Ако съдим по броя на фирмите, контактите, спектъра на интереси и размаха, големият играч в кръга "Фронтиер" всъщност е Едуард Манукян. На фона на 53-годишния арменец, роден в Бургас, сред чиито клиенти са енергийни, финансови и хайтек титани като "Енел", "Енрон", "Лемън брадърс" и Сиско системс", съдружниците му в софийската "Фронтиер" Красимир Георгиев и Георги Сотиров изглеждат дребни провинциални бизнесмени.
Канадският гражданин от български произход, който има и статут на постоянно пребиваващ в САЩ, се оказва проспериращ бизнес консултант, търсен по целия свят - от Саудитска Арабия до Камчатка, от Казахстан до Канада. И фирмените му участия се ширят на няколко континента. Сайът на Българо-американския бизнес център го представя като международно признат експерт по приватизация и бизнес развитие в посткомунистическите държави от Източна Европа и бившия Съветски съюз. Работи в много области - трансфер на технологии, офсети, проектно финансиране, развитие на инфраструктурни проекти и т. н.
ЛЕТЯЩ СТАРТ
Едуард Манукян се образова първо в СССР, а после и в Канада. Възпитаник е на Ленинградския (Петербургския) държавен университет и на университета на Западен Онтарио, Канада. Член е на нашата БАН. През 1986-1991 г. преподава философия и други хуманитарни дисциплини в университета Мериленд, Колидж парк. През този период става директор на високо-технологично съвместно предприятие между Мерилендския университет и бившата Съветска академия на науките. Любопитно е, че Манукян участва в организирането в САЩ на първото изложение на съветски военни технологии, приложими и в цивилния живот.
Още през 1988 г. предприемчивият преподавател създава "Симплифайд сълюшънс (Simplified Solutions) - компания за консултантски услуги във Вашингтон. Тя съветва американски фирми, които искат да развиват бизнес в Източна Европа и ОНД.
Сред клиентите на Манукян постепенно се нареждат колоси като "Eнел", "Енрон", "Уестингхауз", "Ентерджи", "Сиско Системс", Банк Аустрия Кредитанщалт, инвестиционните компании Lehman Brothers, N.M.Rothschild и мн. др.
През 90-те години Манукян работи изключително по спонсорирани от Вашингтон програми за конверсия и развитие на технологии с двойно предназначение (за военна и гражданска употреба), особено успешно прилагани в Русия, но постепенно разширява спектъра си на действие.
Овации в Русия
В началото на 90-те години Манукян има особено успешно партньорство с Рашад Итани, канадски бизнесмен с ливански произход. Двамата работят заедно за Balderrie Entreprises - компания, специализирана в проекти, свързани с протокола от Киото - споразумението, уреждащо намаляването на парниковите газове и търговията със "зелени" сертификати.
През 1992 г. Рашад Итани участва в създаването на InterRos - руска компания за производство и търговия с храни, която открива серия фабрики от Москва до Тюмен, а The Wall Street Journal пише за проект на Итани и Манукян като за една от най-големите чуждестранни инвестиции в Русия за всички времена. Става дума за мрежа за производство, пакетиране и дистрибуция на храни из цялата федерация. Проектът е за впечатляващите 4.5 милиарда долара. Москва го обявява за национален приоритет, а правителството дори издава декрет, с който предоставя на маститите инвеститори концесии за нефт, газ и въглища на стойност 25 млрд. долара, за да могат да финансират амбициозния си проект.
След време компаниите VAI (Aвстрия) и SMS-DEMAG (Германия) включват експерта Манукян в разработването на проект за финансиране на завод за тръби с голям диаметър за газовия и петролния сектор на Русия.
"Зелените" сертификати
В края на 2005 г. Balderrie се договаря с консорциума Хenel Industries, базиран в Джеда, Саудитска Арабия, да създадат съвместно дружество, което да готви за страните от Персийския залив проекти за оползотворяване на квотите за вредни емисии. Миналото лято Balderrie подписва и първия договор - със Саудитската нефтохимическа компания.
От сайта на компанията разбираме, че Balderrie отговаря за най-големия индустриален проект, финансиран по линия на протокола от Киото - изграждането на каскада в България от австрийската компания Va Tech hydro на стойност 200 милиона евро. Отговорник за този проект е именно Едуард Манукян.
Групата
Софийската "Фронтиер" е само част от група с това име. Едуард Манукян е съдружник и във Frontier Enterprises - компания в Мюнхен, Германия, която "координира преноса на технологии от Изток на Запад" на широк фронт - от телекомуникации до заводи. Към групата принадлежи и Frontier Recycling Limited, на която канадският гражданин е президент. Това е съдружие на неговата Simplified Solutions с Inolion (фонд за инвестиции, управляван от Credit Lyonnais) и SIPI Metals (корпорация в Чикаго, която преработва ценни метали). През 1996 г. Maнукян купува дела на Credit Lyonnais и става най-големият акционер в компанията, а Frontier Recycling постепенно се специализира в рециклиране на ценни и нежелезни метали в Източна Европа.
В родината
През 1996 г. Манукян се присъединява към базираната в Лондон компания за инвестиционно банкиране "Ермгасен" (Ermgassen & Co.) с ресор Централна и Източна Европа.
Многонационални финансови институции като Ексимбанк, "Хермес" и Световната банка ще кредитират трансбалкански проекти без държавни гаранции, обявява Едуард Манукян през 1998 г. на международна конференция в София за големите инфраструктурни проекти в България. Той е представен на форума като вицепрезидент на британската банка "Ермгасен и Ко". Манукян разяснява, че малките и средните ВЕЦ може най-бързо да намерят чуждестранен купувач. По онова време 22 водноелектрически централи с обща мощност 226 мегавата се готвят за приватизационен старт.
През 2000 г. Манукян в качеството си на президент на консултантската компания "Симплифайд Сълюшънс" ухажва съпругата на премиера Костов. Той е сред дарителите на фондация "Бъдеще за България". Заедно със своя клиент адвокатската къща "МакГуайър Ууд" Манукян връчва на Елена Костова скромно дарение от 80 000 долара, събрани от Ротарианската общност в Сиатъл за бедни българчета.
Роденият в Бургас канадец има доста участия във фирми в България. А партньорството му с Красимир Георгиев и Георги Сотиров в страната се развива от началото на 90-те години. Сред съвместните им бизнес начинания са дружествата "Телекомсистеми" и "Бултелесист".
В момента Манукян се занимава с големи инфраструктурни проекти - рехабилитация и ново строителство на нефто- и газопроводи, сочи информация за компаниите му. Той координира преноса на технологии и на финансиране от Запад на Изток, като трансферът включва предоставяне на модерна логистична подкрепа за проекти, свързани с летища, пристанища, тръбопроводи, електрически мрежи.
"Симплифайд сълюшънс (Simplified Solutions)
Тук във форума имаше някаква дет; се пишеше на българка и носеше същия псевдоним, дали пък не му е била няква любовница или дори жена?