Руският президент Владимир Путин (вдясно) и германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер дадоха вид, че са сближили позициите си, но сянката на съмнение за успеха на срещата в Самара си остана. |
На 18 май Евросъюзът и Русия трябваше да започнат преговори за подписване на нов договор за партньорство и сътрудничество. Сегашният договор от 1997 г. е валиден до 1 декември 2007 г. На предишната си среща в края на 2006 г. двете страни не се разбраха. Полша наложи вето върху старта на преговорите с Русия заради руската забрана за внос на полско месо и зеленчуци. Това автоматично вдигна акциите на сегашната среща.
Надеждата обаче се срина
още в началото на седмицата, когато висши представители от двете страни обявиха, че стартът на преговорите за новия договор няма да бъде даден в Самара. Препъни-камъкът отново се оказа спорът Полша - Русия за месото. През 2005 г. Москва забрани вноса на полско месо по подозрение, че не отговаря на стандартите, произтичащи от споразумението Русия - ЕС от 1994 г. Русия не изключва възможността Полша просто да реекспортира съмнително месо от трети страни. Последваха преговори, а в началото на годината чиновници от Брюксел бодро рапортуваха, че Полша била изпълнила исканията на Евросъюза и Русия в търговията с месо. Но на поредния кръг от преговори в средата на март руската страна отново изрази съмнения за качеството на полското месо. Преди няколко дни Варшава пък обяви, че ветото й за нов договор ЕС - Русия остава в сила.
По принцип Варшава стана прословута с враждебния си и дори екстремистки подход към Русия. И за да потвърди това впечатление, тя поиска от ЕС да приеме декларация за солидарност между всички страни членки по въпросите на енергийното снабдяване. Всъщност целта на този ход е доста користен - Русия и Германия да се откажат от проекта за газопровод през Балтийско море, за да го прекарат през самата Полша.
Ситуацията се усложи още повече, след като в антируските атаки се включи и Литва. Вилнюс обяви, че е преждевременно да започнат преговори с Русия за нов договор. А литовският президент Валдас Адамкус направо заплаши с вето срещата в Самара, ако Русия не възобнови петролните доставки по авариралия нефтопровод "Дружба" - нищо че страната получава руски петрол с танкери. Литовско вето обаче не последва.
Особеното за отношенията ЕС - Русия е, че
изведнаж се натрупаха няколко проблема
Пред форума в Самара пламна скандалът с местенето на Бронзовия войник в естонската столица Талин. Москва се засегна от солидарността на ЕС с Естония за паметника, който отдава почит на всички загинали срещу хитлеризма през Втората световна война, а не само на съветските войници.
Полша и Чехия дразнят Русия и с готовността си да се включат в американската противоракетна отбрана в Европа. Нажежиха се политическите страсти за Косово заради предстоящото гласуване на неговия статут в Съвета за сигурност на ООН. Русия и ЕС остават на коренно различни позиции по Енергийната харта.
С надеждата да предотврати сблъсък на предстоящата среща още във вторник в Москва пристигна Франк-Валтер Щайнмайер, външният министър на Германия, която в момента е ротационният председател на ЕС. В едно от изявленията си той заговори не просто за различия, а дори за колизии в интересите. Обясни също, че тези различия трябва да се преодолеят, "за да не станат големи политически конфликти". Думите му са доста показателни за отношенията ЕС - Русия. През последните 15 години думата "конфликт" бе изчезнала от речника на тези отношения.
Показателни са и руските коментари за форума в Самара. "Среща на върха със сълзи на очи", озаглави материала си в. "Время новостей". "Ведомости" е още по-краен: "Безсмислена среща на върха".
Головете, които намаляват негативния резултат,
паднаха още във вторник. Президентският представител за отношенията с ЕС Сергей Ястржембски обяви, че Русия е готова да посрещне едно от основите изисквания на ЕС и да махне таксите за европейските авиопревозвачи, прелитащи над Сибир. Естония успокои, че няма да налага вето по преговорите за новия договор - обратно на очакванията. "Няма конфликт на интереси между Русия и ЕС, има различия как да се решат конкретните проблеми и двете страни имат желание да ги решат", това пък заяви Владимир Путин на срещата си със Щайнмайер.
Не е изключено всяка от страните в последния момент да направи ход, с който да спаси срещата от провал. Путин очевидно ще успокои европейските си партньори, че газовите доставки ще им бъдат гарантирани за десетилетия напред със сключения наскоро договор между Русия, Казахстан и Туркменистан. Евросъюзът пък може да вземе предвид руските тревоги за Косово.
И все пак обрат в резултата не се очаква. Най-много да се стигне до реми между плюсовете и минусите от форума.