:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,527
Активни 823
Страници 457
За един ден 1,302,066

Властта на монополите

Само на хартия държавата дава някакви права на потребителите, а на практика узаконява контрола върху отделния гражданин, а и върху цялото общество, на няколко мастодонта
Снимка: Юлиян Савчев
Стотици хора смениха опашките пред касите на "Топлофикация" с тези пред Федерацията на потребители в желанието си да съдят монопола за надписани сметки. Въпреки всички разкрития, разследвания, изчисления обаче и досега всички усилия в тази посока са напразни
Държавата не е на един човек. Тя дори все още не е и на олигарсите. Още по-малко е на законно установените институции. В никакъв случай не е и на народа, колкото и драматични послания да има в конституцията и законите в противоположната посока. Политическите партии също не държат нещата в ръцете си.

Защото просто



всичко в държавата е на монополите



На тези, които ни правят луди всеки ден - със сметки, нововъведения, увеличаване на цените, спиране на услуги и куп своеволия и претенции. Същите, които карат възрастни хора да припадат по опашките, на които си висят, защото искат да си платят. Слагат по входовете обявления-закани, че ако не си в еди-кой си час вкъщи, за да ти отчетат нещо, ще ти се случат страшни случки. Без значение, че става дума за време, в което човек обикновено е на работа. Същите онези монополи, които обясняват, че не могат да работят срещу физическите закони и се опитват да въведат някакви нови технологии, познати от половин век в нормалния свят. И си позволяват дори да не изпращат сметки на клиентите си, взимат някакви странни такси - само защото съществуват.

И след като държавата очевидно ги е оставила да си "разиграват коня", тяхната власт непрестанно расте.



Последните месеци определено бележат пик



в тази посока

А всичко тръгна от едно решение на Конституционния съд от март т.г., с което не само бе узаконен монополът на топлофикационните дружества, но и направо бяха подменени правни принципи. А отгоре на всичко в този акт част от висшите съдии изложиха и мотиви, които определено могат да ползват и всички останали монополи.

Става дума за делото, по което националният омбудсман атакува разпоредбата на чл. 154, ал. 1 от Закона за енергетиката, която, най-общо казано, дава възможност на топлофикационните монополи само на базата на извлечение от сметката за парно да си извадят изпълнителен лист срещу съответния потребител-длъжник. Без да минава през съд, както би минал, например същият този потребител, ако има претенция към монопола. Омбудсманът твърдеше, че атакуваната норма е противоконституционна, защото не създава еднакви правни условия за стопанска дейност при извършване на топлоснабдителни услуги от топлофикационни дружества, не гарантира реална равнопоставеност на страните по сделката за осигуряване на тази услуга и лишава потребителя от възможност да защити ефикасно правата си, като прехвърля върху него тежестта на доказване при оспорване на претендираните от тези дружества вземания. Звучи логично и убедително. Както и другият аргумент - че подходът на чл. 154, ал. 1 от ЗЕ нарушава равнопоставеността на страните по договора за топлоснабдяване, която изисква



еднакви възможности за защита на права



и интереси в рамките на един съдебен процес. И още - че нормата създава за топлопреносните предприятия привилегировано положение при снабдяване с изпълнителен лист по извлечение от сметка, което води до нарушаване на принципите на свободния пазар и създава предпоставки за злоупотреба при отчитане на ползваната топлоенергия от дружествата - естествени монополисти. Всъщност омбудсманът само опубличи нещо несправедливо и отдавна известно. Дори по делото бяха приложени съдебни решения, установяващи недължимост на суми, начислени от топлопреносните предприятия. Или иначе казано - сметки, с които топлофикация може да си събере без съд парите, а пък те се оказват недължими. Затова е естествено



монополите да си минават по съдебния ред,



както всеки един от нас

Но не стана. КС се разцепи на две. Шестима съдии казаха, че текстът е противозаконен, 5-има обаче бяха на противоположното мнение. За да падне разпоредбата пък, трябваха 7 гласа.

Така след процедурни и юридически карамболи остана възможността за принудително събиране без съд и само на база на сметките, издавани от топлофикационните дружества.

Привилегия, давана само на "държавните социалистически организации".

Няма спор, че трябва час по-скоро тази разпоредба да се атакува отново пред КС, който по закон не е обвързан от практиката си и може да разгледа един случай два пъти.

Един от аргументите е лишаването от право на съдебна защита, или противоправната промяна на тежестта на доказване. Освен това е очевидно, че никой не може да обясни как се изчисляват и създават сметките. Така например измерването на топлинната енергия става с технически разнородни измерители и по сложна и трудно разбираема методика. И това дори е записано в мотивите на решението на КС. Как примерно при тази ситуация клиент може да докаже пред съдебен изпълнител или пък пред съд, че не дължи каквото му начислят?

Очевидно и по необясними причини



държавата прикрива драстични абсурди -



законови, счетоводни, икономически, математически, логически, родени от монополите. Всички институции гледат безучастно.

А например никой не може да каже защо в един район на София сметките да са едни, а в друг - други. Без значение е, че едната централа се захранва с газ, а друга - с мазут. Има само една икономическа логика - и тя е, че за една услуга и за едно качество трябва да се плаща една цена. Абсурд е, че никой не може да направи нищо срещу минаващите през апартамента му тръби на топлофикации, срещу радиаторите. Дори и да се откаже от услугата. И като не може, винаги се намира как да му се прибере някой лев. И всичко това чрез няколко законови текста и врътки.

Абсурдно е и, че на много места през зимата се доставя некачествено топлина и радиаторите са често направо студени. Обикновено обясненията са, че много от хората се били отказали от услугата и затова трябва повече мощност, за да се поддържа съответното ниво на топлинна енергия, но това водело до загуби на дружествата. А принципът е всеки плаща за услуга и за качество. Ако не може да се достави в нужния обем, то тогава фирмите трябва да плащат обезщетение. И то без съд - както те си събират парите.

Абсурдно си беше и



въвеждането на топлинните счетоводители



С тях "Топлофикация" си намери извинение срещу хорското недоволство, клиентите извадиха по няколкостотин лева за вентили, за измервателни прибори и за годишно обслужване. Насреща дойдоха още по-високи сметки. И още пари за годишно отчитане.

Несправедливо е и да няма лихва върху сумата, която трябва да се връща след изравняването. Ако някой абонат забави сметка - следва наказателна лихва. Ако изравнителната сметка е готова пет месеца след края на сезона - няма.

Всички тези абсурди стават още по-натрапчиви, когато бе обявено от Федерацията на потребителите в България, че 110 млн. лв. са надвзети от столичани за топлоенергия. При това става дума за суми, за които се твърди, че са взети в повече само в периода 2002 - 2006 г., само от столичната "Топлофикация" с въвеждането на дяловото разпределение.

Всъщност голяма част от горните безумия



са валидни и за тока, и за водата, и за телефона



И там ценообразуването, отчитането и санкциите са доста странни. Не е възможно например при едно и също потребление на ток - един и същ телевизор, един и същ хладилник, една пералня, една печка, сметките за ток да са един път 15 лв., на следващия месец - 50, на третия - 27, на четвъртия - 40. Да не говорим за това, което си позволиха "новите" монополи - приватизираните електроразпределителни дружества. На едни места започнаха да подават ток или с пъти по-малко напрежение, или пък с толкова пъти по-високо. И започнаха да гърмят телевизори и перални, да гасне токът. На други места пък хората не получават сметки. Защото въпросните дружества не могли да направят пликове, за да скриват сочени в тях лични данни. И хората започнаха да не спят ден и нощ, за да не пропуснат някоя сметка и да останат на тъмно. Обяснението - да си гледали старите бележки или да ровели в интернет?!



Сходно е и положението с водата



И с отчитането й, и със задължението за своя сметка потребителите да си тестват водомерите, ако били минали 10 години от производството им.

Телефонният монопол, който също бе приватизиран, пък си слага някакви такси - и то по над 10 лв, за това, че човек има телефон. Вместо да е обратното - да се плаща на хората такса, че ползват точно тази услуга.

Дори в горецитираното решение на КС част от съдиите написаха, че топлофикациите не били единствените привилегировани монополисти, които могат да се снабдяват с изпълнителен лист без съдебен процес. Такива са и електро- и газопреносните предприятия, и ВиК. Това обаче може единствено да е аргумент за премахване на привилегиите за всичките.

В цялата работа най-опасното е, че като че ли



антимонополното право и неговите принципи



в България не действат. Вместо Комисията за защита на конкуренцията да си гледа истинската работа, бе й вменено да бъде инстанция за обжалване на обществени поръчки. Фактически не действа и Законът за защита на потребителите. Да сте чули за едно спечелено дело? Още по-малко пък за колективен граждански иск.

Да не говорим колко кухи се оказаха разпоредбите на чл. 19 от конституцията, според които: "Икономиката на Република България се основава на свободната стопанска инициатива" и, че "законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя".

Защото монополите в България придобиха вредните навици



да гледат на абонатите си като на крепостни



Да рекетират и контролират институции, хора, а и цялата държава.

На това час по-скоро трябва да се сложи край. Иначе си имаме държава на монополите. В която те определят правилата, качват и свалят цени и правителства, пишат закони и конституционни решения, определят живота на хората, контролират политическия живот с отчисления и нерегламентирани плащания.
Снимка Архив Сега Снимка Архив Сега
И 10 каси не стигат на хората, за да си платят нормално и без да чакат, сметките за ток. Отгоре на всичко в едни части на България монополистите унищожиха телевизори, перални и какво ли още не с доставянето на некачествена услуга, а в други започнаха да отказват да пращат бележки за дължимата сума, защото трябвало месеци, за да си напечатат пликовете
14
2963
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
05 Юни 2007 22:22
Мдаааааа ......
05 Юни 2007 23:58
Монополите са платили за ползването на робите на техния господар - Държавния Апарат на Република България. От там нататък какво ще правят с тях - не е работа на робите.
06 Юни 2007 00:31
Да-а, лошо...
И ще става по-лошо...
Или национализация, или в условията за концесии се записват твърди цени за няколко години и който иска...
06 Юни 2007 07:15
Автора е посочил точно - "държавата е на монополите". А монополие чии са?!
06 Юни 2007 08:52
на чужди търговски марки с наш капитал
06 Юни 2007 09:32
"Властта на монополите" - грешка.
Правилното заглавие е МОНОПОЛИТЕ НА ВЛАСТТА

Още по-голяма грешка е това че се плаща по неясни критерии и в очевиден ущърб на плащащите. Я да се спре да се плаща и да ни осъдят всички - току виж в Гинес се появил нов раздел: ДЪРЖАВА ОСЪДИЛА ГРАЖДАНИТЕ СИ В ИНТЕРЕС НА МОНОПОЛИТЕ СИ!

Абсурдите ще продължават - в крайна сметка ние сме тези които определят кой да ни прави Законите и след като сме пратили тези боклуци в Парламента значи сме им дали всички правомощия да ни доят както си искат! Такава е истината!
06 Юни 2007 10:06
Не ние сме пратили боклуците в парламента - за това си има партии. Пълномощия да ни доят не сме им давали - давали сме им пълномощия да изпълняват предизборните си програми - което не правят и няма механизъм да ги разкараме. Това е истината ... тъжната
06 Юни 2007 10:26
Ами че кой повЕрва на глупостите в преизборните програми (хем беше ясно че са неизпълними), кой гласува за тях - да не би марсианците - ние ги пратрихме в Парламента и им дадохме мандат (пълномощия) да ни управляват. Точно тия партии никога и при никакви обстоятелства не са правили нищо по-различно от пълнене на партийни каси, обслужване на фирмените си обрачи и реституиране на имоти (къде с право къде без); точно след тия трябваше да се въвеждат драконови икономически мерки, валутен борд и възстановяване на източения Държавния резерв; точно тия фалираха 15 банки, обраха и обезцениха парите на хората; точно тия създадоха и подържат мафиотските структури - с единствената цел да затвърдят политическата власт в икономическа и точно тия поставят интересите на чужди Държави пред интересите на България. Но на следващите избори пак ще обещаят светло бъдеще, разцвет и щастия и пак ще им бъдат дадени пълномощия - дано българинът поне мъничко се е вразумил и не им позволи да ни "управляват" пак при никаква форма на коалиране.
06 Юни 2007 13:16
Всичко е вярно, за автора. Но какво от това? Тия монополи са хранилка за глутниците алчни политици на общинско и държавно ниво и докато има как и какво да се скубе от народа край на монополите няма да има.
06 Юни 2007 13:36
Когато отидем всички на площада да скачаме против повишаването на цени, а не за политически мекерета, тогава едва ще можем да говорим за зачатък на гражданство в България. Сега само поотделно се спотайваме, псуваме по форуми и на маса, не плащаме, уж протестираме, и все другите виновни, а ние големи бунтари...Аз стачка против цени не си спомням. 17 години се дърляхме за политика и кво? - всички управляващи се оказаха мекерета и крадци, а ние обедняхме като полски мишки!?
06 Юни 2007 14:28
браво на автора , но и неговия глас сигурно ще си остане като гласа народен - "vox populi, vox в пустиня"

06 Юни 2007 14:31
оказа се че живеем в държава където хората които доставят обикновена комунална услуга са по-могъщи и имат повече законодателна, изпълнителна и съдебна власт от полиция, прокуратура, съд, парламент и правителство взети заедно

06 Юни 2007 14:43
а тъжната истина е че монополите са механизми за осребряване на властта. понеже и без това данъците и осигуровките са безумно високи, за да оскубят допълнително от данъкоплатеца управниците приватизираха монополите (така че да имат право да се борят за печалба, а не да предоставят "обществено благо" на нулева печалба), но бяха приватизирани наистина, а бяха подарени с нагласени процедури на "свои" за властта хора и станаха сериозен източник за черни доходи за партийните каси. мошингиите в тези фирми са скрити зад "търговката тайна", а когато стане дума за приватизационните им дговори се оказва че те не изпълняват нито едно от задълженията, но гласовито настояват за нови и нови привилегии.
така може да си обясним как всички монополисти хем са "частни фирми", хем в борбата си за свръхпечалби са подкрепяни най-енергично и от трите официални власти - съд, парламент и правителство.
особено нелеп е цирка как всеки месец монополите искат увеличение а комисията на шушулов героично всеки месец им дава правото само на "минимално" увеличени. само че няколко такива "минимални" увеличения и се получава сумарно едно доста тлъсто увеличение за годината, неоправдано нито от нараснали доходи, нито от нараснали разходи, нито от подобрена услуга, а само от факта че тая държава е разграден двор в който беззаконието е озаконено

06 Юни 2007 16:37
Монополи има навсякъде по света. Такава е логиката на капиталистическата икономика. Човек за човека е вълк. Разликата е само в процента на тяхната наглост. Нали вече сме една глобална капиталистическа система. Но при нас работата е хептен извратена, защото крадливите ни политици създадоха такава ненормална обстановка. Ами замислете се - ние 17 години им давахме шанса да ни лъжат, обират и крадат най-нагло. БСП беше най-социалната партия - дрън, дрън! Там са най-богатите! Пуснаха кокъл и на СДС - ама ония бяха толкова лакоми, че се изядаха сами! Дойде Кобурга (докаран познайте от кого?) - и неговата партия ни опъна на свой ред. Сега е ред мутрите да влязат във властта, та да видим още по-дебел чеп!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД