:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,374
Активни 415
Страници 6,939
За един ден 1,302,066
Криза

Косово - коз в борбата на геополитически интереси

САЩ и Русия са в сблъсък за провинцията, а Франция и Германия също имат различен подход по въпроса
Снимка: РОЙТЕРС
Митинг на албански хардлайнери, които се обявяват за незабавна независимост на Косово. Неделното изявление на Буш от Тирана окуражи тези настроения в провинцията.
В неделя по време на историческото си посещение в Албания Джордж Буш - първият американски президент, който посещава балканската държава - призова за окончателно обявяване на независимостта на Косово.

Визитата беше в рамките на европейската обиколка, която Буш направи след срещата на Г-8 в Германия. Проблемът за статута на провинцията беше една от основните теми в дискусиите на лидерите на "осморката".

По време на преговорите държавите от Г-8 (Великобритания, Германия, Италия, Франция, САЩ, Япония, Канада и Русия) изтъкваха, че разрешаването на този въпрос може да се окаже първото реално изпитание пред единството на световните сили от десетилетия насам.

В момента Русия, Франция и Германия преразпределят ролите си в международната общност, а косовският проблем става жертва на този процес. Независимостта на Косово се разиграва като карта в борбата на интереси между тези три сили и САЩ, докато в това време търпението на сърби и косовари започва да се изчерпва.

В сръбската отцепническа област живеят 90% етнически албанци и по-малко от 5% сърби. Това обаче не пречи на Белград да продължава да държи с желязна хватка контрола върху провинцията, известна като "люлката на сръбската нация".

Косово е под наблюдението на ООН и НАТО от 1999 г. след серията балкански войни. По това време нито една от световните сили нямаше идея



какво трябва да се направи с косовската "ябълка на раздора"



Европейците току-що се бяха преборили със собствените си сепаратистки проблеми и не изгаряха от желание да се заемат с проблемите на поредната отцепническа държава. В САЩ си имаха собствени вътрешни проблеми с президента Бил Клинтън. Руснаците пък бяха бесни, че НАТО си позволи да се намеси в Косово без разрешението на Съвета за сигурност на ООН. И така, световните сили решиха да консервират проблема и да отложат разрешаването му за по-добри дни с надеждата, че напрежението ще утихне от само себе си.

Осем години по-късно конфликтът между албанци и сърби не само не се е уталожил, но е достигнал до връхната си точка. Албанците искат независимост и никакъв друг вариант не ги устройва. Автономията е последното, на което сърбите биха се съгласили.

Преговорите между сърби и албанци се провалиха, а Съветът за сигурност на ООН от месеци насам обмисля какво трябва да се прави с Косово. Той обеща, че до средата на 2007 г. ще има становище по въпроса. На косовските лидери им е омръзнало да чакат и вече са готови да обявят независимост със или без благословията на ООН.

Очакваше се, че на срещата на Г-8 да се получи някакъв пробив в преговорите, тъй като заседанието на Съвета за сигурност предстои да бъде насрочено идните седмици. Но вместо да се занимаят с проблема и да го подложат на открити дискусии, вниманието на световните лидери беше ангажирано с последната конфронтация между Джордж Буш и Владимир Путин и последиците от срещата им на 7 юни. Когато въпросът за независимостта на Косово все пак беше повдигнат, мненията на световните сили бяха разединени и не беше постигнат компромис какво трябва да се предприеме.





Най-сериозният опонент на независимостта на Косово е Русия



- затова Москва си има свои собствени съображения. Русия твърдо е обявила, че при никакви обстоятелства няма да приеме да бъде обявена независимост. Макар че френският президент Никола Саркози се срещна с Владимир Путин на 8 юни специално за да обсъдят някакво споразумение по този въпрос, преговорите им се провалиха. Единственият резултат беше предложението на Саркози решението за статута на Косово да се отсрочи с още 6 месеца, за да има време руският президент да размисли как "да се угоди и на сърбите, и на косоварите и в същото време международната общност да успее да се споразумее, така че да се предотврати разривът". Путин светкавично отхвърли идеята. Германският канцлер Ангела Меркел, чиято страна е към края на ротационното си председателство на ЕС, също не се съгласи с предложеното от Саркози. Реакцията на Меркел не е изненадваща. Тя се бори да се утвърди в историята като председателя на ЕС, успял да разреши косовския проблем чрез компромис с Белград, който пък за награда ще получи бърза писта за преговори с ЕС.

По време на посещението си в Албания Буш обяви, че търпението към твърдоглавието на Русия се изчерпва. Твърде меко казано би било, че Москва не е готова на компромис за Косово - тя дори провежда активна кампания в подкрепа на Сърбия. Путин лично покани сръбския премиер Воислав Кощуница да дойде в Санкт Петербург след конференцията на Г-8. По време на това посещение руският президент увери Кощуница, че ще наложи вето по въпроса за независимостта на Косово, и обеща да помогне на Сърбия в областта на сигурността, енергетиката и икономиката - все проблематични области за малката държава.

През миналия век Москва си изгради образ на защитник на Сърбия, която обяви за братска славянска държава. В историята Русия често се е замесвала в конфликти под предлог, че спасява братята славяни, включително и през Първата световна война. Така се случи, че през 1999 г., когато избухна войната в Косово, Москва нямаше нито нужното политическо влияние, нито необходимата вътрешна стабилност, за да скръцне със зъби на Запада в защита на сърбите. В Москва още не могат да забравят срама от безсилието си в този момент.



Нещата се променят





През последните месеци Русия прави всичко възможно да убеди международната общност, че е стабилна и силна държава, готова отново да се появи като световна сила на политическия хоризонт. Путин се възползва от срещата на Г-8 да се противопостави на Запада по няколко важни въпроса, един от които беше и статутът на Косово. Този проблем очевидно е първото истинско изпитание пред новите отношения между Русия и западните страни. Москва разиграва Сърбия едновременно като коз, но и като инструмент да държи Запада далеч от собствените си граници, докато в същото време консолидира силите си. Путин има нужда от криза, в която да докаже, че Русия има сили да се противопостави на Запада. Косовската криза е идеална за целта.

САЩ обещаха независимост на Косово, а Русия ще се опита да им попречи да спазят обещанието.

Планът "Ахтисаари" предвижда мултиетническо общество

Планът на бившия финландски президент Марти Ахтисаари за Косово цели да се създаде мултиетническо общество в провинцията. В края на май САЩ и ЕС внесоха резолюция в Съвета за сигурност, която се основава на този план.

Като първа стъпка Косово ще трябва да приеме конституция. Трябва да се сформира конституционна комисия, която да включва 21 членове, трима от които да бъдат от сръбската общност и трима - от другите малцинствени общности. След приемането на конституцията от парламента ще има избори до 9 месеца.

Местата в парламента ще останат 120, депутатите ще се избират по пропорционалната система. 20 места са предвидени за неалбанските общности - 10 за сърбите и 10 за другите малцинства.

Ще има нови правила за квалифицирано мнозинство. Някои законови промени ще изискват не само мнозинство в парламента, но също и мнозинство в парламентарните групи на малцинствените общности. Новият кабинет трябва да включва сръбски министър и министър от друга малцинствена общност. Същото правило важи за заместник-министрите. Ако кабинетът има повече от 12 членове, тогава общностите, които не са мнозинство, ще получат допълнително министерско и зам.-министерско място.

Всякакви бъдещи промени в конституцията ще изискват одобрение на две трети от депутатите, както и на две трети от членовете, които представляват малцинствените общности. Същото правило важи и за съдебната система. Във Върховния съд на Косово трябва да има най-малко 15% съдии от малцинствените общности.

Планът на Ахтисаари предвижда създаването на доста децентрализирана държава с много нови общини като сръбската северна част на град Косовска Митровица, която ще получи контрол върху висшето образование и здравеопазването.

Предвижда се силно присъствие на международната общност с големи правомощия на международния граждански представител. Той ще действа и като специален представител на ЕС. Наблюдаваната независимост ще бъде в сила 5 години.
СНИМКИ: Ройтерс
Марти Ахтисаари - посредникът за Косово.
95
3722
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
95
 Видими 
12 Юни 2007 00:08
Другови?
Не губете време, само вие с вашите справедливо насочени срещу империалистите постинги можете да спасите Косова и Метохийе от хищните нокти на враговете на славянството!

Редактирано от - Forza NATO на 12/6/2007 г/ 00:09:42

12 Юни 2007 00:22
Планът Бахтисери ще доведе до създаване на нов талибански бандитски Афганистан в Европа. И верижна реакция от "феодални" тенденции по целия свят. Никакво делене на граници, никъде по света. Преодоляване на проблемите, чрез икономическо, политическо и културно сътрудничество (както в ЕС). Никакво "връщане в историята", защото ако се тръгне по този път, няма край. И Америка трябва да я дадем пак на индианците.
12 Юни 2007 00:32
Тфа шиптарите са ебати реотаните - некво семейно-кланови феоди. По изостаналост са баш на едно ниво с бушмените, затва се взаимно тачат.
12 Юни 2007 00:36
Друго са си црвените партийно-кланови феоди, нали така, др. Дарвинович?

Къде-къде по-развити са, я!
12 Юни 2007 01:18
Кощуница: Америка да не подарява нещо, което не е нейно
...Америка има право съгласно своите интереси да подкрепя отделни държави и народи, но не да им подарява нещо, което не е нейна собственост, заяви премиерът на Сърбия Воислав Кощуница...
...............
Натиснете тук
12 Юни 2007 01:23
ама кощуница забравя че косово вече не е и сръбско.
12 Юни 2007 01:49
Не мога да не се "съглася" с Фичо, че в резултат на сръбския геноцид над "коренното" албанско население в Косово сърбите останаха едва 5%...
12 Юни 2007 02:40
A_Bulgarian_in_USA, Drug Forza NATO, ти к'ъв феодал си брато че толко любиш шиптарите? българина с ламята ти го е казал какво е решението... не си спомням точно ама май твърдеше че познаваш шпиптарите... та според тебе, Чарли Дарвин нещо не е разбрал?
12 Юни 2007 02:46
ЛИЦЕМЕРНО е в 21-ви век "демократичните" западни държави-"световни лидери"!?- да признават и настояват за АБСУРДНОТО: да има новъсъздаване на МОНОетнически/едноетнически, чисти етнически.../държави!!!
При това, става въпрос за Косово в Сърбия, но НЕ става въпрос за Баския в Испания, Северна Ирландия във Великобритания, Корсика във Франция, Кюрдистан в Турция и т.н.!!! Що така, бре, "демократи"-"световни лидери"-ЛИЦЕМЕРИ?!?
12 Юни 2007 02:49
Никой няма да го интересува какво е мнението на страни от третия свят като Русия и разни политически деграданти, заради това и УСА УК , Франция, Германия и всички сериозни и развити страни са "независимо Косово". Скоро ще имаме "Независимо Косово".Да им честито.
12 Юни 2007 02:54
Парфрафе, страните, които си ги изброил не се управляват от комунисти и съветски агенти и заради това немат проблеми.Аре опитай се да разбереш това.Ако в България продължават комунета да управляват, а най вече ако дойде твоят Волен, то ще имаме или "независим Кърджали" или "независима Пиринска Македония". Не трябват на света големи комунистически държави.
12 Юни 2007 03:08
не бързайте да се радвате когато на съседа му гори плевнята. може да не го обичате тоя съсед, и да не ви се иска да носите вода за гасене, ама струва ли си заради това да пламне и вашата къща?!

12 Юни 2007 03:16
Тя, плевнята на съседа от нашия синур тръгна да гори, Морозов... Ама тогава в комшийския двор хоро играеха и за мечката в нашия нехаеха...
Нек'ви други лафове за перифразиране?
12 Юни 2007 03:41
Форца - космонавт!
12 Юни 2007 04:44
Доста тъп анализ! На Русия въобще не и пука за Косово или пък за Сърбия! Целта на Путин е да обвърже Косовския проблем с Абхазия и Южна Осетия!! Русия може да блокира с вето решение на Съвета за сигурност, но ако запада се съгласи да приеме независимостта на Абхазия и Южна Осетия и по - късното им пресъединяване към Русия това вече ще е друг въпрос!!
12 Юни 2007 07:36
косово е звезден миг за русия-тя (русия)ще се дърпа до последно, и вето може да наложи. само тежко и горко на всички нейни съседи от екс СССР когато косово получи независимост.то ще бяде чудо.в момента европа няма печеливш ход, а русия нема губещ.(поне докъто петрола е над $50.а за жалост скоро няма да стане ..27 например). сащ също и в двата случая печели...та така
12 Юни 2007 08:35
В Косово САЩ и НАТО за пореден път се опитват да не спазят поетите от тях ангажименти. нека по-късопаметните си припомнят какви точно бяха условията на договора за прекратяване на бомбандировките и тогава да говорят. Във всички договори и резулюции на ООН (доколкото ги има) сръбският контрол на Косово е гарантиран
12 Юни 2007 08:39
Астронавтка бе, къв космонавт
12 Юни 2007 08:53
Независимо Косово ще бъде абсолютен прецедент. Пълно погазване на ООН , суверенитета на една страна /Сърбия/ и узаконяване на една военна агресия и териториалните и резултати. Това , се едно Хитлеровата окупация на Франция и създаването на "независма" държава във Виши. Като тука ситуацията е още по-жалка , тъй като има и узаконяване резултатите от едно мащабно етническо прочистване. /Прогонването на десетки хиляди сърби от домовете им в Косово /
12 Юни 2007 09:07
Играта на Буш е да направи жест към една ислямска провинция, за да намали омразата на мюсюлманите, породена от Ирак и Афганистан. За тази цел ние трябва да жертваме отново отношенията си със Сърбия, а Европа да плаща сметката.
Не забравяйте и това, че той подкрепи Албания за членство в НАТО - това е част от неговия план за превръщане на тази организация в един вид коалиция на желаещите. Нали помните, че преди 10 г. в Албания разбиха казармите и почнаха да стрелят по улиците. След всички лишения, които преживяхме, за да влезем в един елитен клуб, сега трябва да приемем този клуб да се разводни и загуби смисъл.
12 Юни 2007 09:27
каквото и да се напише по темата ще бъде вярно - всяка страна от Европа има свое мнение и интереси, различни от другите. Бих добавил, че окончателното решение за Косово е от ключово значение за България. Първо, ще се установи стабилност на Западните Балкани и ще се получи нов коридор за инвестиции на български фирми и банки в Македония, Косово и Албания, които в момента се опасяват от политическата нестабилност. Второ, България може да стане мост и регионален център за инвестиционни проекти на европейските страни и Русия за Западните Балкани.
12 Юни 2007 09:30
Като сте толкоз умни дайте поне едно предложение. Айде пак ще помогна: 1. Изтегляне на КФОР и УНМИК 2. Връщане на тигрите на АРКАН и всички други убийци на жени и деца. 3. Изселване на 1, 99 млн. косовари (напр. в България и Македония) за възстановяване на етническия баланс. 4. Ако не ги изселят - убиват ги. мога да продължа в този ред, ама не искам, пък и време нямам - требе да се ба4ка. А за развитието на косово - повярвайте, доста са постигнали за тези години. Пътищата (навсякъде) са в пъти по-добри от нашите, един началник на селска поща взима 650 евро (без майтап), редови полицай - основна заплата 300 евро.
12 Юни 2007 09:38
Този сепаратизъм, който проповядва бушмена е вреден за балканското буре...Дават ли си сметка нашите доморасляци, какво би станало ако Делиорманът се вдъхнови от идеята????
12 Юни 2007 10:18
Обявяване на независимо Косово ще е първото прекрояване на граници в Европа от 1945г насам, което ще повлече след себе си опасни последици. Тогава и баските в Испания, унгарците в Румъния и Сърбия, Макетата в БГ и Гърция, немците в Чехия, и т.н. и т.н. ще се надяват на подобно развитие с тяхните малцинства. По тази причина независимостта на Косово е неприемлива за България и трябва да се борим с всички сили против него. Командира преди 8г спаси БГ от албанските бежанци, противопоставяйки се на УСА. бат'Серго и Първанката трябва да защитят нашия интерес сега. Пожелавам им успех!..
12 Юни 2007 10:25
Въпрос на време е косовизацията на милата ни родина.Късно е вече нещо да спасяваме.Няма спиране в раздробяването.Турците си играят тяхната игра и печелят на наш терен.Докато сме омагьосани от евро-американското братство, което ще трае от ден до пладне, както ни се случи със съветския съюз, турците си ни работят тихо, кротко и настъпателно.Процесът е набрал инерция и вече сме свършени.Остават ни само умните приказки за кипъризация и косовизация.Следваме съдбата на траките.
12 Юни 2007 10:31
Пределно ясно е, че Америка няма нужда от стабилна Европа.
Но необяснимо е поведението на глупците /или корумпираните/ политици на Европа които преко волята на народите си ще позволят ?? създаването на една талибанска държава с фанатизирано население!!!
А след този прецедент какво ще се случи по света? Ще продължи ли сепаратизма в Европа и навсякъде?
А най-лицемерно се твърди навсякъде, че ще се премахват граници и ще не ще се толерира разцеплението.
12 Юни 2007 10:38
Бей, големи геополитици се извъдихте! Интересите на Русия, САЩ, Япония, Малдивските острови.... А работата е съвсем проста. Кажете ми имаше ли право на освобождение България с население около 3 милиона, от които около 70% българи? А има ли право на освобождение Косово с население 2 милиона, от които 90% шиптари? Ако изоставиш приниципите е лесно да се оплетеш в "геополитика". И чакам отговор!
А за "дивите албанци" говорят хора дето не са виждали жив арнаутин. Ще напомня че Албания има нобелов лауреат, а България няма.
12 Юни 2007 10:49
Веднъж вече писах по въпроса. В момента се изпълнява планът "Ислямска дъга". Целта е да се даде независимост на Косово, което после ще се присъедини към родината майка - Албания. След това конфликта ще се пренесе в Македония (там албанците набират сила в момента), следват северните Родопи в Гърция и съответно южните в България. По натам е ясно. Това е в краткросрочен план - 50 - 100 години. По-дългосрочните цели на Вашингтон са дестабилизация на Европа. На тази основа конфликти в Баския, Корсика, Валония и т.н. Така ще се гарантира господството на САЩ за векове напред.
12 Юни 2007 10:54
Тома!
Ако имаш предвид майка Тереза, тя наистина е от албански произход, но по-голямата си част от живота изкара като гражданин на света, а не в Албания. И освен това присъждането на нобелови награди също е политика. Дори и на тези които са за принос в науката.
12 Юни 2007 11:13
duzov,
За майка Тереза бях забравил. Имах пред вид Нобел за литература.
А инак чакам отговор: Каква е разликата между България през 1877 и Косово през 2007г?
12 Юни 2007 11:46
Разликата е тази че България през 1877 г. я е освобождават от турско "присъствие". Коренното население е българско и е поробено. Косово през 2007г. е с преобладаващо албанско население но то не коренното. Преди около 100 години в Косово сърбите са си били мнозинство, но тия се въдят като зайци и така получават числен превес. По твойта логика утре циганите, ако продължават да се размножават със същите темпове като сега, ще бъдат повече от българите и трябва да им се даде автономия и независимост!? Така ли?
12 Юни 2007 11:49
Томчо ,
Не търси разлика , защото няма ... Но Знаците са различни... Единият е с Кръста , а другия - с Полумесеца... Ако и на тях не вярваш , проблемът си е твой , личен ...

12 Юни 2007 11:50
Тома, разликата е 130 гадини което се равнява на няколко поколения и на тотално друга обстановка. нали уж еволюираме? или още живеем в 18-19 век? ами нещата като демокрация, ала-бала? минаха 2 световни войни и акъла нещо не идва, а? на западна европа отдавна дойде и сега лека-полека се оправят... в смисъл че вече не се пушкат защото говорят на различни езици. това че има недоразумения и финансови разпри е нещо нормално, но никой няма да излезе вече с пушка в ръка да гони комшията...
12 Юни 2007 11:55
всъшност тъпотията балканска се изразява с това че заради глупави мании за велика албания, българия, сърбия гърция и т.н., политиците и немалка част от народите балкански се ловат на въдицата и играят по свирката на силните на деня... сега силния на деня (сащанците) имат кяр в задния двор на Европа да има напрежение, че да бият европейците по канчето им защото не са способни да си оправят задния двор. че нещо европейците се по-съзнаха и вече не са послушните и благодарни съюзници а посикаха и те да станат световна сила...
12 Юни 2007 11:58
.... хаирлия да е: днес независимо Косово, утре - назависимо Хасково ...
12 Юни 2007 12:02
Сурав и курав е животът - днеска си коз, утре си бос. Днес си у геополитиката, а утре настъпваш мотиката.
12 Юни 2007 12:05
От форумците, дет са се изказали днеска, май само gargamel1900 е бил или още е в Косово.
duzov, разликата е друга, ама нейсе. За сърбите (кога са били мнозинство у Косово) бъркаш. Сърбите губят демографски Косово още в края на 17-ти век (не изключвам това да е станало и по-рано, но за 17-ти век поне има данни). Кое е коренното население на Косово? Сърбите били коренно население?! Очевидно не си историчар. Сърбите окупират Косово в началото на 13-ти век идвайки от север и северозапад. Дотогава никога не е било сръбско (не е имало сръбска държава), а римско, византийско, българско и пак византийско (според мен, Калоян също е владял, ако не цялото Косово, поне част от територията му). Т.е., няма как сърбите да са коренно население. Косоварите твърдят, че те са коренното население като потомци на илирите. Но ти, duzov, дерзай! Никой не ти пречи да защитаваш сръбски позиции. Само като ги рекламираш, не забравяй, че Косово е било и българско много преди сръбските жупани да се осъзнаят като такива.
12 Юни 2007 12:09
О, времена, о, нрави, беха въкликнали древните, очаквайки сегашните. И наистина... днес си потомък на илир, утре - на тапир, днес у форума си историчар, а утре на пазара - краставичар.
12 Юни 2007 12:10
Невежа, то така ако се върнем назад и ние не сме си тук отначало. Даже доколкото си спомням от историята, когато прабългарите идват по тези земи, тук е имало славянски племена. Те чехи ли са били, поляци или белоруси?
А иначе вярно не съм историчар.
12 Юни 2007 12:11
duzov,
ал га начерта исламската дъга, алал ти вера!
...следват северните Родопи в Гърция и съответно южните в България...

Топе, стига с това самосъжаление!
12 Юни 2007 12:17
да не се повтаряме, но това е историческата правда и борбата за оцеляване - днеска си форца, d утре си фльорца, днес буаш като топ, а утре си као знака "стоп" , днеска ти викат "дръж" , а утре - "задръж" .
12 Юни 2007 12:19
Неверни Тома, На въпроса ти :
Каква е разликата между България през 1877 и Косово през 2007г?

Отговора е много прост :[/b][/u]
Разликата е във времето. Двес сме 21 век , а не 19. Няколко раздробени държави, вече има. Най тежйк е случая с Югославия. Косово, би било новото и раздробяване. И не на последно място, много е близо до нас. Когато НАТО се намеси там и ние си патихме и патим още-Повече от нормално е да бъдем против независимо Косов, неприемано от когото и да било друг .[/u][/b]

Редактирано от - bot на 12/6/2007 г/ 12:20:13

12 Юни 2007 12:20
мдааамм.. историята та историята... защо правите от историята истерия?
невежо, българина в америчко с ламята още в самото начало е написал кой е "правилния и цивилизован" начин на решаване на проблемите. а не шиптарския...
но я ми кажи, не е ли истина това което Дарвин е писал за шиптарите че живеят в семейно-кланови обшности?
12 Юни 2007 12:45
... само Милошевич, лека му пръст, можеше да реши въпроса ... ама се забави, изграейки си на демо-нещо-си ... трябваше да изтреби тая пасмина до крак. до крак, казах, мъжки крак! ... няма семка - няма проблем ...
12 Юни 2007 12:45
Там, където върлува ционизмът с USrael в ръката си като оръдие, гърмят всички бурета с барут, лее се кръв, възцаряват се престъпност, диващина, несправедливост. Само така ционизмът се осъществява в първозданния си талмудически облик - те са "царете", другите всичките са гои, мекерета, недочовеци. Нека се карат, бият и търсят "царете" да въведат "ред" и да въздадат "справедливост".
Ще стане, мисля си, както винаги досега е ставали с талмудистите - а-ха да успеят, но всичко тръгва наобратно и те си плащат с лихвите за причинените подлости и вреди.
12 Юни 2007 12:48
Stupido, мога да говоря само за косоварите. По градовете кланове няма (или са на равнището като у нас. Както беше казал Ив. Костов - в България всички са братовчеди). По селата ги има, особено в по-отдалечените райони. С урбанизацията клановете постепенно ще изчезнат. Да не забравяме, че Косово беше най-изостаналата част на стара Югославия. За теб рабрах, че кракът ти не е стъпвал в Косово. Същото се отнася, очевидно, и за Дарвин.

Редактирано от - Nevezha3 на 12/6/2007 г/ 12:54:22

12 Юни 2007 12:53
старшинка немой така бе
невежа, благодаря, но няма и да стъпи... по-далеч от шарпланина не отивам... сори, ама не ги харесвам шиптарите както казва александар, човещинка
но затова че са съхранили автохтонен шарпланинеца, шапка им свалям
12 Юни 2007 12:54
Благодаря за отговорите. А сега ще ги коментирам:
"Не търси разлика , защото няма ... Но Знаците са различни... Единият е с Кръста , а другия - с Полумесеца... Ако и на тях не вярваш , проблемът си е твой , личен ... " Демек когато мюсулмани поробват християни е лошо, но когато християни поробват мюсулмани е добро. Съвсем по християнски!

"Тома, разликата е 130 гадини което се равнява на няколко поколения и на тотално друга обстановка. нали уж еволюираме? или още живеем в 18-19 век? " Нима в 21 век хората са по-малко демократични, по-малко уважават правата на нациите? Ако е така, жалко! Впрочем преди половин век колониите получиха независимост а преди 10-тина години дори Русия освободи "присъдружните" съветски републики.

"Днес независимо Косово, утре независимо Хасково". Ами ако 2 милиона хасковци не искат да бъдат български граждани, халал да им е независимостта! Само искам същото право на цариброджани, бесарабски българи, банатчани.

12 Юни 2007 13:02
A_Bulgarian_in_USA

За оптимистите - защо по Родопа планина има толкова автомобили с албанска регистрация?
На курорт ли са дошли или обменят опит?

12 Юни 2007 13:23
... чукат помакините, зат'ва ... да не мислиш, че имат пари да си купят жена ... а тукашните курвета чакат "от чужденеция" ...

Редактирано от - Старшината на 12/6/2007 г/ 13:24:04

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД