:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,980
Активни 833
Страници 910
За един ден 1,302,066
Драми

Парадокси - хем има излишък, хем има недостиг на чиновници

Администрацията продължава да е тромава и некомпетентна. Затова и парите от ЕС ще си останат само блян
Миналата година чиновниците бяха ударно обучавани. Дали това обаче подобри работата им?
Една от най-големите илюзии, свързана с ЕС, е, че в България ще влязат милиони от еврофондовете. Илюзия е не защото ЕС не дава пари. Напротив - за периода 2007-2013 г. можем да получим над 11 млрд. евро. Илюзия е, защото вече сме юни, а няма нито една готова оперативна програма за усвояване на пари. Администрацията пък продължава да не е реформирана, оптимизирана и подготвена ефективно да пише успешни проекти и да ги защитава пред Брюксел. Всички приказки за укрепване на административния капацитет заради еврочленството засега се изразяват главно в раздуване на щатове. Този извод може да се подкрепи с достатъчно факти от проекта на доклад за състоянието на администрацията за 2006 г.

Въпреки прословутите съкращения българската администрация остава все още раздута и тромава.



През 2006 г. щатът й е бил 87 116 бройки.



В доклада се отбелязва намаляване спрямо миналата година с 3119 щата, но в същото време в повече от половината административни структури е имало увеличение на щатовете - в 237. Повече служители са назначени в 26 структури на централната администрация и в 211 териториални. Основно съкращенията са ставали в изпълнителните агенции (с 3507 по-малко), но и там има малък фокус. Част от тях като изпълнителна агенция "Пътища" бяха преобразувани във фондове, по отношение на които не се прилага законът за администрацията.

Има още нещо любопитно - през миналата година е имало 5655 незаети щата. По-голямата част от тях не са били попълнени за повече от шест месеца - 2399. Колкото и да е парадоксално, от министерството на държавната администрация отчитат, че броят на щатовете "без човек" през 2006-а е нараснал в сравнение с 2005 г. Каква е причината за това - липса на подходящи кандидати или умишлено се държат така - обяснение няма. Не е тайна, че в много администрации се пазят незаети щатове, за да могат



заплатите за тях да се преразпределят между останалите



и така на практика да се завиши заплащането извън нормативно определените суми. 391 администрации признават, че през миналата година са давали пари за допълнително материално стимулиране на служителите си от икономии от фонд "Работна заплата". В какъв размер е било това стимулиране за отделните администрации можем само да гадаем, защото вече няколко години тези данни са дълбока тайна. В някои ведомства допълнителното стимулиране е 2-3 пъти по-високо от заплата.

1633 незаети щата са държали министерствата, 934 - изпълнителните агенции и 1735 - структурите на териториалните администрации. В Агенцията за социално подпомагане например през 2005 г. е имало 92 свободни работни места, а през миналата година - 266. В Агенцията по заетостта незаетите бройки от 106 са нараснали на 179, в министерството на бедствията - от 195 на 205, а в агенция "Митници" - от 105 на 271.

Дежурното обяснение, че



заплатите са ниски и затова никой не иска да става чиновник,



не е много издържано. Специално за еврозвената правителството даде възможност активните служители, които имат реален принос за усвояване на пари от ЕС, да получават добри финансови стимули. Проблемът е, че при липсата на яснота кой какво работи в администрацията няма гаранции, че точно заслужилите получават "награди" за работата си.

Не е ясно по силата на каква логика една от най-високите средни заплати например е в Центъра за образователна интеграция на деца и учениците от етническите малцинства. По статистика тя е 973.35 лв. и е в класацията след "Авиоотряд 28" и Комисията за финансов надзор. В същото време министерството на Николай Василев отчита, че точно този център е в списъка с администрации, които нямат поставени нито дългосрочни, нито средносрочни цели. В доклада пише, че без поставени цели работят и общинските администрации в Дупница и Чепеларе. Друг е въпросът, че и тези, които имат поставени цели, не успяват да ги изпълнят. Не е ясно и друго - защо в този център средната заплата по трудов договор е четири пъти по-висока от заплатата в регионалната инспекция по околна среда и водите в Бургас (201 лв.). Какъв контрол можем да очакваме ние и ЕС от инспекторите, оставени с 21 лв. над минималната заплата за страната?

Като основна причина за провала при изпълнението на средносрочните цели на администрациите се сочи



неосигуряването с финансови средства



А точно тези са най-важните цели - оптимизиране на дейността и разходите за нея, засилване на контролните функции и подобряване на гъвкавостта при взимане на решения. Министерството на финансите си има железен аргумент - няма смисъл да се наливат средства в нереформирани системи. Само че кой трябва да я реформира тази система и как? Фактът, че Сергей Станишев създаде специално министерство на държавната администрация и административната реформа, не променя усещането, че за тези две години реална реформа няма, защото тя се блокира в правителството. Николай Василев многократно се е оплаквал, че идеите му срещат сериозна съпротива от останалите министри, а премиерът пази резервирано мълчание. Министърът например лансира идеята за административен борд, но тя беше отхвърлена и през тази година броят на чиновниците продължи да расте след всяко правителствено заседание. Факт е обаче, че дори бордът нямаше да реши основния въпрос - за качеството на администрацията.

Василев лансира и друга своя идея - за



мащабно и ударно обучение на чиновниците



Само половината от реално заетите в администрацията владеят чужд език, като 22.4% от чиновниците се справят само с руския. Едва една пета през миналата година са говорили английски, а италианският и испанският все още са екзотични езици. Интересното е, че цифрата на преминалите обучение през миналата година - 141 400 души, е рекордна. Това означава, че почти всеки чиновник е минал два пъти обучение. Но дали това го е направило по-компетентен и ефективен в работата му - не е ясно. Все още гражданите не могат да дават оценка за работата на чиновниците и от нея да зависи възнаграждението им. А за тези, които нямат досег с граждани - оценката трябва да се прави не само от прекия ръководител, но и от икономическия резултат. Това е в основата на т.нар. мениджърски подход в управлението на администрацията. За него засега у нас се говори в бъдеще време. И тъй като очевидно няма нито желание, нито пари, нито подготвени кадри той да се приложи, мечтата за модерна и ефективна администрация ще си остане само мечта.
 Николай Василев избра знак за администрацията, който е сочеща напред стрелка, и получи подкрепата на предшествениците си Марио Тагарински и Димитър Калчев, но чиновниците продължиха да си живеят по старому.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Правителството проведе серия от семинари за това как да се усвоят пари от еврофондовете, но най-неподготвени за това си остават държавните чиновници.
 Милиардите евро от ЕС може би ще си останат само блян.
14
2736
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
05 Юни 2007 21:35
Явно трябва разместване. От университетите излизат много млади хора с езици и компютърна грамотност, които ако не намерят свястна работа, просто се изнизват в чужбина. Но ще е малко трудно да бъдат уволнени някои неспособни, но удобни кадри
05 Юни 2007 23:05
Администрацията е ужасна .
Зад гишето са хора които ти създават проблеми а не ги решават.
Не могат да работят с програми, не могат да работят и с хора .
Да се връщат работилите на запад и да поемат нещата.
30 минути са им необходими да въведат един документ.
Ако наемат операторките пенсионерки на изчислителни машини ще свършат по-добра работа та дори и документа да е написан на китайски.

06 Юни 2007 00:46
Абе я ми кажете нещо, с което да не се е захванал Лъжльото (известен още като Малкия Мук) и да не го е о..рал?
06 Юни 2007 08:40
Кат се знае държавата кви луди пари дава за обучения, догодина ще бъдат още повече. И на кво ги обучават?...абе нема значение. Пък това за езика си е пълна глупост. Малкия мук и с 20% знаещи американски език треба да се упрай...
06 Юни 2007 09:22
Неумението да се усвояват фондовете е престъпление срещу народа.
ТОва само по себе си е основание за незабавни избори.
КАкво по-голямо доказателство за некомпетентност от това продължаващо престъпление?
06 Юни 2007 11:00
Анализите са хубаво нещо, но само тогава, когато от тях се извличат правилните изводи и се вземат съответните мерки.Това явно не е приоритет в работата по кадровото осигуряване на държавната администрация.Дали тези от които зависи решаването, не са за там където са в момента??Но, докато едни и същи хора се въртят на ротационен принцип по върховете резултатът ще е само наличие на анализи без покритие.
Че, какво по-важно в момента има след пресъединяването ни към ЕС, от това да се усвояват парите??Или за някои и това е трудна задача.Изходът е повече от очеваден - даване път на този , който ще се справи.Иначе до второ пришествие ще буксуваме на едно място.
06 Юни 2007 11:32
никакъв парадокс няма - има излишък от некадърни, корумпирани и мързеливи чиновници и недостиг на способни и работливи такива.
стъпка номер едно към решаване на проблема е морков - по-високи заплати, защото в момента администрацията по никакъв начин не може да привлече хора които на частна работа с уменията си ще вземат в пъти повече. стъпка номер две е тояга - почистване от паразити и мъртва тежест.
само че май държават ще загине преди да се отърве от раковото образувание на пост-соц бюрокрацията


Редактирано от - Pavlik Morozov на 06/6/2007 г/ 11:33:14

06 Юни 2007 12:05
Май не е само в езиковата и друга специфична грамотност на администрацията проблема.
А в липсата на принуда, стимули и желание за ефективна работа.
Защото подготвени хора да пишат проекти имаме доволно.
Ако искаш да свършиш една работа - търсиш хора които могат да я свършат.
А не да търсиш високоспециализирани знания от редови служители...
Те ако са експерти - няма да са бюрократи.
А ако не са добри бюрократи - значи не са добри служители...

Решението е - да се канят външни експерти - на договорна основа.
А не да се обучава бюрократа на творческо мислене,
защото няма смисъл - не е необходимо.
А ако успешно се обучи става свръхквалифициаран и - отлита.
Администрацията е място, където се "служи", а не - за получаване на образование.

Редактирано от - дъртреалист на 06/6/2007 г/ 12:43:24

06 Юни 2007 12:37
Противно на това, което твърди авторката, проблемът е точно ниските заплати в държавната администрация. В старите страни-членки на ЕС заплатите на държавните служители са по-големи отколкото в частния сектор и там да бъдеш държавен служител е престижно и добре платено занимание, за което винаги много и квалифицирани кандидати, завършили престижни университети. В Германия например държ. служители почват кариера с 3 000 евро основна заплата.

В България заплатите на държ. служители са два че и три пъти по-ниски отколкото в частния сектор. Ако един току-що дипломирал се млад образован българин иска да започне работа в администрацията, ще трябва да се съгласи да работи като за начало за не повече от 300-350 лв чисто. Ако той наистина е добре образован, би могъл без проблем да си намери работа в частния сектор за не по-малко от 500-600 лв стартова заплата, като след около година вече ще взима по 700-800 лв. От какъв зор му е да става държавен служител?? И после се чуди авторката, що чиновниците не знаели английски... Откъде да знаят, като са по на 50 и нагоре, а тези които знаят, въобще и не искат да чуят за държ. администрация, а ако пък случайно са попаднали там, само се ослушват за някой по-добър вариант и напускат рано или късно.

Това дето го е написала авторката за структурите, занимаващи се еврофондовете, е само отчасти вярно. На практика в повечето случаи тези звена са само едни пощенски кутии, които реално не вършат кой знае какво. А че взимат двойно по-големи заплати, това е вярно. Но какъв процент са тези звена от общия брой хора, работещи в администрацията? Нищожен.
За да бъде работеща нашата администрация, в нея трябва да работят способни хора. Такива за 300-400 лв на месец няма да се навият да работят. Веднага ще каже някой, ама няма пари за по-големи заплати. Аз ще кажа - има - като се съкратят 40 % от сегашните чиновници, от които просто няма нужда. Те са чисто и просто излишни.

Държава, в която един шофьор взима повече от един лекар или учител, а един бензинджия или таксиджия печели повече от един държавен служител, не е никаква държава и в нея не може да се очаква да има никакво развитие. Това е положението. И има само един изход - аерогара София.
06 Юни 2007 12:51
kolione и аерогара София не е изход.Старата Европа предлага по-високо заплащане в сравнение с нашето, но там истандарта на живот е по-висок.И ако работиш неквалифициран труд, а имаш способности за квалифициран емиграцията си е чиста загуба на време.Единственото предимство е, че ползваш благата на вече изградени държави с традиции и ред, които в нашата мила държава липсват.
06 Юни 2007 15:25
а ти правиш ли разлика какво е държавен служител и чиновник от администрацията. Щото едното е доста добре заплатено и с мноооого привилегии и облаги докато другото няма общо с първото
06 Юни 2007 15:39
Който не се сблъсквал с нашите чиновници той не знае каква некомпетентна , мързелива и корумпирана пасмина са.
06 Юни 2007 15:50
Държавният служител е назначен по Закона за държавния служител, заплатите им наистина са по-високи от тези на чиновнниците ( т.е. от на тези, които са назначени по Кодекса на труда) , не им удържат данъци, освен ДОД, плащат им един път в годината пари за дрехи, отпуската им е по-голяяма, мисля че беше 30 дена ( по КТ е 20 ) и за да бъде уволнен един държавен служител трябва да се събере дисциплинарна комисия ( от колеги !! ) която да реши дали да бъде освободен или не.
06 Юни 2007 16:20
Има още една страна на проблема, която ми се струва, че е по-съществената.
Нашата държавна и общинска администрация още си остава структурирана, така че да обслужва централизирана държава (както по тоталитарно време).Навсякъде структурите в държавната и местна власт са "клонови". Запазен е иерархичния подход - за едно чисто оперативно решение трябва да се иска разрешение най-отгоре! За това е тромава администрацията ни. Единствения правилен изход е в децентрализацията - административно-структурна и финансова. Но защо не се прави това. Прост отговор - защото политическата върхушка определя ръководитнелите от администрацията, а чрез тях се наливат пари в партийните централи. Обръчи от фирми, уреждане на роднини, приятели, лйбимци, любовници и бегли познати - които ще свършат някаква работа (разбирай -ще вземат парите!) и ще бъдат "благодарни в кеш" по-нагоре!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД