:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,568
Активни 822
Страници 498
За един ден 1,302,066
Битки

Европолитически борби в българския интернет

Във виртуалното партийно пространство има раздвижване, но качеството все още куца
Снимка: "Сега"
Антония Първанова не получи радостни новини в изборната нощ и не пи шампанско, но пък за сметка на това проведе образцова предизборна кампания в интернет.
Повечето сайтове на участващи в евроизборите политически сили изглеждаха технологично разточителни - и същевременно граждански безполезни. Може би наистина е много "шик" в сайта на най-симпатичната ти политическа сила да намериш и официалния видеоклип, и аудиофайл с изказване на кандидат пред избиратели, и графични файлове с цветните листовки на твоята предизборна кампания - но когато това е същият клип, който вече ти е показван нееднократно по телевизията, и когато ти предлагат да си изтеглиш и да си принтираш същите листовки, които вече няколко дни подред всяка сутрин вадиш от пощенската си кутия, едва ли ще предпочетеш да се възползваш именно от тази възможност.

В същото време както цялостното развитие на съвременните технологии, така и тяхното проникване конкретно в България към началото на последната предизборна кампания вече беше достигнало ниво, което напълно позволяваше да се премине към следващия етап - обогатяване на интернет кампанията със съдържание, създадено от самите потребители на интернет (които и в България, както това е и по света, са сравнително политически по-активни от останалата част от населението).

Все по-голямото разпространение на блоговете вече увлече и част от политиците.

Броят на българските политици - ако броим не само "действащите", но и някои бивши - които имат собствен уебсайт (или блог), постоянно нараства и към момента вече надвишава числото 50. Формално погледнато, разпределението по политическите сили изненадващо дава водачество на ДПС (общо 19 лични сайта политици), но това се дължи на факта, че типично в стила на тази политическа сила почти всички еврокандидати от листата като под строй си бяха направили еднотипни лични блогове в безплатния сайт blog.bg с по една снимка, сложена до името - и нито ред написан от тях самите за целия период на кампанията (изключение прави само 10-ият в листата Пенчо Загорски, който се отчете с три кратки текста - но неговият блог беше създаден още преди кампанията). Разочароващо е, че дори двамата професори и доцентът в листата на ДПС не си бяха направили труда да вкарат някакво текстово съдържание в своите блогове. Реално съществуващ и често обновяван собствен уебсайт имаха само бургаската депутатка от ДПС и 14-ата в листата Фатме Илияз (iliaz-dps.org), който обаче не допринасяше за кампанията, тъй като отразяваше главно щедрата благотворителна дейност на депутатката в нейния избирателен район и официалните й прояви в НС. (Фатме Илияз получи втори резултат в листата на ДПС по преференциален вот - над 8000 гласа срещу 10 800 на водачката в листата Филиз Хюсменова.) Неджми Али (nedzhmiali.eu) и Четин Казак (tchetinkazak.eu) също създадоха свои уебсайтове, но те бяха твърде слабо посещавани и отразяваха единствено дейността им като временни евродепутати.

На следващите две места по масовост на личностното присъствие в интернет са политиците от СДС (9) и НДСВ (7).

В СДС собствени сайтове имаха еврокандидатите Петър Стоянов (petarstoyanov.com), Любов Панайотова (lpanayotova.com), Мартин Димитров (martindimitrov.com), Петър Славов (pslavov.blog.bg), Ивайло Ръхов (sds-bansko.com/ivoruhov/), Евгени Кънев (evgenikanev.com), Валери Белчев (beltchev.net), ветеранът Лъчезар Тошев (който някак си си беше осигурил поддържането не на един, а на цели три свои отделни лични блога - toshev.blogspot.com, luchezar-toshev.blogspot.com, l-toshev.blogspot.com - всеки от тях с различно предназначение), а също и Димитър Аврамов - председател на Изборния щаб на СДС (avramov.com/blog). В СДС определено най-четен и въздействащ (върху аудиторията си) беше блогът на Мартин Димитров, който освен кандидат беше и действащ евродепутат. Сайтове като този на Мартин Димитров (поддържан редовно от 2005 г. насам) вече служат не просто за изразяване на личните позиции на своите притежатели, но и изпълняват донякъде ролята на медия (показателно е, че посещаемостта на сайта martindimitrov.com вече надвишава тази на сайта на в. "Гласове" - glasove.info. Само ден след изборите чрез коментарите си в блога на Мартин Димитров редови членове и симпатизанти на СДС започнаха (макар и чисто "виртуално") едва ли не конкретна организационна работа по назряващото обединение на десните партии. Например буквално часове след обявяването на решението на Петър Стоянов да се оттегли от ръководството на партията в блога на Мартин Димитров няколко потребители се захванаха да дискутират евентуалното обединяване на СДС и ДСБ и един от тях дори успя писмено да формулира цяла "Примерна процедура за обединение на СДС и ДСБ", състояща се от 11 точки. В подкрепа на СДС на тези избори се изявяваше в собствения си уебсайт (plamski.net) и Пламен Даракчиев, по-известен като бивш деец на "Подкрепа".

От НДСВ сайтове имаха Биляна Раева (bilyanaraeva.eu), Соломон Паси (solomonpassy.eu), Антония Първанова (www.parvanova.a.bg), Борислав Великов - депутат в НС (borislavvelikov.com), Минчо Спасов, депутат в НС (spassovm.parliament.bg), Маргарита Хранова - кандидат за евродепутат в листата на НДСВ (margaritahranova.com), и Меглена Кунева (meglenakuneva.com). Въпреки че беше включен в листата на НДСВ, блогът на С. Паси отразяваше само работата му на председател на парламентарната комисия по външна политика в НС. Същото важи и за сайтовете на М. Кунева, Б. Великов, М. Спасов и М. Хранова - всички те, макар и политически ангажирани с НДСВ, в сайтовете си отразяваха главно собствената си дейност извън предизборната кампания. Предизборно най-активна в сайта си беше водачката в листата Б. Раева (именно нейният сайт обаче отнесе и критики от страна на наблюдателни блогъри за прекалено "напомпания" си стил - например използването на фрази като "бурни овации на жизнерадостните граждани").

Друг политик от НДСВ - Антония Първанова - осъществи вероятно най-успешната онлайн акция в тази кампания. Освен създаването на собствен личен сайт (което предполага и последващо изграждане около него на общност от реагиращи на посланията потребители, Първанова беше от малкото политици в България, които приложиха и обратния подход - "потапяне" във вече изградена онлайн общност. Вероятно около 5000 гласа (трудно е да се установи точно колко) са дошли при НДСВ като пряко следствие на кампанията, която кандидатката за евродепутат проведе в интернет - не толкова чрез собствения си личен уебсайт, колкото във форума на arenabg.com, където в отреденото специално за нея място обещаваше да продължи да се бори в Европарламента за правата на интернет потребителите, стига да бъде (пре)избрана за евродепутат.

От ГЕРБ най-значимо присъстваха в интернет Мария Капон (mariacappone.eu), Ренета Рашкова (rrashkova.blog.bg), Душана Здравкова dushana.blog.bg), Петя Ставрева - с блог (pss.blog.bg) и с отделен личен сайт (www.petia-stavreva.com), Николай Младенов (nmladenov.blog.bg). Особено разочароващо е, че именно младият Н. Младенов, който при това е получил и американска политическа закваска, така и не видя в кампанията повод да оползотвори блога си, който беше поддържал с добро съдържание повече от година - вместо това направи точно обратното, като писмено се извини на читателите си, че, нали разбирате, кампания е, затова нямам време да пиша в блога си.

Като политици от БСП със собствено онлайн присъствие можем да посочим преди всичко Кристиян Вигенин (vigenin.eu), Атанас Папаризов (paparizov.eu), Иво Атанасов (ivoatanasov.net), Силвия Алексиева - депутат от Русе (silvia-alexieva.com), Георги Николов - председател на НС на Българската социалистическа младеж (georginik.blogspot.com), Ивайло Калфин (kalfin.eu - този сайт обаче отразяваше главно дейността му на министър на външните работи).

Личният сайт - http://www.ivoatanasov.net - на депутата от БСП Иво Атанасов беше интензивно посещаван (между 100 и 200 уникални посещения дневно за периода на кампанията, което не е малко за политик със заявена регионална принадлежност) и съдържателно отразяваше собственото му участие в кампанията - не като кандидат, а като агитатор. Въпреки че с оглед на слабия обществен интерес към евроизборите не е лесно да се прецени дали успехът на сайта на Иво Атанасов се дължи повече на политическото или по-скоро на спортното му съдържание (този депутат е известен и с редовно публикуваните в сайта му негови собствени прогнози за футболни залагания), все пак е почти сигурно, че мнозина от онези, които са достигнали до този сайт, са отделили време да прочетат и редовете, в които най-успешният съвременен политик от Кюстендилския край обяснява решението си да напусне вътрешнопартийната надпревара за включване в листата за евроизборите.

В "Атака" ролята на организационен център по онлайн дейностите изпълнява форумът към сайта на в. "Атака". Там по време на кампанията на видно място редовно се публикуваха призиви към неговите общо над 2700 регистрирани потребители.

Някак изненадващо слабо в личностен план са представени в интернет политиците от партията ДСБ. Широко известните на публиката лица липсват, а на предната огнева линия в отстояването на партийните позиции в интернет са застанали Васил Танков - член на Националния вътрешнопартиен арбитраж на ДСБ (kolega.blog.bg), Данаил Кънчев - зам.-председател на организация в ДСБ (kanchev.info/blog/) и Радан Кънев - "учредител и симпатизант на ДСБ" (thehobbit.blog.bg).
Снимка: Велислав Николов
Николай Младенов поддържаше чудесен блог до старта на кампанията.
Снимка: Борислав Николов
Сайтът на Фатме Иляз не допринасяше за кампанията, тъй като отразяваше главно щедрата благотворителна дейност на депутатката и официалните й прояви в НС.
7
3791
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
05 Юни 2007 23:19
Много е интересна тази публикация
Излза, че активността в нета не повишава ативността извън него
Не бързам да обобщавам
Но наистина е странно
Защото в нета кипят страстите и се оформят колективните (виртуално, разбира се) мнения, които не важат "навън"
Тук се сещам за големия немски философ М.Хайдегер - той едно време бил декан на философския факултет в Германия (в Хайделберг, ако не греша, което е напълно възможно при моето неприветливо отношение към всякакви имена и названия) ..при нацистите
Та тъкмо той напук на всичко предупреди човечеството от лошите последици на пряката демокрация. В нета те са очевидни - печели активният, печели агресивният егоист. Те не са малко, но не са и много-но са активни и печелят там, където нямат контакт с останалите.А останалите нямат контакт ...помежду си. Избират най-лошия вариант абсолютно точно. Защото всеки си прави сметка за себе си срещу всички останали
Ето това е интернет - люпилня на абсолютното колективистично зло(за което пък на свой ред предупреди още Ницше).
Хайдегер е имал основание това да твърди, защото една година е бил участник в това зло. После с десетилетия се е оправдавал
06 Юни 2007 13:17
Темата е интересна. Статията - не. Например: "...(показателно е, че посещаемостта на сайта martindimitrov.com вече надвишава тази на сайта на в. "Гласове" - glasove.info." Кое му е показателното? Какъв е този вестник "Гласове"? Защо не го сравни с интернет-изданието на Сега, на Монитор, с dir.bgи или с някоя работеща интернет медия(което е странна тавталогия, защото интернет си е медия сам по себе си)?
Единственото, което статията показва достатъчно убедително е, че сайтовете на политиците никой не ги посещава. Отговорът, който дава е, че авторът знае как да ги направи по-четивни, тоест, да го наемат. А защо никой не ще да ходи в сайтове на политици - тук въпросът е интересен. Ако в този форум например се появи политик със собственото си име, според мен ще предизвика "бум". Най-вече от ругатни, разбира се...Не се появява. И ние не ходим на неговия сайт...

Редактирано от - popangelov на 06/6/2007 г/ 13:19:08

06 Юни 2007 15:56
бе такваз статия....
журналиста поне е зел пари че писал, а вий по главата ли сте бити та четете тука
06 Юни 2007 16:23
Елементарно, Уотсън...


Набедените ни "политици", покрай малкото си достойнства, са и ужасно суетни. Предпочитат да плащат на няколко "социологически" агенции, които като знаят кой е платил, му "изпудрят" резултата от селектирана социална или етническа група. Или директно манипулират резултата. Така вместо да се оглеждат в реалните огледала на няколкото активни форума, те се оглеждат в кривото огледало на платената социология. А после риват и се тръшкат защо електоралната нагласа се била променила.


Една от класическите аксиоми "Битието определя съзнанието" с времето отново се потвърди. Битието на ситите не възприема наличието на гладни, на здравите - наличието на болни, на богатите - наличието на мизерстващи. Така
"назначените" капиталисти и "политици" отдавна (и кардинално) се разминават с проблемите, които вълнуват гражданите (отразени недвусмислено в действащите Интернет-форуми). Защото ако отсеем заяжданията на "сини" и "червени", на "депесари" и "атакисти" -по основните проблеми на безкрайно продължилия "преход", участниците се обединяват в едно -България продължава да бъде едно лошо място за живот и бизнес.


Ако имат акъл, "политиците" биха се появили анонимно във всеки един от тези форуми, за да дискутират свободно с участниците и да си "сверяват часовника". С реалните си имена вероятно само ще отнесат една торба п...и майни.
06 Юни 2007 20:30
Ако с нещо е интересна статията, то следва да е тематиката, а не начинът, по който е развита.
Следя по понятни причини активността на политическата класа в нета. Понятни-в смисъл, че както всички тук си губя времето.Имам известни наблюдения по темата.
Политиците възприемат нета като:
а)място за пропаганда-измислените блогове на новоизгрели звезди.Регистрирани преди изборите и прекратени след това.
б) заради модата, тикани от ПР-и
в) заради възможността да си сверят часовниците с масата-малцина. Тук по интересни са тези, използващи нета като обратна връзка, възможност да са постоянно с избирателите и симпатизантите си.

г) заради всичко заедно по-горе-също малцина

Първо, посещаеми ли са блоговете на политици: естествено, не.

Защото не могат да пишат интересно-основната причина.Аксиома. Рядкост са интересните четива, живият език. Обикновено са скучни и тъпи.

Защото у нас твърде не се цени стойностното-то не е популярно.

Активността в нета не допринася особено за посещаемостта на сайта-може да пишеш всеки ден, но ако си банален, едва ли ще събереш фенове.
Горното, обаче, често е опровергавано, предвид всеобщото опростачване. Най посещавани са блогове с простотии, сърчица и духовни страдания като на младия Вертер-обича-ма, не ма обича и прочие терзания, измъчващи средностатистичната чалга -душа.
Ако не вервате-цъкнете на статистиката на този форум.
Ако блоговете им регистрират някакъв интерес, то той е заради името. Щяха да са пълна трагедия, ако бяха анонимни.От биг брадър любопитството на двупръсточелите-аве дай да го видим тоя кви ги е надробил.
И въпреки всичко, от писането си личат доста какво представляват като личности.По отношението към блога можеш да разбереш доста неща:
шаблонна личност ли е, разчупен ли е, готов ли е да възприема промените на света, новото, отговорен ли е, комуникиращ ли е -ама как, еднопосочно, и как ни възприема нас-избирателите, като тор или като партньори-накратко-демократ ли е.

Ще използвам само инициали при анализа си.
От ДПС-изобщо не е нужно да се коментира-те са пълна нула, приближаваща се до абсолютната. В тази партия просто няма личности, камо ли интересни, камо ли с претенции за нещо повече от светене с отразена светлина.
СДС-тук най-читавия блог е на най читавия човек, с инициали МД. Оценка 5 и една втора. А ДА е забранил коментарите си в блога-пише скучно и претенциозно. И обикновено няма кво да каже. Оценка три.
Останалите са пълни дилетанти.
Петър Стоянов-няма да го коментирам, просто не си дава зор и се бори с тройката. .Неговото поколение е безнадеждно остаряло и скарано с технологиите.

Блогът, който авторът не е коментирал, заслужаващ най-висока оценка от тази на политиците е на Ал Бож.

И понеже изложението набъбна, ще спомена само няколко други

НДСВ-пълна трагедия.
В новорегистрирания блог на БР имаше доста примери, широко коментирани в блогосферата, на тотална неграмотност. Напомпани слова, клиширано-и с правописни грешки от незнание-едно е клавиатурни и от бързане, друго е да не знаеш как се пише дадена дума. Чиста двойка!Комсомол!
Същото е положението с ГЕРБ-Комсомол плюс Партия!
Там една евродепутатка , регистрирала блог за случая, беше написала неща, които бяха като визитна картичка на личността. Човек, не направил си труда да се ориентира за кво става въпрос, кой е добър, кой лош-дето хал хабер си няма от проблема, се мъчеше да трупа евтини популистки точки.
И този човек се беше издигнал до върховете на професията си, която беше именно такава-да дели нещата на добро-зло, добър лош.
И беше учил, специализирал навън.И когато и обясних, че е сгрешила-знаете ли кво направи-изтри ме.
Пълна катастрофа.Нещо като артистката Нели-вицепрезидентката на Генерала, при Коритаров. Пример, как един блог и една статия може да ти изяде главата пред мислещите. Да си правят изводи! Дано не, обаче, сетне моята.Щото това са реалиите в БГ.
Кво да се сърдим на НМ. Дребно тарикатче, което като беше опозиция, така, сега-инак. Ама то не е луд лудия, дето изял зелника.
Той сега си е добре-пък ний, разбирачите...

Редактирано от - Зе Мария на 06/6/2007 г/ 20:37:20

07 Юни 2007 00:30
Не сте разбрали подвоха
Не става дума за политическите блогове, а за политизацията на нета
Тя е отвратително явление защото много точно илюстрира израждането на каквата и да било демократическа система
И с много бързи темпове - нещата протичат "чисто" без глупави избирателни комисии, пряко и твърдо
И излиза охлократия
Пряката и ефективната връзка на индивида с публичното място-нета- превръща индивида в шаман, в хулиган, но в никакъв случай гражданин
07 Юни 2007 13:03
Дарагой,
при толкова хулигани във властта и платени шамани, които ги обслужват, ние сме като девствената роса сабале...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД