:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,352
Активни 432
Страници 13,226
За един ден 1,302,066
Анализ

Как приватизацията на "Булгартабак" да не стигне до прокуратурата

Практиката показва, че най-успешно и прозрачно се продава чрез фондовата борса
Преди 3 години синдикатите направиха каквото можаха срещу приватизацията на тютюневия холдинг. Но от продадените на борсата фабрики само две са в лошо състояние, предвещаващо тяхната ликвидация.
Дали "Булгартабак холдинг" е по-добре да се приватизира чрез фондовата борса или чрез обикновен търг? Отговорът на този въпрос много ясно дава близката история. Фактите показват, че успешно бяха приватизирани онези дъщерни дружества на холдинга, при които продажбата стана чрез борсата - "Юрий Гагарин" БТ, "Пазарджик" БТ. При останалите - "Първомай" БТ, "Исперих" БТ, и до днес витаят доста въпроси, например как се обосновава договорената цена.

За фабриките, които все още не са в частни ръце - в София, Пловдив, Благоевград и Стара Загора, най-добрият вариант е прозрачен търг на борсата. Така държавата получава най-изгодна цена, акциите се оценяват най-високо, търгът е прозрачен, достъпен за много участници, а възможностите за корупция са напълно блокирани. За всеки специалист е ясно, че при смесения закрит аукцион купувачите дават не минималната, а обективно обоснована на базата на финансовите данни цена, тъй като по време на търга никой не вижда каква цена предлагат останалите купувачи. Освен това борсовите сделки не могат да се обжалват и не подлежат на съдебна отмяна.

Опонентите на продажбата на "Булгартабак" през борсата изтъкват, че в този вариант не могат да се поставят социални условия към бъдещия купувач. Социалните ангажименти са добри, но само в краткосрочен план. Наистина част от работниците ще запазят службата си, но например след година тази неефективност ще влоши финансовото състояние на компанията и може да се наложи всички да загубят работата си.

В момента от 10-те цигарени фабрики, част от структурата на холдинга, процедура по продажба не е стартирана само за две - мощностите в Асеновград и Шумен. За завода "Дулово" БТ процедурата по продажбата е в процес на изготвяне. Как всъщност стана приватизацията?



"Пловдив Юрий Гагарин" БТ



бе една от перлите в короната на холдинга. Пловдивското предприятие за опаковки за цигари с печатница се оказа много добър пример за приватизация. Държавата постигна много добра цена, а след продажбата цената на акциите на дружеството на борсата расте. Новият собственик уволни персонал, разпродаде имоти, несвързани с дейността, и очевидно инвестира в дружеството.

Проблем се оказаха единствено съмненията, че купувачът се опитва да избегне търговото предложение и да си спести 5-6 млн. лв. (при придобиване на над 50% от капитала на дружеството собственикът е длъжен да предложи на миноритарните участници да изкупи техните акции на справедлива цена - б.р.). Проверките на Комисията за финансов надзор обаче не откриха никакви факти, уличаващи купувача в подобно заобикаляне на закона.

В началото на октомври 2006 г. на смесен закрит аукцион, организиран от БФБ, беше продаден пакет от 672 616 акции, или 67% от капитала на "Юрий Гагарин" БТ. Новият му собственик се оказа "Баранко" ЕООД - 100% собственост на кипърската офшорна компания "Баранко Ко. лимитид". Купувачът плати за мажоритарния пакет от акции 27.61 млн. лв. Успоредно с него за продажба на борсата беше предложен миноритарен пакет - 136 220 акции, или 13.57% от капитала на дружеството. От тях бяха продадени 131 517 книжа при средна цена 36.71 лева за акция. Седмица по-късно "Баранко" прехвърли 180 703 акции (18%) от "Гагарин" на "Комсо Табако" - Пловдив, в което 50% притежава Благой Каймаканов, а останалите 50% са собственост на Венцислав Каймаканов - изпълнителен директор на пловдивската печатница. Така делът на "Баранко" в капитала на дружеството падна под 50% и съвсем законно "финтира" задължението да отправи търгово предложение към останалите акционери. Последва проверка от КФН - за свързаност между "Баранко" и "Комсо Табако", за актуалното им съдебно състояние, за произход на средствата. Бяха сезирани и куп други ведомства - Агенцията за финансово разузнаване, кипърската комисия по ценните книжа и фондовите борси, БНБ, МВР, ГД БОП и др. Данни за свързаност или нарушения не бяха установени.

Нетната печалба на "Юрий Гагарин" БТ за 2006 г. беше 0.803 млн. лв. при 2.793 млн. лв. за предходната година. Само за първите три месеца на 2007 г. обаче дружеството излезе на плюс 1.589 млн. лв., което е близо два пъти колкото печалба за цялата 2006 г. Новите мажоритарни собственици на пловдивската печатница веднага се захванаха с преструктуриране на активите. Амбициозните им планове включват 7.8 млн. лв. инвестиции за тази година. Вложенията ще бъдат насочени към печатната дейност.

Успешно бе приватизирано и



"Пазарджик" БТ



на цена, четири пъти по-висока от минималната. От ноември м.г. новият мажоритарен собственик се нарича "Честийм" ЕООД. Продажбата стана на смесен закрит аукцион на борсата. Цената на сделката беше 4 718 000 лв., което е с 3 258 000 лв. повече от обявената минимална цена от 1.46 млн. лв. Инвестиционен посредник по сделката беше "Общинска банка". "Честийм" също избегна търговото предложение, като прехвърли 36.24% от капитала на пазарджишкото дружество "Еко Трейд 2005". През февруари "Честийм" поиска да заложи предприятието срещу банков кредит от Общинска банка. Комисията за финансов надзор обаче не позволи акционерите да приемат такова решение. Към края на първото тримесечие цигарената фабрика отчита загуба от 48 000 лв. при отрицателен резултат от 434 000 лв. за 2006 г.



"Сандански" БТ



също е от приемливите примери за приватизация, макар компанията да не се търгува на борсата и продажбата да не стана там. Дружеството бе купено от компания с опит в сектора. Цената също беше добра, макар че при продажба на борсата вероятно щеше да е още по-висока. "Лийв Табако А. Михайлидис" плати за 99.9% от капитала 2.3 млн. лв. От години гръцкото дружество е сред основните купувачи и преработватели на български ориенталски тютюни.



"Смолян" БТ



е пример за отговорно взето решение преди няколко години, когато дружеството е щяло да бъде продадено на 7 пъти по-ниска цена, отколкото днес. До крайния срок за подаване на офертите за държавния дял в "Смолян БТ" - 11 май 2007 г., оферта подаде само "Билдер" ЕООД - Смолян. Така фирмата купи дружеството за 1 500 501 лв., което е с 501 лв. повече от обявената минимална цена. Продажбата не бе чрез борсата, а чрез публичен конкурс с единствен критерий цена. Договорът още не е одобрен от надзорниците на "Булгартабак". За сравнение в края на 2004 г. беше достигната цена от 210 000 лв. Тогава обаче проектът на договор не беше одобрен от холдинга и процедурата по продажба бе прекратена.

За разлика от опитите в миналото преди сегашната процедура по продажба на



"Гоце Делчев" БТ



бяха направени усилия да се намалят задълженията му, да излезе на печалба чрез финансирания от бюджета, за да се вземе по-добра цена от бъдещия купувач. Защото преди опита за продажба на фабриките на "Бритиш Американ Табако" през 2004-2005 г. беше направена преоценка на активи. Така много от дружествата излязоха с лоши финансови резултати, за да се оправдае ниската предложена цена. Обезценката при "Благоевград" БТ през 2004 г. беше 18 млн. лв., а година по-късно - 14 млн. лв. Със "София" БТ положението беше още по-драстично предвид мащабите на фабриката. През 2004 г. обезценката беше 4 млн. лв., а през 2005 г. - 6 млн. лв. Обезценката е на тютюн и може би се е налагала, но въпросът е дали това беше най-подходящият момент.

"Гоце Делчев" БТ излезе на загуба 1 млн. лв. за 2006 г. За сметка на това обаче текущите задължения на компанията се свиха повече от два пъти - от 11.86 млн. лв. на 5.5 млн. Дългосрочните дългове също намаляха - от 2.24 млн. на 0.6 млн. лв. За първото тримесечие на тази година фабриката е дори на печалба от 91 000 лв., като основната причина са финансиранията от държавния бюджет - 205 000 лв.

На аукциона на 15 май за продажбата на 78.27% от дружеството при минимална цена 2.25 млн. лв. не се яви никой.

Макар



"Исперих" БТ



да е публично дружество, това не означава задължително прозрачна приватизация. Финансовите му резултатите не говорят за позитивно развитие, а напротив - за отшумяваща дейност. Продажбата на фабриката не беше чрез борсов търг, нямаше конкуренция. Освен това акциите бяха предложени в пакет, което блокира участието на по-малки акционери и повлия негативно върху цената. Сделката, сключена през април 2005 г. за 89.5% от капитала, бе на стойност 100 000 лв. Дружеството имаше и натрупани задължения от 2 млн. лв. към компанията майка. Новият собственик "Айсберг-Бейхан Сопен" - с. Черник, Дулово, е едноличен търговец с предмет на дейност отглеждане на зърнени технически и фуражни култури и се представлява еднолично от Бейхан Мехмед Сопен.

Приходите от основна дейност на дружеството за първото тримесечие намаляват 8 пъти в сравнение със същия период на м.г. - от 6.4 млн. лв. на 0.8 млн. лв. От загуба за същия период на м.г. в размер на 0.52 млн. лв. тази година фирмата излиза на печалба от 55 000 лв. Финансовото развитие не изглежда позитивно, а по-скоро говори за отшумяваща дейност - разпродажба на активи и вероятно ликвидация.

Ако



"Първомай" БТ



беше продаден чрез аукцион на борсата, можеше да се постигне много по-добра цена. 85.68% от фабриката бяха купени от ЕТ "Заара - Янчо Иванов" - Стара Загора в самото начало на 2005 г. Договори се цена от 390 000 лв., или 1.91 лв. за акция. Още в края на януари новият мажоритарен собственик отправи търгово предложение на т.нар. "справедлива цена", която се обосновава според наредба на базата на ясни критерии. Търговото предложение беше на цена 2.50 лв. за акция, която два месеца по-късно се коригира на 4.49 лв. Възниква въпросът защо мажоритарният пакет е продаден на доста по-ниска цена. Освен това пакетът акции не е купен с премия 30%, които би трябвало да се платят от новия собственик, защото той ще има контрол над управлението на предприятието, но дори е купен с отстъпка от 60%, при положение че обикновено отстъпките са в рамките на 5-10%.
снимка: архив "Сега"
Прокурори и полицаи нахлуха в сградата на холдинга преди две седмици, изземвайки голямо количество документи, които според органите доказвали далавери в огромни мащаби.
3
4549
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
29 Май 2007 00:44
Драги Авторе ,
Без да съм те поздравил , одма си прати дискетите в най-близката Прокуратура и чакай да ти се обадят ... Бъди здрав и ако можеш , събери мислите си и спи спокойно ...

29 Май 2007 08:34
Е как на борсата ще договорим колко тютюн и на каква цена да се купува от Електората му?
29 Май 2007 16:00
Аз нещо ли бъркам, ама не изтъргуваха ли на борсата така успешно БТК?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД