:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,784,702
Активни 286
Страници 11,576
За един ден 1,302,066

Саркози - добрият избор за България

Само твърда ръка от Европа може да сложи ред и в нашия дом
Светослав Терзиев
Оплетени в скандали, управляващите у нас сами започнаха да молят Европа да им прати арбитър, който да въведе ред. Народът отправя такива молебени, откакто масово се увери, че няма смисъл да гласува за родни политици, защото всички му изглеждат една стока. И Европа сякаш ни чу. Франция избра за президент Никола Саркози, който не само е компетентен по бандитско-корупционните въпроси, но и се интересува какво става в България.

Французите се разделиха почти наполовина по въпроса кой да ги управлява, но ако питаха българите, Саркози щеше да надвие Сеголен Роял още по-категорично. Миловидната социалистка заслужава симпатия, че се хвърли мъжки в битката, но на България точно в този момент



Роял нямаше да бъде полезна



Левицата по традиция клони към международна солидарност и едва ли би показала строгост към българско правителство, оглавявано от социалисти. Ако ставаше дума за предприсъединителния период, когато стискахме палци да не ни отложат членството в ЕС, Сеголен Роял щеше да е по-добрият вариант за нас. Сега обаче няма смисъл да се замазват проблемите, защото е настанало време да се решават.

Четири държави във формат 3+1 (Великобритания, Холандия и Швеция плюс Франция) натискат Комисията на ЕС да прояви решителност в юнския си доклад за България, която продължава да се преструва, че прави реформи по спуснатите й европейски нормативи. Ако Париж показва известна сдържаност, това се дължи на изчакването новият президент да встъпи в длъжност. Възможно е да бъдат изчакани и парламентарните избори през юни, които най-вероятно ще бъдат спечелени пак от десницата на Саркози. След това обаче точно Франция може да поведе хорото, защото в съпротивата срещу приемането на Турция, заявена категорично от Саркози, точно аргументът за стриктно спазване на критериите би бил най-сигурната бариера пред Анкара. Лошият пример на България (а и на Румъния) отваря вратата за още компромиси.

Новият френски президент като бивш министър на вътрешните работи не само разбира какво означава



европейската диагноза на България



- корупция и организирана престъпност, - но и лично е участвал при поставянето й. На 19 февруари 2003 г. той гостува на тогавашния вътрешен министър Георги Петканов и остави след себе си четирима френски офицери, които да наблюдават изкъсо гранична полиция, НСБОБ и НСС. Не че не вярваше на Петканов и на тогавашния шеф на полицията Бойко Борисов колко енергично се борят срещу престъпността, но още повече вярваше на своите хора. На Петканов и Борисов подари 50 полицейски коли, което бе намек да не се оправдават, че нямат с какво да гонят бандитите.

Ако се погледне какво възнамерява Саркози да прави във Франция, за да затегне правовия ред, може да се очаква взискателност по същите въпроси и към България. На първо място той настоява да се въведат



долни граници на присъдите срещу рецидивисти,



по които да не може да се снижават наказанията. В страна като България, където престъпността е хронична, а бандитите си колекционират висящи дела, подобна мярка би била знак, че ще се очаква повишена твърдост. Така например болезненият за Франция проблем с българските сводници ще придобие нова острота заради законодателно-съдебния фокус, който сведе наказанията на прочути трафиканти на хора до присъди, съпоставими с летни отпуски. Въпреки поправката на поправката "Ванко 1" държавата си спечели лошо име, че дори парламентът й може да служи за целите на беззаконието.

Второ, Саркози поиска законодателни промени, които да въведат



отчетност на съдиите за техните решения



България се нуждае още по-остро от подобен механизъм, заради който по искане от ЕС няколко пъти бе поправяна конституцията и все не бе натъкмявана както трябва. Целта е да се внуши на съдебната система, че като е независима от останалите власти, не е независима от обществото, заради което е създадена и което я издържа. Ако съдиите обслужват престъпниците, трябва да им се търси сметка.

Трето, да се ограничат нелегалната имиграция и трафикът на хора. Като външна граница на ЕС България ще бъде наблюдавана особено взискателно. Ако граничните й пунктове си останат пропускливи и ако не разгроми сводническите мрежи, ще отправи пряко предизвикателство към новия френски президент, който не само при гостуването си в България, но и при други срещи с български политици винаги е поставял този въпрос.

И накрая - корупцията. Цяла Франция очаква от новия си президент да скъса с лошия спомен, оставен от неговия предшественик Жак Ширак, когото следователи се заканват да чакат на портала на Елисейския дворец едва ли не още на 16 май, за да го питат за аферите му в парижкото кметство, които бяха потулени за 12 години заради президентски имунитет. Желаното от народа пречистване на френската политическа класа няма да може да се съчетае със снизходителност към партньорите на Франция. България и Румъния се превърнаха в нарицателни за корупция, откакто ЕС им пише мониторингови доклади. Те вече изчерпаха резерва от търпимост както на собствените си народи, така и на част от европейските. От тях не се иска нищо друго, освен да назоват имена на вкарани в затвора, и то такива, които да звучат познато в Европа, а не само в кварталните заведения.
Снимка: Ройтерс
Дори в деня на изборната си победа Никола Саркози изглеждаше строг. Не е зле да хвърли скоро подобен поглед и към България.
18
3124
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
07 Май 2007 23:27
Защо само твърда ръка от Европа ще сложи ред в нашия дом? Твърда, но не тъпа фатмашка ръка и то българска такава, може също да сложи ред. Ръка , която е останала чиста за тези 17 години на демосрация. Няма такива? Не-е-е-...Не успяха да ги натикат до край в ъгъла . Нещо такова май се замисля в страната с помощта на Европа. Олигарси, мутрета и прочие усещат това и предприемат контрамерки.
07 Май 2007 23:30
Леко ще преместя ударението.
България не се превърна в нарицателно за корупция, а
БЕШЕ ПРЕВЪРНАТА, в това число и от фРАНЦУЗИТЕ, в такова.
08 Май 2007 00:36
автора малко бърза да се радва. ако това което е прогнозирал се случи наистина ползата за БГ ще е много по-голяма отколкото от незаслужени похвали и затваряне на очи. обаче ми се струва че за да печели лесни точки пред електората (все пак спечели с доста малка преднина и ако иска стабилно управление тепърва трябва да разшири базата си на подкрепа) саркози по-скоро ще свири на откровено шовинистки струни и забележките му към новоприсъединилиоте се в ЕС ще са по-скоро в атакистки стил - много драматизъм, много агресия, но малко разум и смисъл

08 Май 2007 01:14
"Кадрите решават всичко". Тях ги има. И в България. Трябва само да се назначат където трябва.
08 Май 2007 02:21
Аидей раздувките почнаха. Другарат Саркозян пръв преятел на България. Дреме му на Саркозян на стария шлифер. Сега го чакам да иде в Либия да доведе сестрите, както обеща. Па кат се гътне един ден, господ здраве да му дава, па кат се почнат ония ми ти елегии...
08 Май 2007 05:49
Друже , има една тънкост тука. Колкото по-суров към българската администрация в угода на собствения си електорат - толкова по-добре за българския народ. Проумя ли идеята на статията кратуно червена ?
08 Май 2007 08:04
Много тъпа и опростенческа идея, прераснала в изсмукана и пресилена статуйка.
08 Май 2007 08:33
Да спретнем едно митологично баташко клане на корупцията в България!
08 Май 2007 08:48
Чета го тука доктора по журналистика и не мога да не се присетя за "По света и у нас" на Ал. Кьосев. И ми е чудно как е възможно текстове като тези двата да попаднат в един и същ вестник.
08 Май 2007 12:02
съпротива от мощните профсъюзи за плановете си да накара французите да работят повече и да улесни назначенията и уволненията в компаниите.

Първи симптом за недоволство бяха безредиците веднага след обявяването на резултата от избора.

Ето Ви 2 цитата които различават белите от стадата из балканските гета
Най важното е Първанката да преизбереме. Ний да си гледаме следното по Канал1 по време на наводненията:
Посещение на Първанката в наводнено село. Плуват с лодката. Всичко в вода. Камерата снима от 2-ра лодка. Насред улиците в вода един насип. На него един селянин в изтупани сини работнически дрехи, изпрани, посреща президента. Това на центъра на селото където фона е само вода и освен това насипче няма друга суша. Доплува Първанката в изтупания костюм и слезе на насипчето. Погледна селянина и каза. Е, как е положението тука, има ли място за трвога?
Това беше излъчено в новините по канал1
Ето това е разликата и само в някой паралелен свят сте станали европейци. Вервайте ми
08 Май 2007 13:05
Нямам нищо против новоизбрания френски президент, но коментара отива за пореден път в една плоскост, от която няма излизане. Идеята и илюзията, че някои или нещо от Европа ще установи над нас наблюдение и строг ред.
Иначе и хипотезата на Павлик Морозов ми хареса - има много логика в нея и нищо чудно точно така да стане.
08 Май 2007 13:57
Лош избор, нищо добро от ционист неи чакайте.
08 Май 2007 14:03
По-добрия избор
08 Май 2007 14:28
Глупаво заглавие, не прочетох статията, но заглавието ми е достатъчно. Този път Терзиев се е поизложил, като мисли в духа на старите комунисти - все някой от вън ни диктува съдбата, все някой от вън ще ни сложи в ред двора- глупости на търкалета.
В Европа съществува желязното правило всеки сам да определя живота си и да оправя двора си - никой няма да му дойде на помощ от вън, специално с духовна, виж, материална помощ получаваме от ЕС, но тук е нужна помощта на политическото ни съзнание и нивото на политическия ни модел! А именно това нямаме, нямаме този политически и демократичен модел, който действа след Втората Световна война в Европа.
За съжаление все повече се убеждавам, че съвременните български политически анализатори не се стремят да го изучат и анализират, нито да го предложат на българина като бъдещ извор на опит и политически модел! Това идва от тоталното непознаване на Европа след Втората световна война от българския народ /причина е желязната завеса на Студената война/, както и про англосаксонската посока на българската както вътрешна, така и външна политика вече 17 години.
Даже напротив, в българското общество се налагат мнения чрез пресата, че едва ли европейците ни мислят само злото и те са ни налагали насила тези норми на живот, те диктуват и определят нашият живот и ни натискат винаги да бъдем в кенефа на Европа.
От нашите политически анализатори не може да се разбере, че именно в Европа сега текат и се развиват най- прогресивните процеси в Света и там Европа е развила най- високо модела на своята демокрация!!!!Европейския континентален политически и демократически модел си има своята специфика, но тя остава неразбрана сега от българина!
Сега, в нашето съвремие старите членки на ЕС продължават да си служат с маниера на ”демократичния национализъм” - течение в развитата демокрация , родило се след Втората Св.Война в Европа, да защитават единствено своите национални интереси в Европейския парламент, егоистично да са свити в себе си и да не се интересуват от другите народи. Но разликата между тяхната изградена демокрация /прозрачна/ и нашата неизградена рахитична демокрация е колкото дистанцията между двата полюса на земното кълбо. Там отдавна действа морала на развитата демокрация, или търсене на политическа отговорност. В тяхната демокрация изключва възможността партиите да се стремят към власт само и само да крадат и обогатяват своите върхушки, нито ще видите корупция в най-високите етажи на властта. Ако се открие такъв случай там, той своевременно се пресича и всеки си носи както материалната отговорност, така и политическата отговорност.
Ето защо в Европейския Парламент представителите на всяка нация в Европа защитават като монолитно цяло интересите на своята страна и то достойно. В Европейския парламент се защитават само национални интереси и е много важно личните качеството на представителите там, както качеството на партиите, които са ги излъчили.
Пародията на българския политически живот сега е, че нямаме партии, които да са носители на морала, идеологиите и качествата на западно европейците и също България няма политици, които да защитават националните ни интереси както вътре в страната , така и на международната арена.
Единствено изключение прави АТАКА, но тя страда от своето ТЕСНОГРЪДИЕ или “антиевропеизъм” - отричане на ЕС и Европа, пълни с омраза и отрицание към Европа, изолиращи от нея, точно в стила на честните, но тесногръди стари комунисти в България, които не познават съвременна Европа, нито процесите в нея след Втората Световна война и намират спасението на душата си в отрицание! АТАКА се управлява от честни, но стари комунисти без поглед към Европа и без желание да я опознаят. И това и изяжда бъдещето и невъзможността да се реализират във властта. За това Сидеров не бе избран за президент.
Да се намираме в такова окаяно положение не значи, че западняците ни диктуват съдбата и бъдещето и трябва да разчитаме единствено на тяхната благоволия в бъдеще?! В Европа всяка една нация определя сама своята съдба и това зависи от капацитета и нивото на политиците й, които я управляват! Това е характерно за европейския политически модел и се наблюдава най-добре в Европейския Парламент.И изолацията на България от Европа е равносилно на самоубийство, защото, за щастие в Европа сега текат и се развиват най- прогресивните процеси в Света и Европа е развила най- високо модела на своята демокрация!!!! Ако ние, българите, не вземем и приложим най-доброто от живота и опитата на европейските народи в своя живот и го пригодим, не механично, към себе си - ние сами се изолираме от Европа и попадаме като пионки в ръцете на най-тъмните й сили, да определят съдбата ни.
Ако не променим изцяло политическия си живот и морала, действащ в него сега, ако не родим партии, черпещи опита, идеологиите и морала на западно-европейците, а и с тях да се родят новите ни, европейски по дух политици, ще стоим в кенефа на Европа и други ще определят съдбата ни по т. н. “вълчи закони” на Европа.




Редактирано от - Fabi на 08/5/2007 г/ 14:32:40

08 Май 2007 17:02
Саркоси е точно това което трябва на французите. Социалистическата патка щеше да затрие хептен Фарнция. Пък е Терзиев е прав - може и да срита някой и друг корумпиран български задник. Но най-ме кефи това, че Саркоси е приятел на САЩ, което ше накара комуняците да ожълтят яко кюлотите.
08 Май 2007 17:23
Стига само едно от обещанията да изпълни и светът ще го запомни - да изгони нелегалните и фанатизираните мюсюлмани.
Европа заслужава да е нормален континент.
08 Май 2007 18:52
Зевзек, недей да бързаш да правиш генерални изводи за новите френско - американски отношения. Едва ли Саркози ще промени политиката на Ширак и ще направи Франция кученце в нозете на САЩ. Саркози отиде при Буш на първа визита, за да накара САЩ да се включат в действията на ЕС да спиране резките промени в климата и глобалното затопляне.
Саркози даде едно важно обещание пред френските си избиратели - либерализиране на икономиката по маргрет- тачъровския модел, но той няма да посмее да посегне върху изградения стълб на социалната система във Франция, защото тя е традиция с дълбоки корени и половината от населението я подкрепя. Или ако неговата политика се реализира, Франция първа от големите ще тръгне към реформите в ЕС – обединяваме на двата модела - либералната икономика на англосаксонците със социалната европейска държава, известна и реализирана само в Европа. Но дали Саркози ще удържи на обещанията си, ще видим след първата година от мандата му. Но едва ли"твърдата ръка” на Саркози ще говори нещо на управляващите ни сега политици. В България не се иска твърдата ръка на Саркози, а ГЕНЕРАЛНО И МАЩАБНО ПРОМЯНА В ПОЛИТИЧЕСКОТО Й ПРОСТРАНСТВО И МИСЛЕНЕ!
08 Май 2007 20:18
Коммуняците са санкюлоти.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД