:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,416
Активни 722
Страници 10,290
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Стачката май се размина, но стачките - не

Повечето стачки в България са били политически и са политически, независимо че някои не са си признавали и не си признават. На политиците такива признания не вършат работа, а стачките са политически, защото това се дължи на недостатъчната профсъюзна мощ, от една страна, а, от друга, на някои национални особености като например голямата тежест на държавата в икономиката. Тоест най-често стачките са атака срещу бедността, която взема измерения на "бунт", а общественият рентген



ги чете като "безпорядък" или "въстание"



Което е доста изопачено.

Затова съм доволен, че софийският транспорт май ще се движи, но и съжалявам - ние не сме си урегулирали поведението в ситуации, каквито само сериозната стачка може да предизвика. Щеше да е трупане на полезен политически опит, както са трупане на такъв правителствените смени, нормалните и предсрочните избори, вкарването в съда на министри и депутати и съответно осъждането им.

Една акция като голяма стачка безусловно разстройва обществения организъм, но тя е и форма на борба за трудови и социални права, чиито практики следва да се отработят. Освен това е нещо като изпит за работодателя - как ще се справи, ще успее ли да се научи на нещо или ще покаже управленско неумение в кризисна ситуация, и съответно ще ни накара да се усъмним в него изобщо.

Тоест стачката е барометър за трудовата, социалната и културната зрелост на едно демократично общество. По това как се държим към стачкуващите, как се борят те за придобивките си, как им опонира държавата, общината или работодателят, как реагират медиите можем да съдим дали в дадена страна има съвременна култура на труда, или преобладават отношенията от патриархално-феодален тип.

Резултатите засега са, че шофьорите и ватманите си издействаха по 200 лева повишение на заплатата без сериозен "бой", тоест без софиянци да ходят пеша. Това изглежда добре разрешена криза и повод да си отдъхнем.

Но не си отдъхваме. Сред фирмите с над 50 % държавно или общинско участие почти няма такива, които са на печалба. Тоест за въпросните заплати следва да се повиши делът на държавните субсидии. Това, най-общо казано, значи, че за да има мир, ще се похарчат част от общите пари.

(По принцип стачките на транспортниците са сред най-досадните за хората и съответно за властите - настъпват задръствания, всеки или почти всеки усеща с краката си, че свободата на придвижване е нещо много различно, когато няма двигатели отдолу)...

Такива стачки стряскат по-сериозно от да кажем стачка на тютюнопроизводителите или панаирджийските работници. Но апетитите на работещите в много сектори с държавно участие



нарастват по-стремително от възможностите на икономиката ни



Порасналата мобилност на хората ни и сравняването между техните и европейските доходи, особено след присъединяването, трупа социално униние ежедневно и ежечасно въпреки относителния ръст на цифрите във фишовете за заплати.

Та транспортниците на София едва ли ще са последните, които ще недоволстват. Те са прави за себе си - заплата от около 500-550 лева за тежкия им труд е малка. Но как да печелят предприятията им, когато возят безплатно най-слабите социално - пенсионери, инвалиди, безработни... И когато в градския транспорт все още масово се пътува без билети, особено от някои големи клошарски малцинствени групи... (Забелязвали ли сте как се държи към тях контрольорът? Ами или ги подминава гнусливо, или ги гони от возилото без особен успех, но пари дори не прави опит да им вземе - по ред причини.)

Общественият ни транспорт е невралгична точка в един изтощен организъм на една бедна страна. Ако не го дотираш, ще се парализира. Ако го дотираш, страната ти си стои бедна... Това е положението.

И ако транспортниците не са доволни от доходите, кои са доволни? Лекарите? Сестрите? Миньорите? Учителите? (За пенсионерите не говорим, защото няма как да стачкуват.)

Пред "Александър Невски" се изви огромна опашка, която иска да се поклони на трите Богородици - "Троеручица", "Осеновица" и от Бачковския манастир. Ако се вгледате в опашката, едва ли ще видите там млади, здрави, богати и удовлетворени от житието си люде. Повечето искат от иконите каквото нямат - здраве, успехи, замогване... и свобода за сестрите, естествено.

Затова са хиляди. Тези, които чакат



на опашката на стачката, са като тях



И едва ли ще спрат.

Преди есента на 1995-а наблюдавах обща транспортна стачка в западна страна. Тя продължи цели 28 дни. Не се движеха никакви влакове, никакви тролеи, никакви автобуси, никакво метро. Само автомобили и самолети. Не ден, не два, не три - 28. Изуми ме фактът, че правителството не само не рухна, но и не отстъпи, или отстъпи ей тонинко. Животът не спря, хората спокойно дискутираха - едни за, други против. Караха велосипеди, ходеха пеша, манифестираха, ругаеха по задръстванията, пиеха из кръчмите - а най-вече си гледаха собствената работа, все едно няма парализа на страната.

Има индивидуални, има групови, има и обществени интереси. Всички трябва да се учим да ги съчетаваме - по възможност без барикади.
15
2135
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
14 Май 2007 23:43
Не обичам стачки, но явно без тях не може.
14 Май 2007 23:48
Да бе
Една западна страна
А може ли тя да се разшири до тук? А
Тук легне ли някой - правителството пада
Ако ходят гладни и боси няма нищо такава е природата на човека свободен е и с право да прави каквото ще
та каква е поуката от статията
А?
15 Май 2007 00:11
Идеята на правителството (и не само на това правителство) е стачката да не е в София. Ако беше във Варна например - ако ще и целия град да се блокира - все тая. Щяха да издържат и 100 дни. Но в София е опасно - ами ако не успеят да овладеят недоволството на хората ? (все едно на тези или онези) Това води по падане на правителството (край на далаверата), употреба на сила за разпръскване на тълпата (ами ако не ни подкрепят срещу този див народ) или евентуални сериозни бунтове (а на убития пари не му трябват, а от боя пък боли ...). Затова щом е за София - пари ще има. А в провинцията да мрът.
Време е вече да си изберем нова столица на България.
15 Май 2007 05:43
Градският транспорт е социална функция, нещо като бързата помощ. Без нея не може, затова от градски транспорт не може да се печели.
Мисля, че няма европейска страна, в която фирмата, управляваща градския транспорт, да е печеливша, нещо повече, точно в европейските страни се признава открито социалния характер и се спонсорира градския транспорт.
Понеже тука всичко е обратно, нашите господари искат да печелят освен от всичко друго, и от градския транспорт.
Първи път крадат и консумират бюджетните средства.
Втори път искат да печелят от билети.
Трети път искат да печелят от глоби. Струва ми се още има, ама не ми идва сега на акъла.
Скъпи ми, скъпи общинарковци. Няма да спечелите от градския транспорт.
15 Май 2007 05:44
Издигам кандидатурата на Карлуково.
15 Май 2007 07:22
градският транспорт не е печеливш, но все пак трябва да се пътува с билети и карти......
15 Май 2007 09:18
Бе да си правят стачки, като искат. Само да не блокират движението по улиците. В такива случаи властите трябва да се намесят и да въдворят ред. А не както действаха с таксиметровите шофьори и ги оставиха да тормозят гражданите.
Българинът още не е разбрал, че със стачки много малко се постига. Като не те устройва заплатата, намери си някъде където плащат повече. Вдигат заплатите на всички и колелото на инфлацията се завърта с един оборот. Благоденствие се постига с инвестиции и производство - справка развитите страни. И там стачкуват, ама вече много рядко.
15 Май 2007 09:32
Въздухарска писаница, която отново показва, 4е у нас няма високи интелектуалци, които да се обадят умно по един въпрос, който по на4ина си на възникване и разрешаване, а също така и по на4ина на обсъждане между хората от улицата поаказа и потвърди, 4е българите колективно са тъпи хора.Българите са неспасяемо тъпи, което заслужено им отрежда най-гладното място сред европейците.Нито една дума, която да е казана то4но и на място от един 4овек, който има достъп да вестник, който се 4ете у нас.Тогава защо ще се 4удим, 4е хората дрищят малоумни приказки.Налице е тотален разпад не само на държава, а след тази т.нар. ста4ка и на между4овешки връзки и отношения на домашно-битово равнище.

Редактирано от - bot на 15/5/2007 г/ 11:33:01

15 Май 2007 11:14
15 Май 2007 11:15
И докато умуват, да погледнат трезво.Във Варна има кондуктори и малко контрольори.Гратисчииството е трудна професия .А и тоя билет-еднакъв за 550м и за 35км.Толкова гнилоч има в София, че се чудя как не се е срутило дървото


flood Натиснете тук

Редактирано от - bot на 15/5/2007 г/ 11:36:36

15 Май 2007 11:49
В статията има много верни неща от теорията на стачките. И примерите със западни страни са точни. Но не е съвсем точно обяснението на нашенското положение. Има и откровени грешки, като напр.” Ако го дотираш, страната ти си стои бедна...” – авторът не може да не знае, че има неща, които се дотират навсякъде и нямат нищо общо с бедността.
А при толкова подробен анализ, след като е използвана (съвсем уместно) и опашката пред иконите, необясним е пропускът да се каже нещичко за загадъчно лесното разрешаване на въпроса в София благодарение на кмета ). Нали тази стачка е поводът за написания материал?
Между другото, провинцията се готвеше да подкрепя софиянци. Сега става дума, че в Пловдив ще има стачка (там май и заплати не са получавали доста време). Как стои въпросът с подкрепа от страна на софиянци?..
15 Май 2007 12:23
Графе, има разлика от дотиране до дотиране. Едно е да изсипеш няколко милиона накуп, друго е например да кажеш "всяка пенсионерска или ученическа карта за транспорт се дотира с Х лева". В единия случай стимулираш безстопанственост, в другия - по-голям ред и отчетност и стимулираш ефективността. А пък аз си мисля, че вместо дотации е по-добре да се увеличат пенсиите и стипендиите, пък всеки да си харчи тези пари ако ще за транспорт, ако ще за нещо друго.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
15 Май 2007 12:35
Всичко е въпрос на МЕНИДЖМЪНТ


В Рим метрото е 1 евро за 75 мин. или 4 евро за цял ден (колкото е 1 бира или 1 сладолед)... Обслужването (навсякъде, не само в транспорта) - нищо общо с БГ, хората спокойни, усмихнати, отзивчиви, готови да помогнат... Проблемът е, че ние сами трасираме пътя на хора, като генерал ББ до възлови позиции във властта. Видя се, че ББ е "добър" предимно пред камерите и не толкова в управлението... Въпреки че дълги години беше на върха в йерархията на МВР... Резултати не постигна. Освен, че загадъчно и скоропостижно се споминаха маса "строители на капитализЪма", без нито 1 от убийствата да бъде разкрито...


На ген. ББ все някой друг му пречеше - ту прекия ме началник министър Петканов (?!?), ту съдебната система, ту Костов, Панайотов и т.н. Сега като кмет отново все друг му е виновен - тройната коалиция, общинския съвет, Р.Овч., Станишев, Доган, Царя...

Все за пари хленчи, въпреки че в Столична община пари има достатъчно. И как няма да е така, като тя е с най-високите местни данъци и такси..., милионно население, многобройни и скъпи имоти, магазини, хотели, ресторанти... Милиони автомобили... Пари има, но той не контролира и НЕ ОПТИМИЗИРА начините по които общината ги харчи, а прави това което е най-лесно, и което най-добре е научен да прави - РЕКЕТИРА БЮДЖЕТА (данъкоплатците) с нови и нови финансови претенции. Вместо да запушва прибойните в бюджета, отваря нови.


Докато позволяваме на възлови места в държавата да се спускат хора без необходимата управленска и дори езикова култура... това ще е положението. При отворените граници на ЕС. Все повече българи ще пътуват в Европа. Някои директно ще си вземат шапката и... друм. Други ще гледаме как е там, ще цъкаме с език, ще сравняваме, ще задаваме въпроси, ще настояваме за отговар и ЩЕ ИЗИСКВАМЕ КОНКРЕТНИ РЕШЕНИЯ, а не пожарникарски изпълнения за "от днес до пладне" и ориенталски приказки от 1001 нощ...


15 Май 2007 14:41
Manrico, разбира се, че има разлика. Но точно това ми е основанието за репликата – авторът не допуска разлика, а категорично отсича.
Между другото, без да имам нещо против да се увеличат пенсиите и стипендиите, () в случая с картите има доста разлика. Дадете ли 5 лв. добавка на пенсионерите те няма да ги похарчат за карти. И ще ги обречете на изолация, нищо правене, затворен кръг. До какво ще доведе това е ясно. Защото сигурно разбирате, че те не се возят така масово в градския транспорт единствено от желание да пречат на по-младите...
15 Май 2007 15:08
Доста автори имат идеи само за заклеймяване на каквото и да е, стига да е по темата на статията. Не мога да повярвам че елементарна проверка на реалността е толкова трудна за много хора. В съседната статия пише
"Общият бюджет на София за преференциално пътуване от 57 млн. лв. е разпределен равномерно за 12-те месеца...
. Като сложим 37 лв месечна карта и 12 месеца в годината излиза, че в почти 2-милионния град има общо 130-150 хиляди деца, ученици, студенти, пенсионери, инвалиди, социално слаби, полицаи, военни и прочие. Останалите до двата милиона изглежда са работещи. Доста интересна е тази тема, стига да не търсиш заклеймяване и назидателно сочене с пръст.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД