:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,815
Активни 491
Страници 13,689
За един ден 1,302,066
Анализ

Здравеопазването е като каца без дъно

Без сериозни реформи наливането на допълнителни средства в тази система е кощунство
снимка: Николай Дончев
Според министъра на здравеопазването Гайдарски увеличението на здравната вноска ще реши проблемите в забатачената система.
Тази година правителството започна да мисли отрано за бюджета на държавата през 2008 г. Това може би е породено от страха да не се допуснат грешките, заложени в тазгодишния бюджет, които ще започнат да си личат ясно след няколко месеца. Особено тежки проблеми се очакват с финансирането на ключови социални сфери като здравеопазването например. По всичко личи, че голяма част от болниците ще останат "на червено" с голяма задлъжнялост, а доболничната помощ е хронично недофинансирана.
В стремежа си това да бъде избегнато през следващата година правителството в лицето на здравния министър Радослав Гайдарски от няколко седмици лансира идеята през 2008 г. здравните вноски от 6% да скочат на 8%, а към 2010-2012 г. те да достигнат до 10% от работната заплата. Ако правителството осъществи тази идея, в здравната каса през следващата година

ще влязат допълнително около 400 млн. лв.

Според министър Гайдарски това ще промени изцяло здравеопазването в България. Само наивниците обаче могат да повярват в това предположение, тъй като недостигът на пари е по-малкият проблем. По-големият е нереформираната здравна система. Колкото и пари да бъдат налети там през следващата година, колкото и да се повишат здравните вноски, без реформа положението няма да се промени.
Няма спор, че бюджетът за здравеопазване, който за тази година е малко над 2 млрд. лева, е крайно недостатъчен. Проблемът е, че и тези средства не се използват ефективно. А в момента правителството няма цялостна визия как да бъде извършена реформата в тази чувствителна сфера и под давлението на различни "мозъчни тръстове" предлага идеи "на парче". Най-общо управляващите стигат до едната крайност, като запазват една соцсистема в здравеопазването, която години наред доказа своята неефективност в пазарни условия. Другата крайност, която също не е работеща, се поддържа от някои либерални икономисти, които смятат, че всичко трябва да бъде приватизирано. Така обаче ще се загуби напълно хуманният характер на здравеопазването и по-бедните ще се лишат от възможност да се лекуват.
Впрочем навсякъде по света сферата на здравеопазването е проблемна, защото в нея не могат да се приложат чистите формули на свободния пазар, но и държавата не бива да е монополист, тъй като това води до множество проблеми. Обикновено се прилага един социално-либерален модел, който е най-работещ и към който сегашното българско правителство се стреми, но очевидно не знае как да го постигне.
Доскоро за приватизация на болници не можеше да се говори, защото тя бе забранена с решение на парламента. Напоследък обаче самият министър на здравеопазването заговори за продажба на диагностично-консултативните центрове и общинските болници. Дори се лансират идеи приватизацията им да стартира през втората половина на тази година. В най-общи линии идеята е

в частни ръце да преминат всички здравни заведения,

с изключение на големите районни болници и университетските центрове. Това решение обаче не е от най-разумните, защото голямата част от публичния характер на здравеопазването в България ще се загуби. Така достъпът до здравеопазване ще бъде ограничен за голяма част от българското население, а конституционният текст, който дава право на всеки българин на безплатно здравеопазване, ще се обезсмисли напълно.
Колкото и странно да звучи на либералните икономисти, а очевидно и за правителството, разковничето за решаване на проблемите на българското здравеопазване не е скрито в приватизацията на болниците. Напротив, запазването на публичния характер на здравеопазването е от ключово значение. Проблемът е другаде. Най-големите недостатъци на здравната ни система са липсата на вътрешен контрол в системата, монополното положение на Националната здравно-осигурителна каса и грешното разпределение на средствата в самата система. Когато тези проблеми бъдат решени, тогава управляващите с пълно основание могат да искат увеличаване на размера на здравните вноски и дела от БВП за здравеопазване.
Болниците биха могли да печелят, дори и да не са приватизирани, ако можеха сами да договарят цените на своите услуги, без да надвишават един таван, определен от държавата за различните категории здравни заведения. Същевременно могат да се определят единни правила за лекарските възнаграждения, като се стимулират онези, които предоставят по-качествена помощ и имат повече пациенти. Така съвсем естествено от системата ще отпаднат слабите лекари и ще останат качествените. По този начин ще се реши и проблемът с ниските заплати на медицинския персонал.
Въвеждането на

строга система за вътрешен контрол

в здравеопазването ще обезсмисли ежегодното надлъгване между болниците и НЗОК за плащанията по различни клинични пътеки. Сега касата обвинява болниците, че харчат много, а пък лекарите заявяват, че от НЗОК не разбират нуждите им. В крайна сметка потърпевши са пациентите, на които често дори се отказва лечение.
Либерализирането на здравния пазар може да дойде при разчупване на монополното положение на НЗОК като единствен платец на здравни услуги. Необходимо е на пазара да се допуснат класически здравни фондове, които обаче да оперират със средствата от задължителните здравни осигуровки. И в момента съществува възможност едно лице да внася пари за своето здраве в частен фонд, но това може да стане единствено като допълнително осигуряване. От тази възможност се възползва една много малка част от населението, тъй като за повечето хора дори вноските за задължителното осигуряване са високи.
Разчупването на монопола на НЗОК и навлизането на частни здравни фондове при сегашното икономическо състояние в страната е осъществимо само ако се даде възможност осигуряващите се сами да избират къде да внесат тези 6% задължителни средства за здравно осигуряване. Така ще се засили конкуренцията между различните здравни каси, които ще се надпреварват да предлагат повече услуги на по-ниски цени, за да привлекат клиенти. Ако пък държавата не желае частните фондове да "убият" НЗОК, то би могло да се мисли за разделяне на тези 6% осигурителни вноски - например 3% задължително да влизат в националната каса, а другите осигуряващият се сам да определя къде да даде. Болниците, а и самите лекари също ще бъдат доволни от това положение, тъй като ще могат да работят с различни здравни фондове и да сключат много по-изгодни договори. От своя страна здравните заведения ще станат по-дисциплинирани в разходната част, за да могат да предоставят възможно най-изгодни цени и да привлекат здравни фондове.
Друг проблем на здравеопазването е, че всеки плаща различна сума за здравно осигуряване, а получава една и съща здравна услуга. Този, който взима заплата от 300 лв., дава за здраве 18 лв., а друг със заплата от 1000 лв. внася 60 лв. Но и двамата получават еднаква здравна услуга. Разумната либерализация в здравеопазването би могла да се изрази и в това здравните осигуровки, които отиват в националната каса, за всички да са на база 6% от минималната работна заплата. Останалите средства от здравни вноски, които идват от разликата в работните заплати, могат да постъпват в специална здравна сметка. От нея хората ще се възползват при лечение или пък ще пренасочат парите към здравен фонд по свой избор.
Другият фундаментален проблем е

сбърканото разпределение на средствата

в здравната система. Голямата част от ресурсите отиват за финансиране на болниците, а средствата за извънболнична помощ и особено за профилактика на заболяванията са оскъдни. Например за 2006 г. от предвидените 1.997 млрд. лева за здравеопазване едва 110 млн. лв. са определени за първичната доболнична помощ - 5.5% от целия бюджет. А ако се добавят и парите за специализирана доболнична помощ и за диагностична дейност, това прави едва 13.6% от бюджета за здравеопазване. Липсата на достатъчно средства за доболнична помощ всъщност води до раздуване на бюджета на болничната помощ. Хората се обръщат към своите джипита едва когато се налага вече да бъдат лекувани в болница. Изследвания на Световната здравна организация показват, че качествената доболнична помощ и профилактиката спестяват минимум 20% от разходите в болничната помощ. Ако националната здравна стратегия беше заложила механизъм за преструктуриране на финансирането на българското здравеопазване, разходите за болнична помощ биха спаднали поне с 160 млн. лв. годишно. Т.е. за периода, който стратегията обхваща - до 2012 г., могат да бъдат спестени близо 1 млрд. лв.
След като тези проблеми стоят със страшна сила, идеите на Министерството на здравеопазването за раздуване на бюджета и особено за натоварването на хората с допълнителна данъчна тежест са, меко казано, кощунство от страна на управляващите. С така заложената система колкото и средства да се наливат, те ще потъват, без да има реален ефект за пациентите.

Средства за здравеопазване
(млрд. лв.)
2000 г. 1.0
2001 г.1.1
2002 г.1.3
2003 г.1.4
2004 г.1.6
2005 г.1.8
2006 г.2.0
2007 г.2.2
23
3692
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
07 Май 2007 22:00
Аз преди доста време бях писал по въпроса, и гледам, че някои от гореизложените идеи се дублират, но не са достатъчно добре развити, за разлика от това:

http://forum.segabg.com/topic.asp?topic_i d=81472

Редактирано от - гошо на 07/5/2007 г/ 22:06:46

08 Май 2007 00:18
бедни, бедни гайдарски - никога не е късно да станеш за резил.
да убеждаваш хората че на пробита каца просто трябва по-бързо наливане - не знам, някои може и да ти повярат

08 Май 2007 00:41
не им слушайте приказките - гледайте им делата. за да разберете какво наистина мислят за дадена система управниците вижте какво е практическото им отношение към нея. да ги питам щом ни е отлична образователната система техните деца къде учат? да ги питам щом ни е достойна пенсионната система те как се осигуряват за старини? да ги питам щом е толкова добра здравната система - те къде и как се лекуват? а, а, шо кайш?

08 Май 2007 06:23
Някога, в зората и прощъпулника на България като глобален миротворец, някаква фуражка изплака, че в бюджета на МО нямало средства за мисия на желаещ контингент. Един министър успокои авторитетно обществото от телевизионния екран - има, има - има откъде да ги вземем - от осигуряването, образованието, пенсионните. После тоя министър го ползваха за чучело при пазарлъците за голямата седалка на МВФ. Та, Morozov, искаш да им видиш зъбите - къде ли са ги правили?
08 Май 2007 09:09
Поздравления за автора Отдавна не бях чел толкова добре подредена статия с анализи и варианти за изход от хаоса в главата на Гайдарски.
Разумната либерализация в здравеопазването би могла да се изрази и в това здравните осигуровки, които отиват в националната каса, за всички да са на база 6% от минималната работна заплата. Останалите средства от здравни вноски, които идват от разликата в работните заплати, могат да постъпват в специална здравна сметка.

Това е едно балансирано предложение, което ще има положително влияние върху възтановяването на добрите отношения лекар-пациент. Особено ако се свърже с контрол от страна на пациента върху изразходването на парите от личната осигурителна сметка. Изразходването на парите за здраве трябва да се прави на базата на реолно направените от болницата разходи, а не по "клинични пътеки".

08 Май 2007 09:11
След като тези проблеми стоят със страшна сила, идеите на Министерството на здравеопазването за раздуване на бюджета и особено за натоварването на хората с допълнителна данъчна тежест са, меко казано, кощунство от страна на управляващите. С така заложената система колкото и средства да се наливат, те ще потъват, без да има реален ефект за пациентите.


08 Май 2007 10:26

Наистина рядко смислена статия по темата. Явно авторът не само преписва чужди мисли като Я. Здравкова (която поради това редува умни неща с явни тъпотии), но и има разумен поглед върху ситуацията. На ход са властимащите!
08 Май 2007 10:35
E4 - E6
08 Май 2007 11:27
Въпросът, който стои със страшна сила е дали някой ще се вслуша в иначе много разумните мерки, предложени в материала.Опитът ми говори друго-дайте да вземем още от богатите/разбирай от глупавите, плащащи осигуровки в/ху реални доходи/и да дадем на бедните, щото понамаляха парите за соцелектората...
08 Май 2007 12:19
Голям майтап-авторът мисли че няма контрол в системата.Откак работя около 20 години контолът е най-затегнат. Даже има план заглоби-нещо нечувано и при социализма.
08 Май 2007 12:37
Хора нямащи и хабер от здравеопазване, какъвто е авторът на статията, по-добре да не правят такива жалки свободни съчинения.
08 Май 2007 12:57
Понеже в здравеопазването е пълно със специалисти, то самото е цъфнало, че и вързало. Неспециалистите да не се обаждат в строя, а болните да мрат както си му е реда!
08 Май 2007 13:05
08 Май 2007 13:14
Едно джипи, което няма възможности да изнудва, се котира по- високо от специалиста финансово. Ето ви една мотивация за корупция. Така един ден младите лекари ще се демотивират да специализират и ще ни лекуват предимно корумпирани некадърници
08 Май 2007 14:02
В статията има някои добри предложения. Не съм съгласен обаче с тезата , че всичко ще се оправи само с реформи, независимо от финансирането. Да се реформира недофинсирано здравеопазване е толково резултатно, колкото и да се наливат пари в нереформирано. Нали вече 7 години правим такава здравна реформа - къде е резултата ? Когато финансирането е мизерно всичките реформаторски напъни се изчерпват със създаването на куп рестриктивни правила ограничаващи лекарите и затрудняващи достъпа на пациентите до лекар, изследвания и медикаменти с цел да се пестят нестигащите за нищо пари. А дали парите сега са много или малко - зависи от целите които си поставяме (т.е като говорим за каци -какъв ще е обема). За африканско здравеопазване парите са повече от достатъчни , за европейско - мизерно малко. Според данните в статията през 2007г в Бг за здравеопазване са отделени- 2.2 мрд лв / 7млн население =314лв или около $220 годишно на човек. Според СЗО за 2004г средно за страните от Европейската общност тази сума е $2384 -т.е. 10 пъти по-голяма.При такава разлика всички дупки на кацата да се запушат пак 90% от нея ще са празни.
08 Май 2007 14:05
Хората с хабер от здравеопазване затриха нацията! А сега нагло искат и да я ограбят - не им стигали парите ... За какво? - За неуспешни трансплантации, например, щото така се гради стаж и репутация с цел последваща емиграция.
08 Май 2007 15:33
Adder, ако ще се мерим със страните от ЕС, не е лошо да разгледаме:
- средната заплата тук, и там;
- цената на потребителската кошница тук, и там;

И съответно:
- количествените и качествените показатели на здравеопазването тук, и там (смъртност, средна продължителност на живота, заболеваемост от различни групи болести, и т.н.)
08 Май 2007 15:53
За опита за анализиране и осмисляне - добре, за резултатите от опита - зле.
Магическата пръчка не работи. Авторът се опитва да даде някакви аргументи, но не му се удава. Част от приказките звучат добре преди проверка на реалността. При увеличаване на здравната вноска и спиране на субсидията от данъци в касата (или нейния еквивалент) няма да влезе нищо повече. Еднакви вноски 6% върху минималната заплата - добре, но елементарна калкулация показва, че при 2.5 млн работещи ще се събират 1/4 от сегашните пари. А останалите от къде? Да не говорим за глупостта, че здравната каса предлага услуги. Услуги предлагат лекари и болници, а здравната каса ги плаща.
Не че не е ясно за какво започва лобистка кампания. Обществените средства за здравеопазване - в частни фондове, защото горките подбрани наши частници от сегашните такива фондове не предлагат конкурентен продукт и трябва да ги захраним някак.
08 Май 2007 16:04
Еднакви вноски 6% върху минималната заплата - добре, но елементарна калкулация показва, че при 2.5 млн работещи ще се събират 1/4 от сегашните пари. А останалите от къде?
Елементарно - както сме говорили много пъти, някой трябва да каже колко струва минималният пакет здравни услуги на човек. И ако той е 12лв месечно, някой трябва да внесе по 12лв за всеки. Ако държавата се пъне да покаже, че осигурява някого, да внесе за него толкова, колкото внасят и работещите за себе си.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
08 Май 2007 16:44
някой трябва да каже колко струва минималният пакет здравни услуги на човек

Както и това много пъти сме си говорили този "някой" са политиците, защото това е въпрос на политика. Дори първата част няма смислен отговор - какъв е минималният пакет, какво остава нещо което го няма да се остойностява. Освен това трябва не само да бъде казано а да се докаже с публикувани калкулации колко струва.
Скоро ще станат 10 години от началото на здравните "реформи"и този елементарен въпрос все още си търси отговора.
08 Май 2007 18:07
Heat, Хайде да се научиме да разграничаваме Зравното осигуряване от Социалните функции на държавата. От здравното осигуряване се ползват само ОСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ, докат социалните функции на държавата (в здравеопазането) имат за цел да помагат на хората които по една или друга причина не могат да си го платят.
Еднакви вноски 6% върху минималната заплата - добре, но елементарна калкулация показва, че при 2.5 млн работещи ще се събират 1/4 от сегашните пари. А останалите от къде?

Хайде да си припомним източниците на финансиране на здравеопазването във ВСИЧКИ държави, независимо от икономическото им състояние:
1. Плащане в брой - най-старият начин. И сега се прилага навсякъде по света. Предпочита се в момента от богатите, които винаги имат необходимите суми под ръка и си плащат и за екстрите без проблем.
2. Осигуровки (най-модерния). От него се ползват основно представителите на наемния труд, занаятчиите и др свободни професии. Техните доходи не им позволяват да плащат медицинските улсуги в брой (нямат на разположение необходимите пари) и затова се подчиняват на принципа на солидарността (нека не задълбаваме в тази солидарност, за да не изместиме темата)
3. Държавата. Държавата финансира няколко направбения.
3.1. Армия, полиция, Гражданска отбрана, резерв.
3.2. Научна работа и обучение на специалисти в т.ч. и такива, за които няма много работа, но трябва да са на разполбожение при нужда.
3.3. Лечението на хора с болести, които не им позволяват да работят и да имат достатъчно високи доходи за добро осигуряване, но се нуждаят от скъпо струващо лечение. Пример психиатрично болни, онкоболни и др.
3.4. Социални дейности - подпомагане на инвалиди и др.
4. Благотворитеност. На този мощен финансов източник в България , за съжаление, не се дава възможност да се развие добре.
Доброто съчетаване на тези источници осигурава добро здравеопазване в развитите държави.
08 Май 2007 22:20
Kakto sa kazali shopite- benzina i 5 leva da stane, pak sta si karam kolata, i bez pari da go napravjat, pak ste si krada...
Ta i v bolnicite kradat. Naskoro lejah v edna. Sled izpisvaneto, pri polucavane na epikrizata ustanovih, ce sam lejal povece dni tam. Razlikata ot moeto lecenie i polucenite pari ostava v bolnicata. Star nomer. Da ne govorim za podmjana na lekarstva- izpisvat se skapi i se polzvat evtini...
Nima tozi kuh ministar osven lud e i sljap??
08 Май 2007 23:25
Кихоте, болницата получава една фиксирана сума, независимо от продължителността на престоя-така че кучето е заровено другаде.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД