Комисарят по разширяването Оли Рен (вляво) отиде още вчера да стисне ръката на президента на Сърбия Борис Тадич след успешното съставяне на проевропейско правителство в Белград. |
Сърбия осъмна с нов кабинет, правен под надзора на Европа почти четири месеца. Стратегиите и прийомите, прилагани от парламентарно представените политически сили, с изключение на радикалите, се увенчаха засега с успех. Западът реагира благосклонно.
С гласовете на 133-ма парламентаристи от присъствалите на среднощното заседание 244 депутати Воислав Кощуница отново бе назначен за премиер. Това бе едно от неговите ключови условия, за да участва Демократичната партия на Сърбия (ДПС) в съставянето на правителство.
Ръководения от стария/нов премиер кабинет вече има 22 министерства, включително вицепремиер по евроинтеграцията и министър без портфейл, който ще отговаря и за Националния инвестиционен план. В него влизат представители на ДП, ДПС, Нова Сърбия и Г-17 плюс. Пазарлъкът за министерските постове между основните политически играчи Борис Тадич (ДП) и Воислав Кощуница (ДПС) приключи без победители и победени. "Ябълката на раздора", която обикновено е събирателно название за силовите министерства и специалните служби, беше разделена на равен брой еднакво апетитни парчета. Вътрешното министерство пое Драган Йочич от (ДПС) на Кощуница заедно с две разузнавателни служби. Министър на отбраната е Драган Шутановац (ДП), който пое също две специални служби. Агенцията за сигурност и информация пък ще бъде ръководена от непартийна личност.
Пет са основните насоки,
върху които съсредоточава вниманието си управляващата демократична коалиция. "Пълноправното членство в Европейския съюз е една от основните цели. Сред приоритетните задачи са постигането на цялостно сътрудничество с Трибунала в Хага, борбата с корупцията и организираната престъпност и икономическото развитие на страната. Естествено Белград е готов да направи всичко, което зависи от него, за да предотврати отделянето на Косово," така представи програмата на новото правителство премиерът Кощуница.
ЕС веднага даде знак, че е доволен от мерките, набелязани от управляващата коалиция. Още вчера в Брюксел бе сключено споразумение за визови облекчения и за реадмисия между ЕС и Сърбия. Подписването на този документ, неколкократно бе отлагано с мотивите, че политическата криза в страната пречи на този процес, както и на завръщането в Сърбия на 100-150 хиляди нейни граждани, които сега се намират в ЕС .
"Сърбия се движи в положителна посока и ние желаем да облекчим пътя й не само към ЕС, но и към провеждане на реформите. Те са сериозно основание за продължаване на преговорите за сключване на Споразумение за стабилизация и асоцииране, прекъснати през май 2006 година", заяви еврокомисарят по разширяването Оли Рен, цитиран от Ройтерс. Вчера той се срещна в Белград с президента Тадич и провери на място как стартира първият работен ден на новия кабинет в Белград.
Прозападните реформатори от ДП на президента Борис Тадич, и консерваторите на Воислав Кощуница,
изправиха на нокти радикалите
До последно в пленарната зала депутатите от Сръбската радикална партия (СРП) саботираха приемането на новото правителство. С продължителни дебати и други процедурни парламентарни трикове те бавеха работата, за да не бъде спазен крайният срок - полунощ на 14 май. Тогава съгласно конституцията на Сърбия настъпваше момент, след който президентът Тадич бе длъжен да насрочи нови парламентарни избори. "Без избори ние няма да формираме правителство, макар че имаме най-много депутати в парламента, няма да бъдем в чуждо правителство, няма да подкрепим чието и да е правителство на малцинството и няма да търсим чиято и да е подкрепа за наше правителство на малцинството. Новото правителство е марионетка на Запада и ще изпълнява неговата воля, ние нямаме право да продаваме националните интереси", подчерта зам.лидерът на СРП, Томислав Николич пред местните медии.
Усилията на радикалите за скорошен провал на Воислав Кощуница и неговия кабинет имат за цел да затворят вратата, която Брюксел открехна за Сърбия.