Турция засeга няма да може да се присьедини. Не и докато има заплаха от налагане на ислямизма.
08 Май 2007 20:24
След ген. Кенан Еврен изтече доста вода ... Днес , нова турска вода се среща с новата вода на Европа... Каквото и да се случи , ще е сериозен проблем на самата Турция... Иначе и не може да бъде... Длъжност ни е , да се опазим от "вълната" ...

08 Май 2007 22:19
Това с превратите не е зле.Едно ми е чудно- комунистите се корумпираха за около 40 години иначе в началото държаха с желязна ръка.Воените в Турция за сега държат здраво ама ми е чудно за колко години самите те ще се ислямизират Да не стане накрая пуч в средите на самите воени???Нещо немам много доверие на такива искуствени конструкции.Нема ли интегритет в самото общество силови конструкции които нямат корени в самото общество накрая се сриват.Поне това показва нашия опит
08 Май 2007 22:33
Федаин, , така е или поне така си мисля и аз по въпроса.
09 Май 2007 17:27
Slava, в Турция може и да няма много нефт, но има бор, най-големите залежи са били в тр....

09 Май 2007 22:05
В Турция няма нищо турско. Всичко турско е откраднато гръцко, арменско, асирийско, арабско и персийско.
10 Май 2007 17:04
Терористите ли щe кажат кое е турско кое не е, вместо да се занимавате с терористи4ни изказвания и тероризъм, идете помогнете на гладуващите в Армения, нали си имате "свободна" държава, докога ще ви спасяваме от гладна смърт????

10 Май 2007 19:01
Най-малко ме интересуват мненията на потомствени главорези. При вас убийствата и изнасилванията са част от колоритния ви животински бит.
Като стана въпрос за "тегхогхисти", нали вие им вдигате паметни чешми при това в държави където са извършили гнусните си злодеяния. Чудя се как ли биха реагирали тези зад океана, благодарение на които се радвате на дневната дажба кус-кус, ако някой реши да вдигне паметник на Ал-Кайда в Ню Йорк?

А за гладните не се тревожи....Ако тия дето са ви теглили гайлето имаха малко акъл да ви бойкотират шибаните стоки нямаше и на кус-куса да се радвате.
10 Май 2007 23:41
Военните ли?!
Ако не бяха те, башибозука щеше да е вече у Стара и Нова Загора !
Това ли искате?!
11 Май 2007 15:20
gam., ти наистина си гламав, никой не те оби4а във форума и аз ве4е няма да отговарям на диваци и терористи хайде върви да пасеш.....

11 Май 2007 16:01
Турски народ няма. Турска нация няма. Турски език няма. Турска култура няма. Има масонски заговор наречен турска република, която рано или късно ще рухне.
12 Май 2007 01:18
Ти си един заблуден глупак........

12 Май 2007 01:23
А ти си турчин
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД