:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,754
Активни 487
Страници 13,628
За един ден 1,302,066
Вот

Евродепутати, ама български

Вътрешната партийна конюнктура, а не личните качества бяха определящи при подредбата на евролистите
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Новото лице на НДСВ Биляна Раева бе издигнато като резултат от стари вътрешнопартийни боричкания.
Изборите за европейски парламент не успяха да излязат от руслото на вътрешнопартийните пререкания, така характерни за нашия политически живот. Повечето от кандидатите, които са на избираеми места, бяха излъчени по добре познатата схема - боричкания и компромиси между лобита, фракции и групички.

Дори новите имена като водачката на листата на НДСВ Биляна Раева не останаха незасегнати от старите партийни навици. Клюката веднага нареди, че чрез Раева Николай Василев си урежда подкрепа за кметския вот във Варна. Министърът искал да се кандидатира, пък бащата на Раева - Илко Раев, управител на Фестивалния комплекс в града, е могъщ бизнесмен и щял да помогне на Василев с пари. В замяна



Василев лансирал дъщеря му,



която пък е шеф на дирекция в Министерството на държавната администрация.

Работата може да изглежда такава от София, но не и от Варна. Илко Раев е известен повече като масон и бивша червена номенклатура, отколкото като бизнесмен. Фестивалният комплекс е държавна структура. Не че от нея не могат да се отклоняват средства за кампанията, но ще е трудно да се финансират чак цял евровот и местни избори. Раев бе кандидат-депутат от листата на НДСВ на последните избори и бе чак на 9-о място. Ако имаше пари и амбиции, със сигурност щеше да си опече работата още тогава.

Версията можеше и да е вярна, ако Василев колеше и бесеше в НДСВ. Но всичко зависи от царя. А пък царят много харесва сегашния варненски кмет Кирил Йорданов. А Йорданов със сигурност ще се кандидатира за трети мандат и за никаква номинация на Николай Василев не може да става дума.

Колкото и невероятно да звучи, преди четири години Симеон поведе битка с варненските депутати, групирани около Борислав Ралчев, и я загуби. Той искаше да подкрепи Кирил Йорданов и няколко пъти го афишира публично. Но в крайна сметка НДСВ издигна сегашния депутат Яни Янев и се провали. Оттогава



царят гледа под ъгъл варнеската група



Тя пък не винаги мели с Николай Василев. От няколко месеца между министъра и депутатите също има проблеми. Ако с издигането на Раева царят гони някакви местни цели, то те не са свързани с общината, а с битката за вътрешнопартийно влияние Симеон просто показва, че Василев е неговият човек във Варна. Много скоро ще разберем дали само в града. Защото царят мисли да се оттегли, търси си заместници, а Василев му е отявлен любимец. Може да се окаже, че с избора на Раева царят дава ясен знак на кого смята да се довери в бъдеще. Пък и винаги е добре да кандидатираш, ако не министъра на държавната администрация, то поне негов човек - така цялата държавна администрация ще се втурне да му помага.

Колкото до Антония Първанова, тя сама си отряза шансовете с призива към Станишев да се оттегли от премиерския пост. Царят може и да прилича на разсеян, но не забравя.

Голямата гордост на ГЕРБ е "професионализмът на листата". Така поне твърди Бойко Борисов. Хвали се, че определил само водача Душана Здравкова - останалите, все "утвърдени експерти", били подредени от "независима комисия".

Интересно в кой бранш и



какъв точно експерт е Петя Ставрева?



Журналист е в "Народно земеделско знаме", държи пламенни речи по сбирките на БЗНС и ... толкова. А е четвърта в листата и директно ще влезе в европарламента. "Независимата комисия" явно ще да се е съобразила и с подкрепата, която Анастасия Мозер даде на Борисов, та е осигурила партийна квота на земеделците в иначе експертната листа на ГЕРБ.

Партийно, или по-скоро "фракционно", изглежда и "назначението" на третия в листата Николай Младенов. Освен с "Отворено общество" (бил е програмен директор на фондацията) и европейската десница той държи топла връзка и с българските десни - старт на кариерата му даде Надежда Михайлова. Доста любопитно - покрай конфликта си със Стоянов за кого ли ще работи фракцията на Надежда (доколкото я има). За СДС или ГЕРБ?

Гордостта на Борисов, разбира се, е водачката на листата Душана Здравкова. Въпреки че се тупа в гърдите с огромни успехи в борбата срещу корупцията, такива - поне във Варна, където дълги години бе шеф на съдилищата, не са забелязани. Но пък Здравкова, която твърди, че един магистрат трябва да е безпартиен, но не и аполитичен, също дълги години членува в "Отворено общество".



Хората на Сорос винаги са подкрепяли



партиите, най-вече десните. На този фон вторият и петият в листата на ГЕРБ са може би единствените, които изглеждат експерти и са там за баланс. Вторият Владимир Уручев е специалист по ядрена енергетика с 25 години стаж в АЕЦ "Козлодуй" и член на комитет на Европейската асоциация за ядрена безопасност. Петата Румяна Желева е професор по европеистика в университета в Магдебург и има опит в проекти в областта на малки и средни предприятия.

При "старата десница" няма такива вътрешни и външни зависимости. Петър Стоянов игра ва банк, за да спаси себе си и СДС. Същото прави и Софиянски. При ДСБ е точно обратното - партията едва ли ще вкара евродепутат и който и да бе водачът (Константин Димитров, или следващите го Светослав Малинов или Иван Иванов), ще потъне. Важното е Костов да се спаси.

А каквото е в сила за останалите партии, важи и за "Атака". Едва ли някой вярва, че Димитър Стоянов щеше да стане български, а после и европейски депутат, ако не бе син на вярната Воленова Капка. Едва ли някой е повярвал и на Сидеров, че постави Слави Бинев втори в листата, "за да представя българския спорт". След като добрият архонт е дал толкова много на църквата, що ли пък да не е дал и на "Атака"? От опита и знанията си, разбира се.



БСП заложи на предсказуема листа



без големи изненади в подредбата. Както се очакваше, на първо място беше поставен 31-годишният настоящ евродепутат и бивш младежки лидер Кристиян Вигенин. Твърди се, че Вигенин е лично протеже на премиера Сергей Станишев и след няколко години той ще е новият лидер на БСП. Вигенин има впечатляващо CV, но е известен само в тесен семеен и приятелски кръг. Втора в листата е досегашният шеф на пресцентъра на БСП и депутат Илияна Йотова. В кулоарите се твърди, че тя е много близка до зам.-шефа на БСП и министър на икономиката Румен Овчаров. Атанас Папаризов е третото име в листата на БСП, което е достатъчно добре известно в обществото - дългогодишен депутат, бивш министър, а в момента е и евродепутат. Четвъртото и петото място в листата са за настоящите евродепутати Маруся Любчева и Евгений Кирилов и не са изненада. За отбелязване е фактът, че Кирилов беше оповестен като бивш сътрудник на ДС от комисията "Андреев".

Интересно е включването на председателя на еврейската организация "Шалом" Емил Кало на шестото място, който се смята за част от т.нар. гражданска квота в БСП. Той е номиниран за евродепутат от Съюза за стопанска инициатива.

Листата на ДПС поднесе някои изненади. Най-голямата от тях бе Мариела Баева, която се уреди на второто място. Баева е филолог и икономист, запознала се с ДПС покрай работата си като експерт в различни европейски либерални структури. Неофициално в движението я наричат "човека на Греъм Уотсън". Хората на останалите две избираеми места не изненадаха никого. Водач стана Филиз Хюсменова, а на трето място е Метин Казак, който досега оставаше по-скоро в сянката на своя брат Четин.

Очакванията към евродепутатите ни са, че ще представляват не само своите партии, но и България. Начинът, по който бяха издигнати обаче, ни кара силно да се съмняваме в това.
Снимка: Николай Дончев
Листата на ГЕРБ подслони стари муцуни.
14
4663
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
15 Май 2007 00:42
Шуробаджанашки тюрлюгювеч, нищо ново. На при това напрежение на огневата линия знае ли човек крайното подреждане?
15 Май 2007 10:17
Биляна и особено Душана са неспасяемо прости.4овек да вземе едната глава и да я 4укне о другата.
15 Май 2007 10:45
Да, ама Биляна става...
15 Май 2007 11:14
Гласувайте преференциално....закона ви го позволява....нали желаем висша форма на демокрация.....какво сте заяли кокалите на хората.....в БГ всички сме роднини....
15 Май 2007 11:32
Вътрешната партийна конюнктура, а не личните качества бяха определящи при подредбата на евролистите.
Екип на "Сега"

За съжаление е вярно.
15 Май 2007 12:49
Е, какво ви пишем тук толкова време за ролята в българската политика на ционисткото "Отворено общество" ? То стои зад "Глобална България" на Цветелина, а "ГБ" прави цялата кампания на Мухобойко. Баба Мозер е ЦРУ-шница като Шорош, нейна гнида вкарват през ГЕРБ. И т. н. На този фон е съвсем логично в Бг да бъдат преследвани ДС и защитниците на родината. как иначе ще върлуват шорошовците и техните глобално-български подлоги?
15 Май 2007 13:20
Благодаря на екипа на “Сега” за подробната информация “кой кой е”!
Не може и да се очаква друго при подредба на партийни листи. Въпросът е, до колко отделните партии са успели все пак да “прокарат” и подходящи хора.
Като се има предвид, че става дума за половин мандат, логично е да се изпратят хора, които имат известен опит вече или професионално по-бързо ще се ориентират. Работата в подобна институция си има “свои закони”, свои начини да прокараш нещо. Примери вече имаме – с Първанова и Вигенин. Май с това са се съобразили най-много в БСП – 4 досегашни депутати са на избираеми места. Според мен НДСВ сгреши с Първанова.
Партийността на евродепутатите има значение
- за партиите, доколкото им осигуряват подкрепа на съответните европейски партии;
- за България, доколкото чрез групите, в които ще бъдат, могат да действат в нейна полза.
А за нас, избирателите – дали изпращаме депутати в такива еврогрупи, където могат да направят нещо.
Дали ще направят е друг въпрос. Който би трябвало да интересува и партиите – следващите избори са много скоро, а те все по-малко ще се влияят от вътрешнопартийните симпатии. Поне се надявам да стане така...
15 Май 2007 13:51
"При ДСБ е точно обратното - партията едва ли ще вкара евродепутат и който и да бе водачът (Константин Димитров, или следващите го Светослав Малинов или Иван Иванов), ще потъне"

Избихте рибата с тази простотия. Разбирам, да беше в-к "Труд", а то "екип на в-к "Сега" .... Ами ако ДСБ вкара един депутат или двама, тогава какво ще прогнозирате, байновци? Или като онази шушумига форумецът Милчо ще забравите да се извините, май?
15 Май 2007 15:23
бях се амбицирал на това гласуване да си направя изборното сефте, щото нали уж тия нямаше да са за вътрешно ползване а да ни представят пред европата, ама като видях как ги подбират се сетих колко и кого ще представляват
та ... пак ще имам свободен ден

15 Май 2007 18:06
Българин оспорва Теорията на относителността на Айнщайн
..................
Натиснете тук
15 Май 2007 22:59
Добре де
Щура баджанащина
Ама защо примерно вашта анкета да не включва алтернатива - против всички, а?
Кишка тонка
Иле не се заплаща?
15 Май 2007 23:00
А това че ДСБ си прави контрапиар
Тъпо е
Не знам
Това дори не е синдром вече
А просто клиника
15 Май 2007 23:04
Прегледах материала
Проблемът не е в оспорването на теоритя
Проблемът е в друга такава, която иначе ще обясни проблемите, ще реши задачите
Не е в липсата, т.е. а в наличието
Вери сори
15 Май 2007 23:06
Този собственик на завода за пластмасовите яхти е като Желю
Той също е сринал комунизъма
Без да знае, че това изобщо е непипваемо
И го насади тук за близките 1300 години
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД