:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,979
Активни 825
Страници 31,544
За един ден 1,302,066
Статистика

Българинът харчи за храна, отопление и телефон

Все по-малко са хората, които затварят компоти и гледат животни в лично стопанство, сочи 12-годишно изследване на домакинските бюджети
Снимка: "Сега"
Повишаването на цената на електричеството и целогодишното предлагане на пресни плодове и зеленчуци прави домашното консервиране нерентабилно.
Помните ли кога за първи път говорихте по мобилен телефон? А забелязахте ли кога редичките буркани в мазето оредяха? И кога сметките за парно станаха приоритетен разход за домакинството? Ако това са елементи на прехода, 12 години от него се оглеждат в мащабно изследване, което подготвя Националният статистически институт. Според него доходите постепенно пълзят нагоре, но с бърза крачка се европеизират и разходите. А с всичко това се променят и навиците, приоритетите, проблемите.

Реалните доходи от работна заплата нарастват с 43.6% за периода от 2000 до 2006 г., казва Росица Балъкова, началник сектор "Статистика на домашните бюджети" в НСИ. В номинален размер нарастването е дори по-голямо. Ръст са отбелязали от 1995 г. насам и пенсиите - 1.5 пъти. Те формират и по-голям дял от общия доход на домакинствата. Но не защото възрастните днес живеят по-охолно, а в резултат на застаряването на населението в България. Затова по-оптимистично изглежда тенденцията на увеличаване на доходите от предприемачество. Само за няколко години от 2001 г. до 2006 г. те са се увеличили близо 2 пъти. За съжаление обаче делът им от общия доход остава незначителен - 4.9% (по данни за 2006 г.)

През годините промяна отбелязват и доходите от продажба на имущество. Тук обаче не става дума за сделки с жилища, а по-скоро за продажби на всякакъв тип имущество. В групата се включват дори и вторичните суровини. "В бъдеще доходите от това перо ще нарастват, защото този тип пазаруване все повече ще навлиза и у нас. В ЕС е много разпространено хората да разпродават мебели и покъщнина, когато се местят, или просто за да обновят жилището си", прогнозира Балъкова.

Една от най-съществените промени у нас през последните 12 г. е



намаляването на доходите от домашното стопанство,



отчитат статистиците. 262 лв. е доходът от домашно стопанство през 2000 г. и след сериозно покачване до 392 лв. през 2002 г. той започва да пада. Като цяло намалението е почти 3 пъти. Докато през 1995 г. почти една трета от доходите на домакинството идва от домашното стопанство, то през 2006 г. делът е сведен до 10%. Подобна е тенденцията и при разходите за личното стопанство. През 1995 г. те са били 4% от всички, а миналата година вече са само 1.9%.

Факторите за това са много. Една от причините е, че производството вкъщи вече излиза доста скъпо. Разходите по сметките за вода, ток и парно през последните 12 г. са нараснали значително (увеличението е двойно, само като се сравнят сумите за първата година от деноминацията 1999 г. и 2006 г. - от 430 на 832 лв.). Навремето много производители поливаха домашните си стопанства с питейна вода, обясняват експертите. Днес обаче все по-рядко го правят и така



домашното производство излиза нерентабилно



Другата причина за намаляването на домашното стопанство е, че на пазара целогодишно има пресни плодове и зеленчуци. По тази причина постепенно намалява и правенето на консерви в домашни условия.

Доскоро в домашните стопанства основно се отглеждаха животни. През последните години много хора спряха да го правят по финансови причини. Фуражите са скъпи, а стопаните не могат сами да си произведат храната за животните. Затова отглеждането на птици, прасета и едър рогат добитък съвсем намаля. "Причината е, че хората се преместват от малките градове и селата към големите градове", смята Балъкова.

Може би една от най-видимите промени през последните 12 г. е структурата на разходите. Постепенно намалява делът на харчовете за храна, въпреки че като стойност средствата през 2006 г. са много повече. Докато през 1995 г. за храна отиват почти 40% от общите разходи, то в края на периода делът вече е спаднал на 34.2%. Българинът обаче вече заделя доста повече пари за услуги. Многократно са нараснали разходите за транспорт, вода, ток, парно, битови услуги и поддръжка на жилище. За вода и горива семействата преди 12 г. са заделяли 7.8% от разходите си. През 2006 г. делът е им е вече 14.8%.

Заради навлизането на мобилните комуникации в ежедневието автоматично се покачват и разходите за съобщения. През 1999 г. средно на лице са се падали по 27 лв. за това перо, докато 7 г. по-късно увеличението е над 4 пъти и момента е 115 лв. Българинът вече е по-щедър и в заделянето на средства за образование, културен отдих и свободно време - разходите за това са пораснали от 119 лв. на домакинство през 1999 г. на 210 лв. през 2006 г. От НСИ обаче допускат, че това може да се дължи и на покачването в цените на учебниците и таксите за образование. Други експерти пък са на мнение, че хората имат повече лично време и могат да си позволят кино, забавления и екскурзии.

На пръв поглед



здравните услуги също ни струват повече



- поглъщат 4.9% от разходите ни сега в сравнение с 2.1% през 1995 г. "Става въпрос за две съвсем различни системи на здравеопазване. Сравнение може да се прави само с данните от 2000 г. до този момент, защото от тогава стартира реформата", казва Балъкова. По-интересната тенденция обаче е при данъците - като дял от разходите тежестта им е спаднала 6.5 на 2.8% от паричния разход. Но данъците винаги ще ни се струват високи, затова нека погледнем отдалеч семейната сметка. Като теглим черта на доходите и разходите през 2006 г., в домакинството остават свободни 706 лв. - около 10% от общия доход. Същата сметка, но за 1995 г. изглежда така - свободни са оставали 35 180 неденоминирани лева, или около 20% от общия доход.







ТРАПЕЗА

Една положителна промяна, която често се отбелязва в статистиката, е намалението в консумацията на хляб - през 1995 г. едно лице от домакинство е консумирало 151 кг, докато през 2006 г. потреблението е спаднало с 35 кг и е достигнало 116.6 кг на човек. Причините могат да са най-различни. Все още не може да се твърди, че хората са се замогнали и вече не наблягат толкова на хляба. Едва ли и хранителните им навици са драстично променени. "Една от причините е, че хората все по-малко хранят животните с хляб", смята Балъкова. "Навремето неизкупеният хляб се продаваше на по-ниска цена и се даваше на животните. Днес обаче производителите се съобразяват с консумацията и не произвеждат толкова много, че да остава в излишък. Не че хранителните навици на българина са се променили особено, а по-скоро хората се научиха да купуват колкото им е нужно, без да разхищават", казва експертът.

За българското семейство е по-характерно не отпадането на видове продукти, а по-скоро преразпределението на консумацията. Това особено се забелязва при плодовете и зеленчуците. През 1995 г. консумацията на пресни плодове от 40.6 кг на лице е намаляла на 37.8 кг през 2006 г. При зеленчуците обаче е точно обратното - преди 12 г. потреблението е било по 56.5 кг на човек годишно, докато м.г. е 64.8 кг.

Консумацията на месо също се е покачила през годините. Най-голям е ръстът на птиче месо. Данните на статистиката безапелационно доказват, че миналата година българинът хич не се е стреснал от птичия грип. Дори напротив - точно тогава потреблението е нараснало. Основен фактор за това е намалението на цената.

Консумацията на свинско през годините спада. Причината отново е в намаляването на домашното стопанство и в покачването на цената. "Промените в потреблението зависят основно от цените. Поевтиняването на стоките и отказът от домашно стопанство веднага преобразява и консумацията на продуктите", категорична е Балъкова.

Съвсем различни и необичайни са данните през критичната 1997 г. В годината на кризата има рязък спад на потреблението на месо, мляко и хляб за сметка на компотите и консервите.





МЕТОДИКА

В анкетата на НСИ ежегодно участват по 3000 домакинства от всички области. Семействата попълват дневник всеки месец. В тетрадката има раздели за доходната и разходната част на домакинствата. Те записват колко са получили през съответния месец - като пари, натура от роднини, познати или от собствено домашно стопанство. В отделни графи се описват всички разходи, както и колко от произведеното е дадено на роднини и деца. В дневниците се попълват и остатъците от наличностите. Самото изследване отчита реалните доходи в домакинството, а не се прави на базата на официалната средна заплата в страната. Едно домакинство се наблюдава в продължение на 1 г. За да има стимул да участва, семейството получава по 15 лв. на месец.
Снимка: "Сега"
Статистически консумацията на хляб намалява. Според експертите причината е не толкова в промяната на хранителните навици на българина, а в това, че животните в личните стопанства вече не се хранят толкова с хляб, както преди 12 години.
Снимка: "Сега"
През 1999 г. средно на лице са се падали по 27 лв. за перо "Комуникации" в домакинския бюджет, докато 7 г. по-късно увеличението е над 4 пъти и в момента е 115 лв. месечно.
32
5068
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
19 Юни 2007 00:44
Като изключим няколкото истински бизнесмени и пуберите -кой нормален човек отделя 115 лв.месечно за телефони?От ейтакива стъкмистики направо ми се повдига !
19 Юни 2007 01:00
Ами това не са само телефоните, друже. Прочетох цифрата, помислих си - да, точно толкова, хем някои разходи са ми доста ниски. Скромна сума от по 20-25 лв. за два мобилни оператора, доста хора са с повече от един оператор впрочем, интернет и кабелна тв - 35 лв. и 20 - стационарния телефон.
Колко излиза общо? При толкова скромно потребление, забележи...
19 Юни 2007 01:51
Евроизмамници и българските им слуги ни върнаха до газената лампа
Димитър В. Аврамов
................
Натиснете тук
19 Юни 2007 08:18
Статистически консумацията на хляб намалява. Според експертите причината е не толкова в промяната на хранителните навици на българина, а в това, че животните в личните стопанства вече не се хранят толкова с хляб, както преди 12 години.

Какви животни, кви лични стопанства бе? То по селата хляб се носеще 2 пъти в седмицата. Кой може да гледа животни и да ги храни 2 пъти седмично? Да не говорим пък колко от домашните животни ядат хляб.

През 1999 г. средно на лице са се падали по 27 лв. за перо "Комуникации" в домакинския бюджет, докато 7 г. по-късно увеличението е над 4 пъти и в момента е 115 лв. месечно.

Толкова не са ми разходите за 4-те телефона и интернета.
19 Юни 2007 08:28
Семействата попълват дневник всеки месец. В тетрадката има раздели за доходната и разходната част на домакинствата.

Имах един познат от тази извадка. Попълваше тетрадката, когато се сети и напълно произволно и без нищо общо с реалните му приходи и разходи. Когато го питах защо го прави ми отговори - "Не се знае кой ще го чете и до кого ще стигне тази информация".
*
Ако и другите са правирли същото, то тази статистика е твърде ненадежна.

Редактирано от - ole-le на 19/6/2007 г/ 08:29:48

19 Юни 2007 08:32

Все по-малко са хората, които затварят компоти и гледат животни в лично стопанство, сочи 12-годишно изследване на домакинските бюджети...
Елементарно Уотсън--държавата не стимулира производсвото на селскостопанска продукция(пък и какво производство стимулира???)
19 Юни 2007 08:45
С преминаването към режим на тока , делът на разходите за електроенергия на домакинствата ще стане още по-малък Да въ е.. в стъкмистиците...
19 Юни 2007 09:09
115 лева месечно за съобщения е "на лице". При между 7 и 8 милиона "лица" месечният разход в държавата по това перо би трябвало да е около 1 милиард лева а годишния 12 милиарда.
19 Юни 2007 09:19
А-а-а, booob, не си прав - държавата стимулира производсвото. Даже много добре. Но на...чиновници...
19 Юни 2007 09:52
Абе не е баш така!Щото гледам по себе си.Добре че е селото, че иначе да сме отдавна изпукали от глад.То не беше Лукановата зима, когато рафтовете беха празни и бехме на купонна система за кво ли не, и ако не беха роднините от село, кой знае дали щехме да сме още на тоя свят! А и трябва да помните и Виденовата криза. Пенсионерите взимаха по 3 долара месечна пенсия, което се равняваше на 2 кила наденица... А я погледнете сега какво е! Киселото млеко! Ми че това НЕ Е кисело млеко, а нещо друго ! Ами сиренето, ами кашкавала!Не са това, дето беха! Особено ако ги сравним с едно италянско кашкавалче или френско сирене.Не става въпрос за цената! Ами колбасите? Ми там има всичко друго, но не и месо !!!Купуваш колбас за 14 лв и дъвчеш...соя ! А за по-евтините кой знае кво има..
19 Юни 2007 10:19
Няма условия къде да се гледат птици и животни. С това се занимаваха стари хора, но повечето от тях починаха за съжаление....
19 Юни 2007 10:20
1. - сметките - ток (парно) + вода, 2. телефон, 3. храна
19 Юни 2007 10:26
Абе не е в тоз порядък, щото аз гледам по мене си. На първо място е храната-900 лв за двучленно семейство.И то без ресторанти, заведения или нръчми И чак тогава на второ место е ток, телефон, такси-интернет и т.н.400лв.
19 Юни 2007 11:30
храната-900 лв за двучленно семейство

у вас само аспержи и омари ли маате бе
19 Юни 2007 11:31
Това изследване започва само от преди 12 години. Защо? Та точно тогава преди 12 години нещата бяха изключително изкривени заради кризата. Защо не взеха един по-нормален период от около преди 20 години, примерно от 1987 година насам? Тогава истината щеше наистина да лъсне. Селското стопанство унищожено, потреблението спаднало в пъти, може би 10 или повече пъти и т.н. Сега с избора на възможно най-ниската база нещата ще изглеждат от розови по-розови. Иначе какво да се коменрира от статията - нямало домашно производство, ами няма да има, след първоначалното унищожаване на животните, сега следват нови вълни на унищожаване предизвикани от циганските масови кражби. За какво да гледа животни, когато утре онези ще му ги откраднат?! Потреблението на нещо си било спадналао - ами как няма да спадне, когато това, което се произвежда са боклуци, които никой не ще да яде, така е например с хляба, колбасите, сирената и кашкавала, млякото, ...
19 Юни 2007 11:49
Ръст са отбелязали от 1995 г. насам и пенсиите - 1.5 пъти. Те формират и по-голям дял от общия доход на домакинствата. Но не защото възрастните днес живеят по-охолно, а в резултат на застаряването на населението в България.

От сайта на НСИ

Население под, във и над трудоспособна възраст в %
Години Под В тр.в. Над
1990 21.6 55.5 22.9
1995 19.1 56.6 24.3
2000 16.8 58.3 24.9
2001 16.3 59.2 24.5
2002 15.9 60.1 24.0
2003 15.5 60.8 23.7
2004 15.1 61.6 23.3
2005 14.8 62.4 22.8
2006 14.6 62.8 22.6

Кое е вярното? Пенсионерите ли са повече? От 24.3%/1995 г. и 24.9%/2000 г. те сега са 22.6% от населението? И всичко останало, което казва тази, а и изследването, толкова ли са невярни?
19 Юни 2007 11:58
Форумците, четете преди да пишете!
Тия 115 лева за телефони не са месечно , а годишно!
Същото е и за 900 лева за храна и т.н.
19 Юни 2007 12:23
лъжеш за храната и заблуждаваш, домакинските разходи нарастват непрекъснато, а на запад храната е евтина, поддържа живота, скъпи са услуги и лукс, тук крадат от масовото потребление, храната, тока, деветстотин на година а, а месечно пет стотака и нещо
19 Юни 2007 12:31
4, 3 месечна инфлация за май, и как я компенсира, 10 на сто ще даваш от януари догодина, а тока сега ще изхвърчи и всички цени пак ще повлече, аре гяволета, що не покажете разходите на кой си щете западняр
19 Юни 2007 12:34
Тази стъкмистика и изготвена явно по методите на съветския професор Нагласенков и японския учен Нагоди-го!
19 Юни 2007 13:09
Абе не знам кой знае кво за запада, ама ако тук цената е в лева, там цената е в евро-сиреч 2 пъти повече ! Нали бех в Гърция за 5-6 дена и опуках 2 000 евро, даже не разбрах и за какво съм ги похарчил.. А спането го минах през фирмата и тук не го споменавам. Та в скоро време нема и да си помисля за чужбина !
19 Юни 2007 13:11
малко цени, да нема голо слово, салата домати 150 грама 40 стотинки, килото им идва два и седемдесе, на борсата в първенец килото левче, в болничния стол за служители, държи го фирма милко стефанов, салфетка от новотела, е, колегата му беше с банка

Редактирано от - Пейчо Пеев на 19/6/2007 г/ 13:30:22

19 Юни 2007 14:31
Бате Серго!
Ти как ги видя тези 115 лв за телефони на година? Аз внимателно изчетох втори път статията и там не видях дали е за година или за месец, но на снимката по долу ясно си пише че са 115 лв за месец.
19 Юни 2007 15:37
Duzov за теб се отнася "на месец" не "на година"
19 Юни 2007 16:04
Статистика-стъкмистика.
19 Юни 2007 16:35
Ми, то за какво друго да харчат хорицата. Да си хапнат нещо, да се поизпружат на топличко и да си побъбрят приятно с някого!
За зъболекар не харчат, защото преходът им отне зъбите и парите, по културни мероприятия не ходят, защото то пък и една култура имаме. Хапнеш, обмениш с някой по дума-две, па си легнеш, щото утре - пак на работа. СДа си изкараш парите които вече си похарчил вчера! Безпорното постижение на прехода е, че снижи социалния ни хоризонт до ден напред. Тва е!
19 Юни 2007 17:23
Дюзов ли греши или Дилбертанас ? Разходите , пишат са 115 лева за мобилни комуникации. Демек - тука влизат и джисиемите и телефоните. Делим 115 на 12. Получава се 9 лева и 58 стотинки разход на месец. И за двете Ало ?! Г-н Дилбертанас ли е? Дори и само за тутурутките да е - абсурд.
19 Юни 2007 17:44
Ало-о-о-о,
115 лева за какъв месец бе?
То е на седмица.
Едно домакинство от трима комуникатори.
Един стационарен телефон ето ти къде 105 лева месечно, плюс 3 слушалки по около 105 лева всяка и ето ти стана-а общо 420 лева. После един Интернет около 40 лева, плюс една кабеларка с 20 кинта плюс нещо по-специално та още 20 и колко станаха - 500 лева на месец. Делим на 30.5 и умножаваме по седем и станаха 115 лева седмично.
19 Юни 2007 20:20
Демек Муктада ти си носиш стационарнийо телефон у левийо джеп, а джиесемо у деснийо... и си плащаш по 115 лв. месечно както е написано на снимката. Това беше шега!


Моят съвет, както казва и Бате Серго, е че преди да се пише требе да се чете, ама нейсе...


Муктада, братко, това че ти, аз, Дузов и още много гражданя имаме по два джиесема и плащаме примерно по 100 лв. на месец за тях + интернет + кабелна не значи че следва да вярваме на грешката допусната, не дори в статията, а в снимка към нея... В статията ясно е написано:


... Заради навлизането на мобилните комуникации в ежедневието автоматично се покачват и разходите за съобщения. През 1999 г. средно на лице са се падали по 27 лв. за това перо, докато 7 г. по-късно увеличението е над 4 пъти и момента е 115 лв.



Тънкият момент тук е какво точно разбира НСИ под "разходи за съобщения". Вероятно към това перо освен двата вида телефония спадат още интернет, пощенски, куриерски и пр. услуги. Обърнете внимание, че става въпрос за "СРЕДНО НА ЛИЦЕ", т.е. в едно четиричленно домакинство това прави 460 лв./ годишно или 38 лв. месечно.


Това ми звучи доста по-прилично на фона на все още слабото развитие на интернет в страната и падащите цени на мобилната телефония (след навлизането на трети играч на пазара)...

Редактирано от - DILBER TANAS на 19/6/2007 г/ 20:26:11

19 Юни 2007 20:28
Вероятно , вероятно... Ей така се генерират /без/полезни форумни моабети...
19 Юни 2007 20:35

(( ))
19 Юни 2007 23:29
На доста глубости се начетохме. Като се почне от стъкмистиката, та се мине и през форума. С калема всичко може да се докаже и от най-простия чиновник. Даже, че и Стоичков е екстра-класа треньор, Станишев-перфектен премиер, а Смион-цар на Булгаристан.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД