:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,213
Активни 246
Страници 13,087
За един ден 1,302,066

Корупция, оставка, следствие, министър, затвор

Българският принос към парламентарната демокрация е, че високопоставени лица се разделят с постовете си само ако са почти осъдени
Даниел Смилов
През следващите няколко седмици основната политическа задача пред България е да състави правилни изречения, използвайки петте ключови думи от заглавието. Правилни не толкова в граматически смисъл, а отговарящи на действителността и елементарния политически морал. Изреченията, които чуваме досега, включително от устата на министър-председателя и президента, не отговарят на тези взискателни критерии. Зад реторическите фигури, загрижените физиономии и примъкванията зад гърба на Европейската комисия прозира доста семпло съдържание на посланията:
"Корупция у нас има в социологическите изследвания, но не и сред министрите, тъй като такава не е доказана чрез следствие и съд. Затова никой от тях не е в затвора, не си подава оставката и не му е снето доверието от партийните ръководства."
Грешките в тези словосъчетания са много, но да се спрем само на най-важните. Първо, в последно време корупцията изпълзя от златната клетка на социологията и взе да се промъква в реалността. Преди около 10 години тя започна систематично да бъде мерена, теглена, носена на изложби в чужбина, сравнявана с чуждестранни екземпляри и плашена с промяна на институционалната й подхранваща среда. Населението бе обучено да познава корупцията като медийна метафора, да я мрази и да упражнява натиск върху управляващите да вземат мерки срещу нея. Няколко правителства си отидоха за несправяне с тази задача, защото колкото повече корупцията бе мерена и плашена, толкова нарастваше и се раздуваше медийно-социологическият й образ. Скандалите от последните дни обаче показаха, че корупцията е проблем не защото нараства или се смалява в сферата на социологически генерираните фантазии, а защото най-вероятно битува сред някои от хората, включително министри и следователи.
Втората грешка в горните изречения е, че те свързват съществуването на корупцията с доказването й от съдебен орган.

"Няма присъда - няма корупция"

е сигурно най-дълбоко вкорененото метафизическо убеждение на българската политическа класа, изместващо по сила вярванията в Бог, социална справедливост и национална идентичност. Това убеждение обяснява реакцията на Станишев и БСП по отношение на скандалите с министър Овчаров. Първо трябва да има съдебно значими доказателства, представени от прокуратурата и едва след това даден министър може да бъде отстранен и политическото доверие да му бъде снето за постоянно. Докато прокуратурата търси такива доказателства, министърът временно отдъхва от държавните си отговорности, като дори може да участва активно в избирателните кампании на своята партия - ходеща реклама за ценностите и платформата й. Тази политическа философия се споделя сигурно и от министър Масларова. Както стана ясно по повод на неслучилия се скандал с шеметната кариера на съпруга й в печеленето на държавни поръчки, за нея конфликт на интереси в поведението на министър няма, ако няма закон, който изрично да криминализира дадено деяние като конфликт на интереси. Докато такъв закон няма, опозицията трябва да си мълчи, а обществото да мижи.
Тази политическа философия има един парадоксален резултат, който всъщност е и третата грешка в гореописаните послания на държавните ръководители -


обезсмислянето на оставката


като средство за поемане на политическа отговорност на министър пред обществото. Нашият принос към парламентарната демокрация е, че оставката трябва да бъде подадена от затвора или на път за затвора (с влязла в сила присъда в джоба). Ясно е, че тогава от оставката няма особен смисъл. Затова и досега няма практика на подаване на оставки. В по-развитите демокрации политиците постъпват по-неразумно от наша гледна точка: те си подават оставката дори и тогава, когато няма съдебно значими доказателства срещу тях, но съмненията за нередности и корупция хвърлят сянка върху тяхната политическа партия и кауза. За справка ръководството на БСП може да проучи политическата кариера на идейния си съмишленик Питър Манделсън във Великобритания, който веднъж сам си подаде оставката и веднъж беше уволнен от добрия си приятел Блеър заради съмнения в конфликт на интереси, които никога не бяха съдебно доказани. Въпреки оставките Манделсън получи своята частична реабилитация и стана еврокомисар, което може да обнадежди министър Овчаров у нас и да притесни енергетиците в цяла Европа.
Четвъртата грешка в анализираните послания е, че при липса на съдебно доказуема корупция единствените мерки, които могат да се вземат, са институционални (промяна на закони и практики), а не персонални - смяна на министри и снемане на политическото доверие от тях. В големия скандал "Уотъргейт" в САЩ например президентът и неговата партия бяха обвинени в множество нарушения, включително корупция във финансирането на избирателни кампании. И без влезли в сила присъди всички в САЩ и световната общественост разбраха и запомниха, че Никсън си подаде оставката и пое политическа отговорност. Малцина експерти също така знаят, че "Уотъргейт" доведе и до цялостна реформа на законодателството по финансиране на политически кампании.
У нас резултатите от скандалите обикновено са точно обратните: цялото общество узнава, че ще се прави законодателна реформа, а не се знае кой всъщност трябва да понесе политическа отговорност за случилото се. Крайният резултат е, че обществеността си мисли, че "всички са маскари", доверието в политическата класа пада и се ражда

антисистемна опозиция, която мобилизира обществения цинизъм

В настоящия скандал БСП рискува да попадне точно в този капан на обществения цинизъм. Разбира се, единствено прокуратурата може да прецени дали има съдебно значими доказателства за закононарушения от даден министър; разбира се, единствено съдът има право да прецени дали прокуратурата е права или не. Но както е известно от налични изследвания, средната продължителност на едно наказателно дело у нас е около 800 дни. Какъв е смисълът тогава да се отстранява даден министър "временно"? Та страната по тази логика може да остане без важен ресорен ръководител за необозримо време! Също така какво значи прокуратурата да си свърши бързо работата в един случай, който може да се окаже сложен от правна и фактическа гледна точка? Не представляват ли исканията за подобен род експедитивност всъщност натиск върху прокуратурата да се издаде политическа индулгенция, пък било то и преподписана от експерт на Европейската комисия?
Представете си също така, че ведомството на Борис Велчев не успее да събере достатъчно годна за съд информация, но в хода на разследването се засилят съмненията за полузаконни и нелегитимни действия на даден министър. Да речем, че се окаже, че законът е несъвършен и не предвижда наказание срещу определен вид конфликт на интереси и фаворизиране на близки бизнесмени и фирми. В една такава ситуация ще стане очевидно, че правителството и партиите не могат да

прехвърлят върху прокуратурата проблема за политическата отговорност

Ако те не са си свършили добре работата да криминализират определени деяния, това не означава, че извършителите им трябва да бъдат напълно реабилитирани и да се ползват от политическо доверие. Ето защо прехвърлянето на топката от политически органи към прокуратурата в настоящата ситуация е неуместно: както скандалът "Уотъргейт" и историята на Манделсън показват, процесите на търсене на съдебна и политическа отговорност вървят ръка за ръка, като приоритет има втората. Защото е много важно обществеността да не остане с впечатлението, че всички са маскари, и че стига само законът да позволява, веднага ще злоупотребят с общественото доверие.
Американският Върховен съд приема, че държавата може да се бори не само с корупцията, но и с действия, които създават у обществото впечатление, че съществува корупция (appearance of corruption): тези действия са не по-малък проблем, защото те делегитимират държавата и пораждат цинизъм. По стар обичай у нас е общоизвестно, че такива действия има, но тези действия обикновено са с безименни извършители. Перифразирайки един наш треньор по щанги, обвинен в допингови нарушения: "вина има - виновни няма". Затова антикорупционната борба протича в законодателни промени и броене на присъди, при което тези, които сриват доверието в представителните институции, остават като цяло необезпокоявани. Между чистото съдебно досие и затвора обаче има една голяма, непозната и слабо населена страна, която се нарича "политически морал". В нея хората са загрижени не само да не бъдат хванати, но и да не хвърлят и сянка на съмнение върху почтеността на идеите, в които вярват.
Снимка: Борислав Николов
Внезапното пращане на министър Овчаров в отпуска предизвика противоречиви коментари. Най-вече в БСП - където допуснаха, че това е добър начин Овчаров и заместничката му Нинова да се включат активно в кампанията за евроизборите.
Снимка: Ройтерс
Ръководството на БСП може да проучи политическата кариера на идейния си съмишленик Питър Манделсън във Великобритания, който веднъж сам си подаде оставката и веднъж беше уволнен от добрия си приятел Блеър заради съмнения в конфликт на интереси, които никога не бяха съдебно доказани. Въпреки оставките Манделсън получи своята частична реабилитация и стана еврокомисар, което може да обнадежди министър Овчаров у нас и да притесни енергетиците в цяла Европа.
40
4159
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
07 Май 2007 21:01
Щом след шестаците Доган , Александров, ген. Д.Иванов, ченгето буБойко и група др-ри бесепари, сред вразите на Румена мома-алена се включи и Софиямски значи момата ги е уцелила по секс точката. Не така, моме – хората авторитет са градили!

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 07/5/2007 г/ 21:03:49

07 Май 2007 21:58
много добре написано.имам чувство, че ако бат Боико спечели парламентарните избори и е толко твърд, колкото се представя, може да влезе в историята.човека, които разбие статуквото и вкара всичките пишман политици и приватизатори в панделата, ще управлява много, много годинки.а защо не и в комбина с Волен?тандема ще е железен иначе просто изчезваме, като народ.аре наздраве за новите комити в БГ политиката
07 Май 2007 23:31
Червените туморни образувания задушават страната. Затова е необходимо комунягите да бъдат тотално изритани от всякакви властови позиции незабавно. На некадърните и крадливи "социалисти" може да се довери управление на селско читалище. Повече - не.


После да нема пак неразбрали. Изметете червения боклук за да дишате свободно.
07 Май 2007 23:34
Пролетното слънце нещо те е размекнало , приятелю Оло. Аз лично не бих ги допуснал на никакъв пост, особено пък с достъп до Читалището. Там едно време имаше библиотека, клуб с апаратура , може и барче. Представяш ли си какъв пущиняк оставя след себеси куманизът - като след стадо скакалци в Африка.
08 Май 2007 01:03
нитро, и като се събудиш ... левия крак изтръпнал

08 Май 2007 01:08
voci, аз не бих дал власт на никой който има претенции към властта базирани не на управленски талант и умение, а на някаква (каквато и да е) идеология. комунисти, демократи, християни, ислямисти, националисти и прочие са един дол дренки - хвани единия, удари другия. всеки приписва некадърните си провали на дейността на някакви фантоми голдщайновци, а апетита за власт и придобивки все е породен от някакви "заслуги" и е "в името на народа"

08 Май 2007 05:37
Защо като е в отпуска Р.ОВЧ отлетя със СерГей за Москва ми е МНООООГО интересно????
08 Май 2007 05:45
Павлик , разбира се , че си прав. Ама Оло нали имаше предви точно комунягите , та аз затуй.
08 Май 2007 06:12
Овчаров е корумпиран, Масларова е корумпирана, Доган е корумпиран.....Станишев е корумпиран!
Парванов като президент(ако не е корумпиран) е задължен да поиска оставката на това правителство и да обяви нови избори!
08 Май 2007 06:26
Само FиLанкешията не е корумпиран, защото е вечно дрогиран.
08 Май 2007 07:50
Тея, олофленчета пак побеснеха, викайте ветеринарите...Ха ха.
08 Май 2007 08:06
Въпреки оставките Манделсън получи своята частична реабилитация и стана еврокомисар, което може да обнадежди министър Овчаров у нас и да притесни енергетиците в цяла Европа.

08 Май 2007 08:31
На автора- А такова животно като "политически морал" у нас просто НЕМА!
От друга страна, като гледам дивотиите, които творят нашите "министри", съм съгласен с колегите форумници, че са за панделата. Без обяснения - те си знаят защо. В пълен комплект. И заедно с целия парламент, та да им е по-весело (с изключение на тези, които са за 4-ти километър...)
А най-добре - като в Китай. По подозрение в корупция - освобождаване от поста; при доказана такава - ставаш с една глава по-нисък...
08 Май 2007 08:37
В политиката няма морал, има интереси.
08 Май 2007 09:02
На тоз аФтУр искам да напомня крилатата фраза на комисар Катани от един италиански сериал, че "корупцията за капитализма е като маслото за колата". Парите са бензина за капитализма, а корупцията е маслото. Без тези неща капитализмът не може да върви. Къде е границата между корупцията и обикновенния бизнес - тя е много размита.
Инак авторът е прав, че има освен наказателна и политическа отговорност. Ама колко правителства преди това поеха политическа отговорност, въпреки, че като дойдат избори викаха, че ще поемат такава.
Не тайна, че всички по-горе освен като политици са и свързани с икономически интереси. И не са само Масларова и Овчаров. Я вървете в Слънчев бряг и попитайте дълго работили там да ви кажат, кои са хотелите на Костов, ами на Надежда мъжо и (някои каза, че май се е развела, ама тя и с политиката май се разведе), ами брато на Петьо Конят. Да не говорим за Софиянски и другите демократи.
На дву и три-буквените идиоти и на VOCI барабар с тях, ни им влиза в празните глави, че тук въобще не става въпрос за комунизъм (Воцьо когато наистена имаше комунизъм читалищата бяха в цветущо състояние). Сега става въпрос за капитализъм. За сбъркан модел. Но тези момченца-идиотчета не могат да разберат, че викането срещу миналия комунизъм беше най-удобната среда за ограбването на държавата.
Някои говорят, че кръглата маса била виновна, но не кръглата маса беше птричината, а срещите извън кръглата маса между Луканов, Костов, Софиянски ( знам, че някои са се провеждали във фирмата на братя Василеве - тогава представяща Пежьо) . Ей тези начертаха икономическите основи на сегашна България и разбира се те и хора около тях трябваше първи да забогатеят.
08 Май 2007 09:35
Марксе,
Не знам, защо колегите от форума са ге преименуваби такя, ама като не съм срещал протест от твоя страна , преуми моето обращение като дружески шарж
Сега по темата и по твоя постинг конкретно :
Много си прав , изцяло съм съгласен с теб. Все пак можеше да внесеш и малко повече колорит (примерно в жълто) Ми то в Слънчев бряги около него има и "хотелчета" на братчето на Милет Вълчев и на Шулева, да не товорим за Албена дето цялята май е нейна.
Ами царо с неговите гори, земи и дори връо Мусала а ...
Бъди здрав
08 Май 2007 09:37
Отлична статия!
08 Май 2007 09:42
NITRO,
/:/ "...а защо не и в комбина с Волен..."
......................................... ......................................... .....................................
Бат` Бойко-Гербера НЯМА да влезе никога в "комбина" с В. Сидеров и Партия "Атака"- "Царя" НЯМА да му позволи!
Ако си спомняш, Бат` Бойко-Гербера ги пускаше едни такива в началото/още по времето на "ранния" Сидеров/, но когато се разбра, че Партия "Атака" набира мощ/ а и поиска закон за национализация на НЕзаконно придобитото при Приватизацията, и ДЕреституиране на царските имоти!/, тези мераци на "Гербера" увяхнаха!!!
ИСТИНАТА е, че Б.Б. и ГЕРБ са "петото Асо в комарджийския ръкав на "Царя""- те се появиха на Бял Свят, за да спасят Досегашните и Досегашното им от надигащия се Гняв Народен!!!
08 Май 2007 11:03
star_pisa4
Колегите във Форума са прави, защото това беше първоначалния ми ник Marx++. Сегашният е съкращение.
След като написах постинга си и го пуснах се сетих и за тези герои. Абе който се отърка във власта и забогатя (разбирай окради държавата). Шулева, като заместничка на Божков по приватизацията., Милен Велчев покрай царят и прослувутата яхта с онези мутри. Сега последния разправя, че хотелите на брат му (сигурно и негови) са от външни инвестиции. Ама като си спомним за яхтата и се сещаме от къде идват тези инвестиции.
Цялото това ограбване беше гарнирано с антикомунистическа риторика. Това беше отиграно първоначално в СССР, когато съветниците на Горбачов (Яковлев, Зерняев и др.) след 1987г. напълниха медиите с такава риторика (спемнете си Огонек от това време) с това пуснаха димната завеса и тарикатите ограбиха страната- появиха се олигарсите. Същото стана и у нас. Имомченца с малки мозъчета, като oLoгоFLените, VOCI и др. сега реват срещу комунизма и се радват на дИмУкрацията. .
08 Май 2007 13:53
Парксе++, ти от Великотърновско ли си или наблизо?
08 Май 2007 13:54
Съжалявам, механична грешка, имах предвид Маркс ++
08 Май 2007 14:11
Към автора - отличен анализ за сегашната политическа обстановка в България, но с един голям и съществен минус - не търси да покаже генезиса на нещата и не прави изводите си на неговата база! И защо автора дава примери само от американския и великобритански политически живот и модел, сиреч от англосаксонския? Той съществено се различава от този на континентална Европа, а именно в континентална Европа текат и се развиват най- прогресивните процеси в Света и там Европа е развила най- високо модела на своята демокрация!!!! За съжаление все повече се убеждавам, че съвременните български политически анализатори не се стремят да го изучат и анализират, нито да го предложат на българина като бъдещ извор на опит и политически модел! Това идва от тоталното непознаване на Европа след Втората световна война от българския народ /причина е желязната завеса на Студената война/, както и про англосаксонската посока на българската както вътрешна, така и външна политика вече 17 години.
Даже напротив, в българското общество се налагат мнения чрез пресата, че едва ли европейците ни мислят само злото и те са ни налагали насила тези норми на живот, те диктуват и определят нашият живот и ни натискат винаги да бъдем в кенефа на Европа.
Европейския континентален политически и демократически модел си има своята специфика, но тя остава неразбрана сега от българина!
Сега, в нашето съвремие старите членки на ЕС продължават да си служат с маниера на ”демократичния национализъм” - течение в развитата демокрация , родило се след Втората Св.Война в Европа, да защитават единствено своите национални интереси в Европейския парламент, егоистично да са свити в себе си и да не се интересуват от другите народи. Но разликата между тяхната изградена демокрация /прозрачна/ и нашата неизградена рахитична демокрация е колкото дистанцията между двата полюса на земното кълбо. Там отдавна действа морала на развитата демокрация, или търсене на политическа отговорност. В тяхната демокрация изключва възможността партиите да се стремят към власт само и само да крадат и обогатяват своите върхушки, нито ще видите корупция в най-високите етажи на властта. Ако се открие такъв случай там, той своевременно се пресича и всеки си носи както материалната отговорност, така и политическата отговорност.
Ето защо в Европейския Парламент представителите на всяка нация в Европа защитават като монолитно цяло интересите на своята страна и то достойно. В Европейския парламент се защитават само национални интереси и е много важно личните качеството на представителите там, както качеството на партиите, които са ги излъчили.Пародията на българския политически живот сега е, че нямаме партии, които да са носители на морала, идеологиите и качествата на западно европейците и също България няма политици, които да защитават националните ни интереси както вътре в страната , така и на международната арена.
Единствено изключение прави АТАКА, но тя страда от своето ТЕСНОГРЪДИЕ или “антиевропеизъм” - отричане на ЕС и Европа, пълни с омраза и отрицание към Европа, изолиращи от нея, точно в стила на честните, но тесногръди стари комунисти в България, които не познават съвременна Европа, нито процесите в нея след Втората Световна война и намират спасението на душата си в отрицание! АТАКА се управлява от честни, но стари комунисти без поглед към Европа и без желание да я опознаят. И това и изяжда бъдещето и невъзможността да се реализират във властта. За това Сидеров не бе избран за президент.
Да се намираме в такова окаяно положение не значи, че западняците ни диктуват съдбата и бъдещето и трябва да разчитаме единствено на тяхната благоволия в бъдеще?! В Европа всяка една нация определя сама своята съдба и това зависи от капацитета и нивото на политиците й, които я управляват! Това е характерно за европейския политически модел и се наблюдава най-добре в Европейския Парламент.
И изолацията на България от Европа е равносилно на самоубийство, защото, за щастие в Европа сега текат и се развиват най- прогресивните процеси в Света и Европа е развила най- високо модела на своята демокрация!!!! Ако ние, българите, не вземем и приложим най-доброто от живота и опитата на европейските народи в своя живот и го пригодим, не механично, към себе си - ние сами се изолираме от Европа и попадаме като пионки в ръцете на най-тъмните й сили, да определят съдбата ни.
Ако не променим изцяло политическия си живот и морала, действащ в него сега, ако не родим партии, черпещи опита, идеологиите и морала на западно-европейците, а и с тях да се родят новите ни, европейски по дух политици, ще стоим в кенефа на Европа и други ще определят съдбата ни по т. н. “вълчи закони” на Европа.


Редактирано от - Fabi на 08/5/2007 г/ 14:15:14

08 Май 2007 14:47
а бе, май частния олигархичен капитализъм го попривършват
08 Май 2007 15:20
васуки
Не съм от Великотърновско, от по- на северо-изток съм. Но сега съм свързан с Бургас.
08 Май 2007 16:00
Да де, оттам някъде
08 Май 2007 17:38
Какъв затвор? Направо в овчарника!



08 Май 2007 17:52
Васуки аз съм оттам дето са най-истинските прабългари. Наблизо са капанците- знаеш ли защо се наричат капанци. Защото не искали да се покръстят и Борис ги е вкарал в капан.
08 Май 2007 18:07
Хърсово
08 Май 2007 19:36
Маркс++, затова си ми симпатичен Обаче това за "прабългарите" е руско-съветска манипулация, били сме българи от памтивека, а не някакви пра-. И аз имам в рода си капанци. Думата идва от трите капки, бродирани върху ръкавите на носиите им. Някои етнографи я извеждат от "капище", каквито са документирани около няколко села в Разградско и Търговищко. Здрави българи, приемат християнството чак по османско време, за да не ги помюсюлманчат татарите от Крим, заселили се по тези краища.
08 Май 2007 20:27
"Пародията на българския политически живот сега е, че нямаме партии, които да са носители на морала, идеологиите и качествата на западно европейците и също България няма политици, които да защитават националните ни интереси както вътре в страната , така и на международната арена."


Fabi за предния ти постинг..


Така е, но както народът е казал - всяка крушка си има опашка...


Днешната ни политическа класа е галеното дете на 45 години Руски комунизъм и 17 години Американска демокрация. И като такова, нито само може да се справи, нито други да допусне на власт...Както се казва - патова ситуация...


От друга страна, на мен ми омръзна да ни се вменява вина за това състояние на нещата. Убедена съм, че има честни, почтени и способни Българи, които да поемат юздите на управлението в държавата ни и да въведат така необходимите реформи, за да докажем и на себе си и на другите, че сме част от Европа и политически , а не само на книга.


Остава само да го сторим!




08 Май 2007 20:54
Авторе ,
Точна ти е оценката на конкретната Ситуация ... Но си далеч от идеята за Позитивно радикализиране на българската политика и нейното вкарване в руслото на нормалното развитие ... Що е либерализъм и днес има ли той почва у нас ?

08 Май 2007 21:29
Да бе, съставяйте си изречения. Дордето се упражнявате, целата шайка наследници на политбюро си напълни гушите от вашата софра. Червените уродлячета сколасаха и да шитнат националните интереси на Масква за жълти стотинки. Пък вие продължавайте да редите думите в безсмислени изречения.
08 Май 2007 21:40
olo напрао дал формулата на химикала "либерална стратегия", изобретена от цар Киро от Катуница..
(афторо и он мяза от тамо да е..)

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 08/5/2007 г/ 21:43:31

08 Май 2007 22:01
Mrx++, През осемдесетте имах за кратко време щастието да си пазарувам в няколко големи съветски града. Тъкмо си бяха построили комунизма хората, или поне така казваха... Та питаш за нещо продавачите - няма. Дадеш десет рубли - има. Толкова за смазката. Тя май върви с всяка машина, не само с капиталистическите. И като стана дума за машини - нашето родно, социалистическо и постсоциалистическо производство, разбира се, си е по-добро. Тия, дето твърдят обратното, просто са се поддали на идеологическата диверсия. Не ги слушай.
08 Май 2007 22:06
Що бе, oIo, националните интереси ги шъткаме за жълти стотинки и на САЩ, на Либия и който поиска. Като улезнат наште евродупетати ще ги шъткаме и у Европата. Шъткане да има или ти си против свободата, свободната търговия и експлоатация? Какво се вторачил у софрата, от дебелина не моем се наведем да видим има ли софра или нема. Гледай рисковия менаджмънт - нов принос в развитието на домусрацията. Как бързо се учим - една среща с Буш и сме веке с корпоративно мислене. И не го бъркай с корупционното - то е за тия дето не могат да врътнат и един обръч.
08 Май 2007 22:14
Пази Боже сляпо /комунистче/ да прогледа, серГЕй има и парашути, които може да не се отверят, Просто го пусни да лети!!!!! Може като чайка бяля!!!!!
08 Май 2007 22:14
европа да не очаква повече щото така са правили комунистите в българия след 09.09.1944 когато са дошли руските наблюдатели и българите са пролагали същите методи
08 Май 2007 22:24
Аполитичен, думата се пише с "Д", не с "Т" - ДУПЕДАТ, А НЕ ДУПЕТАТ.
08 Май 2007 22:32
Ама хич не си прав, бе Зомбе.
ДУПЕДАТ значи „дупе дава да му дадат”,
А ДУПЕТАТ значи дупе дал, ама вече ВЗЕЛ.
..има малка, но важна разлика
08 Май 2007 23:17
гот Ганю
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД