Проф. Огнян Герджиков е роден на 19 март 1946 г. в София и е един от най-изтъкнатите специалисти по търговско право. Университетски преподавател, автор на много от учебниците за студенти. Беше председател на 40-ото Народно събрание. В сегашния парламент оглавява комисията по правата на човека и вероизповеданията. Член е на комисията по правни въпроси, участваше активно в работната група за промените в конституцията.
- Г-н Герджиков, този един евродепутат на НДСВ като победа ли го възприемате в партията или като загуба? Изобщо каква е оценката ви за резултатите от европейските избори?
- Ами като си припомним как до преди месец и половина предричаха, че НДСВ ще вземе максимум нула места в Европарламента, за минимума вече нямам спомен, прескачането на бариерата е само по себе си успех. Освен това нашият евродепутат е с най-висока стойност, защото зад него стоят близо 121 хиляди гласа, докато други заеха евродепутатските си места с по 90 хиляди гласа. Малко не ни достигна да вкараме и втори наш представител в Европарламента. Вярно, признаваме си, че амбицията ни беше да са двама. Основната причина е ниската избирателна активност, която в най-голяма степен ощетява десните и десно-центристки партии като НДСВ, защото там са хората с по-висок социален и материален статус, хората, които се чувстват относително добре и затова нямат особен стимул да искат промени и да ходят до урните. Докато другите партии с полувоенизирани структури, които могат да бъдат стимулирани по един или друг начин - на ръба на закона или отвъд него, постигат по-добри резултати.
- Да разбирам ли, че не очаквате някакви вътрешнопартийни драми и размествания вследствие на изборните резултати на предстоящия в неделя конгрес?
- На предстоящия конгрес е нормално да се очакват някои промени. Ще има промени в устава, ще има промени в ръководството. Но няма да има нищо земетръсно и вулканично, поне по моя преценка. Нещата ще се развият в рамките на едни нормални промени.
- От какво ще бъдат обусловени промените в ръководството?
- Нормално е, след като една партия вече доста време функционира по един и същи начин, да има известно изхабяване на част от хората в ръководството, недоказали докрай качества, които други, с по-добър потенциал биха могли да доразвият. Това са нормални процеси, както е нормално да има по-големи или по-малки промени в един кабинет към средата на управлението. Иначе не би имало смисъл от такъв конгрес, ако на него не се случи нищо.
- Ето как сам направихте прехода към друга важна тема, която вълнува медиите напоследък - промените в кабинета. Знаете ли нещо повече за причините, поради които министър Петканов подаде оставка?
- Той е споделял, че чувства натрупана умора, известни са и някои здравословни проблеми, които имаше неотдавна. Силно се надявам да се окажат временни и бързо да се възстанови. Мога само да му пожелая да е здрав.
- Кога ще стане известно името на заместника му?
- Следващата седмица.
- НДСВ готви ли заместници и на други свои министри?
- Нямам точен отговор. Тези въпроси се решават на най-висшето равнище на управление на държавата - от лидерския съвет на коалицията. Затова не се наемам да правя прогнози.
- Да се върнем към конгреса. Очаквате ли смени в ръководството заради слабите изборни резултати на НДСВ в градове като Бургас и Стара Загора, където партията има традиционно силно присъствие?
- Вярно е, че има някои знакови региони с доста незадоволително представяне на НДСВ. Бургас и Стара Загора са сред тях. Може би това се дължи на недостатъчна мобилизация или дори на обективни фактори, но независимо от това беше нормално да се очаква повече.
- Как ще коментирате факта, че вашият евродепутат е най-скъпият сред българските избраници за Европарламента?
- Зависи какъв смисъл влагате в думата "скъп". Ако под скъп имате предвид, че е избран с най-много гласове, това действително е така. Няма друг с толкова висок изборен резултат. Ако говорим за скъп като средства, аз изобщо не се наемам да го коментирам, защото дори нямам представа колко е струвала кампанията на НДСВ. Но трябва да признаем, че това беше една много добра кампания, европейска и интелигентна, без никакви компромати и удари под кръста, без нападки срещу политическите противници, както подобава на партия с европейско лице. Неслучайно тъкмо това беше нашият девиз. За съжаление от тази гледна точка като че ли сме предварили времето си, защото подобно поведение още не се цени в достатъчна степен. В днешно време като че ли по-важно е човек да е по-агресивен, по-брутален, по-безкомпромисен, да води битка с компромати и нечестни средства. Това сякаш дава по-добри резултати. Но независимо от това ние никога няма да сменим начина, по който водим политическата си битка. Важно е да си запазим физиономията. Убеден съм, че след време това ще бъде оценено.
- Много преди евроизборите партията ви декларира, че главен приоритет ще бъде местният вот наесен. След този резултат ще преосмислите си стратегията си за кметските избори и какви нови законодателни правила възнамерявате да създадете?
- Общата ни политика няма да се промени. Може би трябва една по-голяма мобилизация, която съм убеден, че ще осъществим. Що се отнася до правилата - категорично ще отстояваме принципната позиция за уседналост, която изисква промяна в Закона за местните избори. Това ще е основното, защото едва ли ще има време за по-радикална промяна на правилата.
- Тоест за предстоящите избори едва ли ще смогнете да реализирате идеята си за задължителното гласуване?
- Да, но това ще стане в една по-далечна перспектива, тъй като е необходима промяна в конституцията, а тя ще отнеме време.
- Ще настоявате ли да се въведе това задължение за следващите парламентарни избори?
- Да, категорично. Защото това е от национално значение, а не от значение на една или друга политическа сила.
- С какви аргументи ще защитавате тази кауза?
- Аргументите са много. За съжаление практиката у нас показва, че сега до урните отиват хора от ниските слоеве на населението, които лесно могат да бъдат стимулирани с незаконни средства. Този процес води до изкривяване на демокрацията. Ако всички избиратели упражнят правото си на глас, това ще даде по-ясна представа за предпочитанията на хората към политическите партии. Иначе се оказва, че само малка част от избирателите си казват думата, и то не тази, която трябва.
- На местните избори ще търсите ли сътрудничество с други набиращи скорост политически формирования, като ГЕРБ например?
- На местните избори ще търсим сътрудничество с всички парламентарни и извънпарламентарни политически сили. Имаме известни резерви единствено по отношение на "Атака" заради радикалните й позиции по много въпроси, макар че напоследък смекчи тона. Тъй като тези избори имат най-ярко изразен мажоритарен характер, е нормално да търсим взаимодействие зад местни кандидатури както с десни формации като СДС и ДСБ, така и с БСП, включително и с ГЕРБ.
- В по-дългосрочен план съзирате ли нови трусове пред управлението, които могат да доведат до предсрочни парламентарни избори?
- В момента сме в един подобен трус с този скандал във властта. Трябва да се намери разрешение на кризата, тъй като се натрупа огромно напрежение и има нужда от изпускане на парата. Това вече е въпрос, който тежи най-много върху управлението на БСП и нейния лидер. Надявам се, че Сергей Станишев има достатъчно потенциал, за да намери точното решение на този въпрос. Смятам, че няма да се стигне до някакви фатални сътресения във властта и коалицията ще съумее да изкара своя мандат, ако, разбира се, не се допуснат някакви груби грешки в управлението. Надявам се да няма такива.
- Вие имате ли своето обяснение за тази "груба грешка", която сега кара политиците да мъдрят трудни решения?
- Не разполагам с достатъчно фактология, а още по-малко с доказателства и ми е трудно да си изграждам версии, на които сам да си вярвам. Аз не обичам да правя прибързани заключения. Много хора са склонни въз основа на малкото факти, с които разполагат, да правят генерални изводи. Аз винаги имам резерви. Затова в никакъв случай не мога да се ангажирам с категорична версия.
Прочу се с обещанията си (като че ще си подаде оставката ако не успее да предотврати гласуването с чужди карти и тотално се провали), а после ревеше, че го изпъдили от председателското място на НС, ама той не бил виновен, че не си ги удържал.
Един от хората, които поставиха личния си рахат над правдата и коректността.
Давайте г-н Герджиков! Копнея за деня в който ще въведете задължително гласуване. Той народа е наистина една крава и пред каквото я вършеж на яслата това ще зоба. Така и на избори, даже със сопа подкарайте народа, като с морков, (пардон с лотария) не ще. Ся бой му се пада, дорде си смени чипа, нали.
Редактирано от - Николай Скаличански на 30/5/2007 г/ 20:50:24